Point and Click Adventures [2011] [2012] [2013]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.798
Αντιδράσεις
4.312
Το αμφιλεγομενο Gray Matter μου ανοιξε ξανα την ορεξη για point and click. Μπηκα στο τριπακι να ψαχνω να βρω καποια καλα φετινα κομματια.

  • Μολις ξεκινησα το demo του Gemini Rue για το οποιο διαβασα εξαιρετικες κριτικες. Eιναι η πιο προσφατη indie κυκλοφορια της Wadjet Eye Games, μιας εταιρειας που αποτελειται απο ενα ζευγαρι και το σκυλι τους :) . Με 14 euro σου ερχεται ταχυδρομικως το CD του παιχνιδιου.
Εχει low-res γραφικα, πολυ καλη μουσικη και μεχρι στιγμης πολυ ενδιαφερον σεναριο και φυσικο χειρισμο.

 














και παντα μπορει να ελπιζουμε να παιξουμε το
Deponia, το Samorost 3 (μαλλον θα κυκλοφορησει το 2012) αλλα και μια νεα περιπετεια απο τον Αλκη Πολυρακη ;)

 


Προσθεστε και δικες σας επιλογες και πληροφοριες...ας ετοιμαστουμε για το χειμωνα
:)
 
Υπαρχει και η σειρα του "Back to the Future" επισης... Συμφωνω με τα οσα παραθετεις, ειμαι ετοιμος να ξεκινησω καποιο απο αυτα οταν με το καλο ξαδειασω... !
 
Μην ξεχνάμε και το Jurassic Park, το οποίο το αναμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον!!

 
Θα μιλήσω ασφαλώς μόνο για όσα έχω παίξει και ολοκληρώσει.

Το Gemini Rue είναι ένα μικρό διαμάντι.Δεν διαθέτει σύγχρονα γραφικά,αλλά who cares,έχει μια ιστορία πραγματικά δυνατή.

Το A new beginning είναι μία ακόμη αξιόλογη κυκλοφορία από την Daedalic entertainment,που μας έχει δώσει τα Whispered world και Edna & Harvey.Έχει κάποια τεχνικά θεματάκια,αλλά αξίζει,και η υπόθεσή του είναι εξαιρετικά επίκαιρη και εύστοχη!

Όσο για το Alpha Polaris,αν και πολύ μικρό σε διάρκεια,περιλαμβάνει 2-3 πολύ καλά σημεία,ειδικά τους γρίφους,όπου πληκτρολογούμε την λέξη-απάντηση!Για πρώτη προσπάθεια της Turmoil games,δεν είναι κι άσχημη.

Πρέπει να τελειώσω και το Next big thing πάντως,το άφησα πίσω κι όλο αναβολή παίρνει η ενασχόλησή μου μαζί του.

(Τι να πει βέβαια και το Diamonds in the rough,του Άλκη,που επίσης έχω αδικήσει βάναυσα κι ακόμη να το ξεκινήσω....! :( )

Ρίξτε μια ματιά -ειδικά οι μεταλλάδες- και στο Rockin' dead.

Περιέχει κάποια εκπληκτικά μουσικά κομμάτια,ενώ είναι το πρώτο adventure game που κάνει χρήση 3D γυαλιών.

Δεν το έχω ολοκληρώσει,ασχολούμαι από χθες μαζί του,οπότε δεν έχω πλήρη άποψη μέχρι αυτή την ώρα...
 
Πάντως ζούνε ακόμα τα άτιμα τα adventures ! Και χαίρομαι πολύ, όλα τα παιχνίδια που αναφέρατε είναι πολύ αξιόλογα, ίσως όχι στα επίπεδα της "χρυσής εποχής", αλλα είναι καλοστεκούμενα και προσεγμένα. Τι Gemini Rue είναι απλά εκπληκτικό. Μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ, εκπληκτική ατμόσφαιρα, και τα γραφικά εμένα μου άρεσαν, ακριβώς γιατί δείχνουν oldschool. Το Gray matter, Alpha Polaris και A new beginning τα έχω ξεκινήσει παράλληλα (!) και δείχνουν όλα πολύ καλά, ίσως το A new beginning να με κρατήσει ώς το τέλος, έχει εξαιρετική ατμόσφαιρα και όμορφη ιστορία.
 
Νομίζω ότι και τα τρία θα θελήσεις να τα τελειώσεις! ;)

Αν θυμάμαι καλά άλλωστε,τελείωσες το Cursed mountain,που εδώ που τα λέμε δεν είναι και το πιο ελκυστικό παιχνίδι. :p

(καλά,κι εγώ το τελείωσα,αλλά για λόγους παρουσίασης :) )
 
Φυσικά και ζουν και όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο απλώς έχει σταματήσει να παίζει ο ίδιος. Με την ίδια λογική να βγω εγώ να πω ότι έχουν πεθάνει οι πάνες και τα μπιμπερό. Ο λόγος που δεν γράφω ποτέ posts σαν αυτό (το εξαιρετικό) του Wally είναι ότι δεν θα αντέξω άλλα δοκίμια των 500 γραμμών με τίτλο "τα adventures έχουν πεθάνει" που συνήθως λαμβάνω ως απαντήσεις... καλά σταματάω να γκρινιάζω.
 
χαχαχα,epic απάντηση του Άλκη!

alkis21 είπε:
δεν θα αντέξω άλλα δοκίμια των 500 γραμμών με τίτλο "τα adventures έχουν πεθάνει" που συνήθως λαμβάνω ως απαντήσεις...
Επέτρεψέ μου να τα ονομάσω "μανιφέστα"..... :p :p :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Είμαι beta tester στο Asylum και αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα για συμπεράσματα, τουλάχιστον όσον αφορά γραφικά (για τα δεδομένα των adventure games πάντα) και ατμόσφαιρα φαίνεται επικό. Και φυσικά η παρουσία του Agustin Cordes εγγυάται για τα υπόλοιπα!
 
manos426f είπε:
Νομίζω ότι και τα τρία θα θελήσεις να τα τελειώσεις! ;)
Αν θυμάμαι καλά άλλωστε,τελείωσες το Cursed mountain,που εδώ που τα λέμε δεν είναι και το πιο ελκυστικό παιχνίδι. :p

(καλά,κι εγώ το τελείωσα,αλλά για λόγους παρουσίασης :) )
Kαι όμως το θεωρώ κορυφαίο σε ότι αφορά την ατμόσφαιρα ! Εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ τα παιχνίδια με φοβερή ατμόσφαιρα, και ας μήν είναι και groundbreaking στο gameplay. Είναι και ο λόγος που εξακολουθώ να παίζω adventures άλλωστε, τα υπόλοιπα είδη έχουν γίνει ιδιαιτέρως βαρετά, και δίνουν λιγότερο βάρος στο "vibe" του παιιχνιδιού, στην ιστορία και φυσικά στην εξερέυνηση. Ευτυχώς τα adventures μας δίνουν αυτά τα στοιχεία, ίσως άν ξεκολλούσαμε και λίγο απο το point'n'click και το βαρύ "scripted" περιεχόμενο να ήταν καλύτερα, ας πούμε τίτλοι όπως το Myst V, η σειρά των Penumbra κλπ, άν και για πειστικούς και όμορφους 3D κόσμους κατανοώ ότι χρειάζεται μεγαλύτερο budget. Σίγουρα όμως και τα point'n'click έχουν τη χάρη τους, φυσικά είναι η παραδοσιακή μορφή των adventures και η μεγάλη αγάπη των παλαιότερων adventurers.

ΟΦΤΟΠΙΚ Υ.Γ Πήγα για καφεδάκι στο γνωστό μέρος και έμαθα ότι έφυγες απο εκεί. Άντε μετά τις διακοπές να γίνει κανα Sensi Gathering σαν πολύ δέν καθήσαμε ;
 
Μωρέ από ατμόσφαιρα καλά τα πήγαινε,αλλά ήταν πολύ επαναλαμβανόμενο ρε φίλε.... :)

Επίσης σε point and click επιλογές,υπάρχει το Last half of darkness-Society of the serpent moon (εύκολο και αρκετά σύντομο σε διάρκεια) και φυσικά το Black Mirror 3,που κλείνει πολύ καλά τη σχετική τριλογία,αποτελώντας το καλύτερο μέρος της.Μοναδικό "μειονέκτημά" του είναι ότι προϋποθέτει να έχει παίξει τα προηγούμενα μέρη,ειδικά το δεύτερο,όποιος θελήσει να ασχοληθεί μαζί του...

Y.Γ. Ναι,όντως σταμάτησα.Για κανένα Sensi gathering από Σεπτέμβρη το ψήνω πολύ ρε φίλε,πέρασε πολύς καιρός!! ;)
 
Αξιο αναφορας και το What Makes You Tick:A Stitch in Time της Lassie Games.

nzepeh.jpg


Ειναι η συνεχεια του δωρεαν What Makes You Tick που ειχε λαβει απο οτι διαβαζω εξαιρετικες κριτικες (Download).

[To στορυ συνοπτικα.]

Τα πρωτα λεπτα μου εδωσαν, χωρις να ειμαι ειδικος στο genre, πολυ θετικες εντυπωσεις (αν ηταν και λιγο πιο αργη η εναλλαγη των πλαισιων διαλογου...). Ενδιαφερον artwork, ομορφες κλασικες και φολκυ μελωδιες και ενα διακριτικο μυστηριο χωρις φανφαρες.

Κοστιζει 15 δολαριακια και υπαρχει και demo/online play

Δεν εχω παιξει το πρωτο ομως. Ξερει κανεις αν ειναι αναγκαιο ή αν μπορω να παω χωρις προβλημα κατευθειαν στο δευτερο μερος?
 
To Book of Unwritten Tales μαλλον θα κυκλοφορησει και στα Αγγλικα (ειναι στα Γερμανικα).

Δειτε ενα teaser με Αγγλικο voice over

 
Κυκλοφορησε το 3ο Chapter του Dream Machine

Να υπενθυμισω οτι το πρωτο κεφαλαιο μπορειτε να το παιξετε δωρεαν στον browser σας και τα αλλα δυο chapters (εκ των 5 που θα κυκλοφορησουν) κοστιζουν 4.69 euro το καθενα (μπορειτε να αγοραζσετε και τα 5 στα 13 και κατι euro).

the-dream-machine-01-700x443.jpg

screenshot-669x344.jpg
 
Επιτελους κυκλοφορησε το Botanicula! GOG και HumbleBundle

DvjVQa1PpcFPG0W0NamkXGKyt-42NNkOGVKuF_fHxYmg=
 
Αντε να δουμε και ποτε ο Sokal θα μας δωσει το Syberia 3 !!!

Τρελο κολλημα! Kate Walker rules, baby!
 
Πίσω
Μπλουζα