Popcorn (instrumental και όχι μόνο)

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
82
Μόλις είχα μια διαφωνία για το ορχηστρικό τραγούδι Popcorn. Μου είπαν ότι είναι italo disco και χρονολογείται γύρω στο 1978. Όντως, η μπάντα λέγεται Magic Men αν έψαξα σωστά.

Magic Men - Popcorn

http://www.youtube.com/watch?v=aoJxUCZ7QCE

Ναι μεν, αλλά ήμουν τόσο σίγουρος ότι αυτή η μελωδία είναι παλαιότερη που λίγο έψαξα και βρήκα ότι το έχουν κάνει επιτυχία οι Hot Butter το 1972.

Popcorn by Hot Butter (Original)

[video=youtube;9N4ckFN96-k]http://www.youtube.com/watch?v=9N4ckFN96-k

Αλλά δεν ικανοποιήθηκα αρκετά και ξαναέψαξα, οι Hot Butter συνέθεσαν και έκαναν επιτυχία το ορχηστρικό τραγούδι του Gershon Kingsley που έγραψε το 1969!

Gershon Kingsley - Popcorn



Τώρα, το ερώτημα μου είναι, σε ποια ασπρόμαυρη ελληνική ταινία βλέπουμε σε μια μπουάτ μια μπάντα να παίζει αυτό το κομμάτι, και μάλιστα να τραγουδάει κάποιος με ξένο στίχο σε αυτή τη μελωδία; Θα ήμουν υπόχρεος!
 
1971 kinsgley's band. Η καλύτερη εκτέλεση του κομματιού με την έντονη χρήση της τρομπέτας. Το βρήκα πέρυσι σε 35 διαφορετικές εκτελέσεις (είναι από τα πολύ αγαπημένα μου). Είναι ποπ συνθεσάιζερ και όχι italodisco. Για την ταινία θα έχω το νού μου
 
ρε παιδες..ριχτε μια ματια να δειτε επιτελους τι ειναι italodisco...μην τα παιρνουμε σβαρνα ολα..τι τοχουμε το ρημαδι το ιντερνετ..?αμα κατσω να εξηγω παλι ,θα ακουσω διαφορα κ δεν εχω ορεξη..
 
Φίλε don η συγκεκριμένη εκτέλεση από magic men ΕΙΝΑΙ electronic italo disco και κυκλοφόρησε το 1983 από την Discomagic. Οπότε δεν χρειάζεται να μας εξηγήσεις καθώς μας εξηγούν οι εταιρείες που τα κυκλοφόρησαν. Ίσως (λέω) κάτι παραπάνω να ξέρουν από εμάς μιας και το κυκλοφόρησαν. Οι επανεκτελέσεις και επανακυκλοφορίες δεν σημαίνει πάντα ότι διατηρούν και το στυλ του κομματιού, καθώς και την αρχική κατηγορία του.

Και μιας και όλοι έχουμε internet: :p :p:p

http://www.discogs.com/Magic-Men-Popcorn/release/1472494
 
να ξερουμε ΕΜΕΙΣ τι ειναι και να κρινουμε..οχι επειδη το λενε οι εταιριες..αμα το λεγαν καρσιλαμα θα ηταν? συνθεση που εχει βγει το 60φευγα?βρειτε ακρη μονοι σας,δεν περιγραφω αλλο..οπως θα λεγε και ο χελακης..
 
Άμα το έκαναν και remake με καρσιλαμά, καρσιλαμάς θα ήταν. Εκτός αν ήταν synth καρσιλαμάς. Αν το έκαναν remix τσιφτετέλι, τσιφτετέλι θα ήταν. Αν το κάνουν rnb remix, rnb θα είναι. (το style). Αν το παίξεις με μπουζούκι, δεν θα είναι electronic εκτός αν το περάσεις από vocoder. Αλλιώς μπουζούκι θα είναι. Με βιολί ισχύει το ίδιο.

Όμως το 1983 το έκαναν remake electronic italodisco και τότε ήταν italodisco style. Το 1971 ήταν synth style, το 1972 ήταν electronic synth pop style το 2050 μπορεί να είναι space καρσιλαμάς style. Αναλόγως την σύνθεση, το beat, τα όργανα και το style του συγκροτήματος που θα το ερμηνεύει.

Αν το κάνουν τώρα remix house θα είναι house. Αν το κάνουν discohouse θα είναι discohouse. Αν το ακούς original όμως θα παραμένει ότι ήταν. Electronic synth όπως είπε ο krios.

Απορώ τι δεν καταλαβαίνεις. Η Discomagic έβγαζε italo disco και italo house. Οπότε το έκανε italo disco style το 1983. Και το κυκλοφόρησε remake electronic italo disco. Αν το έβγαζε η fm records και το τραγουδούσε κι ο Μπουγάς θα ήταν σκυλάδικo απλά δεν θα το χορεύαμε.

P.S αν δηλαδή το έκαναν διασκευή οι IRON MAIDEN θα παρέμενε electronic synth?????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η χρονολογικη σειρα ειναι η αναποδη σειρα των βιντεο που λινκαρες.

Το Popcorn ειναι ενα απο τα πιο πολυδιασκευασμενα κομματια ολων των εποχων, με πρωτοκλασατα ονοματα να εχουνε κανει διασκευες. Φαινεται πως καθε μουσικος στη ζωη του εχει κανει μια διασκευη του Popcorn :)

Προσωπικα θεωρω την εκτελεση των M&H Band (ενα ρεμιξ αυτης εν πασει περιπτωσει) ως την καλυτερη απο ολες.

(δεν ειναι Kraftwerk που λεει ο τιτλος προσοχη!)

http://www.youtube.com/watch?v=TSxFmH03a4o

Popcorn_(Hot_Butter).jpg
 
audiodee είπε:
Τώρα, το ερώτημα μου είναι, σε ποια ασπρόμαυρη ελληνική ταινία βλέπουμε σε μια μπουάτ μια μπάντα να παίζει αυτό το κομμάτι, και μάλιστα να τραγουδάει κάποιος με ξένο στίχο σε αυτή τη μελωδία; Θα ήμουν υπόχρεος!
Λοιπον... Παιρνω το "φτυαρακι" μου και ξεκιναω...

Η ταινια που ψαχνεις ειναι το "Αν ημουν πλουσιος", με Τζανετακο - Τζεβελεκο και ειναι εγχρωμη... Η διασκευη ειναι απο τους Anarchic System, αλλα, το γκρουπ που δειχνει να παιζει το κομματι,το κανει playback και δεν ειναι ,φυσικα, δικο τους...

Anarchic System 1972

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα