Pixel 081 - Οκτώβριος 1991

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Σκανάρισμα: bspus

Αριθμός σελίδων: 132

Μέγεθος Αρχείου: 59.4 ΜΒ

 
Ο φοβερός και τρομερός bspus συνεχίζει ακάθεκτος να επιτελεί το... θεάρεστο έργο του, δίνοντάς μας ένα ῾τεύχος-δυναμίτη᾽ (που θα έλεγε και ο φίλος Dino), το οποίο είναι και απο τα "δύσκολα" στο σκανάρισμα (με την κολλημένη ράχη).

Εχουμε και λέμε λοιπόν:

- Μία πρώτη γεύση απο διάφορες επερχόμενες παιχνιδάρες, στα previews των Moonbase, Thunderhawk (το ταχύτατο αυτό heli-sim), Lotus 2, Elf, Maupiti Island, αλλά και του φοβερού Jimmy White's Whirlwind Snooker του Archer MacLean.

- Mία παρουσίαση του Μega Drive της Sega, που δείχνει να έχει πλέον καθιερωθεί για τα καλά στην αγορά.

- Αφιέρωμα σε έναν απο τους σημαντικότερους ανθρώπους του "χώρου" της ηλεκτρονικής μουσικής, Jean Michel Jarre.

- "utility το ανάγνωσμα", με δισέλιδη παρουσίαση του 3D Contsruction kit της Incentive. Είχατε μείνει με το παράπονο που δεν κυκλοφόρησε ποτέ το "Dark Side 2"; Τώρα έχετε την δυνατότητα να το δημιουργήσετε μόνοι σας !!

- Eυθυμογράφημα απο τον Δημήτρη "δεν-θα-σας-μείνει-άντερο" Γαζήλα, που έχει πλέον επιστρέψει στο roster του Pixel.

- Παρουσίαση Atari TT - "o Atari των εκλεκτών" !!

- "Εδώ Λονδίνο", με πολλά φρέσκα νέα. (διαβάστε για το "Crisis in the Cremlin", και θυμηθείτε τα τότε γεγονότα με το "παρα λίγο" πραξικόπημα. Λοιπόν, έχω να δηλώσω πως η KGB δεν "έκλεψε" την ιδέα απο την Spectrum Holobyte, αλλά αμφότερες έκλεψαν την ιδέα απο... εμένα (!) και έναν φίλο μου (δημοσιογράφος μερικά χρόνια αργότερα) την οποία έτυχε να "σκαρώσουμε" τότε σαν σενάριο, με αφορμή κάποια συζήτηση που μας είχε προκύψει με θέμα το διεθνές πολιτικό σκηνικό !! :D )

- Demon's Tomb. O Αντρέας παρουσιάζει ένα πολύ αξιόλογο (και ιδιαίτερα "παραμετροποιήσιμο") adventure. Mαζί με το Demoniak, πρέπει να ήταν απο τα τελευταία text adventures που έπαιξα στην amiga.

- Special Review: DEUTEROS !!

Ακόμα θυμάμαι την φωνή ενός φίλου μου "προμηθευτή νέων παιχνιδιών" στο τηλέφωνο: "Ελα, σου έχω νέα: Ηρθε ο 'δεύτερος' ". H πρώτη μου αντίδραση ήταν να ρωτήσω "τι απέγινε ο 'πρώτος' ", οπότε και πληροφορήθηκα πως επρόκειτο για την συνέχεια του εθιστικότατου εκείνου παιχνιδιού στρατηγικής του Ian Bird, ονόματι "Millennium 2.2", για το οποίο είχα διαβάσει παλιότερα στο περιοδικό Sprite, και είχα σπεύσει να προμηθευτώ.

Oποιος έχει παίξει το Deuteros θα συμφωνήσει πως είναι ακόμα πιό βελτιωμένο σε σχέση με τον προκάτοχό του (όπως και θα έπρεπε άλλωστε), αλλά ταυτόχρονα διατηρεί το χαρακτηριστικό "στυλ" που το έκανε τόσο αγαπητό. Οι fans αυτού του είδους παιχνιδιών, και ακόμα περισσότερο οι οπαδοί του Millennium, είναι σίγουρο ότι θα το λατρέψουν.

(Να θυμηθώ κάποια στιγμή να ξαναπιάσω και το Altered Destinies, μήπως και το τελειώσω !!)

- Τέλος, έχουμε το "γαργαλιστικό" Computers & Sex - ένα αφιέρωμα στα κομπιουτεροπαίχνιδα (και όχι μόνο), με "τολμηρό" περιεχόμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με το Δευτερος πορωθηκα φετος, μιας και ηταν παιδικο-εφηβικο απωθημενο :)

ηταν λιγοτερο sophisticated απο το Millenium 2.2 παντως. Το παλιο εκανε ρεαλιστικη εξομοιωση της θεσης των πλανητων. Στο Δευτερος οι πλανητες ειναι ολοι ευθυγραμισμενοι

πολυ κριμα που δε βγηκε για πισι αν και... σε καποια χρονια ελπιζω να γινει κι αυτο

teaser:

DeuterosX_screenshot_by_AmorInvictus.png
 
Οι περιληψεις του Billy ειναι all the money
 
Αν θυμάμαι καλά, το Deuteros, έγινε port στην Amiga από τον ST. Έτσι, οι δύο εκδόσεις, δεν έχουν καμία διαφορά...

Μπράβο bspus! :thumbup:

Έχω μια απορία, βρε συ... Το κατέστρεψες το περιοδικό για να το σκανάρεις;
 
DINO είπε:
Αν θυμάμαι καλά, το Deuteros, έγινε port στην Amiga από τον ST. Έτσι, οι δύο εκδόσεις, δεν έχουν καμία διαφορά...
Μπράβο bspus! :thumbup:

Έχω μια απορία, βρε συ... Το κατέστρεψες το περιοδικό για να το σκανάρεις;
Δε σκιστηκαν σελιδες αλλα η ραχη εχει ταλαιπωρηθει αισθητα για να φτασει στο σημειο να ανοιγει πληρως.

Διαφορετικα δε γινοταν να βγει αξιοπρεπες. Σε καποιες σελιδες τα γραμματα ειναι τοσο κοντα στο κεντρο που δεν διαβαζονταν καν οσο η ραχη ηταν "σφιχτη". Ποσο μαλλον να σκαναριστουν
 
Ενδιαφερον Trivia εποχης το απο που δανειστηκε το εξωφυλλο το Pixel.




1-robot-paintings-by-hajime-sorayama.jpg

An overdose of 80s robot inspiration. Introducing female robots created by Hajime Sorayama, a Japanese illustrator, known for his precisely detailed, erotic hand painted portrayals of women and feminine robots. In the late 1990s, Sorayama was approached by the Sony Corporation to design an organic robotic form. It became the famous "AIBO" dog, now in the collection of the Museum of Modern Art and then Smithsonian Institute of Technology.
Intrigued by the effects of light on various metallic surfaces, and always ready for challenges to his technique and imagination, he began to produce a series of female robotic figures in the late 1970ΒΉs; anatomically correct in form, but appearing to have been fashioned of molten silver. The term "sexy robot" was coined to describe them.
Link
 
Πίσω
Μπλουζα