Pixel 087 - Απρίλιος 1992

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.769
Σκανάρισμα: iakovos

Αριθμός σελίδων: 123

Μέγεθος Αρχείου: 54 ΜΒ

Ανάλυση: 100dpi

 
Thanks AEON. Ας ελπισουμε να καταφερουμε να τα ανεβασουμε ολα τα τευχη.
 
Νομίζω πως είναι το πρώτο σκαναρισμένο τεύχος της δεύτερης γενιάς και μιλάω για το διαφορετικό δέσιμο που έχει αντί για συνδετήρες με κόλλα..

Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά Ιάκωβε...

Billy...χαλαρώσαμε βλέπω..θέλουμε επίσημο review!!! :D
 
Εχει μελλον αυτη η προσπαθεια. Για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοι
 
Mπράβο για μία ακόμα φορά, ακούραστε Ιάκωβε !! :)

"Βούρ" στο σχολιασμό:

- O Λεκό μας δίνει ένα απο τα καλύτερα editorials του Pixel :D

- Aφιέρωμα Star Trek με αφορμή την επέτειο των 25 ετών. (πλησιάζει η ώρα του γνωστού adventure :) )

- Αφιέρωμα για τον ένα χρόνο παρουσίας της Nintendo στην Ελλάδα, απο τον παλιό commodorά Δημήτρη Παυλή (ο οποίος κάποιο καιρό μετά θα εργαστεί στην Nintendo :) )

- Ενα ακόμη αφιέρωμα, αυτή τη φορά στα multimedia. (σημάδια των καιρών :) )

- Previews φοβερών τίτλων, όπως: Dynablaster (o γνωστός μας Bomberman), Mercenary III (o νέος συνεχιστής του θρυλικού 3D sim που ξεκίνησε απο τα 8-bit), Abandoned Places, και το φοβερό 4D Sports Driving (a.k.a. "Stunts" στην Αμερική).

- Theo Develegas, και μία νοσταλγική ματιά στον Spectrum, μετά απο 10 έτη.

- Στα public domain όπως πάντα υπάρχουν αρκετά ενδιαφέροντα utilities, αλλά αυτό το μήνα συναντάμε και το πολύ όμορφο demo "Oddysey" :thumbup: (το οποίο είχα πρωτοδεί στην εκπομπή του "ξανθού" στο Κανάλι 29).

- Play the game απο τον Λεκό για το εκπληκτικό Eye of the Beholder, το οποίο θα βοηθήσει όσους έτυχε να "κολλήσουν".

- Ανεβάζουμε στροφές τώρα, καθώς περνάμε στα game reviews:

* Alcatraz: Απο την Infogrames (όπως και το Hostages). Οπως αντιλαμβάνεστε, το παιχνίδι θυμίζει αρκετά το Hostages, αλλά τώρα υπάρχει δυνατότητα για συμμετοχή 2ου παίκτη, ενώ υπάρχουν και sequences με εξερεύνηση προοπτικής 1ου προσώπου. Αξίζει !!

* ESS Mega: Eνα γαλλικό space shuttle sim που δείχνει πολύ-πολύ ενδιαφέρον (το είχα "σταμπάρει" για μελλοντική αγορά σε pc), αλλά το οποίο δυστυχώς ποτέ δεν κατάφερα να παίξω. *Αμεση* προσθήκη στην perpetual "to-do" list... :)

* Pinball Dreams: To ΘΑΥΜΑΣΙΟ σουηδικό φλιπεράκι για Amiga. :headbangdude: (το πρώτο της σειράς, με προσωπικό μου αγαπημένο "τραπέζι", το Steel Wheel). Πρόκειται για ένα παιχνίδι που έπαιξαν ακόμα και όσοι δεν είναι οπαδοί των φλίπερ. (χαρακτηριστικά αναφέρω την περίπτωση φίλου μου, ο οποίος με είδε να παίζω και μου είπε το αμίμητο: "Μα καλά, πως ξέπεσες τόσο πολύ και παίζεις φλίπερ;" :D ...λίγο αργότερα δοκίμασε να παίξει και αυτός, και πήγε βράδυ μέχρι να ξεκολλήσει απο την οθόνη του 1084S. :supergrin: )

* Romance of the Three Kingdoms II: H συνέχεια της μεγάλης επιτυχίας της ΚΟΕΙ. (ευτυχώς δεν είναι τόσο "άδικο" όσο το Nobunaga's Ambition). Αν είστε οπαδός αυτού του είδους παιχνιδιών στρατηγικής, θα σας κερδίσει αμέσως. Αν επιπροσθέτως σας αρέσει το συγκεκριμένο θέμα (με τους γνωστούς χαρακτήρες Τσάο-Τσάο, Λιού Μπέι, Ζανγκ Φέι, Γκουάν Γιού, κλπ) που το έχουμε συναντήσει απο beat'em ups (π.χ. Sango Fighter, Warriors of Fate, Dynasty Warriors, κλπ) μέχρι κινηματογραφικές ταινίες, τότε *επιβάλλεται* να ασχοληθείτε μαζί του.

* Agony: Ενα απο τα πιό καλοδουλεμένα shmups της Amiga (αναμενόμενο, αφού πρόκειται για παραγωγή Psygnosis), με φανταστικά γραφικά και απίθανο ήχο (ingame, αλλά και στην εισαγωγή, όπου έχουμε το γνωστό και πολυακουσμένο θέμα με το πιάνο - το οποίο μάλιστα έπεσε θύμα αντιγραφής σύμφωνα με πληροφορία που είχα αντλήσει πριν 10 χρόνια περίπου, ψάχνοντας για μουσική παιχνιδιών Amiga στο Unexotica).

* Robocop III: Το πρώτο φυσικά που παρατηρεί κάποιος, είναι ότι η σειρά έχει πλέον περάσει στις τρείς διαστάσεις. Αν και μπορεί να υπάρχουν αμφιβολίες για το αν και κατά πόσο ταιριάζει το 3D σκηνικό σε ένα παιχνίδι Robocop, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας, εφόσον την ανάπτυξη του παιχνιδιού ανέλαβαν οι έμπειροι DIDY MEN (O Μάρτιν Κένραϊτ και η υπόλοιπη παρέα της DID).

* Ork: Aλλο ένα παιχνίδι της Psygnosis, αλλά δεν κατάφερε να με κρατήσει. (προτιμούσα το Leander, που ήταν στο ίδιο περίπου μοτίβο)

* Harlequin: Tώρα μάλιστα !! Ενα απο τα αγαπημένα μου platform games της Amiga, το οποίο και προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη. Ιδιαίτερα προσεγμένο, σε όλους τους τομείς. :thumbup:

* Wings of Fury: Δεν είμαι σίγουρος γιατί το ονόμασαν "2" (εγώ μόνο ένα είχα βρεί διαθέσιμο, όταν το είχα πάρει για την Amiga μου !!). Στο (προερχόμενο απο τον Apple II) ωραίο αυτό παιχνιδάκι, καλείστε να ολοκληρώσετε ορισμένες αποστολές στον Ειρηνικό με την βοήθεια του Hellcat σας, το οποίο μπορείτε να εξοπλίσετε με διαφόρων τύπων πυρομαχικά. Παρακολουθείτε την δράση απο το πλάι (ουσιαστικά έχουμε να κάνουμε με shoot 'em up με κάπως ιδιόρρυθμο χειρισμό). Μπορεί να σας πάρει κάποιο διάστημα μέχρι να συνηθίσετε τα controls, αλλά αξίζει τον κόπο γιατί το παιχνιδάκι "λέει" (η έκδοση της Amiga είναι πολύ καλή).

- Παρουσιάσεις adventures, όπου έχουμε το King's Quest V και το Monkey Island 2.

Mε το πρώτο (το οποίο και αποτελεί τη "ναυαρχίδα" των παιχνιδιών adventure της Sierra), η εταιρία έχει πλέον περάσει στην εποχή των 256 χρωμάτων, ενώ στην παρουσίαση σχολιάζονται και οι εκδόσεις για Amiga αλλά και η cd-rom enhanced έκδοση με speech που είχε εν τω μεταξύ κυκλοφορήσει για pc.

Το παιχνίδι το είχα δεί όταν αγόρασα τον '386 μου (γύρω στον Οκτώβριο του '92), μιά και είχα ως κανόνα να μην αγοράζω παιχνίδια στην 500άρα μου, τα οποία ολοφάνερα δεν "τραβάνε" (θυμάμαι είχα δεί το παιχνίδι να τρέχει σε Amiga στην γνωστή εκπομπή του Καναλιού 29, και πραγματικά σερνόταν !!).

Δυστυχώς δεν έκατσα να ασχοληθώ, διότι με είχαν απορροφήσει άλλα games. (αργότερα έπαιξα το K.Q. VI *λίγο* περισσότερο, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι το είχε αγοράσει φίλος στην "βαρβάτη" cd έκδοση).

Το δεύτερο adventure του μήνα, και πάλι δεν χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις. Το Monkey Island 2 είναι χωρίς υπερβολή ό,τι θα μπορούσε να ζητήσει κανείς απο το sequel ενός επιτυχημένου χιουμοριστικού adventure: Aκόμα καλύτερα γραφικά, υπέροχες (και πολύ ταιριαστές στο "πειρατικό" κλίμα) μελωδίες, γενναίες δόσεις χιούμορ, και βέβαια πολλούς & καλούς γρίφους καθώς και μεγάλη διάρκεια. Ναί, όλα αυτά καλύπτονται και με το παραπάνω στο ΜΙ2 - και μην ακούσω κανένα να γκρινιάζει για το τέλος !! Ομολογώ πως όταν το τελείωσα έκατσα μέχρι το τέλος των credits μήπως και αποκαλυπτονταν κάποια νέα σεναριακή "πτυχή", αλλά τελικά το cliffhanger παρέμεινε.

Το παιχνίδι ήταν απο τα πρώτα που αναζήτησα όταν αγόρασα τον '386 μου, και το απόλαυσα 100% (ούτε για αστείο δεν θα αγόραζα στην 500άρα μου ένα παιχνίδι 11 δισκεττών, την στιγμή που είχα θέσει ως "όριο" τις τέσσερις, το πολύ πέντε δισκέττες για να περιορίσω το βάλε-βγάλε στο ελάχιστο).

Περίπου 7 χρόνια αργότερα όταν ασχολήθηκα με Amiga emulation, μπόρεσα να το δω και εκεί, όπου διαπίστωσα πως είχε γίνει αξιόλογη προσπάθεια - αν και υπολειπόταν σε χρώματα απο την αρχική pc version, ενώ απουσίαζαν και αρκετές μελωδίες !!

SPECIAL REVIEW: FALCON 3.0

Mε μία κουβέντα: Το Flight sim της χρονιάς. :thumbup: H τεχνολογία του αφήνει πλέον χιλιόμετρα πίσω την πρώτη και δεύτερη (ΑΤ) έκδοση, πράγμα που φαίνεται απο τα φοβερά γραφικά του, το ρεαλιστικό μοντέλο πτήσης του, και την λεπτομέρειά του σε πολλούς τομείς - αποτέλεσμα της φοβερής δουλειάς που είχε γίνει. Οπως όλοι θυμόμαστε, ακολούθησαν διάφορα expansions (add-on καθώς και stand-alone) αλλά και μία ιδιαίτερα "περιποιημένη" gold έκδοση με το φοβερό Art of the kill βιντεάκι.

Λάτρης των flight sims εκείνης της εποχής που να μην έχει παίξει (έστω και δοκιμαστικά) Falcon 3.0, απλά *δεν υπάρχει* (εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω κανέναν !!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και πάλι συγχαρητήρια Ιάκωβε... Καιρός ήταν να αρχίσουμε και τα Pixel με το "εναλλακτικό" δέσιμο.

BTW, το avatar σκοτώνει :worship:
 
μπράβο παιδιά!!!
 
Κατ' αρχάς γούρλωσα με το τεύχος και την παρουσίαση της Α600. Μετά γούρλωσα με το avatar. Πολλά ευχαριστώ!!!
 
Κορυφη Ιακωβε!

Το ΜΙ2 ειναι ολα τα λεφτα στο τευχος.Περιμενα πως και πως να βγει στην Amiga,καπου 12 δισκετες αν θυμαμαι καλα!

Συνεχιστε ετσι παιδια!
 
Ευχαριστουμε για τα καλα σας λογια Σε λιγο ετοιμαζεται το 52 και ηδη εχω καποια μινι ετοιμα
 
Ευχαριστω πολυ!!!!!!!!αλλο λογοτυπο PIXEL προσεξα, α!!!ειναι απο τα τευχη που δεν ειχα αγορασει......
 
Πίσω
Μπλουζα