Playstation 2 : The Insider's Story

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.283
Το Eurogamer ανεβασε κι αλλο εξαιρετικο αρθρο γυρω απο τo Playstation 2 με αφορμη τα 10 χρονια απο το European launch.

Ειμαι στα μεσα του διαβασματος σας κανω μερικα GAF quotes

"We got away with a hell of a lot," he admits. "At E3 we'd promised the world, basically. We'd promised games that would look like Toy Story. The games we delivered at launch, as with any platform... Not so much."
"I don't think, looking at the launch line-up, you would have extrapolated 148 million sales. It was a mixed bag. There was nothing there that you would have said was completely changing the way games were played.

SEGA: "SEGA did manage to mess that one up quite spectacularly, quite quickly... Although maybe it's unfair to say that. Sony is a major behemoth of a corporation with a lot of assets, clout and financial ability. SEGA was relatively new and it was probably too much for them to handle."

MS:"So from day one, I assumed Microsoft was going to be a horrific competitor."
"I overestimated their ability to get it together in Europe. They hired some good people but they were very US-centric. We built these huge defensive walls and they tended to work.
 
Με πρόλαβες. Σβήσε το post μου plz
 
Kαι εμενα με προλαβε,αλλα εγω ειχα σκοπο να το βαλω αυριο,lol.
 
Βρε Aard τι PS-άκιας είσαι; Σε πρόλαβαν δύο αντισονακηδες; :p
 
Ειμεθα GAFers, διατι να τον κρυψομεν αλλωστε

Παντως η τυπισα που το γραφει δουλευε στη Sony την περιοδο του Ευρωπαικου λανσαρισματος.

Εντυπωση μου εκανε το γεγονος οτι οι ιθυνοντες στην SOny ελιωναν στα παρτυ (ζωαραααα!)

Ειναι ομορφα γραμμενο, περιεχει πολυ undocumented πληροφορια και περιεχει και χιουμοριστικα στιγμιοτυπα

You know what happened next. Well, perhaps not the thing about the bottles of Bombay Sapphire and the guy from R&D who tried to put his business card down my bra.
 
εμ το διασκέδαζαν οι άνθρωποι. Μετά απο λίγο θα έβγαζαν την SEGA εκτός μάχης χάρης στο PS2 launch!!
 
ps2... ή αλλιώς ο βασιλιάς των κονσολών...

:D
 
keropi είπε:
ps2... ή αλλιώς ο βασιλιάς των κονσολών... :D
Μέχρις ένα σημείο, μετά μόνο ιαπωνεζέ rpg και αναπαραγωγές των ίδιων παιχνιδιών..
 
Ηταν ο βασιλιας του shovelware. Μετα ηρθε το Wii...the rest is history
 
"όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"... τραγουδάτε :p
 
keropi είπε:
"όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"... τραγουδάτε :p
Γιατί ρε; Και εσύ έχεις πει ότι από ένα σημείο και μετά έβγαζε σκουπίδια το ps2:p
 
Ναι και ειδικά από όταν άφησε η SONY ελεύθερο το development, είναι απόλυτα λογικό ότι θα συνέβαινε αυτό. Αλλά δεν μπορείς να λες ότι είναι γεμάτο shovelware όταν τα "σκουπίδια" άρχισαν να βγαίνουν μαζικά στον ~-6-7ο χρόνο και παίρνουν οι παππούδες δώρο στα εγγόνια PS2 για Χριστούγεννα... Το να το κρίνεις σε αυτό το χρονικό σημείο είναι απλά εθελοτυφλία.

Τους τίτλους και τις αποκλειστικότητες που έχει σαν μηχάνημα δεν μπορούν καν να τα διανοηθούν οι άλλες κονσόλες της γεννιάς του...

Και για να γίνω και κακός , το GC είχε τα δικά του και κάπως στεκότανε, το ΧΒΟΧ εκτός από τις 10-12 παιχνιδάρες που είχε ο κόσμος το θυμάται για τους emulators και το XBMC (δηλαδή αποτυχία για τον σκοπό το οποίο το δημιουργήσανε) και το PS2 βασίλευε και στις πωλήσεις και στο software. :p :p :p :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σταματησε η παραγωγη του μετα απο 12 χρονια

Sony posted a note in Twitter, stating that the production of PlayStation 2 console has come to an end and they no longer produce new units. The PS2 was released on March 4, 2000 in Japan, and over 154 million units were sold worldwide.
 
Wally είπε:
Σταματησε η παραγωγη του μετα απο 12 χρονια
κρίμα :( ,δεν μπορούσαν να το κρατήσουν 2 χρόνια ακόμα να σπάσει το ρεκορ του atari 2600
 
To ρεκορ του Atari 2600 ειναι 35 χρονια που κολαει το ps2 μαυτο.Ειχε να φαει παρα πολλα ψωμια ακομα μεχρι να το φτασει.
 
metalcandyman είπε:
To ρεκορ του Atari 2600 ειναι 35 χρονια που κολαει το ps2 μαυτο.Ειχε να φαει παρα πολλα ψωμια ακομα μεχρι να το φτασει.
χρόνια κυκλοφορίας,που είναι στα 14 χρόνια ;)
 
Το 1977 κυκλοφορησε το Αtari 2600 και το 1992 σταματησε η κυκλοφορια του ενω το ps2 το 2000 κυκλοφορησε και το 2012 σταματησε.
 
krem13 είπε:
χρόνια κυκλοφορίας,που είναι στα 14 χρόνια ;)
Σωστος εγω μπερδευτηκα και προσθεσα ολα τα χρονια μεχρι σημερα λες και σταματησε να κυκλοφορει σημερα.Δεν ξερω παντως αν μπορεσει καποια αλλη κονσολα να σπασει το ρεκορ 20 χρονων κυκλοφοριας του NES.Εκτος και αν υπαρχει βεβαια και δεν το γνωριζω.
 
Δεν ξέρω οι κονσόλες της Sega πόσο καιρό υπάρχουν στην Βραζιλιάνικη αγορά, αν δεν κάνω λάθος πουλάνε ακόμα και σήμερα εκδοσεις του Mega Drive?

Κρίμα για το PS2 πάντως. Ακόμα και σήμερα αν δεν είχα, αυτό θα αγόραζα και όχι PS3.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στο famicom μπορεί να σταμάτησε η υποστήριξή του το 2003 αλλά μέχρι τότε υποστηριζόταν πλέον μόνο οι επισκευές/ανταλλακτικά,το τελευταίο επίσημο παιχνίδι κυκλοφόρησε το 94 αν έχω διαβάσει καλά.

οπότε αν αφαιρέσουμε αυτό,που μπαίνει ένα τεράστιο ερωτηματικό και μια παρένθεση :) πάμε στα master system (27 χρόνια και συνεχίζει :eek: ) και atari 2600 (κάτι λιγότερο από 15,με το τελευταίο παιχνίδι να βγαίνει 2 χρόνια πριν την απόσυρσή του).

αν πάλι θέλουμε να λάβουμε υπόψιν μόνο τις κυκλοφορίες της εταιρείας που το δημιούργησε τότε μας μένει μόνο το atari 2600 ;)
 
Πίσω
Μπλουζα