[Playkit] Συναρμολογούμενες μινιατούρες μηχανών και αεροπλάνων!

kingtiger077

RetroMaNiaC
Joined
2 Ιουλ 2011
Μηνύματα
583
Αντιδράσεις
178
Δεν μπορείτε να φανταστείτε τη χαρά και τη συγκίνηση που ένιωσα όταν μετά από χρόνια αναζήτησης βρήκα αυτή τη συναρμολογούμενη μηχανή και το συναρμολογούμενο αεροπλάνο στο Μοναστηράκι!!! Φυσικά τα πήρα με τη μία αλλά δε σκοπεύω να τα συναρμολογήσω όσο κι αν τρώγομαι!!! Θέλω να τα βλέπω έτσι όπως είναι μέσα στο κουτί τους για να θυμάμαι πως ήταν όταν τα αγόραζα τότε μέσα του 80 στα παζάρια από υπαίθριους πάγκους παιχνιδιών!!! Μακάρι να βρω κι άλλα! Και το καλύτερο που μου αρέσει με τα παιχνίδια που είχαμε εμείς τη δεκαετία του 80: Όλα σχεδόν ήταν παιχνίδια ποιότητας: Τα συγκεκριμένα γράφουν Made in Italy!!!

Προβολή συνημμένου 79881 Προβολή συνημμένου 79882 Προβολή συνημμένου 79883 Προβολή συνημμένου 79884
 
Ωραιος φιλαρακι :thumbup:

Στο χωριο μου τα εφερνε ενα ψιλικατζιδικο (αρκετα μεγαλο για ψιλικατζιδικο βεβαια ηταν) αυτα οπως και τους αλεξιπτωτιστες τα αεροπλανακια απο φελιζολ κλπ.Ο πατερας μου ηταν και ειναι κολητος με τον τυπο που ειχε το μαγαζι (πλεον ειναι συνταξιουχος) και πολλα απο αυτα με τα κρατουσε καβαντζα και πηγαινα και τα επερνα.Η πλακα ειναι οτι ειχε μια κουτα απο αυτα καποτε που του ειχαν μεινει οταν εκλεισε το μαγαζι και επειδη τα ειχα καποτε με την μικρη του κορη οταν μπαιναμε κρυφα στο σπιτι τα εβλεπα και μια φορα στα σκοταδια ειχα πεσει και πανω στην κουτα :D Τελικα οταν μεγαλωσαν λιγο τα εγγονια του απο την μεγαλη του κορη τα εδωσε σαυτα και σε χρονο μηδεν τα εξαφανισαν και τα διελυσαν ολα.Που να ηξερα τοτε να επερνα ολη την κουτα παρτυ θα εκανα τωρα :(
 
Ολόκληρη κούτα ε; Πω, πωω!!! Αχ αυτά τα μικρά παιδάκια όντως τα διαλύουν όλα!!! Δεν πειράζει, θα βρούμε κι άλλα, αν και λίγο δύσκολα! Έψαχνα χρόνια ολόκληρα και δεν πίστευα να βρω κάτι αλλά όπως πάντα η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!
 
Απίστευτη μνήμη μας ξύπνησες !

Αν δεν απατώμαι, στην ίδια σειρά υπήρχαν και σύγχρονα μαχητικά (MIRAGE 2000, PHANTOM F4) και μαχητικά Β' Π.Π. (SPITFIRE, κλπ).
 
Τα είχα διαγράψει από τη μνήμη μου! Και να φανταστείς είχα φτιάξει πολλά από αυτά.
 
Μας εστειλες!!!:burn:

Καλοριζικα και καλοπαιχτα!!!!!! :thumbup:
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά! Ξέρω ότι χαιρόσαστε εξίσου με την ρετροανακάλυψή μου!!! Άντε να βρεθούν κι άλλα!!!

@exetlaios: Ναι θυμάμαι πολύ καλά πως υπήρχαν και σύγχρονα αεροπλάνα αλλά και Β΄Παγκοσμίου πολέμου που ήταν και τα αγαπημένα μου!

Βέβαια, πέρα από τα κουτιά αυτά που βρήκα και έχουν τα συναρμολογούμενα σε πολλά κομμάτια, θυμάμαι που υπήρχαν και ολόκληρα τα αεροπλάνα και οι μηχανές σε στρογγυλά πλαίσια που περιείχαν όλα τα κομμάτια. Παραθέτω φωτό από ebay για να καταλάβετε τι εννοώ. Κοιτάξτε στη δεξιά πλευρά των φωτογραφιών δίπλα από τα στρατιωτάκια!

plastika 2.JPG

plastika 1.JPG
 
Τι μου θύμισες....

Η πρώιμη ενασχόληση μου πριν ξεκινήσω τον μοντελισμό στα 9 μου χρόνια...

Είχα σχεδόν τα πάντα,και κάπου έχω θαμμένα κάποια αεροπλανάκια και μία μηχανή!
 
Πίσω
Μπλουζα