Playmobil: Διοράματα

Κάποια είναι πολύ πετυχημένα :)
 
Οι arcade καμπίνες είναι φοβερές :worship:
 
Πάρα πολύ καλή δουλειά σε όλα! Πανέξυπνη ιδέα - κάθομαι και τα χαζεύω! :heartcloud:
 
Πω πω πω πω πω ρε παιδιά!!

Αυτό το βιντεάκι που ανέβασε ο and1 με το Western & Indians Theme είναι ΟΟΟΛΑ τα λεφτά (κυριολεκτικά)!!!!!

Είναι φοβερό δεν το συζυτάω καν! :)

Όπως όμως δεν συζυτάω και το πόσο λεφτά θα κοστολογείται εάν κάποιος αποφασίσει να αποκτήσει έστω και το 1/3 των κομματιών που υπάρχουν.... :(

Πάντως απίστευτο οφθαλμόλουτρο. Πολύ το ευχαριστήθηκα......

Να 'σαι καλά and1 που το "ανέβασες"!! ;)
 
kpanag είπε:
Όπως όμως δεν συζυτάω και το πόσο λεφτά θα κοστολογείται εάν κάποιος αποφασίσει να αποκτήσει έστω και το 1/3 των κομματιών που υπάρχουν.... :(
Σίγουρα θέλει πολλαααααα λεφτά :eek: Πιστέυω ότι κ αυτοι που ασχολούνται με το άθλημα δεν αποκτούν τέτοιες συλλογές απο την μια μέρα στην άλλη. Θέλει πολύ κόπο,χρόνο κ φυσικά αρκετό χρήμα. Σχετικά με τις εκθέσεις playmobil κ χωρίς να είμαι σίγουρος γι αυτό που λέω υπάρχει το ενδεχόμενο ξες κάποια κομμάτια να τα παίρνουν απευθείας απο το εργαστάσιο κ ίσως σε χαμηλότερες τιμές. Επίσης αυτή η συλλογή μπορεί να ανήκει σε πολλούς συλλέκτες κ όχι απαραίτητα σ' έναν. Πάντως είναι εντυπωσιακό το video κ η όλη δουλειά που έγινε.

kpanag είπε:
Να 'σαι καλά and1 που το "ανέβασες"!! ;)
Δεν κάνει τίποτα :)
 
Ένα εντυπωσιακότατο Χριστουγεννιάτικο έκθεμα το οποίο έχει στηθεί σε εμπορικό κέντρο στο Hong Kong

1450109_615317418573232_5494274170240759530_n.jpg

1471307_615317465239894_7294361754742988522_n.jpg

10734123_615317461906561_5884209809557695230_n.jpg

10704089_615317421906565_9145231766174532533_n.jpg

1517715_615317415239899_7560189460646639922_n.jpg

1800418_615317545239886_2334853597496083660_n.jpg

10689548_615317511906556_3890973119302424945_n.jpg

10411821_615317505239890_2273736323666556052_n.jpg

10409144_615317468573227_7999009031356624939_n.jpg

10473506_615317508573223_5230084737145612186_n.jpg πηγή

[h=1]PLAYMOBIL Xmas 2014 Decoration in Hong Kong[/h]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιτα να δεις οι Κινεζοι.... :eek: ....Κι εμεις εδω.... :tsktsk:
 
stayros είπε:
Κοιτα να δεις οι Κινεζοι.... :eek: ....Κι εμεις εδω.... :tsktsk:
Σταυρή αυτό είπα κ γω ;) Χαλαρά το καλύτερο που έχω δει. Σε αυτό το site μπορείτε να δείτε κ άλλες εικόνες καθώς κ ένα βίντεο.
 
stayros είπε:
Κοιτα να δεις οι Κινεζοι.... :eek: ....Κι εμεις εδω.... :tsktsk:
Σιγα τους Κινεζους...εμεις εδω εχουμε ενα τυπο...χμμμ..πως τον λενε....χμμμ...α!ναι stayro τον λενε και κανει....παπαδες!!!
 
and1 είπε:
Σταυρή αυτό είπα κ γω ;) Χαλαρά το καλύτερο που έχω δει.
Αυτο λεω κι εγω....το καλυτερο που εχω δει...μεχρι τωρα! :sta2

angel_grig είπε:
Σιγα τους Κινεζους...εμεις εδω εχουμε ενα τυπο...χμμμ..πως τον λενε....χμμμ...α!ναι stayro τον λενε και κανει....παπαδες!!!
Υπερβαλλεις λιγακι Η' μου φαινεται? :what:

Γρηγορη,το εχω ξαναπει και πιο παλια....κανω απλα την τρελα μου....τιποτα παραπανω,τιποτα λιγοτερο.

Απλα προσπαθω καθε φορα, οσο μπορω να βελτιωνομαι σε καποιους τομεις....ακομα θελω δουλιτσα! ;)

Υπαρχουν παιδια στον χωρο μας, που ασχολουνται πιο πολλα χρονια και κανουν πραγματικα.....παπαδες!!!

Αν τυχει και δεις δουλειες τους θα καταλαβεις για τι μερακι και αγαπη μιλαμε! ;)
 
stayros είπε:
Αυτο λεω κι εγω....το καλυτερο που εχω δει...μεχρι τωρα! :sta2
Ευχαριστώ ρε Σταυρή αλλά αν δεις αυτά που έχω δει κατα καιρούς σε youtube πίστεψέ με θ' αναθεωρήσεις :stayros

stayros είπε:
Υπαρχουν παιδια στον χωρο μας, που ασχολουνται πιο πολλα χρονια και κανουν πραγματικα.....παπαδες!!!Αν τυχει και δεις δουλειες τους θα καταλαβεις για τι μερακι και αγαπη μιλαμε! ;)
Νταξει....αυτό είναι σχετικό. Παρακολουθώ αρκετά χρόνια δουλειές συλλεκτών κ μπορώ να σου πω ότι με κάποια απο αυτά που κάναν δεν "τρελάθηκα". Οκ είναι κ θέμα γούστου θα μου πεις. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κ συ Έχεις μεράκι ,αγάπη, πολλές ιδέες κ στα λίγα χρόνια που ασχολήσε έχεις βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό. Αν ρίξεις μια ματιά σε όλα αυτα που έχεις κάνει θα το καταλάβεις.
 
Κοιτα, οι του εξω (εξωτερικου) ειναι πιο πολυ του ογκου,με αποτελεσμα καποιες δουλειες τους να ειναι βαρετες και κουραστικες στο να τις βλεπεις.

Δηλαδη αν βλεπεις για παραδειγμα ενα στρατο π.χ. 1.000 φιγουρες και βλεπεις 1.000 φορες την ιδια φιγουρα....Ε,αυτο ειναι κουραστικο!!!!

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν κανουνε και ομορφες δουλειες.

Μπορει μια δουλεια να ειναι ογκωδες και να ειναι αχαρη,μπορει ομως να ειναι ογκωδες

και να σου πεσει το σαγονι γιατι θα ειναι μελετημενη και ομορφα στημενη!!!!

Παρε παραδειγμα την Μεσαιωνικη Πολη Bineta...Εξαιρετικη δουλεια....80m2 διοραμα και ομως μενεις καγκελο!!!! :eek:

Bineta,the most impressive medieval city built up with Playmobil

[video=youtube;f5-FhQD7Wsg]http://www.youtube.com/watch?v=f5-FhQD7Wsg

Αυτο που θελω να πω ειναι....

Οτι αν υπαρχει σχεδιασμος,μερακι και αγαπη για αυτο που κανεις το αποτελεσμα σιγουρα θα ειναι ομορφο και θα ικανοποιησει!

Θα ικανοποιησει οσους δουν το αποτελεσμα της δουλειας σου,θα ικανοποιηθεις κι εσυ -διπλα - γιατι ξερεις οτι παρουσιασες κατι ωραιο!

Υπαρχουν κι εδω - Ελλαδα -παιδια που ασχολουνται με διοραματα και μπορω να σου πω οτι κανουν φοβερη δουλεια!

Το κακο ειναι οτι δεν εχουμε τετοια event οπως στο εξωτερικο ωστε να δει ο κοσμος αναλογες δουλειες.

Οσο για μενα....ασε με....απο τα πρωτα μεχρι τα τελευταια διοραματα,ελαχιστη βελτιωση υπαρχει.

Ακομα θελω δουλιτσα.... :sta2
 
stayros είπε:
Κοιτα, οι του εξω (εξωτερικου) ειναι πιο πολυ του ογκου,με αποτελεσμα καποιες δουλειες τους να ειναι βαρετες και κουραστικες στο να τις βλεπεις.Δηλαδη αν βλεπεις για παραδειγμα ενα στρατο π.χ. 1.000 φιγουρες και βλεπεις 1.000 φορες την ιδια φιγουρα....Ε,αυτο ειναι κουραστικο!!!!
Α να γεια σου!!! Εγω αυτού του είδους τα διοράματα δεν τα μπορώ. Ναι είναι εντυπωσιακά κ ναι έπεσε πάρα πολύ δουλειά αλλά σε κάποια υπάρχει μια υπερβολή. Βάζουν τόσες πολλές φιγούρες ή κ γω δεν ξέρω τι που στο τέλος "μπουκώνει" κ χάνεται.

stayros είπε:
Υπαρχουν κι εδω - Ελλαδα -παιδια που ασχολουνται με διοραματα και μπορω να σου πω οτι κανουν φοβερη δουλεια!
Το ξέρω κ έχω δει πολλές δουλειές τους ;)

stayros είπε:
Το κακο ειναι οτι δεν εχουμε τετοια event οπως στο εξωτερικο ωστε να δει ο κοσμος αναλογες δουλειες.
Δυστυχώς πολλά δεν έχουμε....

stayros είπε:
Οσο για μενα....ασε με....απο τα πρωτα μεχρι τα τελευταια διοραματα,ελαχιστη βελτιωση υπαρχει.Ακομα θελω δουλιτσα.... :sta2
Με προκαλείς.....:mad:
 
Οκ.... θυμάστε τα σάλια που μας έτρεχαν όταν βλέπαμε τα διοράματα στο MINION και άλλα καταστήματα, όταν ήμασταν 10 χρονών παιδάκια?

Το ίδιο έπαθα τώρα, στα 30+ μόλις είδα την Bineta.
 
Απο Γερμανικη εκθεση που εγινε το διημερο 25/26-10-2014. :)

Οταν υπαρχει φαντασια,μερακι και γενικα γουσταρεις αυτο που κανεις,

τοτε ακομα και η πιο διασημη σειρα των '70s γινεται διοραμα!!!!!

Respect.... :bow:

Quiz....

Για ποια σειρα προκειται? :)

Ελατε...ευκολακι ειναι!!!! ;)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Φυσικά το Μικρό σπίτι στο λιβάδι... :)

η γέφυρα, η εκκλησία... τα πέτυχαν πολύ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πλάκα κάνεις.... Πάρα πολύ ωραία δουλειά :thumbup:
 
Πω, πω... 2 αγάπες σε 1!!! Σ'ευχαριστώ ιδιαιτέρως Σταύρε.

Ομολογώ ότι ξαναέβλεπα πρόσφατα τη σειρά μεταξύ άλλων και για να δω τα κτίρια και τις επιπλώσεις για ενδεχόμενη εφαρμογή στη σειρά της Άγριας Δύσης, αλλά αντιλήφθηκα - και επιβεβαίωσα με τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη - ότι για τα κτίρια χρειαζόταν να γίνει τρελή καστομιά και δεν είχα διάθεση να τα πετσοκόβω. Πάντως από ιδέες ουκο ολίγες.. :)

3 παρατηρήσεις: από το σχολείο λείπει η μικρή καμπάνα στη δεξιά μεριά της πόρτας, από το σπίτι των Ingals το τζάκι και η έμαξα με την οικογένεια έπρεπε να είναι η σκεπαστή με την κουκούλα...

:) :) :) :)
 
Μιας και οδευουμε ολοταχως προς τα Χριστουγεννα

(μερικες μερες μας χωριζουν.... :d@redevil )

Και μιας και βρισκομαστε σε ενα χωρο,ωπου αγαπαμε το ρετρο

(Σε οποια μορφη εκφραζεται αυτο... :) )

Οριστε κατι αναλογο.... :D

attachment.php


Και για να μην εχετε αποριες τι ειναι αυτο που βλεπετε....


Ειναι το avatar που χρησιμοποιω,προσαρμοσμενο αναλογα.
:sta2




Happy Retro Christmas to all!!!

Ho Ho Ho Ho.....
santa-106.gif


 
Καλα Χριστουγεννα σε ολους!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα