Playmobil: Σύγχρονα Σετ που προτιμάτε

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.788
Ποιο απο τα μεγαλα σετ Playmobil απο τους καταλογους του 2011 και 2012 θα προτιμουσατε να παρετε και γιατι?

1) 4190 Μοντερνος Ιππικος Ομιλος

2) 5119 Αγροκτημα

3) 4240 Πυραμιδα

4) 5135 Πειρατικη Φρεγατα

5) 4865 Μεγαλο Καστρο των Λεοντοκαρδων Ιπποτων

6) 4842 Ναος του Θησαυρου

7) 4875 Αρχηγειο Τop Agents

8) 4264 Αρχηγειο Αστυνομιας

9) 5302 Μεγαλο Κουκλοσπιτο

10) 4398 Βαλιτσακι Αγριας Δυσης

Μπορειτε να επειλεξετε μεχρι 3 απο τα μεγαλα σετ!

Υ.Γ. Παρακαλω πολυ να παει για δημοσκοπηση το θεμα.Σας ευχαριστω! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικη γνωμη παντα ειναι πως η Πειρατικη φρεγατα (και γενικα η πειρατικη σειρα) ειναι το μονο απο τα παραπανω που αξιζει να φερει το ονομα Playmobil. Ειναι ισως ο κοντινοτερος συγγενης στις παλιες καλες σειρες απο οποιοδηποτε αλλο, και ειναι ενα ομορφο tribute στο παλιο πειρατικο καραβι. Ολα τα αλλα μου μοιαζουν σαν να κατεβηκαν απο τον αρη. Δεν μιλω καν για τις φιγουρες που δεν ειναι interchangeable οπως στο παρελθον που αφαιρει τα παντα απο ολη την μαγεια που ειχαν. Τα κτηρια δεν ειναι απλα οπως παλια και βαλιτσακια? Βαλιτσακια? Εχουν καταστρεψει ολο το παιχνιδι με αυτους τους νεωτερισμους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρχηγεία εγώ! :)

Top Agents & Αστυνομίας! Απ' όλα τα καλούδια που είδα στον κατάλογο, τράβηξαν την προσοχή μου απόλυτα! ;)

(Α, ναι, ψήφισα και το Βαλιτσάκι της Άγριας Δύσης για να το κάνω δώρο σε ένα παιζάκι!... :baby2: )
 
Ας βοηθήσουμε λίγο τη δημοσκόπηση βάζοντας τις φωτογραφίες των σετ ;)

4865pl-1.jpg

4736202_enl.jpg

Οι δικές μου ψήφοι πήγαν στην πειρατική φρεγάτα (συμφωνώ και επαυξάνω με τα όσα είπε ο Phil πιο πάνω) και στο Μεγαλο Καστρο των Λεοντοκαρδων Ιπποτων γιατί έχω μια αδυναμία και στους ιππότες :)

4190_bl.jpg

p5119.jpg

playmobil-4240-pyramid-box.jpg

playmobil-5135-large.jpg

4842a.jpg

playmobil-4875-top-agents-headquarters-spy-play-set-3497-p.jpg

4264.jpg

Playmobil.5302.large.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Ας βοηθήσουμε λίγο τη δημοσκόπηση βάζοντας τις φωτογραφίες των σετ ;)
Προβολή συνημμένου 45982Προβολή συνημμένου 45983Προβολή συνημμένου 45984Προβολή συνημμένου 45988Προβολή συνημμένου 45991

Προβολή συνημμένου 45996Προβολή συνημμένου 45997Προβολή συνημμένου 45998Προβολή συνημμένου 45999Προβολή συνημμένου 46000

Οι δικές μου ψήφοι πήγαν στην πειρατική φρεγάτα (συμφωνώ και επαυξάνω με τα όσα είπε ο Phil πιο πάνω) και στο Μεγαλο Καστρο των Λεοντοκαρδων Ιπποτων γιατί έχω μια αδυναμία και στους ιππότες :)
ΕΚΠΛΗΞΗ!!!!:eek: Εισαι καλα? Μηπως να φωναξω γιατρο? Εσυ και δεν ψηφισες Αγρια Δυση??!! :p :D
 
Και γω συμφωνω με τον phil σε ολα ωσα λεει.Παντα γουσταρα τα πειρατικα οποτε την πειρατικη φρεγατα ψηφησα.Και εχω ακομα ενα πειρατικο καραβι playmobil απο της παλιες εκδοσεις.
 
Pirates For Ever!!!!!!!:dribble: :hurrah:
 
Μεγάλο Κουκλόσπιτο

Αρχηγείο Top Agents

Δεν ψήφισα Αγρόκτημα,γιατί το συγκεκριμένο set δεν μ'αρέσει

Kαι να ήταν μόνο αυτά?Σχολείο,νοσοκομείο,ξενοδοχείο,νέος ιππικός όμιλος (τουλάχιστον εξωτερικά),σπιτάκι διακοπών!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ψηφισα "μεγαλο κουκλοσπιτο" αν και δεν ξερω πώς ακριβως ειναι..
 
katerinak είπε:
ψηφισα "μεγαλο κουκλοσπιτο" αν και δεν ξερω πώς ακριβως ειναι..
Είναι υπέροχο!

PUPPENHAUS10.jpg
 
thebest20 είπε:
Μεγάλο ΚουκλόσπιτοΑρχηγείο Top Agents

Δεν ψήφισα Αγρόκτημα,γιατί το συγκεκριμένο set δεν μ'αρέσει

Kαι να ήταν μόνο αυτά?Σχολείο,νοσοκομείο,ξενοδοχείο,νέος ιππικός όμιλος (τουλάχιστον εξωτερικά),σπιτάκι διακοπών!
Το ξερω βρε Βest αλλα δεν μπορουσα να βαλω παραπανω...μεχρι 10 επιλογες με ενημερωσαν... :( ...

katerinak είπε:
ψηφισα "μεγαλο κουκλοσπιτο" αν και δεν ξερω πώς ακριβως ειναι..
Κατερινα...για δες εδω...Playmobil #5302 (back).jpg... ;)

Playmobil #5302.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
ΕΚΠΛΗΞΗ!!!!:eek: Εισαι καλα? Μηπως να φωναξω γιατρο? Εσυ και δεν ψηφισες Αγρια Δυση??!! :p :D
Χαχαχαχα σου την έφερα! :p

Για να είμαι ειλικρινής δεν με τρελλαίνει το συγκεκριμένο κομμάτι γιατί είναι βαλιτσάκι!
 
Kambia είπε:
Χαχαχαχα σου την έφερα! :p Για να είμαι ειλικρινής δεν με τρελλαίνει το συγκεκριμένο κομμάτι γιατί είναι βαλιτσάκι!
Πιστευω οτι τα νεα σετ Αγριας Δυσης δεν θα σε αφησουν αδιαφορη:http://www.playmobil.de/on/demandware.store/Sites-DE-Site/de_DE/Search-Show?cgid=Western... :D
 
Απο τη πρωτη φορα που αγορασα για τα παιδια μου καποια απο αυτα τα σετ, πριν χρονια, με ξενισε και με χαλασε το κατσαβιδακι και τα "ουπα".

Χανοντας 6-7 "καρφακια", μπορει να κινδυνευσεις να χαλασεις τη κατασκευη! Θεωρω επισης οτι απευθυνονται σε μεγαλυτερες ηλικιες απο οτι τα παλια. Ενα πενταχρονο μπορει να ενωσει με τις "δεστρες" το τειχος του Fort Union αλλα δεν μπορει να μονταρει με τα ουπα τη πτυσομενη σκεπη στο Αγροκτημα (μαλλον αυτο ηταν).

Μακαρι καποιος μαγκας να ξαναβγαζε τα Lyra
 
Πειρατικό καράβι!

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, να άλλη μια ευκαιρία για μένα να κάνω επίδειξη το παλιό καράβι μου:

Προβολή συνημμένου 46019

12146.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι δέστρες όμως είχαν και τα μειονεκτήματά τους. Χαλάρωναν μετά από λίγο καιρό με αποτέλεσμα να μην κρατάνε καλά τα κομμάτια μεταξύ τους. Δεν ήταν λίγες οι φορές που το Fort Bravo που είχα χαλούσε με ένα απλό κούνημα!

Επίσης και αυτές αν τις έχανες δεν είχες με τί άλλο να ενώσεις τα τείχη εκτός από σπάγκο!!!. (ευτυχώς η συσκευασία είχε μπόλικες μέσα αλλά λίγες με 3πλές πλευρές.)

Υγ. Πάω να στήσω και το δικό μου πειρατικό καράβι ;)
 
3) 4240 Πυραμιδα

4) 5135 Πειρατικη Φρεγατα

5) 4865 Μεγαλο Καστρο των Λεοντοκαρδων Ιπποτων

μολις είδα την πυραμίδα είπα οοουυυααοο!!! εχω πρόβλημα γιατρέ; γιατι βλέπω σε εσας δεν άρεσε και πολύ. τα αλλα σετ με την αστυνομία τα αφήνω ασχολίαστα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψηφισα τη πειρατικη φρεγατα γιατι παντα την ειχα απωθημενο! Και την πυραμιδα που την ειδα τυχαια σε γνωστο καταστημα παιχνιδιων και χαζεψα απο το ποσο φαντασμαγωρικη ειναι...!! :brick:
 
Συμφωνώ γενικά με τον phil - τα περισσότερα σύγχρονα Playmobil δεν μοιάζουν πια με Playmobil και ψήφισα άγρια δύση που είναι πιο κλασσική! Γενικά με ενδιαφέρουν πια μόνο όσα έχουν να κάνουν με τη ζωή στην πόλη (απλά συνήθως κομμάτια) και άγρια δύση...
 
Πίσω
Μπλουζα