Playstation 3 aka DownloadUpdateStation3 (DUS3) aka «Κονσόλα Αγγελόπουλος»

status

RetroAdept
Joined
11 Αύγ 2009
Μηνύματα
878
Αντιδράσεις
24
Λοιπόν μου ήρθε το πρωί το ps3, μέχρις εκεί όλα καλά, μου ζήτησε fw update (είχε 3.50 και ήταν διαθέσιμη η 3.55), ας μην συζητήσουμε το ότι με το ζόρι με έβαλε το ps3 να κάνω το update, το προσπερνάω όμως, όταν είπα να αρχίσω να δοκιμάζω τα παιχνίδια που ήταν Ο θάνατος ο ίδιος, βάζω το little big planet και μου λέει ότι "το παιχνίδι για να παίξει θέλει το 1.20" ... σιωπή εγώ, πατάω οκ, βλέπω όμως όταν η λίστα ήταν 1/13 και το πρώτο ήταν 50mb.. ανασηκώνω το φρύδι μου με απορία και πατάω το "Χ", και περιμένω, πάω κάνω καφέ, ανάβω τσιγάρο και περιμένω τα νουμεράκια να αρχίσουν να τρέχουν ΜΠΑΣ και με ενδιαφέρει το παιχνίδι και παίξω, εν τέλει απύθδισα και πήγα και έκανα τις δουλειές που είχα σε ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ, και όταν γύρισα σπίτι έκανε install.

Κατέβασα το φρύδι που είχα ανεβάσει πριν και πήρα μια βαθιά ανάσα...

Τελικά φόρτωσε το παιχνίδι και ήταν μια μπούρδα και μισή (μπαρδόν για τα γαλλικά μου)...

Φόρτωσα το Buzz, άλλο Update εκεί, σκέφτηκα ότι αν είναι κάθε φορά που κάνω ένα fw update, να θέλει κ update το παιχνίδι , ε τότε άστα να πάνε, ποιά σύγχρονη κονσόλα κ αηδίες.

Το DUS3 μπορεί να είναι καλή κονσόλα αλλά αργείς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ να δεις κάτι καλό από αυτήν ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ από τα update επί update που ΣΟΥ ΕΠΙΒΑΛΕΙ η «μαμά» sony να κάνεις βάζοντας σου το μαχαίρι στο λαιμό. (σ.σ φασιστικά).

Και μου λέτε ότι το xbox360 δεν αξίζει τον κόπο, ναι αλλά το xbox360 με το που θα κάνεις update το dashboard δεν σου έχει αλλά Χ megabytes για να κατεβάσεις...

Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν (υπόψιν είμαι και άθεος έτσι:Ρ)

Τώρα περιμένω να κατέβει το update για το Fallout: New Vegas..Ελπίζω μέχρι να τελειώσει το update να μην έχει βγει το Fallout: Online..

Και γιατί για να πάω στο psStore μέσα από ένα παιχνίδι πρέπει να βγω στο ανάλογο dashboard? Και μετά αν κάνω quit θα πρέπει να περιμένω να ξανακάνει load το παιχνίδι; ΓΙΑΤΙ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2 παρατηρησεις.

Το Little Big Planet ειναι παιχνιδαρα απο τις λιγες - φυσικα τα γουστα του καθενος μας ειναι διαφορετικα.

Καμποσα παιχνιδια του PS3 θελουν updates - αλλα αυτο συμβαινει γιατι ΥΠΑΡΧΟΥΝ updates (δηλαδη βελτιωσεις, patches, διορθωσεις bugs κλπ). Σε καποιες περιπτωσεις το παιχνιδι γινεται κυριολεκτικα αγνωριστο (Civilization) και κλασεις ανωτερο απο αυτο που αγορασες. Αν αυτο δεν ειναι θετικο, τοτε τι ειναι ?
 
Paspartoo είπε:
2 παρατηρησεις.
Το Little Big Planet ειναι παιχνιδαρα απο τις λιγες - φυσικα τα γουστα του καθενος μας ειναι διαφορετικα.

Καμποσα παιχνιδια του PS3 θελουν updates - αλλα αυτο συμβαινει γιατι ΥΠΑΡΧΟΥΝ updates (δηλαδη βελτιωσεις, patches, διορθωσεις bugs κλπ). Σε καποιες περιπτωσεις το παιχνιδι γινεται κυριολεκτικα αγνωριστο (Civilization) και κλασεις ανωτερο απο αυτο που αγορασες. Αν αυτο δεν ειναι θετικο, τοτε τι ειναι ?

Για το θέμα γούστου και εγώ μέσα, αλλά δεν έχω και την επιλογή να μην κατεβάσω το update, δεν θέλω να φοβάμαι να φορτώσω ένα παιχνίδι και να περιμένω με το ζόρι, συγγνώμη κιόλας.
 
Γιατι μονο αυτοι που βασανιστηκαν πραγματικα στα εγκοσμια, θα εχουν μια αξιοπρεπη θεση στον παραδεισο.

Φρεσκιε οσιομαρτυρα Status, δες το πιο αισιοδοξα. Μετα 350 ευροπουλα μπορει να αγορασες τη θεση σου στον αλλο κοσμο (πρωτο τραπεζι πιστα διπλα στον Νεοφυτο)!!
 
Να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν έχω σκοπό το flame, απλά συγκρίνω side by side τις δυο κονσόλες στο θέμα «plug n play» αλλά με το ps3 είναι plug and wait.
 
Τα συχνά updates δείχνουν εξέλιξη! Και συνεχή υποστήριξη! Προσωπικά δεν με χαλάει! Τώρα να υπήρχε επιλογή να είναι προαιρετικά για κάθε game θα ήταν βολικ΄π για κάποιους! Για τις καθυστερήσεις και τα dowloads με ταχύτητες χελώνας,μάλλον θα συμφωνήσω...
 
Ελα ρε συ Status τωρα... εδω σου λεμε οτι με το waitin time αυτο, παιζεις ενα καινουργιο παιχνιδι - χωρις bugs - ακομα και με καινουργια γραφικα ! - και εσυ μου λες για plug and wait.

Αν θες να παιζεις τα παιχνιδια οπως βγηκαν πριν 3 χρονια - πηγαινε το πισω και παρε αλλο ενα 360 (και εναν πυροσβεστηρα αφρου) αλλιως κανε μια υπομονη 5-10 λεπτα (για μια φορα ανα παλιο παιχνιδι) και θα χεις πολλαπλασια καλυτερη gaming εμπειρια.
 
Paspartoo είπε:
Ελα ρε συ Status τωρα... εδω σου λεμε οτι με το waitin time αυτο, παιζεις ενα καινουργιο παιχνιδι - χωρις bugs - ακομα και με καινουργια γραφικα ! - και εσυ μου λες για plug and wait.
Αν θες να παιζεις τα παιχνιδια οπως βγηκαν πριν 3 χρονια - πηγαινε το πισω και παρε αλλο ενα 360 (και εναν πυροσβεστηρα αφρου) αλλιως κανε μια υπομονη 5-10 λεπτα (για μια φορα ανα παλιο παιχνιδι) και θα χεις πολλαπλασια καλυτερη gaming εμπειρια.
RDR και Fallout:New Vegas δεν θεωρούνται παλιά παιχνίδια, νομίζω :)

Δεν είπα ότι είναι άσχημη απλά σου λέω ότι δεν γίνεται να έχω επιβεβλημένα updates, ένα bug μπορεί να με βολεύει εμένα στο παιχνίδι, γιατί να το χάσω ;

Επίσης δεν είπα ότι είναι άσχημη κονσόλα, γιατί δεν έχω καν απόκτηση σχετική εμπειρία μέχρι στιγμής.
 
Αν έχει ένα bug που σκίζει το online experience των άλλων παιχτων?

Ας πούμε ότι βρίσκουν ένα bug σε ένα FPS και αλλάζουν τα executables όλων των παιχτων εκτός από εσένα που δεν θέλεις να κάνεις upgrade.

Δεν υπάρχει περίπτωση εσύ να σκίζεις το παιχνίδι των άλλων?

Ακόμα και να μη γίνεται έτσι, εσύ μπορεί να βγάλεις λαθεμένο συμπέρασμα για ένα παιχνίδι επειδή δεν έκανες update.

Πάντως υπάρχει ένα πρόβλημα στην όλη φάση και αυτό δεν εστειάζεται σε μια κονσόλα.

Από τότε που καταλάβανε όλοι ότι μπορούν να βγάλουν προιόν με προβλήματα αλλά να το βγάλουν γρήγορα και να patchάρουν τον κώδικα αργότερα με μικρό κόστος μας σκίσανε.

Πριν το internet μπορεί οι εφαρμογές να ήταν πιο απλές, είχαν όμως και περισσότερο ποιοτικό έλεγχο γιατί δεν μπορούσες μετά να διορθώσεις εύκολα τα προβλήματα. Το προιόν ήταν αυτό που πούλαγες στο ράφι. Αν άφηνες τα φίδια μέσα, ήταν μεγάλο το κόστος να τα μαζέψεις αργότερα.
 
Shock είπε:
Αν έχει ένα bug που σκίζει το online experience των άλλων παιχτων?Ας πούμε ότι βρίσκουν ένα bug σε ένα FPS και αλλάζουν τα executables όλων των παιχτων εκτός από εσένα που δεν θέλεις να κάνεις upgrade.

Δεν υπάρχει περίπτωση εσύ να σκίζεις το παιχνίδι των άλλων?

Ακόμα και να μη γίνεται έτσι, εσύ μπορεί να βγάλεις λαθεμένο συμπέρασμα για ένα παιχνίδι επειδή δεν έκανες update.

Πάντως υπάρχει ένα πρόβλημα στην όλη φάση και αυτό δεν εστειάζεται σε μια κονσόλα.

Από τότε που καταλάβανε όλοι ότι μπορούν να βγάλουν προιόν με προβλήματα αλλά να το βγάλουν γρήγορα και να patchάρουν τον κώδικα αργότερα με μικρό κόστος μας σκίσανε.
Δεν λέω όχι στα Updates, και καλά κάνουν και τα κάνουν αλλά δε με ρωτάνε για να το περάσουν, το περνάνε όπως και να έχει, και δεν ξέρω ποιο παιχνίδι αξίζει τον κόπο και ποιο όχι, οπότε γιατί με αναγκάζει να γεμίσω τον δίσκο με κάτι που δεν θα χρειαστώ αν το παιχνίδι δεν μου αρέσει.

Και κάτι άλλο, γιατί τα updates είναι τόσο μεγάλα αφού στο xbox κατεβαίνουν στο τσακ-μπαμ, τι διαφορετικό έχουν τα πορτς;
 
Στο xbox κατεβαίνουν patches, οι αλλαγές δηλαδή, στο PS3 κατεβαίνουν συνήθως ολόκληρα. Χώρο στον δίσκο δεν σου πιάνουν γιατί πάνε και κάθονται "πάνω" στα προηγούμενα.

Ο χώρος είναι ο ίδιος, αυτό που αλλάζει είναι το πόσο bandwith σου έχει φάει.
 
Kατ'αρχήν κανένα update παιχνιδιού δεν είναι υποχρεωτικό εάν θέλεις να το παίξεις offline. Πατάς Ο και συνεχίζεις offline στην έκδοση που έχεις.

Επίσης όπως και στο 360, έτσι και στο PS3 για να μπεις psn/live πρέπει να έχεις την τελευταία έκδοση.

Ως εδώ είναι όμοια όλα.

Προς τιμήν της SONY τώρα (και το γεγονός ότι όλα τα ps3 από πάντα είχαν σκληρό) συνήθως στα βαρβάτα παιχνίδια τα updates είναι και extra περιεχόμενο, από πίστες , αποστολές μέχρι και ρουχαλάκια για το LBP ... αυτό είναι καλό πράμα ... πχ το pacific rift τραβάει καμοιά 800αριά ΜΒ με νέεα πράματα, είναι άσχημο; Εγώ που έχω 24αρα κατεβάζει με 1,3ΜΒ/sec από το psn , μια χαρά το βλέπω
 
Θα συμφωνησω με τον status ... εχω και xbox360 και PS3 και πραγματικα το PS3 στα loading times Και τα updates ειναι αστα.
 
Βασικα αμα δεν θες να κανεις update σε ενα παιχνιδι γιατι δεν βγαζεις το καλωδιο απλα ωστε να μη βλεπει το μηχανημα οτι υπαρχει διαθεσιμο update??
 
Βασικά έχεις την επιλογή να μη δεχτείς την ανανέωση πατώντας "Ο" (όπως είπε και ο Keropi). Απλά δεν μπορείς να παίξεις online χωρίς updates...
 
Στα loading times εγώ κέρασα το μηχάνημα έναν SSD και πραγματικά έγινε αγνώριστο. Μπράβο στη SONY που δίνει τη δυνατότητα χωρίς να χάσεις εγγύηση να αφαιρέσεις το σκληρό, να βάλεις όποιον θες και να επαναφέρεις τη κονσόλα στην μαμίσια κατάσταση.

Όσο για τα updates, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, χαίρομαι όταν υπάρχουν γιατί αυτό δείχνει ότι υπάρχει ενεργή υποστήριξη και διορθώσεις σε κάθε παιχνίδι. Με μια 24άρα γραμμή δεν υπάρχει και πρόβλημα, το πολύ - πολύ να ρίξω την "κίνηση" στους άλλους υπολογιστές του δικτύου.

Βάλε και το Gran Tourismo 5, εκεί να δεις updates. :p :p
 
Για τα updates, δεν βρίσκω το λόγο να γκρινιάξω, αφού δεν έχω XBOX και βρίσκω λογικούς τους χρόνους αναμονής... (Ευκαιρία να φτιάξω και ένα καφεδάκι)...

Τώρα για το Little Big Planet, δεν έχω λόγια!!!

Είναι ένας πραγματικός Next Gen τίτλος! Δε μπορώ να περιμένω για το LBP 2!
 
και στο 3 όταν έχεις ένα απλό title update , δεν κατεβάζει πάνω από 3-10ΜΒ στην χειρότερη... τώρα να παραπονιέσαι επειδή σου κατεβάζει τζάμπα περιεχόμενο είναι λίγο υπερβολικό... βέβαια ο status όντας ανυπόμονος νέος κάτοχος δεν μπορεί να περιμένει :p και δεν παρατήρησε και το Ο που δεν κάνει update και συνεχίζει το loading...

:p :p :p
 
Πίσω
Μπλουζα