Playmobil: Σύγχρονα Σετ που προτιμάτε

1. Κάστρο Λεοντόκαρδων

2. Πειρατική φρεγάτα

3. Άγρια Δύση

Πάντως ρε παιδιά εμένα μου αρέσουν εξίσου με τα παλιά... (όλα εξελίσονται εξάλλου).

Θεωρώ ακόμα ότι είναι από τα παιχνίδια που δεν σε απογοητεύουν....

Καταλαβαίνω τον retro χαρακτήρα των παλαιών κομματιών που σίγουρα όλοι εδώ μέσα έχουμε συνδεδεμένα με αναμνήσεις & καταστάσεις των παιδικών μας χρόνων (όπως όμως θα έχουν και τα παιδιά μας με τα τωρινά).

Καταλαβαίνω επίσης πως ήταν πρωτοποριακά παιχνίδια για την εποχή που βγήκαν (δεν θα ξεχάσω ποτέ το τι εντύπωση μου είχε κάνει η πρώτη διαφήμιση που είδα για αυτά στην ασπρόμαυρή μας τηλεόραση -ιππικό αν θυμάμαι καλά-).

Όμως ακόμη και σήμερα (αν εξαιρέσει κανείς τα Lego) δεν υπάρχει κάποιο παιχνίδι που εντυπωσιάζει τους γιούς μου (9 & 7 ετών) τόσο πολύ.... (όπως ακριβώς είχαν κάνει τα playmobil σε εμένα τότε).

Από ποιότητα κατασκευής τώρα θεωρώ πως είναι (ακόμα) σε αρκετά υψηλό επίπεδο συγκρινόμενα πάντα με τα παιχνίδια που κυκλοφορούν σήμερα...

Αν κάτι με "ξενίζει" σε αυτά είναι η τιμή τους ιδίως για την σημερινή οικονομική κατάσταση που έχει επέλθει η Ελληνική οικογένεια αλλά και τότε την είχαν την τιμούλα τους μου είχε πει ο πατέρας μου που είχε επωμιστεί το βάρος του καπρίτσιου μου.

Τρία όμως είναι σίγουρα!!

Χαίρομαι επιτέλους......

- που βρήκα "συντρόφια" στο αγαπημένο playmobil theme.......

- που μετά από τόοοσα χρόνια ταξιδεύω μαζί σας στο παρελθόν μου......

- που μέσα από τα τωρινά φιγουρίνια αναβιώνω το πάθος μου με την καλύτερη παρέα ever, τους γιούς μου!
 
Πολύ όμορφο πόστ kpanag! :thumbup:

Πράγματι, τα Playmobil ήταν (δικαιολογημένα) μια ζωή "τσιμπημένα"...

Όσον αφορά τη δική μου επιλογή... Άγρια Δύση!

Τhen, now, forever...
 
kpanag είπε:
1. Κάστρο Λεοντόκαρδων2. Πειρατική φρεγάτα

3. Άγρια Δύση

.........................!
Συμφωνώ και επαυξάνω! Είναι τα μοναδικά που θυμίζουν κάτι από την παλιά αγαπημένη.....Δεν το συζητάμε ότι ακόμα και σήμερα είναι κορυφή στον τομέα του δημιουργικού και ασφαλούς παιχνιδιού, απλά λείπει κάτι από τα παλιά. Ας πούμε οι φιγούρες, δεν είχαν τυπωμένα μπλουζάκια, φορεματάκια, παντελονάκια κλπ....και άφηνες την φαντασία σου ελεύθερη. Έπαιρνες ας πούμε μία απλή φιγούρα και έλεγες αυτός θα είναι ο εργάτης..την ίδια φιγούρα την έκανε ο κολλητός σου τραπεζίτη ;) ! κλπ.... Αλλά πάντα θα είναι η αγαπημένη μας playmobil...for ever!
 
Ευχαριστώ DINO!

PLAYMOFAN έχεις δίκιο σε αυτό τον τομέα αλλά είπαμε εξέλιξη (με τα καλά της αλλά και τα κακά της). Συμφωνώ!

For ever....& ever!!
 
εχετε δίκιο παιδιά.προτιμό όμως τις παλιές σειρές γιατί αφήναν τη φαντασία να εξελιχθεί και το παιδί είχε πολλές επιλογές.πλέον είναι λίγο πιο ¨κονσερβα".
 
Πειρατές :)

Το πρώτο μου πειρατικόοο!! Επιτέλους!
 
Δεν ψηφίζω γιατί δεν ασχολούμαι με τα σύγχρονα σετ !!!

Η άποψή μου πάντως είναι ότι μόνο στους πειρατές μπορούν να σταθούν "αξιοπρεπώς" δίπλα στις παλιές φιγούρες οι καινούργιες...

Σε ανύποπτο χρόνο είχα γράψει σ' ένα ποστ ότι "με τους θρύλους δεν παίζουμε". Απ' όσο βλέπω, μάλλον η δημοσκόπηση θα με δικαιώσει !!!
Vintage medieval & western &... ξερό ψωμί !!! :D :D:D :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Ας βοηθήσουμε λίγο τη δημοσκόπηση βάζοντας τις φωτογραφίες των σετ ;)
Προβολή συνημμένου 45982Προβολή συνημμένου 45983Προβολή συνημμένου 45984Προβολή συνημμένου 45988Προβολή συνημμένου 45991

Προβολή συνημμένου 46014Προβολή συνημμένου 46015Προβολή συνημμένου 46016Προβολή συνημμένου 46017Προβολή συνημμένου 46018

Οι δικές μου ψήφοι πήγαν στην πειρατική φρεγάτα (συμφωνώ και επαυξάνω με τα όσα είπε ο Phil πιο πάνω) και στο Μεγαλο Καστρο των Λεοντοκαρδων Ιπποτων γιατί έχω μια αδυναμία και στους ιππότες :)
Ψήφισα Πειρατικό γιατί είναι ανεκπλήρωτο μου όνειρο από τα παιδικά χρόνια.

Το Αρχηγείο της Αστυνομίας το έχω πάρει στον γιό μου. Δεν είναι άσχημο. Επίσης του έχω πάρει και το Καταφύγιο άγριων ζώων (εκτός δημοσκόπησης)...
 
σαν φανατικός πειρατόβιος δεν θα μπορούσα να μην ψηφίσω την πειρατική φρεγάτα.μακράν το καλυτερο σετ και το πιο κοντινό στο απιαστο παρελθον.
 
DINO είπε:
Όσον αφορά τη δική μου επιλογή... Άγρια Δύση!Τhen, now, forever...
Ακριβως οπως ο συμφορουμιτης :D .

Αυτα εχω ξεκινησει να συλλεγω.Μετα ακολουθουν σε σειρα προτιμησης τα spacey και τα pirates.

Αντε να ξαναβγαλουν τα διαστημικα να τρελαθω!!!
 
Πίσω
Μπλουζα