Pixel 045 - Ιούνιος 1988

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.769
Σκανάρισμα: billy

Αριθμός σελίδων: 156

Μέγεθος Αρχείου: 35.6 ΜΒ

Ανάλυση: 100dpi



Tι τεύχος κι αυτό...και μόνο το Captain Blood τα λέει όλα!
 
Όταν άκουσα το μουσικό θέμα του captain blood στην Amiga έπαθα σοκ!

Είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα....Αναρωτιόμουν ποιος το δημιούργησε..

Πολύ σύντομα το έμαθα…Δεν ήταν άλλος από τον Jean Michel Jarre

Είχα αγοράσει τον δίσκο από την συναυλία του στο Houston και ήταν μέσα!

Βέβαια λίγο διαφορετικό!!!
 
exw kai to cd toy Jean Michel Jarre

tha to anebasw kapoia stigmh
 
Johnnyred καλώς ήρθες στο φόρουμ!!!

Το cd φίλε μου δεν χρειάζεται να το ανεβάσεις γιατί απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ.Ότι έχει σχέση με πνευματικά δικαιώματα απαγορεύεται δια ροπάλου....Αντιθέτως αν υπάρχει κανένα boodleg Cd από την ιστορική συναυλία του Pixel,με Πωλίνα Μπουλά Μάνου και Μηλιώκα θα ήταν το καλύτερο δώρο :D πέρα από τα διαμαντένια review του billy και ΑΕΟΝ στις ενότητες των τευχών! :)

(Καλά αν το έχει κάποιος σίγουρα θα είναι ο μοναδικός) :D
 
...akmakas, αυτό και αν είναι retro ιδέα !! ...πράγματι μία τέτοια ηχογράφηση, είναι σίγουρα πέρα απο τα όρια ακόμα και αυτού που ονομάζουμε "σπάνιο" !!

...μακάρι να υπήρχε πάντως !!

Πάμε τώρα σε μερικά highlights του τεύχους:

- Στήλη "Εδώ Λονδίνο", με πολλές ειδήσεις "του χώρου", μαζί και οι φήμες για τον plus 4 (και βέβαια ο Βασίλης Κωνσταντίνου δεν αφήνει τίποτα όρθιο με τα φοβερά σχόλιά του).

- Το 4ο Γκραν Πρι βρίσκεται προ των πυλών !! Πολλά τα δώρα, πολλή και η διασκέδαση, με την προγραμματισμένη συναυλία γνωστών τραγουδιστών στο ΣΕΦ.

- Στα PC Reviews, o Λευτέρης Καλαμαρας (παλιός συντάκτης του Micromad, αν δεν γελιέμαι), παρουσιάζει τρία εξαιρετικά παιχνίδια: Το φοβερό Space Quest 2 της Sierra, το Ιnternational Karate - που έρχεται πλέον και στα PC (διαβάστε το review στο τεύχος 24), αλλά και το απίστευτο Falcon, ένα κορυφαίο combat flight simulator, που αργότερα θα το δούμε και σε special review στους προνομιούχους ST & Amiga, ενώ η "δυναστεία" των επιτυχημένων του sequels στα PC, θα γίνει σημείο αναφοράς για τους fans των flight sims.

- Software Review, και... Beyond the Ice Palace !! Ενα πολύ καλό arcade/action παιχνίδι (το review έγινε σε ST, αλλά και η έκδοση του Amstrad ήταν πολύ καλή). Eπόμενο, το Time Fighter του Commmodore, με το φοβερό animation, αλλά και δύο καλές συλλογές παιχνιδιών: Το Arcade Collection της Κοnami και το We are the champions της Ocean. Τα πακέτα αυτά περιέχουν μερικά απο τα καλύτερα games ανεξαρτήτως υπολογιστή, και αποτελούν μία "σίγουρη επένδυση".

- Special Review: CAPTAIN BLOOD. Καλά, απο που να πρωτοξεκινήσει κανείς και που να τελειώσει, όταν αρχίζει να μιλάει γι'αυτό το απίστευτα πρωτότυπο Γαλλικό παιχνίδι του ST, με τα υπέροχα φουτουριστικά γραφικά και ήχο (με μουσική επένδυση παρμένη απο μελωδία του Ζαν Μισέλ Ζαρ, όπως πολύ σωστά επισήμανε ο akmakas). Οι οκτάμπιτες εκδόσεις ήταν και αυτές πολύ "αξιοπρεπείς" μιά και τουλάχιστον το gameplay έχει διατηρηθεί ατόφιο, με καλύτερη απ' όλες κατά την γνώμη μου, την έκδοση του Amstrad (η μεγάλη αγάπη των Γάλλων, μαζί με τον ST).

Ρετρο-ανάμνηση: Πρόσφατα, ψάχνοντας κάποια παλιά μου τετράδια, ανακάλυψα κάτι σημειώσεις μου με συντεταγμένες για το εν λόγω παιχνίδι, και πραγματικά συγκινήθηκα.

Αν δεν παίξατε αυτό το παιχνίδι τότε, κάντε το τώρα, διότι το χρωστάτε στον εαυτό σας !!

- Στις "Εφαρμογές για Pixel Users", εκτός απο τα UB-Graph & UB-Base της Unibrain, έχουμε και έναν C64 emulator για Αmiga !!

- Τεστ περιφερειακού, και το CH301RS της Ελληνικής Data Research, μπαίνει κάτω απο το... μικροσκόπιο του Αντώνη Λεκόπουλου.

- Τέλος, στα arcades, έχουμε παρουσίαση του "φανταιζί" basketball game, Double Dribble, και του ΘΡΥΛΙΚΟΥ Shinobi, που αργότερα έγινε εξίσου επιτυχημένο port στα home μηχανάκια μας.
 
Είχε κανένας από εσάς παραστεί στην συναυλία του Pixel τότε;
 
...δυστυχώς δεν είχε τύχει να παρευρεθώ σε καμμία απο τις συναυλίες του Pixel... :(
 
Πες μας εντυπώσεις !! (...και καμμία καλή φάση, αν συνέβει :D ).
 
shock shock shock.....Ακούω φωνές από το πανηγύρι.....περιμένουμε εντυπώσεις!!!!!!!!!
 
Δε θυμάμαι και πολλά, γιατί είχα τον πατέρα μου δίπλα και προσπαθούσα καθόλη τη διάρκεια να του εξηγήσω τι είναι η Amiga και γιατί τον ανάγκασα να με φέρει. Ναι για την Amiga είχα πάει. Τα τραγούδια των βάρδων δε με ενδιέφεραν καθόλου. Σας είπα ότι είχα μεγάλη αρρώστεια με την Amiga; Όταν είδα ότι πήρα τον.. γνωστό, συκώθηκα και έφυγα. Το ξέρω σας γείωσα άλλα περιμένετε να ακούσετε αλλά αυτό μου έχει μείνει.

Από εκείνη την ημέρα ξεκίνησαν οι αιματηρές οικονομίες ώστε τον Ιούνη του 89 μια Α500 να γίνει δική μου!

Κλαψ. Συγκίνηση:animrolleyes:
 
Θα μου πεις τώρα ποιος από εμάς άκουγε.. Παμε για τρέλες στισ σειχέλες και άλλα τέτοια! Τώρα όμως τα βλέπουμε όλα διαφορετικά!
 
Aμ το "Kάτσε, κάτσε στο παπί μου;". Ο Mπουλάς αοιδός!
 
ok tha kakw oti mporw gia na brw kati kai pali thanks pixel forever
 
Πίσω
Μπλουζα