Playmobil Kατάλογοι

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Ειμαι οριακα να προβω στην αγορα του βιβλιου [ame=http://www.amazon.de/gp/product/3935976402/028-8463371-7301359?v=glance&n=299956]Playmobil Collector

51YBX298GQL._SS500_.jpg


Fort Union FTW!!!
 
Wally είπε:
Ειμαι οριακα να προβω στην αγορα του βιβλιου Playmobil Collector
51YBX298GQL._SS500_.jpg


Fort Union FTW!!!
Κι εγώ θα το ήθελα,ώστε να έχω σε ένα βιβλίο photos από τα sets!Αλήθεια,το βιβλίο περιέχει όλα τα sets σε photos από το 1974 μέχρι και τη χρονιά που τυπώθηκε´ή έχει κάνει επιλογή?Επειδή είναι κάπου 1800 sets.Πωλείται και στην Ελλάδα ή μόνο μέσω internet?Πάντως super τιμή,αν σκεφτεί κανείς τι χαλάμε,μπροστά στην τεράστια αξία αυτών των παιχνιδιών!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοστίζει 20 euro περίπου...περιεχει photos με σχεδόν όλα τα sets από το 1974 ως το 2006

51WBEN73BML._SS500_.jpg


Υπάρχει όμως και η τρίτη έκδοση 1974-2009

512BgyLiSkL._SS500_.jpg


Αυτή περιέχει σίγουρα περισσότερες photos και κοστίζει γύρω στα 23 euro,καλύτερα αυτή να πάρεις!Δεν ξέρω όμως αν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα ακόμα!

Δεν το έχω αγοράσει,αλλά θα το ήθελα πολύ!Τα χρήματα είναι πολύ λίγα,μπροστά σε αυτά που ξοδεύουμε καθημερινά!
 
ναι γι΄αυτο ελεγα και μαλιστα τo ειδα στον καταλογο εξαρτηματων της playmobil αλλα δεν ηξερα ακριβως τι ειχε μεσα .Thanks για την πληροφορια
 
fetch
fetch
fetch
fetch
fetch
fetch
fetch
fetch


fetch
fetch
fetch
fetch
fetch
fetch


fetch
fetch
fetch
fetch
fetch
fetch


....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χίλια ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες!Θα τα κοιτάξω πιο προσεκτικά,γιατί έχουν ενδιαφέρον!

Λοιπόν,αυτό που δίνει δώρο με αγορές άνω των 25euro δεν φαίνεται σαν επιτραπέζιο,αλλά αφού το γράφει,τότε θα είναι επιτραπέζιο!Όσο για τις τιμές,τα περισσότερα έχουν καλές τιμές!Ακριβά είναι μόνο τα ζώα του δάσους!6euro για την άλκη είναι πολλά.και 12euro για τους φράχτες και 30 euro για βάση τοπίου!Ακριβή είναι και η σκηνή των ινδιάνων!Το Γραφείο Του Σερίφη το βρίσκω λογική τιμή,αν σκεφτείς ότι την παλιά version της Lyra την είχα πάρει 6000 δρχ το 92-93!

Οι επεκτάσεις για κάστρα δεν με ενδιαφέρουν,καθώς μόνο ένα μικρό έχω από παλιά,και δεν μου αρέσουν!Ο πάγκος των Ιπποτών (μου φέρνει στο μανάβικο πιο πολύ,το οποίο το έχω)...θα έλεγα τσιμπιμένη τιμή!Το μανάβικο με τα φρούτα και φιγούρες το είχα πάρει 5000 δρχ εκείνα τα χρόνια!Τα μεσαιωνικά σπιτάκια είναι τέλεια και πολύ καλές τιμές!Θα το σκεφτώ να πάρω αυτό με τα 42,99.Πάμε στα 4 παλιά sets (πολύ καλές τιμές ειδικά το ελικοπτεράκι...τα θέλω!!!!!!)Τώρα βυθός,άγρια ζώα και ζώα φάρμας δεν με ενδιαφέρουν!Από πειρατές,ενδιαφέρον παρουσιάζουν το μπουντρούμι και η φυλακή!Από το άλλο,μ'αρεσουν όλες οι οικογένειες,αλλά και τα 2 sets με πριγκήπισσα-πρίγκηπα και κοπέλα με συντριβάνι!Πολύ καλές τιμές έχουν!Στρατιώτες δεν με ενδιαφέρουν,ούτε επεκτάσεις του άλλου σπιτιού!Οι τιμές για τα φώτα πολύ τσιμπημένες!Και πάμε στα αγαπημένα μου!Τα έπιπλα καφετέριας,μπακάλικου και σχολείου,πολύ καλά και καλές τιμές!Ενδιαφέρον και το κτίριο με τα 21,79.To κορυφαίο,το super set πυροσβεστικής με τα 12,99.Το σπιτάκι εκεί όλα τα λεφτά,αν και σίγουρα δεν είναι τίποτα το μεγάλο,εξωτερικά δείχνει τέλειο!!!!!!Επεκτάσεις νοσοκομείου και σπιτιού δεν μου κάνουν,έχω το παλιό νεοκλασσικό!Τα νοσοκομειακά δωμάτια όμως είναι ότι πρέπει για συλλογή.Παλιά ένα οδοντιατρείο το είχα πάρει 7.000 δρχ!Από τα υπόλοιπα,η πισίνα στα 20euro είναι καλή τιμή γιατί το κανονικό set με μόλις 4 φιγούρες και την πισίνα έχει πάνω από 30euro.Ενδιαφέροντα και τα παιχνίδια παιδικής χαράς,αν και με 40euro κυκλοφορεί superset με πολύ περισσότερα και φιγούρες!Συνοψίζοντας έχει πολύ καλές τιμές!Μακάρι να τα έχει και σε 2-3 χρόνια ή καλύτερα σε 6-7 χρόνια που θα έχω δική μου οικογένεια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρακαλω δεν κανει τιποτα. Οσο αναφορα για τις τιμες θα συμφωνησω μαζι σου. οντως καποιες τιμες ειναι λιγο εως πολυ, καλα εως παρα πολυ τσιμπιμενες... καποιες παλι ειναι οκ. δυστυχως απο παλια εξαρτηματα δεν εχει και παρα πολλα εως καθολου και λογικο θα μου πεις αφου πλεον βγαινουν καινουρια προιοντα και θα δωσουν βαση σε αυτα. ελπιζω ο καταλογος του 2010 να εχει ακομα καλυτερα κομματια
 
Ο κατάλογος έχει και καινούρια sets?Τι τιμές έχουν αυτά?Πχ τα δωμάτια των σπιτιών,του παλατιού και τα μαγαζιά?
 
του 2010 λες?δεν εχω ιδεα, απλα περιμενω...
 
Ο κατάλογος 2009 εννοώ,έχει και καινούρια sets?Πήγα σε ένα μικρό παιχνιδιών και είδα ότι είχαν το καινούριο παιδικό υπνοδωμάτιο

http://www.playmobil.de/on/demandwar...gid=Stadtleben

αλλά όλα τα άλλα δωμάτια ήταν τα παλιά,που είχαν βγει το 2005!Και ο κατάλογος έχει επεκτάσεις για το παλιό μοντέρνο σπίτι!Το καινούριο υπνοδωμάτιο στο κατάστημα που πήγα κόστιζε 20 euro και τα άλλα δωμάτια από 8euro ως 13euro (8 κόστιζε το παιδικό δωμάτιο που είχε μόνο 2 κρεβάτια και 2 φιγούρες,11 το μπάνιο,11 το δωμάτιο των γονιών,13 η κουζίνα και 13 το σαλόνι).Πάντως στο χωριό των δικών μου είχα ξεχάσει αρκετά και βρήκαν οι δικοί μου το μικρό νεοκλασικό με λίγα έπιπλα και κάποιες σκηνές βασιλιά (από καλοκαίρια που πήγαινα διακοπές και έπαιρνα playmobil μαζί μου)!Δεν έλειπαν κομμάτια και θα το ανεβάσω στην Αθήνα,να το φωτογραφήσω!Προς το Πάσχα όμως!

ps:εντύπωση μου έκανε και σε αυτό το set,η τιμή

http://www.playmobil.de/on/demandwar...&cgid=Hochzeit

το είχαν 18 euro!

Το παλιό πιάνο το είχα πάρει 3000 δρχ!

Ότι τιμές θέλουν τα βάζουν (από ότι έχω καταλάβει) ανεξάρτητα από το μέγεθος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εννοεις τον καταλογο εξαρτηματων η τον καταλογο με αυτα που κυκλοφορουν στο εμποριο?αν εννοεις τον καταλογο με αυτα που κυκλοφορουν στα καταστηματα παιχνιδιων να σου πω οτι τα περισσοτερα ειναι καινουρια, 1 με 2 χρονια ειναι που υπαρχουν στην αγορα. κοιτα καποιες τιμες ειναι στανταρ. τωρα να τα βρεις φθηνοτερα δυσκολο, να τα βρεις ακριβοτερα πολυ πιθανο το site που μου εδειξες ειναι της Γερμανιας ε?θα δεις οτι στο εξωτερικο κυκλοφορουν κομματια τα οποια δεν τα φερνουν στην Ελλαδα. τωρα για αυτα που λες εισαι σιγουρος οτι υπαρχουν εδω στην χωρα μας?
 
Στο κατάστημα παιχνιδιών που πήγα είχε και το πιάνο,και το δωμάτιο των παιδιών!Αλλά δεν είχε άλλα από καινούρια!Και μου έκανε εντύπωση που ο κατάλογος 2009 έχει επεκτάσεις για το παλιό μοντέρνο σπίτι,ενώ έχει βγει καινούριο!
 
Εκτός από το κόκκινο αυτοκίνητο δεν μ'αρέσει κάτι άλλο

Αυτές τις φιγούρες τις έχω...πωλούνταν ξεχωριστά

http://www.playmobil.de/on/demandware.store/Sites-GB-Site/en_GB/Product-Show?pid=7243&cgid=DISCONTINUED

Αυτά εδώ τα έχει η ξαδέρφη μου!Και τα βαρέθηκε τα playmobil

http://www.playmobil.de/on/demandware.store/Sites-GB-Site/en_GB/Product-Show?pid=7752&cgid=DISCONTINUED

http://www.playmobil.de/on/demandware.store/Sites-GB-Site/en_GB/Product-Show?pid=7863&cgid=DISCONTINUED
 
ναι το θυμαμαι οτι καποτε τις πωλουσαν ξεχωριστα. δυστυχως τις φιγουρες αυτες δεν τις εχω και τις θελω!!!ηθελα να ξερα γιατι δεν τις βαζουν στον Ελληνικο καταλογο, αφου αποθεμα υπαρχει....
 
Βασικά σχεδόν σε όλες τις χώρες έχουν Last Chance To Buy...με εξαίρεση την Ισπανία και την Ελλάδα!Εμείς γενικά λόγω οικονομικής κρίσης πάμε πίσω σε αυτά [(άλλωστε το παρατηρώ και με τη δισκογραφία,ότι δεν φέρνουν πλέον ξένα cd-singles,ότι τα ξένα albums δεν περιέχουν bonus tracks στην Ελλάδα,ότι οι ελληνικές παραγωγές είναι ελάχιστες κλπ).Ακόμα και τις σειρές της TV έχουν λιγοστέψει και βάζουν όλο επαναλήψεις,σενάρια από το εξωτερικό,φθηνές παραγωγές παντού κλπ!].Αυτά εντός εισαγωγικών!Να δούμε τι θα έχει ο κατάλογος του 2010,γιατί από ότι βλέπω σε μαγαζιά,έχουν ελάχιστα sets και σχεδόν πάντα αυτά που βγήκαν το 2004-2008!
 
and1 είπε:
του 2010 λες?δεν εχω ιδεα, απλα περιμενω...
Καλησπέρα σε όλους-ες. Ο κατάλογος 2010 μου ήρθε ταχυδρομικώς πριν 2 μέρες γιατί στα παιχνιδάδικα της Θεσ/νίκης υπάρχει ακόμη ο παλιός, οπότε και τον ζήτησα τηλεφωνικά. Στον καινούργιο κατάλογο εξαρτημάτων περιλαμβάνονται περίπου τα ίδια με του 2009, αλλά οι νέες προσθήκες, αν και όχι τόσο χρονολογικά παλιές, αξίζουν για την τιμή τους και για το ότι είναι πλήρως εξποπλισμένα. Ενδεικτικά:

s5736.jpg
ευρώ 34,99

s3230.jpg
ευρώ 39,99

[edit] Dead pic [edit] ευρώ 16,99

249_1171643327.jpg
34,99

10087_1207932107.jpg
39,99 Αυτό άδειο.

Η άποψή μου είναι ότι αξίζει.

P.S. Ελπίζω να εμφανιστούν όλα σωστά!

s5736.jpgs3230.jpg249_1171643327.jpg10087_1207932107.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To τελευταίο με ενδιαφέρει πάρα πολύ!Κρίμα αν δεν έχει νύφη και γαμπρό και τραπεζάκια κλπ,αλλά δεν πειράζει!Θα το ήθελα για να το κολλήσω σε κάποιο από τα 2 νεοκλασικά που έχω,ώστε να έχω περισσότερο χώρο!Νομίζετε ότι θα συνδέεται με το μικρό νεοκλασικό?Με τη σκεπή θα υπάρχει πρόβλημα?
 
απο πειρατες υπαρχει κατι νεο η οτι ειχε και στον καταλογο του 2009?στον καταλογο εξαρτηματων αναφερομαι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτές οι τιμές είναι μόνο τιμές Fan Park?Γιατί αυτό το εξοχικό σπιτάκι με τα 39,99 ευρώ

http://www.collectobil.com/images/items/s3230.jpg

το έχουν πάρει τα ξαδέρφια μου πριν 1 χρόνο με 60ευρώ από κατάστημα παιχνιδιών
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα