Pixel 065 - Απρίλιος 1990

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.283
Σκανάρισμα: Aardvark

Αριθμός σελίδων: 136

Μέγεθος Αρχείου: 60.7 ΜΒ

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικό τεύχος, μεγάλη πόρωση με τον Sam...

Βρήκα και την παρουσίαση του joystick Cobra, του χειρηστηρίου που μου φτούρισε λιγότερο από όλα τα άλλα.Πρέπει να άντεξε μόνο κάποιες μέρες και ένα session από Super Test. Ήταν πάντως πολύ ψαρωτικό σε εμφάνιση...

Thanx Aardvark!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χτυπησε ο Μυρμηγκοφαγος ? Πολυ καλη εκλογη :thumbup:
 
Επειδή αν κάνω 'thanks' στον Wally θα το σβήσει γιατί δεν σκάναρε αυτός το τεύχος, μπήκα σ'αυτό το topic κι έκανα thanks στον Aardvark. :)
 
alkis21 είπε:
Επειδή αν κάνω 'thanks' στον Wally θα το σβήσει γιατί δεν σκάναρε αυτός το τεύχος, μπήκα σ'αυτό το topic κι έκανα thanks στον Aardvark. :)
Σωστος!

Θα μπορουσε να λυθει αυτο το θεμα αν ο Wally εφτιαχνε το ποστ με το λογαριασμο του Aardvark. Φανταζομαι οτι υπαρχει τετοια δυνατοτητα
 
Φυσικα και οχι! Στο vbulletin o διαχειριστης δεν μπορει να γνωριζει ουτε τα password των χρηστων. Αλλωστε αποτελει αδικημα.
 
Thanx Aardvark!! αυτο το τευχος δεν το θυμαμαι
 
Ευχαριστούμε Aardvark!!! :thumbup:

Κι έλεγα τόσο καιρο: "Ρε γιατί δε σκανάρει λογότυπα ιστοριών από το "Αγόρι";" :D
 
Μπράβο Aardvark !! :thumbup:

Το τεύχος αυτό δεν είχε περάσει ούτε μισή μέρα που το είχα αγοράσει (δεν είχα προλάβει να το διαβάσω αναλυτικά), και ένας φίλος μου -αθεράπευτος kickoffάς- ζητούσε επίμονα να το "δανειστεί" για μερικές μέρες, ώστε να μελετήσει την αναλυτική παρουσίαση του καινούριου δημιουργήματος της Anco, του Player Manager !! :D (τελικά του έβγαλα φωτοτυπία τις επίμαχες σελίδες :diablotin: )

Κάποιους μήνες αργότερα το ίδιο άτομο, αν και δεν ήταν κάτοχος amiga, αγόρασε αυθεντικό το παιχνίδι αυτό, το οποίο και έπαιζε μετά μανίας στην δικιά μου amiga !! (και μετά λένε εμένα "πορωμένο"...)

Επίσης στο τεύχος αυτό ξεχωρίζει το φοβερό Chaos Strikes Back (review απο ποιόν άλλο; - τον Β-Τ), το εντυπωσιακό αλλά ζόρικο Βlood Money, το πολύ καλό Future Wars, και βέβαια το TV Sports Basketball - το κορυφαίο παιχνίδι μπάσκετ της Amiga. :headbangdude:

Oσο για τον Sam, είχε γίνει αρκετός ντόρος τότε.

Ενας φίλος (καθηγητής στο επάγγελμα) σκεφτόταν σοβαρά εκείνη την περίοδο να τον αγοράσει, αλλά τελικά... "του πέρασε" !! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΑΑΧ τι μου θυμισες !!! ειναι το τευχος που με εκανε να πρηξω τον ξαδερφο μου να με αφηνει με το Atari ST του μονο και μονο για να ζησω το Dungeon Master experience...
 
Μετά από αυτό το τεύχος, είχα αρχίζει να βάζω λεφτά στην άκρη για τον Sam Coupe αλλά μέχρι να ... μαζευτούν ο Sam Coupe ήταν ήδη παρελθόν :( !
 
Eνα απο τα πιο αγαπημενα μου τευχη!

Ο λογος φυσικα για το Player Manager που με απασχολησε στο 99% του ελευθερου χρονου που ειχα για να αφιερωσω σε υπολογιστη.

Επισης σε αυτο το τευχος πηρα καπως τα πανω μου με το joystick της CMS που ειχα αγορασει κανενα χρονο νωριτερα, και διαβασα οτι τα πηγε σχετικα καλα στα τεστ και στο συνολο. Και ειχα την τρελη απορια για το ποιος σουρωμενος τοποθετησε το κουμπι του fire κατω αριστερα στο Starfighter 2000!!! Βεβαια αργοτερα ο ανερουσης μας εκανε την χαρη και το βελτιωσε στο Pacman και στο Tomahawk.

Οσο για τον SAM.. περασε και δεν ακουμπησε! Εχοντας περασει ηδη απο τον +2 και τον 6128, δεν ειχε τιποτα απολυτως να μου πει. Ειχα παρει τον STFM τοτε ετσι και αλλιως!
 
SAM Coupe; Άλλο και τούτο... Δεν το είχα ξανακούσει.

Από βιντεάκια στο Youtube δεν φαίνεται άσχημος

Μάλλον βγήκε σε λάθος εποχή. Το 1986 έπρεπε να κυκλοφορήσει.
 
phil_vr είπε:
Ο λογος φυσικα για το Player Manager που με απασχολησε στο 99% του ελευθερου χρονου που ειχα για να αφιερωσω σε υπολογιστη.
Νομίζω ότι δεν θα εκπλαγεί κανείς αν τονίσω πως ακόμα παίζω φανατικά Player Manager... ιδίως από πέρυσι που (μετά από χρόνια που παρακαλούσα) απέκτησε επιτέλους WHDLoad patch. Κρατάω και αναλυτικά στοιχεία για κάθε χρονιά. Ιδού η τρέχουσα ομάδα μου:

picture.php


Κάνω μόνο μια πολύ μικρή "κλεψιά"... επειδή για να μπορώ να ελέγχω την ομάδα ο ίδιος πρέπει να βρίσκεται ο player manager μου στο γήπεδο, δεν τον αφήνω να γεράσει, χρησιμοποιώ Hex Editor για να τον "γυρίσω" στα 18 κάθε μερικά χρόνια. Κατά τ' άλλα δεν πειράζω τίποτα!
 
Άλλο ένα φοβερό τεύχος.

Ίσως το τελευταίο της "Χρυσής εποχής" του Pixel.

Συνοδευόταν από ένα βιβλιαράκι με λύσεις για Adventure, ως Πασχαλινό δώρο.

Αφού το διάβασα καμια 300αριά φορές το δάνεισα σε κάποιον που το ήθελε και τελικά δεν το ξαναείδα (το ένθετο όχι το περιοδικό...μην τρελαθούμε!)
 
Ηθελε πολύ θράσος για να βγάλεις spectrum το 1990.ουτέ η amstrad δε τα έκανε αυτά.
 
και η Amstrad εκανε τις ιδιες βλακειες με τους CPC+. Αφου βλεπαν οτι το τελος των οχταμπιτων επεξεργαστων ειχε ερθει, γιατι συνεχιζαν οι βλακες στα 90s να βγαζουν μηχανηματα βασισμενα σε Z80? Τεραστιο στρατηγικο λαθος, μετα απο κατι τετοιο, η Amiga και ο ST δεν ειχαν αντιπαλο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είπαμε καλά τα games αλλά εδώ έχασα ολόκληρο τεύχος και μάλιστα φάτσα κάρτα!!!!!!!

Thanks AArdy!!! May your PS3 live 4 ever!!!!!!!!!!!!!!

Κατεβάζω, έστω και καθυστερημένα, και μελετάω!
 
angelpriest είπε:
και η Amstrad εκανε τις ιδιες βλακειες με τους CPC+. Αφου βλεπαν οτι το τελος των οχταμπιτων επεξεργαστων ειχε ερθει, γιατι συνεχιζαν οι βλακες στα 90s να βγαζουν μηχανηματα βασισμενα σε Z80? Τεραστιο στρατηγικο λαθος, μετα απο κατι τετοιο, η Amiga και ο ST δεν ειχαν αντιπαλο [edit]
το 1990 η κατάσταση ήταν λίγο πολύ γνωστή και το μέλλον προδιαγεγραμμένο. αν ήθελαν να βγάλουν μηχάνημα έπρεπε να το βγάλουν το 1988 το πολύ και να είναι φυσικά 16bit και φτηνό.
 
Πίσω
Μπλουζα