PlayBig

Frank213

Retro Member
Joined
22 Σεπ 2007
Μηνύματα
148
Αντιδράσεις
7
Οκ, όλοι πάνω κάτω είχαμε Playmobil.

Σε κάποια φάση στις αρχές του 80 οι γονείς μου μου είχαν πάρει το ακόλουθο στρατιωτικό νοσοκομειακό Playbig από τη Πανελλήνιο Αγορά (τρελλό ρετρό μαγαζί στη Σταδίου - το θυμάται κανείς; ).

Γενικώς είχε μεγαλύτερη λεπτομέρεια από τα Playmobil αλλά όχι τόσο καλή ποιότητα στα πλαστικά.



Εδώ είναι ένας κατάλογος τον οποίο βρήκα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλύτερα μου φαίνονται τα playmobil!!!!!!!!

τα εξαρτήματα όμως ωραία ειδικά τα σπιτάκια!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν ωραία τα playbig ειδικά τα saloons!Αν και δεν απέκτησα ποτέ,μόνο από photos ότι έχω δει!
 
Αυτη ειναι η συλλογη μου play-big

20150726_120441.jpg

111111111111.jpg
 
Η μικρη Play Big συλλογουλα μου... :)

Ο κυριουλης τερμα αριστερα με τα πορτοκαλοκοκκινα,ειναι απο Play Boys,

απλα μπηκε στην "οικογενειακη" φωτο επειδη ειναι πρωτοξαδερφος με τους υπολοιπους,

αλλα και για να μην νοιωθει μοναχουλης.... :D :p

fetch
 
Μια χαρά.Ο ξαδερφός μου είχε κάτι τέτοια και ήταν διπλοπρόσωπα,με διαφορετική έκφραση στο άλλο πρόσωπο.Σταύρο έχεις δοκιμάσει να βγάλεις τα μαλλιά,για να δεις αν έχουν και από πίσω προσωπάκι?Για να δω αν είναι τα ίδια.Συγκεκριμένα θυμάμαι έναν με πράσινο-ασημί στρατιωτική στολή και κάτι φιγούρες με κόκκινα ρούχα που έπαιρναν κόκκινο κράνος (μάλλον πυροσβέστες ήταν).
 
Play Big...ανευ μαλλιων.... κοινως,κουρουπα!!!! :D

Προϊοντα Δυτικης Γερμανιας,δεκαετιας '70 και διπλοπροσωπα....λιγακι χλωμο το βρισκω... :xm:
 
Πάντως είχαν ποσταριστεί πιο παλιά φιγούρες με 2 ή ακόμα και 4 διαφορετικά προσωπάκια,το κεφαλάκι τους ήταν τετραγωνισμένο έτσι ώστε σε κάθε πλευρά να έχει και από ένα προσωπάκι.Με τα μαλλιά καλύπτονταν όλες οι πλευρές εκτός από εκείνη που έπρεπε να φαίνεται.Του ξαδερφού μου ήταν διπλοπρόσωπα,ίσως ήταν καμία πατέντα ελληνική.Τα υπολογίζω μέσα με τέλη 80s να βγήκαν.
 
Ολα τα play-big ειναι διπλοπροσωπα... Τα πλαστικα του ηταν λιγο εύθραυστα...
 
Mπράβο!!!Άρα play big θα είχε ο ξαδερφός μου.Θυμάσαι αν είχαν άλλη έκφραση προσώπου στην άλλη πλευρά?

Μπορείς να ποστάρεις 2 φωτός με playbig χωρίς μαλλιά αν γίνεται,να φαίνεται στη μία η μία του πλευρά και στην άλλη η άλλη του πλευρά?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρώτησα τον ξάδερφό μου που είναι 35άρης και μου είπε ότι σε αυτά που κυκλοφόρησαν πρώτα,δεν έβγαιναν τα μαλλιά ενώ στα δεύτερης γενιάς άλλαζαν προσωπάκι.Επίσης μου είπε ότι υπήρχαν εκφράσεις κλειστών ματιών,αλλά και δυστυχισμένο προσωπάκι,χωρίς χαμόγελο.

Σταύρο μάλλον έχεις τα πρώτης γενιάς από ότι βλέπω,γιατί τα δεύτερης γενιάς είδα ότι έχουν περισσότερα χαρακτηριστικά προσώπου (πχ μουστάκια,ανάποδο στόμα κλπ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα