Pixel 049 - Νοέμβριος 1988

Thanks guys για το πρωτοχρονιάτικο δωράκι!

Happy Downloading! :thumbup:
 
...και το καθιερωμένο "κατεβατό" (...zzzz...) :sleep:

- Ξεκινάμε με "γεγονότα - φήμες - σχόλια", και μία μίνι-παρουσίαση του μικροσκοπικού executive joystick (το θυμάστε; ).

Υπάρχει και είδηση για το επερχόμενο F1 παιχνίδι της Accolade (πρόκειται προφανώς για το γνωστό μας Grand Prix Circuit), καθώς και για το F-16 Combat Pilot, το νέο flight simulator της Digital Integration, που παλιότερα μας είχε δώσει το υπέρoχο Tomahawk, αλλά και το Fighter Pilot - το πρώτο flight sim που έπαιξα στην ζωή μου.

- Στην στήλη "Adventure", ο Αντρέας παρουσιάζει άλλη μία μεγάλη τριλογία/compilation απο γνωστά και αγαπημένα adventures της Level 9, ονόματι Silicon Dreams (οι άλλες δύο είναι τα Jewels of Darkness και Time & Magik). Οποιος δεν έτυχε να τα "παλέψει" τότε, τώρα είναι μία καλή ευκαιρία (...έτσι, για να μην ξεχνάμε και τις "ρίζες" μας... :D ).

- Aντώνης Λεκόπουλος, και ένα σπέσιαλ αφιέρωμα στο MIDI & τους υπολογιστές (όπως αντιλαμβάνεστε, δεν γίνεται τέτοιο αφιέρωμα χωρίς να συμπεριλαμβάνεται έστω και μία ανφορά στον ST).

- PC Reviews. Εδώ παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον το "στιβαρό" και αξιοπρεπέστατο Chessmaster 2000, αλλά και το Chuck Yeager's AFT, ένας καλός και ακριβής εξομοιωτής πτήσης.

- Στο Software File του μήνα, τα racing games έχουν την τιμητική τους. Aπ'όλα έχει ο μπαξές: υπάρχουν "ιστορικοί" τίτλοι, όπως το Chequered Flag του Spectrum και το Test Drive με τον υπέροχο ήχο & γραφικά στην Amiga, πιό "χαλαρά" arcade-style παιχνίδια όπως το απίθανο Buggy Boy και το Crazy Cars, αλλά και πιό "σοβαροί" τίτλοι σαν το Nigel Mansell's Grand Prix, το οποίο το θεωρώ το πιό "πιστό" παιχνίδι Formula στον Amstrad (ελλείψει μίας Amstrad version του ανυπέρβλητου Revs απο τον ημίθεο Geoff Crammond. Oι τυχεροί ΒΒC & C64 users, με νιώθουν).

Τώρα, όσον αφορά διάφορους άλλους τίτλους που δεν αναφέρονται, όπως Wec Le Mans, Continental Circus, Power Drift, Chase HQ, κλπ, αυτοί μάλλον δεν είχαν κυκλοφορήσει ακόμα...

- Software Reviews: Wanderer 3D - ένα τριαδοάστατο παιχνίδι (ψευδαίσθηση που ενισχύεται με την γνωστή μέθοδο των γυαλιών με τους δύο χρωματιστούς φακούς), μίξη space combat sim & shoot'em up, to οποίο όμως τελικά αποδεικνύεται όχι και τόσο συναρπαστικό σαν εκτέλεση.

Street Fighter: Eνα αρκετά πετυχημένο arcade conversion, που όμως έχει κληρονομήσει τα "άγαρμπα" controls του arcade (...όμως η "επανάσταση" του SF2 πλησιάζει...).

Super Ski: Γαλλικό παιχνίδι, ίσως το καλύτερο Ski της εποχής εκείνης (πολύ καλό και στον Amstrad).

Barbarian 2: O "βετεράνος" δημήτρης Παυλής έπεσε διάνα με τον παραλληλισμό που έκανε με την σειρά των Εxploding Fist. Σαν παιχνίδι, αξίζει και με το παραπάνω.

Τέλος έχουμε το Bionic Commando. Καλό σε Αmiga & C64 αλλά μην διανοηθείτε να αγγίξετε τις τραγικά απαίσιες εκδόσεις των Spectrum & Amstrad (...άτιμε Spectrum, μας πήρες στο λαιμό σου...).

- Στα "Προσεχώς", έχουμε μεταξύ άλλων μία πρώτη ματιά στο συναρπαστικό "Savage", η έκδοση του οποίου σε Amstrad ήταν "σημείο αναφοράς" (τεράστια sprites, απίστευτα γραφικά, κλπ. To δίδυμο των David Perry & Nick Bruty σε μία απο τις καλύτερες στιγμές του. Θυμηθείτε και τα Trantor, Dan Dare 3, Extreme, κλπ).

- Special Review: Sundog: Frozen Legacy.

Πως να αντισταθεί κανείς; ...όχι πείτε μου σας παρακαλώ, πως γίνεται ένας gamer που κυριολεκτικά μεγάλωσε παίζοντας το κορυφαίο παιχνίδι-ορόσημο που ονομάζεται Elite, να αντισταθεί σε ένα τέτοιο αριστούργημα;

Τον καιρό που διάβαζα μαγεμένος το review ήμουν ακόμα κάτοχος Amstrad, και απο τότε ονειρευόμουν όταν θα έκανα το πολυπόθητο άλμα στα 16-bit μηχανήματα (μονόδρομος τότε για μένα η επιλογή της Amiga) να αποκτήσω αυτό το παιχνίδι, πράγμα που δυστυχώς δεν έμελλε να γίνει, μιά και δεν υπήρξε Amiga version. Tην κατάσταση έσωσε ένας γνωστός μου Apple user, που έτυχε να έχει στην κατοχή του αυτό το υπέροχο παιχνίδι και έτσι είχα την χαρά να το δοκιμάσω (αν και όχι όσο θα ήθελα, μιά και σε εκείνον δεν άρεσε ιδιαίτερα, και επιπλέον ήταν δύσκολο να τον ξεκολλήσω απο το Castle Wolfenstein, το ΑΕ, τo Karateka, και διάφορα άλλα).

Οπως μπορεί εύκολα να γίνει αντιληπτό, δεν κατάφερα ποτέ να το τελειώσω, αλλά έχω βάλει σκοπό της ζωής μου κάποτε να στρωθώ κάτω και να το ξετινάξω... και αν αγαπάτε τα παιχνίδια αυτού του είδους έστω και λιγάκι, καλό θα είναι να κάνετε και εσείς το ίδιο !!

Για τις λεπτομέρειες της υπόθεσης και του gameplay, σας παραπέμπω στο αναλυτικότατο review του γνωστού amstrad hacker, Δημήτρη Ασημακόπουλου.

- Στα Video Reviews κυριαρχεί ο ογκώδης και ασυγκράτητος ήρωας των 80s, ο Σβαρτς, στην κορυφαία ταινία δράσης "Predator" !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Special Review: Sundog: Frozen Legacy. Πως να αντισταθεί κανείς; ...όχι πείτε μου σας παρακαλώ, πως γίνεται ένας gamer που κυριολεκτικά μεγάλωσε παίζοντας το κορυφαίο παιχνίδι-ορόσημο που ονομάζεται Elite, να αντισταθεί σε ένα τέτοιο αριστούργημα;
Eίναι απλό: Δεν γίνεται! :D Το είχα τελειώσει πριν τελειώσει το '88! 2 μήνες ολικό κάψιμο...

Μου έχουν ξεμείνει κάτι 3D γυαλιά από αυτά που μοίραζε ο Μαστοράκης στα εγκαίνια του Star Channel. Χμ...Αναρωτιέμαι αν θα δούλευαν να τα δοκιμάσω στο Wanderer 3D (παραμένει απωθημένο έπειτα από τόσα χρόνια...)
 
billy ακόμα ένα γρήγορο review σου έγινε Copy Paste στον δίσκο μου!

Εύγε φίλε μου.....Πρωτοποριακό τεύχος το Νο 49 και πολύ νοσταλγικό.....
 
...πράγματι πολύ νοσταλγικό τεύχος φίλε akmakas...

Αeon: Είχες πρόσβαση σε ST για να παίζεις όσο θέλεις; ...τυχερέ !! :D
 
billy: Ευτυχώς ήμουν όντως από τους τυχερούς. Eίχα δανειστεί τον ST ενός φίλου που έφευγε φαντάρος και που διαφορετικά θα τον παρόπλιζε για αρκετό καιρό. Κυρίως όμως τoν χρησιμοποιούσα για τέτοια games που έβγαιναν αποκλειστικά σε ST. Βέβαια η συντριπτική πλειοψηφία των κοινών παιχνιδιών ήταν καλύτερα στην Αmiga (ειδικά στον ήχο).

Αν μπορείτε να το δοκιμάσετε το Sundog πλέον στο STEAM, θα διαπιστώσετε ότι ακόμα και σήμερα είναι ικανό να σας καθηλώσει για πολλές πολλές ώρες στην οθόνη...
 
AEON είπε:
(...) Βέβαια η συντριπτική πλειοψηφία των κοινών παιχνιδιών ήταν καλύτερα στην Αmiga (ειδικά στον ήχο).
...seconded. :thumbup:

...όσο για το παιχνίδι, ήταν και αυτό μεταξύ των πρώτων images που φρόντισα να ψάξω, όταν ασχολήθηκα με ST emulation (το είχα ψάξει και σε Apple, -λόγω νοσταλγίας- όπου μπόρεσα να το δω επιτέλους και έγχρωμο).

Ολο αυτόν τον καιρό, ποτέ δεν βρήκα τον χρόνο να κάτσω και να ασχοληθώ μαζί του σαν άνθρωπος. Κάποια στιγμή όμως θα "λύσουμε τις διαφορές μας" με τον κύριο ST και τα παιχνίδια του που "εκκρεμούν", αυτό είναι σίγουρο...
 
Πίσω
Μπλουζα