Polystation

αφού τα 8μπιτα είναι που είναι μαιμούδες και ψιλοπαρανομα, γιατί δε ρεπλικάρουν καλύτερα το ντιζάιν του ΝΕΣ να μοιάζουν τουλάχιστο με το real thing?
 
demizz29 είπε:
αφού τα 8μπιτα είναι που είναι μαιμούδες και ψιλοπαρανομα, γιατί δε ρεπλικάρουν καλύτερα το ντιζάιν του ΝΕΣ να μοιάζουν τουλάχιστο με το real thing?
Νομίζω ότι είναι αρκετά όμοιο με το Ιαπωνικό,

http://farm1.static.flickr.com/199/509962587_602baaf34e.jpg?v=0

Εδώ έχει το original famicom Ιαπωνίας, αν παρατηρήσεις σε design είναι ίδιες οι κασσέτες.

Επίσης, το πρώτο μου famicom replica έμοιαζε με snes, feast for the eyes στα μάτια του μικρού παιδιού. :)

Και δεν κολάνε πουθενά σε θέμα σχεδιασμού:
polystation-3-sm.jpg
 
Το μηχανημα ειναι ενας ασχημος κλωνος, με πολυ κακη συμβατοτητα και ακομα χειροτερη κατασκευη. Το πουλουσανε σε φαση "δεν εχετε χρηματα για playstation; παρτε ενα polystation."

Σε γενικα πλαισια παντως, πρεπει να ητανε το δημοφιλεστερο. Το εβρισκες σχεδον παντου. Απο παιχνιδαδικα και παζαρια μεχρι supermarket!

Σταματησε να εισαγεται/πουλιεται μαλλον οταν ειδανε οι καταστηματαρχες ποσο ευκολα χαλαει, και ταυτοχρονα καπου εκει βγηκε το ps2. Λιγοι θα αγοραζαν ενα playstation 1.. Ποσο μαλλον ενα polystation 1 :p

Ολοι αυτοι οι κλωνοι παντως, βγαινουν "νομιμα" μιας και η nintendo δεν εχει ανανεωσει καποια πατεντα κατασκευης η κατι τετοιο αντιστοιχο.
 
οριστε και chintendo vii xaxaxaxaxa

 
Το Retron το πιο ποιοτικο "μαιμου" κονσολικο (δεν του αξιζει ο χαρακτηρισμος μαιμου βασικα) , φτανει στην εκδοση 5 με εξαιρετικα χαρακτηριστικα

Supports NES, Famicon, SNES, Super Famicon, Genesis, Megadrive, GBA, GBC and GB gamesUpscales to 720p with HDMI.

New user interface which will allow you to select which system you want to play along with a plethora of options.

Two controller ports for each system.

Will allow you to use any controller for any system, for example using a Genesis controller to play an SNES game.

Bluetooth wireless controller with directional D-pad, six buttons, two bumpers, two macro keys on the side, LED lights, and a home button.

Option to render audio "at a higher output frequency" resulting in a smoother and cleaner audio output

Button remapping supported for all controllers

Save states supported

Overclocking supported

Price point to be less than $100 with a release most likely in July.
Retron 5 announcement

 
Και το Retron 3 ηταν πολυ καλο επισης ειχα την τυχη να παιξω για καποιον καιρο μαζι του σε φιλο που το ειχε αγορασει και του καναμε πολλα πειραματα με παιχνιδια και gamepads και δεν ειχε κανενα προβλημα και ολα λειτουργουσαν στην εντελεια.Το Retron 5 ειναι ενα επιπεδο πανω απο το 3 συμφωνα με τα καινουργια χαρακτηριστικα του και θα λυσει τα χερια σε πολλους που γουσταρουνε κονσολα και κασσετα αντι για καποιoυς emulators και δεν θελουν να εχουν πεντακοσιες κονσολες συνδεδεμενες και ενα σωρο καλωδια μεσα στα ποδια τους.
 
Eγω γιατι περιμενα το Retron 4.


Παντως φανταζομαι TV,ραφια διπλα γεματα απο cartriidges ομορφα τακτοποιημενα και απο κατω απο την Tv
One console to rule them all,One console to find them, One console to bring them all and in the darkness bind them.
 
Το Polystation μου θύμιζε Polly Pocket! Πωλούταν σε πανηγύρια/παζάρια και στη συσκευασία απεικόνιζε ένα πληκτρολόγιο με εσοχή για δισκέτα/κασέτα με άπειρα παιχνίδια για ατελείωτες ώρες χαράς (!), είχε και joystick σε σχήμα πιστολιού. Συνδεόταν προφανώς με την τηλεόραση. Ήταν φθηνό σε σχέση με το Playstation.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα πάρει για τον χαβαλέ αυτό εδώ από ένα πανηγύρι, με 7-8 ευρώ (δεν θυμάμαι το παζάρι που έκανα, πήρα και κάτι κατσαβίδια μαζί !!!)

αρχείο λήψης.jpg

Ξέρει κανένας τι παίζει από NES carts (γιαπωνέζικα, ευρωπαϊκά, τα πάντα, τίποτα ??)
 
Παιζει ενα ποσοστο των famiclone παιχνιδιων οπου μπορεις να βρεις στην αγορα. Εχουνε πανω κατω τους ιδιους mappers αρα μιλαμε για καλη συμβατοτητα.

Αν προσπαθησεις να παιξεις famicom/nes παιχνιδια στη καλυτερη θα δεις κακη συμβατοτητα, στη χειροτερη να καψεις κασετα/παιχνιδι.
 
Μάλιστα... Παλιότερα είχα ένα φανταστικό multicart με πραγματικά πολλά παιχνίδια μέσα, όμως το έχασα. Το αντίστοιχο famiclone κονσόλι το είχα χαρίσει κάπου, έτσι μόλις το είδα στο πανηγύρι το χτύπησα ελπίζοντας ότι θα πετύχω το ίδιο, μετά από τόσα χρόνια ! Μάταια, αν και είχε και όπλο για το duck hunt μέσα (!), το Μάριο, ένα Batman και κάποια Ninja Turtles, η ποσότητα δεν με ικανοποίησε. Τουλάχιστον έπαιξα duck hunt στο 1084, είχε γέλιο δεν λέω !

Από που μπορείς να αγοράσεις τέτοια carts btw, εκτός από ebay ?
 
Τελευταια φορα βρηκα στα max stores, αλλα ειναι hacks/ports απο πιο συγχρονα παιχνιδια κυριως. Θελω να πιστευω οτι παλιες συλλογες με πολλα παιχνιδια μεσα πρεπει να υπαρχουνε σε μπαταριο-ρολογαδοπωλεια στο κεντρο. Δηλαδη εκει που τα βρισκαμε τοσα χρονια.

Υποψην πολλα απο αυτα εξω θεωρουντε εξαιρετικα σπανια και ακριβα!
 
Nαι, για την σπανιότητα κουφάθηκα λίγο τώρα που κοίταξα μερικά ! Από τα Max stores πάντως, είχα τσιμπήσει αυτό :


Δεν είναι famiclone, άλλα έχει μπόλικα και καλά παιχνιδάκια, και βγάζει και composite ! (Και αυτό κάτω από δεκάρικο πρέπει να έκανε αν θυμάμαι καλά)
 
Εαν ειναι απο τους κανονικους κλωνους, τοτε εχουν ενα κοινο πρωτοκολλο και παιζει ολες τις κασετες απο οποιονδηποτε κλωνο. Συνηθως ειναι κατι κιτρινα cartidge. Μπορεις να βρεις διαφορα περιεργα εξωφυλλα, οπως 128 σε 1, 300 σε 1, mortal kombat3, super SF2 turbo, μεχρι και samurai showdown εχω δει. Tα cartidge αυτα τα βρισκεις παντου, ακομα και σε σουπερ μαρκετ κτλ σε γελοιες τιμες.

Αναφερω στην αρχη το "κανονικος κλωνος" γιατι το 99% των μηχανηματων αυτων, ασχετα με το εξωτερικο design, παιζουν αυτες τις κιτρινες κασετουλες.

Υπαρχει ομως και το 1% που ειναι κλωνοι ΝΕΣ, δηλαδη παιζουν τα cartidge του ΝΕΣ, που ειναι μεγαλυτερα σε μεγεθος. Εχω ενα εξαιρετικο τετοιο μηχανημα, το CrazyBoy που παιζει ολα τα ΝΕΣ παιχνιδια ανεξαρτητα απο region και ειχε μαζι κασετα με 100 παιχνιδια ΝΕΣ. Ασε που εχει και ασυρματα χειριστηρια με υπερυθρες!!!
 
Οπως τα λεει ο Mike παραπανω ειναι τα πραγματα.1% ειναι να πετυχει καποιος κλωνο που να παιζει κασσετες απο NES ολα τα υπολοιπα δεν εχουν την δυνατοτητα αυτη.Εχουν περασει πολλοι κλωνοι απο τα χερια μου και το εχω διαπιστωσει και γω.Ωσο για της κασσετες οι κιτρινε ειναι οι κλασικες και περιλαμβανουν εκατονταδες παιχνιδια που στην ουσια τα κανονικα παιχνιδια ειναι λιγα και ολα τα υπολοιπα ειναι hacks και διαφορες τετοιες βλακειες εκδοσεις.Αυτες οι κασσετες ειναι για τα μπαζα και κοστιζαν ελαχιστα λεφτα για την ακριβεια εδω που ειμαι εγω της πουλουσαν με το κιλο και μπορει και με ενα χιλιαρικο να επαιρνες και δυο.Οι ακριβες κασσετες ηταν αυτες που ειχαν μεσα λιγα παιχνιδια και συνηθως δεν ηταν κιτρινες αλλα αλλο οχρωμα οπως ασπρο,μπλε,κοκκινο κλπ.Μπορουσες να βρεις πχ μια με 100 παιχνιδια αλλα και τα 100 θα ηταν διαφορετικα παιχνιδια του NES και δεν θα υπηρχαν μεσα hacks και διαφορες τετοιες βλακειες.Αυτες κοστιζαν 3 με 4 χιλιαρικα και υπηρχε και η top κατηγορια που ηταν οι κασσετες που ειχαν μεσα ενα μονο παιχνιδι η 2 η το πολυ 3 και ετυχε να δω καποιες τετοιες να κοστιζουν ακομα και 6-7 χιλιαρικα.Συγκεκριμενα εχω αγορασει το Ghost's n Goblins πριν 18 χρονια 6 χιλιαρικα και ηταν μια ασπρη κασσετα και το παιχνιδι πραγματικα ηταν ολοιδιο με του NES.Συγκεκριμενα το εχω βαλεο διπλα διπλα με το αντιστοιχο του NES.Yπηρχαν και αλλες κασσετες με κορυφαια NES παιχνιδια που κοστιζαν τοσο και ηταν ολοιδια οπως το Super Mario Bros 3 αλλα και αλλα πολλα.Εχω φαει τον τοπο να την βρω και να την ποσταρο αλλα εχει εξαφανιστη απο προσωπου γης η ρουφιανα.
 
mike είπε:
Εχω ενα εξαιρετικο τετοιο μηχανημα, το CrazyBoy που παιζει ολα τα ΝΕΣ παιχνιδια ανεξαρτητα απο region και ειχε μαζι κασετα με 100 παιχνιδια ΝΕΣ. Ασε που εχει και ασυρματα χειριστηρια με υπερυθρες!!!
Μπορεις να βγαλεις μερικες φωτογραφιες το μηχανημα (μεσα/εξω) αλλα κυριως τα χειρηστηρια του; Ειναι απο τους καλυτερους κλωνους που κυκλοφορησανε ποτε το συγκεκριμενο.
 
Με βαση την ποιοτητα του CrazyBoy, δεν θα το κατετασα στην κατηγορια κλωνοι. Ειναι πολυ καλη κατασκευη, ιδιαιτερα η πλακετα οπου ειναι made in japan και τα custom chips ειναι τοποθετημενα σε αφαιρουμενες βασεις για ευκολη επισκευη. Απο πισω εχει αφαιρουμενες υπο-πλακετες ωστε να μπορουν να μπουν ειτε ασυρματα ειτε ενσυρματα χειριστηρια. Το μηχανημα εχει την 72πιν υποδοχη του ΝΕΣ, μαλιστα το πουλαγαν και με αυθεντικα παιχνιδια ΝΕΣ μαζι, παιζει ολα τα παιχνιδια ΝΕΣ απο ολα τα region. To χειριστηριο ειναι και αυτο αρκετα καλο, το ασυρματο που ειναι απο το εργοστασιο το Νο1, δεν εχει ενδειξη μπαταριας και αν αρχιζει να τελειωνει, απλα δεν παιζει σωστα.

Και το βασικοτερο ολων: ειναι ΠΟΛΥ καλυτερο απο το αυθεντικο ΝΕΣ, εγω με αυτο παιζω, γιατι απλα δεν εχει αυτο τον προβληματικο ενδιαμεσο 72πιν κονεκτορα με τα πιν του ΝΕΣ, που ολο θελουν καθαρισμα και δεν πατανε καλα οι κασετες μεσα. Στο crazyboy η κασετα καρφωνεται απο επανω οπως στο ΣΝΕΣ.
 
Getta Robo είπε:
Μπορεις να βγαλεις μερικες φωτογραφιες το μηχανημα (μεσα/εξω) αλλα κυριως τα χειρηστηρια του; Ειναι απο τους καλυτερους κλωνους που κυκλοφορησανε ποτε το συγκεκριμενο.
Nαι βρε mike βαλε καμμια φωτο να δουμε!!! :please:
 
Θα βγαλω το απογευμα.

Αν και στο ιντερνετ υπαρχουν τα παντα, δεν νομιζω να μην υπαρχει αυτο!
 
Πίσω
Μπλουζα