Playstation 2 R.I.P

Χρησιμοποίησε...

...όποιο σε βολεύει για την τηλεόρασή σου. Αν σου περισσεύει θύρα component, χρησιμοποίησε component, αν σου περισσεύει θύρα Scart (RGB), χρησιμοποίησε αυτή. Δεν θα παρατηρήσεις καμία διαφορά στο σήμα, πέρα από τα παιχνίδια που υποστηρίζουν progressive scan.

Μόνο παράπονο για το RGB scart, είναι το DVD playback -όπου τα δείχνει όλα πράσινα- ενώ το πρόβλημα του component, είναι ότι δεν υποστηρίζει PS1 τίτλους -όπου βγάζει μαύρη οθόνη- οπότε διαλέγεις και παίρνεις. Πάντως για το component καλώδιο και τους PS1 τίτλους, υπάρχει λύση, μέσω του Free McBoot και του GSModeSelector, αλλά θέλει -λίγη- δουλίτσα, για να τα εγκαταστήσεις σε μία memory card.

Τέλος και για τα δύο παραπάνω καλώδια, μονόδρομος είναι το ebay, ώστε να τα βρεις και σε τιμές χώμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πτου αυτο με τους μαυρους τιτλους του Ps1 και το component το εχουμε ξανασυζητησει και ημουν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι παιζανε,ειχα πει θα το ξανατεσταρω αλλα δεν..
 
Το Component του PS3 το βρίσκεις παντού με 9-10 ευρώ πάντως, και το Scart με 6-7. Just sayin' κάνε ένα search στο skroutz
 
Aardvark είπε:
Πτου αυτο με τους μαυρους τιτλους του Ps1 και το component το εχουμε ξανασυζητησει και ημουν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι παιζανε,ειχα πει θα το ξανατεσταρω αλλα δεν..
Και εγώ απ' ότι θυμάμαι, με component ήμουν, και δεν είχα κανένα πρόβλημα!


Και μάλιστα είχα παίξει περισσότερα παιχνίδια του PS1 παρά του 2...


Μήπως όμως παίζει ρόλο και το μοντέλο;
 
Κατάφερα να βρώ το official component av cable. Δοκίμασα ήδη τρία παιχνίδια (Burnout Revenge, Transformers και Zone of the Enders) και η διαφορά ήταν άκρως ικανοποιητική για τα χρήματα που έδωσα για το καλώδιο. Ενδεικτικά:

attachment.php


Ακόμη, δοκίμασα το X-Men vs Street Fighter για Playstation 1, μέσω component πάντα, και έπαιζε κανονικά. Ίσως ο cloud να έχει δίκιο και να παίζει ρόλο το μοντέλο. (Έχω το SCPH-90004)

Καιρός να "ξανα-ανακαλύψουμε" το Playstation 2 τώρα που "ρετρίζει"!!! :D
 
Παιδιά...

...το πρόβλημα με το component και τα PS1 παιχνίδια, υφίσταται σε ορισμένες HDTVs.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και ουδέποτε το είδα με την ίδια αγάπη που αντιμετώπιζα τις κονσόλες της Nintendo ή της Atari (ναι, ακόμα και το Jaguar μου) και το έβλεπα ως ένα απλό "εργαλείο" και τίποτα παραπάνω, δεν μπορώ να παραβλέψω ότι αφενός με ώθησε να επιστρέψω στον "ορθό" και "αληθινό" δρόμο του console gaming μετά από χρόνια ταλαιπωρίας στα βάσανα των PC και αφετέρου μου πρόσφερε ορισμένες από τις πιο έντονες gaming εμπειρίες που έχω ζήσει. Τι να πρωτοαναφέρω:

Okami, Ico, Shadow of the Colossus, Burnout 3, NBA 2K, God of War, Kingdom Hearts και πολλά άλλα που άνετα θα χωρούσαν στο προσωπικό Top-50 μου...

//Ναι, ok, το "top-50" ίσως ακούγεται υπερβολικό ξεχειλωμένο, αλλά όταν έχεις παίξει συνολικά πάνω από 2000-3000 δεν είναι και τόσο... ;-)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο παιχνίδι του ps2 μπήκα πολύ αργά. Μόλις πέρσι απέκτησα ένα ps2 slim, αλλά το αγάπησα. Έπαιξα πολλές ώρες Kingdom Hearts 1 & 2 καθώς και Shadow of the Colossus. Θα μιλούσα και για τα 2 πρώτα ανυπέρβλητα God of War, τα οποία έφθασαν την κονσόλα στα όρια της, αλλά αυτά τα είχα παίξει στο ps3 remake.

RIP ps2 και θα σε θυμόμαστε πάντα.
 
Δε θα μου λείψει ιδιαίτερα και κατ'εμέ άργησε πολύ να σταματήσει την κυκλοφορία του.
 
Καλά δεν είναι και Nintendo 64 ή Gamecube αλλά παλεύεται!!

:)
 
divined είπε:
Καλά δεν είναι και Nintendo 64 ή Gamecube αλλά παλεύεται!!
Ναι μωρέ, συμπαθητικό ήταν απλώς μου αρέσει να "πειράζω" τους σονυ φανς αλλά ξέχασα ότι δεν έχει αρκετούς το ρετρομανιαξ (ευρυχώς).

Για μένα το PS2 θα μείναι στην καρδιά μου μόνο και μόνο για το Final Fantasy X, το τελευταίο κλασικό RPG που έπαιξα και το κύκνειο άσμα της Square προτού γίνει Square-Enix. Να μην ξεχάσω και τα PES, κυρίως τα 4 πρώτα που πήγαν τα sport games, και ιδιαίτερα τα football games σε άλλο επίπεδο....
 
geo2004z είπε:
Ναι μωρέ, συμπαθητικό ήταν απλώς μου αρέσει να "πειράζω" τους σονυ φανς αλλά ξέχασα ότι δεν έχει αρκετούς το ρετρομανιαξ (ευρυχώς).
Κάτω τα χέρια από τους SONY fans!!!

Μόνο εγώ τους τρολλάρω...:biglaugh:
 
Μη τρολάρετε, μη σας στείλω τον Dante... :p

 
Μη τρολάρετε, μη σας στείλω τον Dante... :p

:p
 
Eιδα για πλακα το βιντεακι με το bahamut zero, τι να λεμε τωρα, εκεινη την εποχη το FFVII δεν ειχε αντιπαλο.

(Τοτε κατι αλλοι επαιζαν με sega και nintendo παιχνιδακια και νομιζαν οτι ειχαν καλες κονσολες)
 
Nαι με παιχνιδιακια παιζαμε.Με ενα απο τα κορυφαια μεχρι και σημερα παιχνιδια ολων των εποχων οπως ειναι το Zelda ocarina of time.Απο τα χειροτερα και πιο γραμμικα final fantasy ειναι το VIII για μενα.
 
με το ps2 δεν ασχοληθηκα.Να πω πως ουτε και μενα θα μου λειψει(αν και με τοσους τιτλους που εχει πιστευω δεν θα ληψει ουτε στους φανατικους υποστηρικτες του)Για το FFVIII να πω απλα πως ειναι ενα απο τα πιο βαρετα rpg που εχω παιξει.
 
To ηξερα οτι ο metalcandyman θα τσιμπησει! Μολις δει νιντεντο παιρνει αναποδες.

Αλλα τι να κανουμε τωρα, να βγαλουμε και το ps2 μαπα, επειδη ειμαστε νιντεντο φαν?

Εγω παιζω ανετα τουλαχιστον 100 παιχνιδια ps2 αυτη τη στιγμη, πολυ περισσοτερα απο το Wii παντως.

Και δεν παιζουν ολοι RPG, αλλοι παιζουν αθλητικα, αλλοι racing, εγω παιζω shooters και beat em up, αλλα οτι και να ηθελα να παιξω, το ps2 το εχει.
 
mike είπε:
To ηξερα οτι ο metalcandyman θα τσιμπησει! Μολις δει νιντεντο παιρνει αναποδες.Αλλα τι να κανουμε τωρα, να βγαλουμε και το ps2 μαπα, επειδη ειμαστε νιντεντο φαν?

Εγω παιζω ανετα τουλαχιστον 100 παιχνιδια ps2 αυτη τη στιγμη, πολυ περισσοτερα απο το Wii παντως.

Και δεν παιζουν ολοι RPG, αλλοι παιζουν αθλητικα, αλλοι racing, εγω παιζω shooters και beat em up, αλλα οτι και να ηθελα να παιξω, το ps2 το εχει.
χαχαχαχαχαχα :D Φιλαρακι μου δεν διαφωνουμε γιατι και γω οταν ανοιξα αυτο το θεμα σαυτα που εγραψα αναφερω οτι το ps2 ειναι η κονσολα που μετα της κονσολες της NINTENDO την ελιωσα πιο πολυ απο καμια αλλη.Εχει παιχνιδια για ολα τα γουστα και μπορει να μην γουσταρω εγω τα racing τα αθλητικα κλπ αλλα σε ολα τα αλλα και κυριως σε RPG ειδικα με το Dragon Quest VIII με καληψε πληρως.
 
Πίσω
Μπλουζα