Platoon (1986)

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Άλλη μιά ταινία του Oliver Stone που έκανε πάταγο στην εποχή της, κέρδισε 4 Όσκαρ και συζητήθηκε για πάρα πολλά χρόνια για την ωμή βία και τη φρίκη των εικόνων της.

picture.php


Ο Stone έχοντας ο ίδιος υπηρετήσει στο Βιετνάμ προσπαθεί μέσω του ήρωά του Chris Taylor να αναδείξει τον παραλογισμό του συγκεκριμένου πολέμου. Δεν είναι τυχαίο που η ταινία είναι κενή από ατομικά συναισθήματα αλλά η σκληρότητα των εικόνων αφήνει άφωνο και τον πιο αδιάφορο θεατή. Η παρουσία ή η απουσία συνείδησης στον πόλεμο αποτυπώνεται μέσω των πράξεων των δύο λοχίων και, παράλληλα με αυτούς, μια πληθώρα στρατιωτών προσπαθεί να επιβιώσει καταλαβαίνοντας έστω και αργά πως η «πατρίδα» μάλλον τους θεωρεί ξεγραμμένους.

Θεωρείται η πρώτη ταινίας της αντιπολεμικής τριλογίας του Stone.

("Γεννημένος την 4η Ιουλίου" η δεύτερη, και "Ουρανός και Γη" η τρίτη)

Aπό τα 8 Όσκαρ που προτάθηκε κέρδισε τα εξής 4:

Σκηνοθεσίας

Καλύτερης Ταινίας

Μοντάζ και

Ήχου

- Στο Φεστιβάλ του Βερολίνου κέρδισε την Αργυρή Άρκτο Σκηνοθεσίας (αν και είχε προταθεί για τη Χρυσή)

- Απέσπασε τρεις Χρυσές Σφαίρες .

- Κέρδισε πάμπολλα βραβεία σε διάφορους διαγωνισμούς μεταξύ των οποίων και Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας από την Ιαπωνική Ακαδημία Κινηματογράφου.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με πρόλαβες Juanita. Ήθελα κάποια στιγμή να γράψω ένα review για το Platoon που για μένα αποτελεί την καλύτερη πολεμική ταινία μέχρι σήμερα.
 
Alucard είπε:
Με πρόλαβες Juanita. Ήθελα κάποια στιγμή να γράψω ένα review για το Platoon που για μένα αποτελεί την καλύτερη πολεμική ταινία μέχρι σήμερα.

Κρίμα... Είμαι σίγουρη πως θα έφτιαχνες ακόμη ένα διαμαντάκι... :(

Βέβαια, ποτέ δεν είναι αργά...

Κάνε το review όπως το θέλεις και βλέπουμε... ;)
 
Ευχαριστώ. Θα εμπλουτίσω με τον καιρό το ήδη υπάρχον ;)
 
Marlboro μαλακό στο διχτάκι του κράνους. Εικόνα που μου έμενε στο μυαλό χαραγμένη. Όταν πήγα φαντάρος κατάλαβα πόσο ρεαλιστική ήταν....
 
Εχοντας δει την ταινία σχεδόν 2 χρόνια αφότου κυκλοφόρησε, κόλλησα στο αντίστοιχο παιχνίδι στον πράσινο 6128.
 
το χα δει στον κινηματογραφο,στη μικρη οθονη χανουν νομιζω αυτες οι ταινιες ,μαζι με την αντιστοιχη αντιπολεμικη τανια του Κιουμπρικ και το αποκαλυψη τωρα,ειναι απο τις καλυτερες στο ειδος τους.
 
Ἦτο μάλιστα ἡ πρώτη ἐμφάνισις τοῦ Τζώννυ Ντέπ, θαρρῶ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Playmolover είπε:
Marlboro μαλακό στο διχτάκι του κράνους. Εικόνα που μου έμενε στο μυαλό χαραγμένη. Όταν πήγα φαντάρος κατάλαβα πόσο ρεαλιστική ήταν....

Μια άλλη ρετρό-συνήθεια των φαντάρων στο Βιετνάμ (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα),

ήταν να βάζουν στο κράνος τους ένα τραπουλόχαρτο με τον άσσο-μπαστούνι.

Edit : αμέσως μετά το ποστ, βρήκα αυτό :

http://wiki.answers.com/Q/What_does_the_ace_of_spades_represent_on_the_infantry_helmets
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vangelakas είπε:
Ἦτο μάλιστα ἡ πρώτη ἐμφάνισις τοῦ Τζώννυ Ντέπ, θαρρῶ!
Ουχί! Είχε παίξει πρώτη φορά στο Εφιαλτης στο δρομο με τις λευκες Νο1, 4 χρόνια πριν.
 
........................................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θεωρώ και εγώ την ταινία αυτή απο τις πολύ καλές του είδους. (έχει και μεγάλο "nostalgia factor" :D )

Rygar είπε:
Εχοντας δει την ταινία σχεδόν 2 χρόνια αφότου κυκλοφόρησε, κόλλησα στο αντίστοιχο παιχνίδι στον πράσινο 6128.
Xα !!

Εγώ (κλασσικά "ανάποδος" άνθρωπος), δεν είδα την ταινία στο σινεμά, αλλά το παιχνίδι στάθηκε αφορμή να νοικιάσω εκείνον τον καιρό την κασσέτα για το βίνδεον, αλλά και να αγοράσω το βιβλίο. Πόρωσις !! :headbangdude:
 
Πολύ καλή ταινία και σίγουρα η καλύτερη του Oliver Stone που το "κατείχε" το θέμα. Μάλιστα είχε παρασημοφορηθεί για την ανδρεία του. Αντίθετα το Γεννημένος την 4η Ιουλίου το βρήκα υπερβολικά μελό.

Το Platoon το παιχνίδι φυσικά το έπαιζα και εγώ, αλλά πρώτα είδα την ταινία. :) Από τα λίγα παιχνίδια βασισμένα σε ταινίες που αξίζουν.
 
Μόνο εγώ έβρισκα το παιχνίδι χάλι μαύρο (CPC);
 
Χε χε... :D

Προσωπικά δεν θα το χαρακτήριζα "χάλι μαύρο" στον cpc - αν και η έκδοση του commodore ήταν κατά κοινή ομολογία καλύτερη (μου έχει μείνει αξέχαστη η ατάκα στο special review του Pixel, ότι το παιχνίδι στον commdoore "είναι όπως πάντα απόλαυση").

Και ο amstrad τα κατάφερνε πολύ καλά πάντως - αν και πολλοί φίλοι μου commodorάδες πήγαιναν ένα βήμα παραπέρα, κάνοντας το λάθος να προσπαθούν να "χτυπήσουν" τον ίδιο τον amstrad λέγοντας κάτι εντελώς άκυρα του στυλ "σιγά μην μπορείτε να βγάλετε τέτοια γραφικά εσείς", και λοιπές ανοησίες. :diablotin:

Δεν θα κάνω άλλο σχόλιο σχετικά με το παιχνίδι για να μην βγούμε περισσότερο off-topic - πλην ενός τελευταίου:

Με την ευκαιρία της πολύ καλής παρουσίασης της ταινίας απο την Juanita, θα ήθελα να δω *και* ένα review του ομώνυμου παιχνιδιού (λείπει και "συνηθης ύποπτος" Stan για να αναλάβει την amstrad version, αλλά ίσως ο φίλος Alucard στο μέλλον να "περιποιηθεί" την έκδοση του commodore :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω πως κατι ακομα που εκανε συγκλονιστικη αυτη την ταινια ηταν το καταπληκτικο της soundtrack (συμπεριλαμβανομενου του Adagio for Strings του Samuel Barber). Μου εχει μεινει αυτη η ταινια χαραγμενη στη μνημη και η μουσικη της επισης σχεδον εφιαλτικα συνυφασμενη με τη φρικη της εικονας...
 
Μια από τις καλύτερες, αντιπολεμικές ταινίες που γυρίστηκαν ποτέ μαζί με το 'αποκάλυψη τώρα' ! με συγκλονίζει το γεγονός οτι ο χαρακτήρας που υποδύεται ο Τσαρλι Σην είναι πρώτα ένα αθώο, αγνό παιδί που δεν έχει γνωρίσει τον κόσμο, ο πόλεμος τον φέρνει μπροστά σε μια άλλη πραγματικότητα πολύ διαφορετική από τον χαρακτήρα του και τις αρχές του, θα επιβιώσει και παράλληλα θα κερδίσει την ανθρωπια του μέσα από οδυνηρή διαδικασία, η δοκιμασία που θα περάσει θα του αποκαλύψει τον πραγματικό Κρις κι τα όρια του. Με συγκλονίζουν τα λόγια που λέει:' με γέννησαν δυο πατεράδες..'

Ο ρόλος του Ντεπ δεν διαρκεί πολύ , είναι όμως αρκετός για να αφήσει το στιγμα του ο ηθοποιος και οι δυο διοικητές του στρατευματος συγκλονιστικοί! λυρικός και απέρριτος ο Ολιβερ Στοουν στην ταινία, αν έχει κέφια ο Στοουν χαρίζει διαμάντια κινηματογραφικά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Leon είπε:
Αντίθετα το Γεννημένος την 4η Ιουλίου το βρήκα υπερβολικά μελό..
Και λίγα λες, εμένα με ενόχλησε το ότι ήταν ταινία-κομματόσκυλο. Στο τέλος παρουσίαζε τους Δημοκρατικούς σαν φιλοειρηνικούς που θα μας βγάλουν από την φρίκη του πολέμου....Αυτοί άρχισαν τον πόλεμο και οι Ρεπουμπλικάνοι τον συνέχισαν!!! :p

Σκάλες ανώτερο το πλατούν.
 
Πίσω
Μπλουζα