PLEASE HELP!! AMSTRAD 6128+

circleag

RetroJunkie™
Joined
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.405
Αντιδράσεις
519
Γεια σας και παλι Ρετρομανιακοι και Ρετρομανιακες !!! Καλο Χειμωνα να εχουμε κιολας και πολλα post ;) !!!

Λοιπον εχω μια απορια, Μολις πριν απο 2 μερες πηρα απο καποιον σε Ελληνικη ιντερνετικη δημοπρασια ενα Amstrad 6128+ και με το cardrigde burnin rubber/Locomotive basic επανω στην θυρα που ειχε για να βαζεις το cardridge (πληρως λειτουργικη και με αλλαγη στο λαστιχακι του floppy.... ετσι ελεγε ο χρηστης)!!!

Η χαρα μου τοσο μεγαλη που μολις την πηρα πηγα σπιτι και την συνδεσα αμεσως....

Στην αρχη ολα ηταν καλα καθως με το cardridge μου εβγαζε με το που αναβα τον amstrad να πατησω F1 για basic και F2 για το παιχνιδι burnin rubber.

Χωρις ομως το cardridge οταν αναβα τον amstrad μου εβγαζε μια μωβ οθονη και τιποτα αλλο.

Ενω με το cardridge πανω και διαλεγοντας το f2 δλδ την locomotive basic και οχι το παιχνιδι με βγαζει κανονικα στην γνωστη μπλε οθονη με τα κιτρινα γραμματα (Αραγε αυτο πρεπει να γινετε η' ειναι προβλημα ;)

Εκει Bαζω μια δισκετα μεσα να φορτωσει ενα παιχνιδι αυθεντικο που ειχα σπιτι μου και επαιζα σε ενα φιλο που και αυτος εχει amstrad 6128 (τον απλο) και το floppy το φορτωσε....αλλα με πολυ αργο ρυθμο (ναι αυτο που παει το μυαλο σας αρχιζα να υποψιαζομαι και εγω :( ...)

Λεω ας βαλω μια αλλη δισκετα να δω..... παταω την γνωστη εντολη CAT και τελικα αυτο που υποψιαζομουν εγινε.... το floppy ουτε διαβαζε, ουτε εκανε τιποτα οσες δισκετες και να εβαζα το floppy ειχε τεζαρει!!! +

(Δεν πειραζει ομως ... εμεις να ειμαστε καλα και που θα παει θα βρω εναν καλο amstradακο και εγω να του προσφερω ομορφες στιγμες!)

Θελω να ρωτησω εαν ξερετε :

1) Ειναι προβλημα που χωρις το cardridge δεν δειχνει τιποτα παρα μονο μια μωβ οθονη η' ειναι απο την εργοστασιακη κατασκευη του να μην δειχνει τιποτα και λειτουργει ως rom το cardridge για να μπορω να μπω στην locomotive basic και να τρεξω τα παιχνιδια στις δισκετες μου απο το floppy???

2) Tι κανω τωρα???????????? (Ο καημενος ειμαι amigaκιας τι να κανω..... δεν ξερω και πολλα απο CPC)

3) Λαστχακι για το floppy που θα βρω???

4) Τι αλλο μπορει να ειναι????

Δεν κατηγορω τον πωλητη αλλα εμενα που χωρις να ξερω καποια πραγματα εκανα την αγορα!! Το πηρα το μαθημα μου!!

Ευχαριστω σε ολους οσους βοηθησουν με καποιες συμβουλες.

:bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για το cartridge δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτε.

Αλλά για το λαστιχάκι, να είναι καλά τα super markets και τα τυριά. Δηλαδή, δεν χρειάζεσαι κάτι εξηζητημένο, ένα απλό λάστιχο που θα αντικαταστήσει τον ιμάντα του floppy σου.

Ψάξε στο retromaniax υπάρχει αναλυτικός οδηγός πως να κάνεις την αλλαγή του ιμάντα. Είναι εύκολο, αν πιάνουν τα χέρια σου.
 
circleag είπε:
Ενω με το cardridge πανω και διαλεγοντας το f2 δλδ την locomotive basic και οχι το παιχνιδι με βγαζει κανονικα στην γνωστη μπλε οθονη με τα κιτρινα γραμματα (Αραγε αυτο πρεπει να γινετε η' ειναι προβλημα ;)
Nαί, αυτό είναι φυσιολογικό. Στον plus, μέσω του cart του Βurning Rubber (που ερχόταν ως "στάνταρντ" μαζί με το μηχάνημα γι' αυτό το σκοπό) έχεις πρόσβαση σε basic, κλπ. :)

Oσο για το (κλασσικό) πρόβλημα με το λαστιχάκι του floppy, όπως είπε και ο pooky, κάνε μία "ψακτική" στο forum, και θα βρείς παραπάνω απο ένα threads με αυτό το θέμα.
 
Χμ. Τώρα είδα ότι αναφερόσουν στο "plus". Έκανα μια ψακτική για το απλό μοντέλο και δεν έβγαζα άκρη.

Μάλλον πρέπει να μην διαβάζω το φόρουμ όταν στήνω νέο λειτουργικό παράλληλα.......
 
Ένα απλό λαστιχάκι θέλει. Όσο για το cartridge έψαξα πολύ λόγω καταστροφής του δικού μου και αποφάσισα ότι θα φτιάξω καινούργιο από την αρχή..

Αποτελείται από 2 chip. Το ένα είναι μια επαναπρογραματιζόμενη eprom στην οποία αποθηκεύονται τα παιχνίδια και μπορείς μέσω programmer να περάσεις διαφορετικά αν έχεις τα images. (αρχεία .cpr).

To άλλο chip είναι το amstrad 40908. To συγκεκριμένο είναι το λεγόμενο ACID chip (Amstrad Cartridge Identification Device). Χωρίς αυτό δεν ξεκινάει τίποτα. Δεν είναι πρόβλημα του υπολογιστή σου οπότε μην ανυσηχείς.

Μην δοκιμάσεις να ανοίξεις τον 6128+ αν δεν γνωρίζεις καθώς υπάρχει περίπτωση να σπάσεις τα πλαστικά που κρατάνε το πληκτρολόγιο στη θέση του. Αν τον ανοίξεις, μην βάλεις το cartridge ανάποδα όπως εγώ καθώς δεν έχει προστασία όπως όταν έχεις επάνω το καπάκι, και η τάση που θα δώσει ανάποδα θα σου δημιουργήσει σβησίματα ή καταστροφή της eprom του cartridge.

Η αγορά σου ήταν αρκετά καλή για την κατάσταση του amstradάκου.

Και για όσους θέλουν το pinout του cartridge:

Από αριστερά προς τα δεξιά και στις 2 πλευρές:

 


Επάνω πλευρά (πλευρά ολοκληρωμένου και eprom:


 


a1 +5v



a2 clk4



a3 a14



a4 a15



a5 a12



a6 a7



a7 a6



a8 a5



a9 a4



a10 a10



a11 nce



a12 d7



a13 d6



a14 d5



a15 d4



a16 d3



a17 cclr



a18 0v


 


Κάτω πλευρά:


 


b1 +5v



b2 a18



b3 a17



b4 a14



b5 a13



b6 a8



b7 a9



b8 a11



b9 a3



b10 a2



b11 a1



b12 a0



b13 d0



b14 d1



b15 d2



b16 sin



b17 0v



b18 0v


 

 


 
Μήπως η αλλαγή του ιμάντα του floppy από τον πρηγούμενο κάτοχο έγινε βιαστικά και δεν έχει πιάσει καλά; Ισως και να μην χρειαστείς καινούργιο δηλαδή, απλά να τοποθετήσεις καλύτερα αυτόν που έχει επάνω. Μου είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο στην αλλαγή ιμάντα στον 6128 μου και στην αρχή είχε τις παρενέργειες που γράφεις..

Αν ο ιμάντας κάπου διπλώνει ή δεν έχει μπει σωστά στις υποδοχές της "τροχαλίας" του floppy τότε δεν γυρίζει σωστά ο δίσκος όταν τον βάλεις στο drive. Δυστυχώς θα χρειαστεί άνοιγμα για να λύσεις το πρόβλημα..

Μιχάλης
 
Πίσω
Μπλουζα