Playmobil : Ελληνικός Κατάλογος (Lyra)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
THE LYRA LICENSE (GREECE)
During the latter part of the seventies, PLAYMOBIL® was produced in Greece under License from Geobra Brandstätter by a company named Lyra. Unlike other licensees, Lyra did not just copy complete sets and their associated packaging. Instead they put together a completely different product assortment - including figures and accessories that were not available in the original German product range.

Lyra offered its licensed PLAYMOBIL® products in a very colorful packaging, which looked more like current day PLAYMOBIL® boxes in terms of backgrounds an photography than the simple blue boxed sets that were used by Geobra Brandstatter at that time
περισοτερα εδω
Φωτογραφιες

EDIT

Ο καταλογος Playmobil LYRA του 1978 (οχι δικο μου scan,kudos εδω)

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα Wally

Ωραία linkκαι φωτογραφίες.Δεν μου δίνει πρόσβαση για να κατεβάσω το καταλογο το 1978.Βρήκα επίσης αυτό :

http://www.playmofriends.com/forum/album/thumbnails.php?album=47

Δυστηχώς δεν έχει ελληνικούς καταλόγους αλλά έχει πολύ καλές μακέτες.

Ευχαριστώ
 
Ο κατάλογος μου ξύπνησε τρελές αναμνήσεις. Thanks God and all praise GRM!!!!!

Τα πρώτα μου παιχνίδια στην οθόνη του παρθενικού boot του τελευταίου μου παιχνιδιού!!!!!!! Δεν έχω τίποτε άλλο να ζητήσω.

Πόσες χιλιάδες ευχαριστώ άραγε αξίζουν στον Wally;
 
Έτσι έτσι!!! Το Fort Union, πρώτο και καλύτερο!!! :boss:
 
Θεϊκοί είναι οι κατάλογοι!
 
Κατάλογος playmobil 80's Lyra

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλειο!!!Μου είχαν φέρει παλιά από αποθήκη παιχνιδιών έναν κατάλογο σαν περιοδικό με Lyra πρώτης γενιάς,και είχε sets που μέχρι τότε δεν τα γνώριζα.Μάλιστα πρέπει να έχει και sets που δεν τα έχω βρει σε άλλο site.Ότι έχεις από καταλόγους και διαφημιστικά Lyra πρώτης γενιάς,να τα ανεβάσεις αν μπορείς!!!!!
 
thebest20 είπε:
Τέλειο!!!Μου είχαν φέρει παλιά από αποθήκη παιχνιδιών έναν κατάλογο σαν περιοδικό με Lyra πρώτης γενιάς,και είχε sets που μέχρι τότε δεν τα γνώριζα.Μάλιστα πρέπει να έχει και sets που δεν τα έχω βρει σε άλλο site.Ότι έχεις από καταλόγους και διαφημιστικά Lyra πρώτης γενιάς,να τα ανεβάσεις αν μπορείς!!!!!

Εννοείται !!!!!!!
 
Κατάλογος playmobil 80's Lyra

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλειοι είναι!Έχει και το set από Ινδιάνους με σκηνές που έχω,είναι το 3L81!Προφανώς υπάρχουν και μεταγενέστεροι κατάλογοι Lyra πρώτης γενιάς!
 
Γίνεται κάποιος που έχει κάνει εγγραφή να στείλει pm για να βάλει τον κατάλογο του 1978?Υπάρχουν πολλοί μικροί κατάλογοι??????????
 
Θυμαται κανεις ενα λευκο διαστημοπλοιο (εμοιαζε με τα μικρα διαστημοπλοια στο Σταρ Τρεκ, αυτα τα ασπρα που εχουν μεσα στο Εντερπραιζ), το οποιο ανοιγε απο το πλαϊ...

Ηταν το αγαπημενο μου! Αυτο ηταν απο Lyra;;;;
 
Kambia είπε:
Στο http://www.playmofriends.com κάποιος είχε βάλει σε αρχείο zip τον κατάλογο του 78 και έλεγε ότι παίρνει 1,2mb αλλά το αρχείο δε δουλεύει!Γίνεται κάποιος που έχει κάνει εγγραφή στο site να στείλει pm σε εκείνον που έβαλε τον κατάλογο,να τον ξανανεβάσει (εφόσον συνεχίζει να μπαίνει ο χρήστης)????Εγώ συγκεκριμένα ψάχνω σε καλή ανάλυση photos που έχουν κωδικούς 3L,4L κλπ,και μερικά sets του 1978 είχαν τέτοιους κωδικούς!
 
Βρήκα μια κοτούλα από το σετ μου (μόνο αυτή απέμεινε!) με τις κότες, τον πετεινό και τα κοτοπουλάκια.
 
@ and1: τρομεροί οι κατάλογοί σου, μπράβο!!! Τί μου θύμισες..! Θυμάμαι, τους χάζευα με τις ώρες ως παιδί και ... ξερογλειφόμουν (άπιαστο όνειρο τότε τα περισσότερα από αυτά τα κομμάτια..!)!

@thebest20: πρόσφατα απέκτησα έναν πολύ παλιό ελληνικό κατάλογο (πριν το 1980) από ένα κουτί με σαλούν. Θα τον σκανάρω/ποστάρω σύντομα, να τον δείτε κι εσείς!
 
Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες! Είναι υπέροχο να τα ξαναβλέπει κανείς...

Έχω αρκετά από αυτά, ανακατεμένα με άλλα όμως.. Τώρα με τη βοήθεια των καταλόγων, ξέρω επιτέλους τι είναι τι και θα προσπαθήσω να τα οργανώσω!
 
Υπήρχε και άλλος κατάλογος LYRA NEW ,που στην πρώτη σελίδα δείχνει το set 8004! Μήπως τον έχει κανένας ;

Είναι στο set 2009,τουλάχιστον στο συγκεκριμένο που βρήκα photo

SPZ000046A.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως θέλετε να σκανάρω αυτόν τον κατάλογο που βρήκα στα πράγματά μου; Δεν είμαι συλλέκτης και μπλέχτηκα λίγο με τους καταλόγους, θα ήθελα όμως να βοηθήσω αν σας λείπει. IMG_8296.JPG
 
Απορω γιατι δεν το εχεις κανει ακομα...:what::biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα