Pixel 050 - Δεκέμβριος 1988

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.768
ενα + ενα νοικοκυρεμενα

thanx σε ολους τους εμπλεκομενους!
 
Το 50 είναι τευχάρα και περιέχει μερικά από τα πιο αγαπημένα παιχνίδια όλων των εποχών. Extra credits στον akmakas για την ποιότητα του σκαναρίσματος!

Και ένα ευχάριστο νέο: Ελευθέρωσα χώρο στον server κι έτσι έχουμε ακόμα στην διάθεσή μας ακόμη 2.5GB!!!
 
ΑΕΟΝ το τεύχος Νο 50 του Pixel το σκάναρε ο Maddog και όχι εγώ!!Εγώ σκανάρισα το συμπλήρωμα...

Τα συγχαρητήρια ανήκουν στον γιατρό για το σκανάρισμα + που έκανε ένα βήμα παραπέρα και βελτίωσε αισθητά την ποιότητα... :)
 
Μολις το ανοιξα να το διαβασω και εχω μεινει ******* με την ποιοτητα scannar-ισματος!!!!

Σε μερικα σημεια παρατηρησα και βελτιωσεις επι του πρωτοτυπου!!!!

kudos doc
 
Έχω συσσωρεύσει αρκετά μεγάλη εμπειρία στο σκανάρισμα/μικροεπιδιόρθωση των raw εικονών που παίρνεις από τον scanner μετά από σχεδόν 2 χρόνια που ασχολούμαι με scans από retro manuals/covers σε ένα μικρό παρακλάδι του TOSEC που ξεκίνησα για δική μου τρέλα.

Αυτό βοήθησε-καθώς και η διάλυση του τεύχους σε μεμονωμένα φύλλα! :)

Θα κοιτάξω κάποια στιγμή μήπως μπορώ να βελτιώσω κάποια από τα άλλα ήδη υπάρχοντα τεύχη δοκιμαστικά. Ειδικά αυτή η κιτρινίλα μου την δίνει πολύ ρε παιδί μου...

Το κακό είναι ότι όλα αυτά θέλουν χρόνο και τρώω ήδη άπειρο με όλα τα υπόλοιπα projects που τρέχουν...

Τέλος θα πρότεινα να ανέβουμε από εδώ και μπρος στα 125 DPI, υπάρχει σημαντική διαφορά στο readability!
 
Maddog είναι ασφαλώς πολύ καλύτερα τα 125 DPI αλλά είναι πολύ χρονοβόρο..Εγώ τουλάχιστον δεν έχω την υπομονή γιατί δεν είναι μόνο ένα η δύο τεύχη που έχω βάλει στο πρόγραμμα αλλά είναι περίπου ακόμα 30(Στο περίπου λέω τώρα)..Πάντως εάν βρω κάποιο τεύχος με λιγότερες σελίδες από 150 θα το κάνω!
 
Χρονοβόρο; Τι scanner έχεις;

Ο δικός μου πρακτικά θέλει ακριβώς τον ίδιο χρόνο στα 125 όπως στα 100 και ελάχιστα περισσότερο όταν σκανάρω στα 300 DPI. Ενοχλητική καθυστέρηση έχω μόνο τις ελάχιστες φορές που χρειάστηκε να σκανάρω κάτι στα 600 DPI.

Τέσπα, υποθέτω ότι όποια και να είναι η ποιότητα κάνει, αρκεί να διαβάζεται! :)
 
Eνα μεγάλο μπράβο στον Μaddog για το φοβερό του σκαννάρισμα, και προχωράμε με το φάρμακο κατά της αϋπνίας (a.k.a. "κατεβατό" :D )

- Το Pixel γιορτάζει τα 50 του τεύχη με ένα αφιέρωμα, και αναλυτικό "ευρετήριο" περιεχομένων παλαιότερων τευχών. :thumbup:

- Παρουσίαση ενός εκόμα συμβατού (με ωραίο design όμως), του Euro PC. Eίπαμε: Τα pc έχουν μπεί πλέον πολύ δυναμικά στην ελληνική αγορά.

- Software file, και μαζική παρουσίαση παιχνιδιών beat'em up, που περιλαμβάνει αρκετούς κλασσικούς (και μερικούς όχι και τόσο κλασσικούς) τίτλους, που "σημάδεψαν" αυτό το είδος παιχνιδιών.

- Πάμε στα game reviews, όπου έχουμε:

* Pacmania: Aπο τα arcades, στον υπολογιστή σας. Η Amiga version ήταν πραγματικά απολαυστική (καθ' ότι full screen), αλλά δυστυχώς η περίπτωση του Amstrad (αυτή την έκδοση αγόρασα πρώτη) είναι ένα ακόμα port απο τον ακατανόμαστο.

* Samurai Warrior: Action παιχνίδι αξιώσεων (αγαπημένο του Maddog), με πρωταγωνιστή χαρακτήρα απο κόμικ.

* Typhoon: Το είχαμε δεί σε παλιότερη στήλη "arcade". Mόνο η έκδοση του CBM λέει κάτι. (o amstrad χαντακώθηκε και πάλι λόγω προχειροφτιαγμένου port)

* Live and let die: Ακόμα ένα "Τζαιημσμποντικό" game (κλασσικά, απο την Domark). Συνηθισμένο μοτίβο, αλλά καλή εκτέλεση.

* 1943: Πρόκειται για (τι άλλο) sequel του κλασσικού hit της Capcom "1942". Πολύ πιό όμορφα γραφικά απο τον "προκάτοχό" του, αλλά (στον Amstrad όπου το είχα παίξει), οι πίστες άρχισαν να επαναλαμβάνονται πολυ σύντομα !! :(

* Cybernoid II: 100% άξιος συνεχιστής του πρώτου hit. Εξαιρετικό shmup, με τα οπλάκια του και τα όλα του (αλλά και με τον ίδιο βαθμό δυσκολίας :p ). Oι Ζ80 εκδόσεις "σπέρνουν" (Cecco είναι αυτός), αλλά εξίσου καλή είναι και η έκδοση του C64 (στη μουσική και πάλι δίνει ρέστα ο Jeroen Tel)

* Menace: Εμβληματικό amigoπαίχνιδο του Dave Jones, και "προπομπός" του Blood Money. Παίξτε το !!

* Apollo 18: Aπο τα pc games του μήνα, σίγουρα είναι αυτό που ξεχωρίζει. H γνωστή καναδέζικη ομάδα (Artech) μας δίνει ένα πολύ καλό παιχνιδάκι, που θα λατρέψουν οι θιασώτες του κλασσικού Space Shuttle της Activision - και όχι μόνο !! Συνιστάται ανεπιφύλακτα. :)

SPECIAL REVIEW: WHRERE TIME STOOD STILL

Tι έχουμε εδώ; Μα φυσικά το πολύ γνωστό αυτό ισομετρικό arcade-adventure αξιώσεων, στα πρότυπα του κλασσικού The Great Escape. :thumbup: H έκδοση για ST είναι (όπως αναμενόταν) η καλύτερη όλων, αλλά είναι πραγματικά αδιανόητο γιατί δεν βγήκε ποτέ μία Amstrad version - έστω και ως port. Tόσα και τόσα απαράδεκτα παιχνίδια μας έχουν portάρει, και όταν παρουσιάζεται αυτό που λέει κάτι, το προσπερνάνε; Τρελλά πράγματα !!

- Το τεύχος κλείνει με βιντεοπαρουσιάσεις του Superman 4 (χμμμμ... :xm: ), του φοβερού "Aliens" :thumbup: (sequel της γνωστής ταινίας τρόμου/Ε.Φ.), καθώς και arcade reviews του Kick Off (καμία σχέση με το μεταγενέστερο των υπολογιστών) και του περίφημου Cabal !! :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο πρώτος μου υπολογιστής, σ' αυτόν έπαιζα τον Larry το Saboteur και πάει λέγοντας εκεί μπροστά στην πορτοκαλί οθόνη, για δυο χρονάκια μέχρι που πήρα

την AMIGA 500.:sob::sob::sob: πολύ συγκίνηση ρε παιδιά. Α ρε μάνα που πέταξες τα PIXEL όταν έφυγα φαντάρος. :banghead:
 
Eυχαριστω πολυ!!!!!!

ΣΥΜΠΑΣΧΩ, η δικια μου τα πεταξε, για να κανει χωρο στην αποθηκη!!!!! κλαψ κλαψ!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα