Pixel 091 - Σεπτέμβριος 1992

To Παραπανω το εχω και υπογραφω για το μεγαλειο του.

Ηard Cover ,μεγαλο μεγεθος ,πλουσιες σελιδες ,Ιντυ και Ατλαντιδα,πιστολακια απο την Νιντυ χρονια πριν το Wiiiiii.

To pixel στα καλυτερα του.

Τι αλλο θετε;;;

Μπραβο Νemo. :thumbup:
 
Ευχαριστούμε Nemo!

Τρομερό τεύχος, το είχα κι εγώ. Τώρα με συγχωρείτε, πάω να διαβάσω reviews Dark Seed και Indy...
 
Τέλειο τεύχος. Ευχαριστώ Nemo!!!!!
 
Άξια προσπάθεια από τον φίλο ΝΕΜΟ. Λίγο πιο κοντά στην ολοκλήρωση του project. Όλα τα λεφτά τα listings και η διαφήμιση της SoundBlaster :) ) Ήταν ακριβώς η εποχή που αποχαιρετήσαμε για πάντα τα 8bit και κυριαρχούν πια Amiga-ST και κονσόλες. Επίσης ήταν η εποχή που σταμάτησα να παίρνω PIXEL αφού η περιπέτεια των πανελληνίων μόλις είχε αρχίσει.... :( (( Κορυφαίο το review του Indiana Jones.
 
arc είπε:
Επίσης ήταν η εποχή που σταμάτησα να παίρνω PIXEL αφού η περιπέτεια των πανελληνίων μόλις είχε αρχίσει.... :( ((
Αθάνατη γενιά του '75!!! ;)
 
Ευχαριστω πραγματικα :) για τα καλα σας λογια.

Μια επισημανση που εκανα στο thread οπου το ανεβασα αρχικα

Nemo είπε:
Λειπουν 2 σελιδες 23-24 ,(καποιος ας κανει το κοπο, οι αλλοι καταχωρημενοι κατοχοι συμφωνα με την λισταειναι οι AA+ και iakovos )
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=320&page=52
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω κι εγω το τευχος, καθως και τα τευχη 70 και 79 που ζητατε. Δεν εχω ομως σκαννερ

ΥΓ. αξεχαστο τευχος, αλλα δυστυχως χαλια εφηβικη εποχη :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να τονίσουμε ότι είναι ένα απο τα "ζόρικα" τεύχη, με τις σελίδες κολλημένες στη ράχη !!

Πολύ καλή δουλειά. :thumbup:
 
Μακάρι να ήταν όλα τα τεύχη τόσο καλά σκαναρισμένα. Δεν θα χρειαζόταν καθόλου το Pixel DX.

Ευχαριστούμε Nemo! :)
 
Διπλό μπράβο στον Nemo, καθώς το τεύχος είναι από τα "δυσκολα" προς σκανάρισμα!!!

Ευχαριστούμε!!!
 
billy είπε:
Να τονίσουμε ότι είναι ένα απο τα "ζόρικα" τεύχη, με τις σελίδες κολλημένες στη ράχη !!Πολύ καλή δουλειά. :thumbup:
Όσοι σκανάρουν τεύχη με τέτοιο "δέσιμο" είναι πραγματικά ήρωες! :)
 
Πρωτα απ ολα respect στο Pooky και τον iakovo που εχoυν scan-ναρει αρκετα τετοια <<ζορικα>> -με ραχη- Pixel .

Χωρις σε καμια περιπτωση να θελω να φουσκωσω /να παρουσιασω μεγαλυτερο δεικτη δυσκολιας απο το πραγματικο .....

Απλα επισημανω τις δυσκολιες για οσους κληθουν μελλοντικα να scan-ναρουν την συγκεκριμμενη ζορικη φουρνια (80-94 αν θυμαμαι καλα) των Pixel με την σκληρη ραχη .

Αυτο που αυξανει την δυσκολια στην συγκεκριμμενη φουρνια των pixel (80 - 94 νομιζω) δεν ειναι τοσο η σκληρη ραχη .

Αλλα η σκληρη ραχη σε συνδιασμο με το μεγεθος το σελιδων που σε πλατος ειναι μεγαλυτερες απο Α4 και μεγαλυτερες σε πλατος απο ενα τυπικο scanner A4 .

Και για να εχετε μια εικονα .

picture.php


picture.php


(Στο κατω μισο ειναι μια σελιδα (συγκεκριμμενα η 49 απο το Pixel (*) του Δεκεμβριου 94 η οποια εχει το τυπικο μεγεθος μιας Α4 -η πρωτη τελεια

Διπλα η το μεγεθος σε πλατος που μπορει να scanναρει ενας τυπικος scanner -η δευτερη μαυρη τελεια

και η τριτη μαυρη τελεια προφανως μαρκαρει το πλατος της σελιδας της συγκεκριμμενης γενιας των Pixel (80-94 ) ) .

Αυτο σε συνδιασμο με την σκληρη ραχη καθιστουσε δυσκολο , να κεντραρεις το περιοδικο ,ωστε να scan-ναρεις το κειμενο και να αφησεις και ενα ικανο περιθωριο απο την εσωτερικη πλευρα της ραχης (και χωρις να κυρτωνει εκει στην ραχη το περιοδικο και να εχεις επιπτωση στην ποιοτητα scanναρισματος του κειμενου -βεβαια εκει βοηθησε ενα τεχνασματακι ).

Και ολα αυτα προσπαθωντας συναμα ,να μην καταστρεψεις το περιοδικο .

Kατι που κατεστη εφικτο μεχρι την 108 σελιδα ωσπου ...

picture.php


Αλλα χωρις να σπασεις αυγα δεν γινεται ομελετα

.

Υ.Γ1 Και ενα bonus πριν βαλλω το scanner πισω στην ντουλαπα ,επειδη με φερατε στο φιλοτιμο με τα καλα σας λογια .

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=171780#post171780

Υ.Γ.1 (*) Απο το pixel Δεκεμβριου 1994 (λογικα το 116) εχω βρει/εχουν διασωθει οι (47-54 σελιδες) Τωρα πως διασωθηκαν ,δεν εχω το παραμικρο clue (εκτος βεβαια απο το Review του The Clue (σελ 52-53-54) :p

Το συγκεκριμμενο 116 δεν εχει scan-ναριστει ακομα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα