Playmobil: Διοράματα

Από τα μέχρι τώρα που βλέπω και θυμάμαι από την ιστορία της τέχνης (τελικά πιάσαν τόπο το μαθήματα :p ) .

- Ο πίνακας που είναι μπροστά στον Durer είναι του Αγίου Γεωργίου και δεν είναι δικός του (αλλά νομίζω πως αυτό δεν έχει να κάνει με το τρολάρισμα).

- Εμένα δε μου κολλάει ο πάνω πίνακας με τον κόκορα. Μοιάζει ξεκάρφωτος σε σχέση με του άλλους.

Μήπως κάθε playmobil αντιπροσωπεύει κάποιον, αλλά όχι καλλιτέχνη?
 
Θα πω μια ακόμη μπούρδα αλλά ας δοκιμάσω.

Το μπλε playmobil φοράει κάτι στο κεφάλι του που είναι σαν αυτά που φορούσαν οι Ίνκας ή Αιγύπτιοι ή παρόμοιοι; Ο άλλος ο μουσάτος μπροστά στον πίνακα φοράει κράνος;

Painter's Studio 22.JPG

Painter's Studio 22.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιτα να δεις τι ζημια εκανε ενα μικρο τρολαρισμα..... :eek: ......:biglaugh:

Λοιπον κυριοι....και κυριες.... :flower: .....

Το θεμα εχει ως εξης.....

Deathshadow είπε:
Η καποιος αναχρονισμος στους πινακες.

Nemo είπε:
Εκτος κι ειναι κατι στους μικρους πινακες/φωτο πανω αριστερα ....
Deathshadow & Nemo....μπορω να πω οτι την "ψιλιαστηκαν"..... :D

Ο Γρηγορης απο την αλλη,πλησιασε αρκετα κοντα.....

attachment.php


....αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα πολιτικοποιουσα οποιοδηποτε θεμα playmobil εστω και για σατιρα!!!! :nono:

Kambia είπε:
Από τα μέχρι τώρα που βλέπω και θυμάμαι από την ιστορία της τέχνης (τελικά πιάσαν τόπο το μαθήματα :p ) .
Ειδες?....Ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου χρειαστουν..... :p

Kambia είπε:
- Ο πίνακας που είναι μπροστά στον Durer είναι του Αγίου Γεωργίου και δεν είναι δικός του (αλλά νομίζω πως αυτό δεν έχει να κάνει με το τρολάρισμα).
Σε αυτο εχεις δικιο,οντως δεν ειναι δικο του. ;)

Η original φωτο που βρηκα ομως,απεικονιζε τον καλλιτεχνη να ζωγραφιζει τον Αγ.Γεωργιο.....

attachment.php


...το εργο ονομαζεται οντως "Painter's Studio" και ειναι του Jan Van der Straet Η' αλλιως Stradanus ,

μπορεις να το δεις με επεξηγηση εδω. ;)

Kambia είπε:
- Εμένα δε μου κολλάει ο πάνω πίνακας με τον κόκορα. Μοιάζει ξεκάρφωτος σε σχέση με του άλλους.
Ισα ισα....ενας ζωγραφος μπορει να φτιαχνει οτι του κανει "κλικ"!!! ;)

Να πω την αληθεια....σε περιμενα να εισαι πιο "ψιλιασμενη" και να το εψαχνες λιγο παραπανω... :)

johnny19818 είπε:
Ο άλλος ο μουσάτος μπροστά στον πίνακα φοράει κράνος;
Το εχω εξηγησει ηδη αλλα μαλλον δεν διαβαστηκε.....

stayros είπε:
Καταρχας,τον ζωγραφο δεν τον εχω πειραξει...ειναι original...και ειναι υπαρκτο προσωπο....λεγεται Albrecht Durer. ;)
...και δευτερον....

Ζωγραφος ειναι ο χριστιανος,οχι στρατιωτης για να φοραει....κρανος!!!!! :eek:

Αλλα απο την αλλη,μπορει και να το φοραγε για να μην του ερθει κανενας πινακας στο κεφαλι!!!!!:biglaugh::biglaugh:

Η λυση κυριοι και κυριες....ηταν θεμα καλης παρατηρητικοτητας!!! :D

Αναμεσα στα πορτραιτα υπαρχει κι ενα,ωπου διακρινεται μια γνωριμη φιγουρα....

attachment.php


....η φιγουρα αυτη δεν ειναι αλλη απο τον C3PO του STAR WARS!!!!! :cool:

attachment.php


Σας εκαψα ετσι?.....:biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό ήθελε γερακίσιο μάτι, όχι απλά παρατηρητικό... :D
 
Kambia είπε:
Από τα μέχρι τώρα που βλέπω και θυμάμαι από την ιστορία της τέχνης (τελικά πιάσαν τόπο το μαθήματα :p ) .
Eιδικου ::) παροντος να ρωτησω κατι ????

. Ψαχνοντας το λιγο παραπανω πριν το προηγουμενο μου reply ειδα μαλιστα οτι φτιαχτηκε την εποχη-λιγο μετα την θανατωση της Zαν Ντ Αρκ το 1431.

Αναρρωτιεμαι αν η σχεδιαση του Αγιου Γεωριου ετσι ,εγινε λογω καποιας τεχνοτροπιας της εποχης (που ειναι το πιο πιθανο???)

ή μηπως η επιλογη του να αποδωσει τον Αγιο Γεωργιο ηταν εκουσιο "τρολαρισμα" του δημιουργου Ζωγραφου (Rogier van der Weyden)

- στους Αγγλους που ηταν πισω απο την θανατωση στην πυρα της Ζαν Ντ Αρκ και της οποιας Αγγλιας ο προστατης Αγιος/Patron Saint ειναι ο Αγιος Γεωργιος btw


-αλλα και την εκκλησια που θανατωσε στην πυρα την Ζαν Ντ Αρκ ως "μαγισσα".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
....η φιγουρα αυτη δεν ειναι αλλη απο τον C3PO του STAR WARS!!!!! :cool:
attachment.php


Σας εκαψα ετσι?.....:biglaugh:
Ούτε κατά διάνοια να το έβρισκα...:burn::burn::burn: Έμενα μ' άρεσαν πολύ κ οι πίνακες . Εσύ τους έφτιαξες σωστά?
 
and1 είπε:
Ούτε κατά διάνοια να το έβρισκα...:burn::burn::burn:
Εμ τι τρολαρισμα θα ηταν αν ηταν ευκολο? :D

and1 είπε:
Έμενα μ' άρεσαν πολύ κ οι πίνακες . Εσύ τους έφτιαξες σωστά?
Να σου την μαυρη αληθεια,τωρα που τους ξανακοιταω....και εμενα μ'αρεσουν,ειναι ωραιοι! :)

Αν εννοεις με photoshop,οχι....απλα,βρηκα τις φωτο στο ιντερνετ και τις εκτυπωσα. :sta2
 
RIO είπε:
Αυτό ήθελε γερακίσιο μάτι, όχι απλά παρατηρητικό... :D
Βασικα υψηλη αναλυση ηθελε γιατι με το 1024 χ 630 αντε βρες ακρη...

Παντως στον συγκεκριμενο χαρακτηρα σαν κρανος μοιαζει αυτο που φοραει...μαλλον θελουν μαθημα οι σχεδιαστες της geobra...
 
Nemo είπε:
Eιδικου ::) παροντος να ρωτησω κατι ????


. Ψαχνοντας το λιγο παραπανω πριν το προηγουμενο μου reply ειδα μαλιστα οτι φτιαχτηκε την εποχη-λιγο μετα την θανατωση της Zαν Ντ Αρκ το 1431.

Αναρρωτιεμαι αν η σχεδιαση του Αγιου Γεωριου ετσι ,εγινε λογω καποιας τεχνοτροπιας της εποχης (που ειναι το πιο πιθανο???)

ή μηπως η επιλογη του να αποδωσει τον Αγιο Γεωργιο ηταν εκουσιο "τρολαρισμα" του δημιουργου Ζωγραφου (Rogier van der Weyden)

- στους Αγγλους που ηταν πισω απο την θανατωση στην πυρα της Ζαν Ντ Αρκ και της οποιας Αγγλιας ο προστατης Αγιος/Patron Saint ειναι ο Αγιος Γεωργιος btw


-αλλα και την εκκλησια που θανατωσε στην πυρα την Ζαν Ντ Αρκ ως "μαγισσα".
Η απεικόνιση του Αγ. Γεωργίου την εποχή της αναγέννησης ακολουθεί την βυζαντινή απεικόνισή του ως στρατηλάτη - πολεμιστή. Το θέμα είναι πως σε πολλούς πίνακες το πρόσωπο του αγίου να είναι τόσο θηλυπρεπές που το μόνο που προδίδει πως έχουμε να κάνουμε με τον Αγ. Γεώργιο είναι ο δράκος που θανατώνεται.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τον πίνακα και τον ζωγράφο δεν ξέρω :)

....η φιγουρα αυτη δεν ειναι αλλη απο τον C3PO του STAR WARS!!!!!
A καλά... Βρήκες άτομο να το δει... Δεν έχω δει τις ταινίες! ::)
 
Kambia είπε:
Η απεικόνιση του Αγ. Γεωργίου την εποχή της αναγέννησης ακολουθεί την βυζαντινή απεικόνισή του ως στρατηλάτη - πολεμιστή. Το θέμα είναι πως σε πολλούς πίνακες το πρόσωπο του αγίου να είναι τόσο θηλυπρεπές που το μόνο που προδίδει πως έχουμε να κάνουμε με τον Αγ. Γεώργιο είναι ο δράκος που θανατώνεται.


Kambia ευχαριστω για την απαντηση :) και συγνωμη που προσωποιησα την ερωτηση ,απλα θεωρησα, οτι αν υπαρχει καποιος, που να ξερει την απαντηση ,οι πιθανοτητες εγερναν στον ειδικοτερο.

Αλλα δεν αναφερομουν τοσο στο προσωπο , -ο Αγιος Γεωργιος ηταν μολις 23 οταν εχασε την ζωη του- αλλωστε ειναι και θεμα τεχνοτροπιας της εποχης αλλα και της νορμας , απο την οποια δεν μπορουσε να ξεφυγει μια και απεικονιζε Αγιο

, οσο κυριως στο περιεργο σχημα του πανω μερους της πανοπλιας και μαλιστα σε σχεση με την μεση .

(Βεβαια ολο αυτο μπορει να ειναι αποτελεσμα της πλαγιας οπτικης σε συνδιασμο με ενδεχομενη αστοχια του Ζωγραφου ,να αποδωσει πετυχημενα τον ογκο της πανοπλιας ).

sgeorge.jpg

Btw

Στον αριστερο του ωμο ...στην ασπιδα βλεπουμε τον Σταυρο του Αγιου Γεωργιου που αποτελει μεταξυ αλλων την σημαια της Αγγλιας και αποτελει βασικο συστατικο της σημαιας της Ηνωμενου Βασιλειου/ U.K.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τόση ανάλυση περί τέχνης, ούτε στο Πανεπιστήμιο :D :D :D

Τι μας κάνουν τα Playmos!!!

Πάντως μπράβο σου Σταύρο για το αποτέλεσμα, αλλά και για τα όσα ''προκάλεσες''!
 
Άγρια Δύση

P1050116.jpg

Vikings

P1050123.jpg

P1050115.jpg

P1050117.jpg

P1050119.jpg

P1050122.jpg

P1050120.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Deathshadow είπε:
Ωραια πραματα :thumbup: . Το διοραμα το εχεις κανει τελειο. Η Αγρια Δυση ειναι το αγαπημενο μου playmotheme.
Kαι οι βικινγκς ομως τα σπανε :headbang: .
Ευχαριστώ :thanx2:

 


Δυστυχώς η μακέτα των Βίκινγκς είναι πολύ μεγάλη και δεν έχω χώρο να την βάλω
:cry:

 


Έτσι έβαλα μόνο τα ανθρωπάκια





Υ.Γ Θα ακολουθήσουν και άλλες μόλις τις ολοκληρώσω
 
Mandrax-7, ωραίος...!

Δώσε κι άλλη Άγρια Δύση στο λαό.... :D

Αχ, αυτό το θέμα του χώρου!

Μας έχει ριμάξει γενικά. Η αποθήκη γεμάτη, δεν πέφτει καρφίτσα, τα παιδικά δωμάτια? μια από τα ίδια!

Άντε να δούμε τι θα κάνουμε :cry:
 
Αφιερωμενο σε ολες τις γυναικες του φορουμ και οχι μονο.... :flower:

International Woman's Day

attachment.php


Χρονια Πολλα

:flower: :flower: :flower:

 
Πάρα πολύ όμορφο! Ευχαριστούμε πολύ! :flower:
 
γυναίκες :flower: του φόρουμ και όχι μόνο.
 
Επέστρεψα δριμύτερος, για όλους τους φίλους της Άγριας Δύσης.

 


Παρακάτω το
Fort Union της LYRA, όπως δεν το έχετε ξαναδεί

P1050172.jpg

Πληροφορίες διοράματος :

 


Στο αυθεντικό
Fort Union της LYRA προστέθηκε το Αρχηγείο από το Fort Brave επίσης της LYRA.


Όλες οι φιγούρες είναι οι γνήσιες
LYRA με κάποιες βελτιώσεις, όπως αλλαγή κεφαλιού για να έχουν γένια, προσθήκη ξιφολόγχης στα τουφέκια & ζώνης με περίστροφο.


Τα όπλα έχουν βαφεί για είναι πιο αληθοφανή.





P1050163.jpg

P1050166.jpg

P1050167.jpg

P1050168.jpg

P1050169.jpg

P1050174.jpg

P1050170.jpg

P1050164.jpg
 
ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ κομμάτι το Fort Union και ακόμα περισσότερο το Fort Brave.

Ωραίο το διόραμά σου Mandrax-7
 
Πίσω
Μπλουζα