Pixel 061 - Δεκέμβριος 1989

Πω, πω... Αυτό ήταν το πρώτο τέυχος του Pixel που αγορασα και κόλλησα μέχρι το τελευταιο της δεύτερης περιόδου. Those where the days...
 
Τί τευχάρα θεέ μου!!!

Τί να πρωτοπεί κανείς...όλες οι στήλες του περιοδικού είναι γεμάτες με απίθανες ρετρο-εκπλήξεις. Για μένα προσωπικά το PIXEL της περιόδου αυτής βρίσκεται στην καλύτερη φάση του...

Ο Δ. Παυλής μας αποκαλύπτει απίστευτά κατασκοπικά gadget αλλά και άλλα περίεργα που μόνο αυτός ξέρει που τα ξετρύπωσε το 1989.

Μετά στο περιοδικό πέφτει η βόμβα της είδησης των τελευταίων στιγμών της θρυλικής Level 9 ως εταιρίας παραγωγής παιχνιδιών περιπέτειας; μιας εταιρίας με εξαιρετική σταδιοδρομία που έφυγε με το κεφάλι ψηλά. Ποιός να ξέρει άραγε τί απέγινε το H.U.G.E. project τους...

Το μάτι πέφτει σε μια καλαίσθητη διαφήμηση του Atari STFM του Η/Υ που κατάφερε να ανέβει στη δεύτερη θέση προτίμησης (και ποιότητας από ότι γνωρίζω) των low-end υπολογιστών της εποχής μετά την Amiga 500.

Μετά διαβάζουμε απίστευτη είδηση εποχής όπου αναφέρονται τα γνωστά (και παρωχημένα πια) CD-ROM ως μελλοντική τεχνολογία αιχμής!...αααχ...αν ήξεραν τί θα τους περίμενε μετά από 2 δεκαετίες θα είχαν χαζέψει...

Η Μεγάλη Βρετανία θέλει να πρωτοπορήσει βάζοντας μάθημα τεχνολογίας υπολογιστών μέσα στις βαθμίδες του εκπαιδευτικού συστήματος της, όμως δεν ξέρουν ακόμα πιο μοντέλο να διαλέξουν διότι η αγορά των προσωπικών υπολογιστών βρίσκεται ως γνωστόν (εδώ και πολύ καιρό) σε αναβρασμό με τα μοντέλα των εταιριών να διαδέχονται το ένα το άλλο μήπως και χάσουν τα πρωτεία και βρεθούν στη δεινή θέση της Amstrad που είναι κατάχλωμη στο κρεβάτι με πυρετό!...

Προχωράμε θαυμάζοντας την απάντηση της Sega στη Nintendo με την κονσόλα 3ης γενειάς που λανσάρει για να μονομαχήσει στα μαρμαρένια αλώνια με το NES, αφού φτάσει πετώντας (χιλιόμετρα ολόκληρα) μέσα από τις πίστες του Space Harrier.

Διακόπτουμε για διαφημηστικό μήνυμα της Psygnosis της εταιρίας παραγωγής λογισμικού διασκέδασης που από όσο γνωρίζω δεν απογοήτευσε ποτέ τους πελάτες της, δημιουργόντας τα καλύτερα παιχνίδια που ήταν πάντα κομμένα και ραμμένα ακριβώς στις δυνατότητες των συστημάτων για τα οποία προορίζονταν...Μια από τις λίγες εταιρίες που δημιουργούσαν παιχνίδια αντάξια των υπέροχων φανταστικών τοπίων και αναπαραστάσεων στις συσκευασίες τους.

Ακολουθεί ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αφιέρωμα στα ισομετρικά παιχνίδια δράσης-περιπέτειας του τότε κοντινού παρελθόντος και μετά περνάμε στα blockbusters της εποχής και πραγματικά δεν ξέρουμε που να πρωτο-κοιτάξουμε...όλα είναι γαμάτα και η τσέπη είναι άδεια...

Θυμάμαι εκείνες τις εποχές είχα ένα Commodore 128 με κασετόφωνο και έβλεπα τις νέες κυκλοφορίες (ειδικά της Amiga) και μου έτρεχαν τα σάλια λες και ήμουν έξω από κανα ζαχαροπλαστείο...αλλά λεφτά για αμιγκούλα δεν υπήρχαν :(

Είχε βγάλει και η Ocean παιχνίδι βασισμένο στην ταινιάρα "Αδιάφθοροι" και ήταν και αυτό πολύ καλό. Εδώ βλέπουμε και οθόνες από τα conversion στους 8μπιτους κάτι που δυστυχώς έλλειπε από τις παρουσιάσεις στα κανονικά software review...

Τηλεμεταφερόμαστε σε μια άγνωστη αρχαία εποχή έξω από μια σκοτεινή σπηλιά...μέσα στο βάθος αχνοφαίνεται μια θαμπή οθόνη υπολογιστή να τρεμοπαίζει...μια φιγούρα σηκώνεται αργά και προχωράει προς το μέρος μας...σιγά σιγά αρχίζουμε να διακρίνουμε έναν καταϊδρωμένο Τσουρινάκη με μια γαλήνια έκφραση ευδαιμονίας στο πρόσωπό του. Φτάνοντας μπροστά μας περνούν λίγα δευτερόλεπτα σιώπής και μας λέει...

-Μόλις τέλειωσα το Chronoquest...θέλεις να το δοκιμάσεις;

Μπαίνοντας στη σπηλιά συνειδητοποιούμε πως ο υπολογιστής και η οθόνη είναι πέτρινα, το πληκτρολόγιο θυμίζει Amiga σε άγνωστη προϊστορική έκδοση και υπάρχουν καλώδια συνδεδεμένα με ένα ποδήλατο που βρίσκεται παραδίπλα...κοιτώντας τον κάτοικο της σπηλιάς βλέπουμε να μας χαμογελάει με νόημα...ξυπνάμε...ήρθε η ώρα να κατεβάσουμε τη νέα έκδοση WinUAE...

Ακολουθεί απόδοση νουβέλας τoυ γνωστού στους κύκλους Ε/Φ Ray Bradbury και ολοκληρώνουμε με ιστορική ανασκόπιση των περιπετειών του πιο γκομενιάρη πράκτορα όλων των εποχών, με αφορμή τη νέα του ταινία, όπου τον υποδύεται ο αρκετά καλός Timothy Dalton.

Άλλο ένα τεύχος έφτασε στο τέλος του...ελπίζω και εσείς να αισθανθείτε τόσο γεμάτοι όσο εγώ αφού το διαβάσετε...
 
Ωραιος σχολιασμος ROM The Spaceknight!
 
Πολύ όμορφος σχολιασμός, πράγματι και τρομερό τεύχος όπως ειπώθηκε...

Αντιπαρέρχομαι φυσικά τα περί ποιότητας ST και για την Psygnosis που δεν απογοήτευσε ποτέ τους πελάτες της (βλέπε Shadow of the beast για ST).... :p
Το τεύχος, αν θυμάμαι καλά, έχει και κάποια tips για Atari ST, που είχα στείλει εκείνη την εποχή, με το όνομα Graphix Masters... :D

Μπράβο ROM για την αναβίωση και το σχολιασμό! :thumbup:
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...έλλειψα αρκετό καιρό, όμως πεθύμησα την κοινότητα και είπα να έρθω να γράψω κάτι.

Έχω βαρύ πρόγραμμα τον τελευταίο καιρό, αλλά θα κάνω ότι μπορώ για να μη χανόμαστε :)
 
Μπράβο ROM. :thumbup:

To τεύχος είναι όντως "αστέρι" !!

Μέχρι και στα παιχνίδια "με μιά ματιά" υπάρχουν αξιόλογοι τίτλοι, όπως: Postman Pat, The Duct, αλλά και η οκτάμπιτη έκδοση του δεκαεξάμπιτου pc sensation, Chuck Yeager's AFT. (αργό μεν στα 8-bit, αλλά δεν παύει να είναι πολύ αξιόλογο. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον θα με πάρουν τα κλάματα :) Κι εμένα αυτό ήταν το πρώτο μου τεύχος. Και για να είμαι ειλικρινής, μάλλον ήταν και το πρώτο "κανονικό" περιοδικό που αγόρασα ποτέ μου (μη comic δηλαδή). Στα 10 βέβαια, αλλά για κάτοικο προαστίου επαρχιακής πόλης της εποχής , πάλι καλά...
 
Πίσω
Μπλουζα