Pixel Next Generation!

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.883
Αντιδράσεις
3.864
Kαι εκει που ειχα συγκινηθει :icon_cry: διαβαζοντας το φημολογουμενο τελευταιο PIXEL (σας γελασανε:biglaugh: ) εκανα μια προχειρη ανασκαφη και τι βρηκα .

ΤΕΥΧΟΣ 139 Απριλιος 1998

attachment.php


Editorial

attachment.php


Eπομενο τευχος

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εδωσες ρεστα!
 
Απο το PCMASTER.GR

"Απευθύνομαι μόνον σε παλιούς: Δείτε στο εξώφυλλο τον αριθμό του τεύχους και πείτε μου αν σας θυμίζει κάτι...

Αν δεν σας θυμίζει, τότε δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν: Είστε αμετανόητος PC-άς ή δεν έχετε καλή μνήμη. Στο τεύχος 133, το θρυλικό περιοδικό "Pixel" είχε στο εξώφυλλό του ένα μακάβριο μήνυμα: "Game Over. Τελευταίο τεύχος, 133ο και φαρμακερό!" Μία μεγάλη σελίδα στην ιστορία της ελληνικής αγοράς υπολογιστών έκλεισε, ουσιαστικά, εκείνη ακριβώς τη στιγμή. Το "Pixel", ένα από τα πιο επιτυχημένα περιοδικά υπολογιστών, που γαλούχησε γενιές ολόκληρες κομπιουτεράδων στα δεκατρία χρόνια κυκλοφορίας του, που αγαπήθηκε πραγματικά από χιλιάδες αναγνώστες, άφηνε την τελευταία του πνοή. Οντας σε μια έντονη συναισθηματική φόρτιση, κάποιος από τα τελευταία στελέχη του "Pixel" είχε επέμβει, άγνωστο ακόμα πώς, στη βινιέτα της στήλης των αγγελιών, γράφοντας με πολύ μικρά γράμματα "The game is never over". Η φράση αυτή δεν μπορεί παρά να μου φέρει στο μυαλό τον Κωνσταντίνο τον Παλαιολόγο με το (με την πολύ ευρεία έννοια) αντίστοιχο: "Πάλι με χρόνους με καιρούς, πάλι δικά μας θα 'ναι". Το ξέρω ο παραλληλισμός αυτός ίσως φανεί σε πολλούς ατόπημα, έως και βλασφημία, αλλά αυτό μου θύμισε. Τι να κάνω; Μα το καταπνίξω;

Ο συναισθηματικός αυτός συνεργάτης του "Pixel", τελικά, αποδείχθηκε προφητικός μέχρι ενός σημείου. Το περιοδικό "Pixel" προσπάθησε πράγματι να αναγεννηθεί από τις στάχτες του εν έτει 1997 με τον τίτλο "Pixel NG" (Next Generation, για να δηλώσει τη νέα "εποχή"), συνεχίζοντας μάλιστα την αρίθμηση των τευχών του από εκεί όπου σταμάτησε το προηγούμενο. Ωστόσο, δεν κατάφερε να ορθοποδήσει, καθώς η σχετική αγορά είχε αλλάξει σε τρομερό βαθμό, ενώ το "Pixel" "είχε χάσει επεισόδια". Ετσι, η υπόθεση "Pixel" έκλεισε οριστικά ένα χρόνο αργότερα.

Εις μνήμην του "Pixel", λοιπόν, όσοι πιστοί ας κρατήσουν μία ώρα αδιάκοπου gaming στον υπολογιστή τους..."

http://www.pcmaster.gr/columns/default.asp?Column=7&ArticleID=349

Παντως λιγο που το ξεφυλλισα ειναι εξολοκληρου αφιερωμενο στα CONSOLE GAMES.
 
Ενα τουλαχιστον next generation Pixel πρεπει να υπαρχει στο ισογειο του <<εξοχικου>> (αν θυμαμαι καλα πραγματευεται κυριως παιχνιδια basket Nba pro 98 (???)) .

Καλη τυχη στον ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ για τον τελικο σημερα Btw,

(οπως και μπραβο για χθες στην Λαρισα ,ηταν καλυτερη και επαιζε και με 10 ...)
 
Από ότι μου είπε κάποτε ο billy το τεύχος 133 δεν ήταν το τελευταίο..Συγκεκριμένα ο billy είπε....

billy...το τελευταίο τεύχος ήταν το 133 ("εκατόν τριακοστό τρίτο και φαρμακερό", έγραφε η λεζάντα στο εξώφυλλο), τον Ιούνιο του '96 (τέτοια εποχή, πριν 10 χρόνια !!).


Στην ουσία το τελευταίο τεύχος δεν είχε νέα ύλη, απλά είχε διάφορα αποσπάσματα απο άρθρα, ειδήσεις και reviews, απο περασμένα Pixel, σαν "αποχαιρετιστήριο δώρο".



Ομως, μετά απο ενάμιση χρόνο περίπου, τον Νοέμβριο του '97, το Pixel (ξεκινώντας με το τέυχος 134) άρχισε να ξανακυκλοφορεί - αυτή τη φορά σαν περιοδικό αποκλειστικά για κονσόλες !!



Το "πείραμα" αυτό κράτησε ένα χρόνο περίπου, και αν θυμάμαι καλά, τον Οκτώβριο του '98 (τεύχος 144), το Pixel έκλεισε και πάλι - αυτή τη φορά, οριστικά !!





Είπαμε ο billy είναι εγκυκλοπαίδεια..

AARDVARK...μήπως πρέπει να το σκανάρεις? :D
 
...akmakas, σ' ευχαριστώ για τις καλές σου κουβέντες...

Είσαι απίστευτος πάντως !! ...που το ξετρύπωσες αυτό το παλιό PM βρε άνθρωπε !! :eek:
 
Το κρατάω φίλε μου.Εγκυκλοπαιδικές γνώσεις είναι αυτές!!! :)
 
billy είπε:
...akmakas, σ' ευχαριστώ για τις καλές σου κουβέντες...Είσαι απίστευτος πάντως !! ...που το ξετρύπωσες αυτό το παλιό PM βρε άνθρωπε !! :eek:
Γιατι πριβε τετοιες πληροροφοριες ρε παιδια. :protest: :protest: :nono:

akmakas είπε:
AARDVARK...μήπως πρέπει να το σκανάρεις?

akmakas me no scanner only 2mp camera γκεγκε.:biglaugh: :biglaugh:
 
Το Pixel πραγματι ήταν το απόλυτο περιοδικό για home micros τη δεκαετία του '80 όπου εξέφραζε απόλυτα το ερασιτεχνικό(=εραστές της τέχνης) κοινό στο οποίο απευθυνόταν τότε.

Δυστυχώς όμως,η επικράτηση των "επαγγελματικών" pc και το γεγονός ότι το "σπιτικό κομπιουτερ" κατήντησε σιγά σιγά από "παιχνίδι" για χομπιστες και... εραστές, σε μία ακόμα συσκευή ικανοποιησης του υπερκαταναλωτισμού των μαζών οπως τα βιντεο οι τηλεορασεις και τα... πλυντήρια, οδήγησε περιοδικά σαν το Pixel που δεν δέχονταν να "προσαρμοστούν" στις νεες συνθήκες, στην χρεοκοπία... :icon_cry:

Πάνε ποια τα "εδώ λονδίνο",τα adventure του Τσουρινάκη, τα "peeks & pokes",τα "hits & tips" και οι "φτηνιάρικες" μεσαίες γκριζες σελίδες με τα δεκαδες Listings προγραμματων (που ήταν καθαρα "προϊον" των αναγνωστών) για ολους τους θρύλους της εποχής...

Περιοδικά για μερακλιδες που σε "τσίγκλιζαν" να "παίξεις" με το μυαλό σου δεν υπάρχουν πλέον,τώρα ποια το μόνο που κάνουν τα περιοδικά είναι να σε "τσιγκλίζουν" να αγοράσεις...
 
Σωστός ο ikonsgr

Εγώ τουλάχιστον ξεκίνησα να διαβάζω περιοδικά και έμαθα να ψευτογράψω κώδικα από τις γκρι σελίδες και σταμάτησα τα περιοδικά όταν άρχισαν τα συγκριτικά 200 εκτυπωτών και 300 καρτών γραφικών.
 
το Pixel ήταν πολλα πραγματα μαζι...πολλα ομορφα πραγματα...εβγαινε οπως και πολλα αλλα περιοδικα της εταιρειας χαρη στο μερακι αποκλειστικα και μονο των συντακτων...στο πατρικο μου εχω ολα τα Pixel...εκτος απο το τελευταιο...δεν ξερω παιδια δεν μου πηγε η καρδια να το αγορασω..
 
Ε!!!!:eek: :animeek: :eek: ...Τα έχεις όλα...ΟΛΑ?Αρα να σε υπολογίζουμε για κανένα τεύχος αν χρειαστει για σκάνάρισμα ε? :D
 
φυσικα αν και η προσβαση ειναι πολυ πολυ δυσκολη...

με χωριζουν απο αυτα 520++ χιλιομετρα, παταρι, κουτες και να θυμηθω που ειναι :)
 
F1 F1 F1

Παιδιά.... ψάχνω απεγνωσμένα ενα τεύχος απο το pixel next generation..... όποιος τα έχει όλα πλζ πλζ λέω, ας μου στείλει ενα πμ....
 
Καλώς ήρθες qbrain στην παρέα μας..εάν θέλεις πήγαινε στις προσωπικές σου ρυθμίσεις και βάλε περισσότερα στοιχεία όσο αφορά τον τόπο διαμονής την ηλικία αλλά και το φύλλο έτσι ώστε να σε γνωρίσουμε καλύτερα...καλά ποστ!!
 
PIXEL

εχω σε αριστη κατασταση ολα τα τευχη μεχρι το 136

δεν εχω καθολου τα τευχη 38/117/135

και εχω τα εξης χωρις εξωφυλο 78/98/103/108/57

επισης το No1 το εχω 2 φορες,και εχω αρκετα αλλα διπλα που θα τα ψαξω εντος

τον ημερων για να κανουμε καμια ανταλαγη με οποιον θελει(εκτος ασφαλως το No1).
 
ψαχνοντας στο κελλαρι-ισογειο του εξοχικου μαζι με ενα PIXEL ακομα (91),

,ανακαλυψα και ενα PIXEL Next Gen 142 Ιουλιος-Αυγουστος 98 .

070824021618hi0.jpg
 
AMSTRAD είπε:
PIXELεχω σε αριστη κατασταση ολα τα τευχη μεχρι το 136

δεν εχω καθολου τα τευχη 38/117/135

και εχω τα εξης χωρις εξωφυλο 78/98/103/108/57

επισης το No1 το εχω 2 φορες,και εχω αρκετα αλλα διπλα που θα τα ψαξω εντος

τον ημερων για να κανουμε καμια ανταλαγη με οποιον θελει(εκτος ασφαλως το No1).
οταν ξεκαθαρίσεις τα διπλά σου θα χαρώ να ανταλάξουμε..

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=3250&postcount=3

εδώ το σχετικό λινκ... :D
 
AMSTRAD εφόσον το Νο 1 το έχεις 2 φορες γιατί δεν το πουλάς?Το θέλω ασφαλώς και είμαι πρόθυμος να πληρώσω ένα σεβαστό ποσόν!!!Επίσης αγοράζω και τα τεύχη που έχεις διπλά!!
 
akmakas είπε:
AMSTRAD εφόσον το Νο 1 το έχεις 2 φορες γιατί δεν το πουλάς?Το θέλω ασφαλώς και είμαι πρόθυμος να πληρώσω ένα σεβαστό ποσόν!!!Επίσης αγοράζω και τα τεύχη που έχεις διπλά!!
Καλησπερα παιδια

σχετικα με τις ανταλαγες αυτον το καιρο δεν εχω καθολου χρονο λογω δουλειας,οταν θα ειμαι ετοιμος ευχαριστως θα τα κανουμε ολα,σχετικα με το νο1 Pixel δεν θελω παιδια να το δωσω γιατι πολλους λογους.
 
Πίσω
Μπλουζα