Pixel: the killer list...

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
Παραθέτω εδώ την σειρά με τα Pixels που δεν έχουν σκαναριστεί μέχρι σήμερα και που βρίσκονται τα ίχνη τους (προς Θεού δεν πιάνουμε κανένα από τον λαιμό, απλά η ύπαρξη τους και μόνο μπορεί να υποδηλώσει την δυνατότητα για σκανάρισμα, αν όχι από τον ιδιοκτήτη τους, από κάποιον άλλο φίλο).

99 = AEON / AA+ / iakovos / billy (τo ξεκίνησε ο billy)

105 = AEON / AA+ / iakovos / billy (τo ξεκίνησε ο billy)

106 = AEON / aeon / AA+ / iakovos / billy (τo ξεκίνησε ο billy)

107 = AA+ / iakovos / billy (τo ξεκίνησε ο billy)

110 = AA+ / iakovos / billy (τo ξεκίνησε ο billy)

112 = AEON / AA+ / iakovos / Maletoth2008

114 = AA+ / iakovos / billy (τo ξεκίνησε ο billy)

115 = AEON / AA+ / iakovos

116 = AEON / AA+ / iakovos / billy (τo ξεκίνησε ο billy)

117 = AEON / AA+ / iakovos / pitsunami / billy (τo ξεκίνησε ο billy)

122 = AA+ / iakovos / billy (τo ξεκίνησε ο billy)

124 = AA+ / iakovos

125 = AA+ / iakovos

130 = AA+ / iakovos / Libavius

134 = thamonas / pitsunami

135 = thamonas

136 =

137 =

139 =

140 =

141 = pitsunami

143 =

144 =
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να πω καλύτερα ποια δεν έχω; :)

Λοιπόν από την παραπάνω λίστα τα έχω όλα μέχρι 133 εκτός του 132 που δεν ξέρω που το έχασα ο μ.......

Από 46-66 είναι η ράχες χάλια... το περιεχόμενο πρέπει να είναι οκ.. Τα υπόλοιπα μια χαρά.

και :

super pixel '86

pixelmania (πολλα μικρά ένθετα που βάζαν)

pixel hints and tips

pixel τα πάντα για Amiga

pixel τα πάντα για Atari st

pixel λύσεις Adventures (πολλά)

και τσουρινακο-λύσεις

Από 134 και μετά ήταν μόνο για παιχνίδια κονσολών; κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου στο elx.
 
ΑΑ+...Ελπιζω να μπορεσεις να βοηθησεις την κατασταση!

Η βοηθεια σου θα ειναι απαραιτητη φιλε για το ονειρο της ολοκληρωσης των τευχων...Που δεν ειναι μακρια!!!!

Εγω μεχρι την παρασκευη θα ανεβασω το Τευχος 29!!!

ambu ξεχασες να βαλεις στην λιστα το νουμερο του τευχους 63 το οποιο το εχω!!!
 
...akmakas, το 63 το έχει ήδη σκανάρει ο Aeon, γι΄αυτό δεν είναι στη λίστα. :)

Oταν θα καταφέρω να έχω στα χέρια μου νέα τεύχη Pixel, εκτός το 17 που θέλεις για το εξώφυλλο, θα φέρω και μερικά ακόμα για να μην είστε "υπο πίεση" μόνο εσείς...

Αν όμως βιάζεστε να σκανάρετε το εξώφυλλο του 17, και τυχαίνει να το έχει πρόχειρο ο ambu ή ο ΑΑ+, τότε προχώρήστε άφοβα !! ...δεν θέλω να είμαι η αιτία που καθυστερεί το scanning team !!

(πάντως μπράβο στον AA+ που στάθηκε τόσο τυχερός ώστε να βρεί όλη τη σειρά απο τα τεύχη !!)
 
Παιδιά το τεύχος του Omenforever είναι σε συγκριτικά χαμηλή ανάλυση (κάπου στα 800 pixels ύψος). Το ανεβάζω κι έτσι μεν αν το θέλετε, αλλά ίσως να χρειαστεί να ενημερωθεί με έκδοση στα standards ανάλυσης που θέσαμε από την αρχή. Αποφασίζετε τι προτιμάτε και μου λέτε τι να πράξω.

Μπράβο στον ambu_dare για την υπομονή του να καταρτίσει την λίστα των τευχών που λείπουν.
 
Θα το ξανασκανάρω φυσικά. Don’t worry. ;)

Έκοβα τα περιθώρια για να γλιτώσω σε μέγεθος…
 
@Ambu Dare

Εχω και το Super Pixel '88 και το Τσουρινακο-λύσεις είναι αυτό:

clipboard01ij8.jpg


λίγο άσχετο με τα Pixel's

@Billy

Pixel no17 Cover : 100dpi, 85 comp. jpg

http://img221.imageshack.us/img221/124/pixel17coverps0.jpg

@Akmakas

Εγω να βοηθήσω, άλλωστε εσείς έχετε τεύχη που ποτέ δεν κατάφερα να βρώ και επιτέλους θα έχουμε ολοκληρωμένη την σειρά έστω και ηλεκτρονικά. Επίσης εδώ θα ήθελα να θέσω δυο απορείες.

1)Τι θα κάνουμε με τα τεύχη από 80 μέχρι 95 που το σχήμα μεγαλώνει και γίνεται A4+ ? και

2) Το θέμα με τις ράχες πώς θα σκανάρουμε μέσα το περιοδικό χωρίς να φύγει η ψαροκόληση; Και να μην έχουμε το εφέ του σηκωμένου βιβλίου με τα γράμματα να κάνουν slide...????
 
Ιδού η δεύτερη απόπειρά μου στο τεύχος 132. Aeon δες το και πες μου αν πλησίασα το επιθυμητό επίπεδο.
 
Aγαπητέ ΑΑ+, λίγο άσχετο με τα Pixel πολύ σχετικό με τα γούστα μου...

Να ελπίζω σε ψηφιοποίηση του...? ;)

Για ράχες, τυποποίηση κ.λπ. ρωτήστε τους ειδικούς ΑΕΟΝ (υπεύθυνος project - έλα τώρα σε "έφτιαξα" έτσι?), Billy (πρωτοπόρος του όλου project), akmakas (αρμόδιος επί θεμάτων γρήγορου και σωστού σκαναρίσματος).

Εγώ από την πλευρά μου, θα τα ήθελα να υπάρχουν ΟΛΑ μέσα (θα είδατε ότι στο τεύχος 6 έβαλα και το κουπόνι από το μαγαζί που πρόσφερε 6 τεύχη του περιοδικού δωρεάν με την αγορά ενός micro). Tώρα βέβαια εάν είναι δύσκολο και δεν έχουν και τίποτα σπουδαίο (όπως τα σχόλια του USER) δεν θα πεθάνουμε κιόλας.
 
Τι νόημα θα είχε να σκανάρουμε τις ράχες; Απ' ότι θυμάμαι μόνο του USER οι ράχες έγραφαν κάτι διαφορετικό πέρα από την ημερομηνία κυκλοφορίας.

Όσο για τα υπόλοιπα paraphernalia του Pixel (booklets, special editions κλπ), σκανάρετέ τα ελεύθερα! (δεν πιάνουν πολύ χώρο)
 
AA+ είπε:
Εύγε !! Με γλύτωσες απο το να το κουβαλάω μαζί μου την επόμενη φορά.

...μόλις το δεί ο akmakas θα χαρεί ιδιαίτερα !! (λοιπόν, καλά το θυμόμουνα ότι είχε κάπου ένα ρομποτάκι το εξώφυλλο !!).

Aeon είπε:
Τι νόημα θα είχε να σκανάρουμε τις ράχες; Απ' ότι θυμάμαι μόνο του USER οι ράχες έγραφαν κάτι διαφορετικό πέρα από την ημερομηνία κυκλοφορίας.
Αeon, εδώ ο ambu νομίζω ότι αναφέρεται στο πρόβλημα που έθιξε ο AA+ , σχετικά με το πως θα σκαναριστούν χωρίς να καταστραφούν, τεύχη που έχουν σελίδες πιασμένες στην ράχη με κόλλα, αντί για μεταλλικά "πιαστράκια".

Σε αυτά ανήκουν τα Super Pixel, τα User, και ορισμένα απο τα τεύχη του Pixel (80-95 ?), όπως έγραψε ο ΑΑ+, τα οποία είχαν και μεγαλύτερο μέγεθος.

Το πρόβλημα είναι πως όταν τραβηχτούν για να ανοίξουν οι σελίδες αρκετά, ώστε να σκαναριστούν αποτελεσματικά (να φαίνονται τα γράμματα στο κέντρο δηλαδή), υπάρχει ο κίνδυνος να ξεκολλήσουν και να γίνει το περιοδικό "φύλλο και φτερό"...

Μία λύση είχε δώσει ο akmakas στο thread "προς επίδοξους εθελοντές", αλλά και πάλι το ρίσκο εξακολουθεί να υφίσταται....

Γι' αυτή την εξαιρετικά λεπτή διαδικασία, χρειάζεται κάποιος που όχι μόνο να είναι πολύ προσεκτικός, αλλά και να "το λέει η καρδιά του"...
 
billy μου δύσκολα τα πράγματα. Δεν υπάρχει απλός τρόπος, εκτός αν σας βρίσκεται πρόχειρος κανένας hand held scanner ακριβείας και υψηλής ποιότητας για πολλά περάσματα (χλωμότατον) ή αν θυσιαστεί / ξηλωθεί ένα τεύχος. Ιδού μια πρόκληση προς υπέρβαση!
 
Hand-held scanner υπάρχει αρκετά παλιός και εύκολα διαθέσιμος (αλλά έχει και εσωτερική κάρτα προ PCΙ - ISA?). Δεν ξέρω εάν δουλεύει και τι χρώματα και ανάλυση αποδίδει, εάν όμως θέλει κάποιος να πειραματιστεί μου λέει.
 
ambu_dare είπε:
Hand-held scanner υπάρχει αρκετά παλιός και εύκολα διαθέσιμος (αλλά έχει και εσωτερική κάρτα προ PCΙ - ISA?). Δεν ξέρω εάν δουλεύει και τι χρώματα και ανάλυση αποδίδει, εάν όμως θέλει κάποιος να πειραματιστεί μου λέει.

Πριν δεις αν δουλεύει κτλ , κοιτα άν εχει φωτοαισθητηρες μέχρι την άκρη γιατί εναν handheld που έχω για την amiga έχει πλαστικό 1 εκατοστό σε κάθε άκρη. Ετσι δεν μπορείς να πιάσεις τα μέσα γράμματα... Ασε πίκρα είδα λίγο το 80 τεύχος και γράφουν μέσα μέσα μέχρι την ράχη..

Τωρα τα περιοδικά που θα ξεκοληθουν εντελώς μπορούν να επισκευαστούν με ατλακολ. Αλλα ποτέ δεν θα είναι όπως στην αρχή.
 
Ακριβώς αυτό εννοούσα με την ερώτηση που έθεσα στον Akmakas.

Δεν θυμάμαι τι παιζόταν με τα PIXEL από το 80 και μετά, αλλά αν γράφουν μέχρι μέσα χωρίς να αφήνουν κάποιο περιθώριο, μάλλον αδύνατον να σκαναριστούν χωρίς να αποσυναρμολογηθεί το τεύχος. Μήπως παίζει κάτι σε βιβλιοδετείο άραγε;
 
Επιτελους AA+ Σωστος.....

Αλλα μια θερμη παρακληση αν μπορουσες να σκαναρεις και την μεσα

σελιδα οπως και το τελευταιο εξωφυλλο μεσα και εξω τοτε θα ηταν η δουλεια ποιο

ολοκληρωμενη

Για να σας λυθουν οι αποριες παιδια θα σκαναρω ενα τευχος του pixel που ειναι με κολλα

για να δειτε πως δεν υπαρχει κανενας φοβος περιμενετε και θα δειτε!!!
 
Ok, νόμιζα οτι ελειπε η φάτσα μονο, αλλα τελικα καταλαβα δεν έχει τα φύλλα... θα τα φτιαξω σε λιγο...
 
akmakas είπε:
Επιτελους AA+ Σωστος.....Αλλα μια θερμη παρακληση αν μπορουσες να σκαναρεις και την μεσα

σελιδα
http://img250.imageshack.us/img250/8948/1bw1.jpg

akmakas είπε:
οπως και το τελευταιο εξωφυλλο μεσα και εξω τοτε θα ηταν η δουλεια ποιο

ολοκληρωμενη
http://img250.imageshack.us/img250/3602/2br7.jpg

http://img386.imageshack.us/img386/7066/3jo3.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα