Portable - Handheld TVs

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Eχω μαζεψει τις εξης "μικρουλες" φορητες με την παροδο του χρονου με τελευταιο αποκτημα την Sony Watchman FDL-22 απο τις τελευταιες watchman που εβγαλε η Σονυ περι τα τελη των 90ς.

Μπορει να μην φαινεται αλλα για κεραια εχει το κορδονι που το κρεμας στο λαιμο σου!

Μια Rca,μια Roadstar και η κλασσικη Casio με τα δικα της.

.Portable TVs Aardvark.jpg

Οκ οπως ολοι ξερετε ολες αυτες στην ψηφιακη εποχη ειναι λιγο αχρηστες και δεν δειχνουν τιποτα περα απο το νοσταλγικο πλεον και συμβατο με την εορταστικη μας περιοδο "χιονι" και μονο η RCA εχει video in εισοδους οποτε τι ψαχνω;;

 Ψαχνω κατι αναλογο αν κατεχει κανεις με fm transmitter ,αυτο το απλο και φτηνο μηχανακι που σε αφηνει να πιανεις σε ραδιοφωνικες συχνοτητες οτι θες.

Κατι σε UHF Transmitter υπαρχει;;

Oικονομικο ,μπας και τις ζωντανεψουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Xμμ ναι κατι τετοιο αλλα σε ποιο mass product Κατασταση ,κατι απλο και κινεζικο καλα ειναι.


Παντως fm transmitter που εχω βρισκεις με μερικα ευρω δεν με νοιαζει εμβελεια να ειναι μεγαλη.
 
Ειχα μια casio τηλεοραση (βλ. πρωτο post του θεματος)...δεν μπορουσα να δω τιποτα λογω της μικρης οθονης...

απλά πίστευα οτι θα την ειχα στο δωμάτιό μου...δεν με βόλεψε... :flower:

αν θυμαμαι καλα, αυτη την μικρή τηλεοραση, την εδινε καποτε καποιο τηλεοπτικο περιοδικο με κουπονια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καπου εχω και εγω μια portable τηλεορασιτσα... Αν την βρω θα ανεβασω φωτο.

ps. Η Casio νομιζω ηταν προσφορα με κουπονια απο τον Ελευθερο Τυπο + καποια χρηματα.
 
To καλυτερο ειναι οτι δεν σακατεψε την τιβι για να το καταφερει,ειναι collector-friendly τροπος!


Nintendo Switch on a 1986 Sony Watchman Pocket CRT Television


 
Εντάξει τι να πω. Φοβερό στήσιμο ο τύπος. Μέσω μετάδοσης να παίζει παιχνίδι σε κονσόλα!!
 
Καπου διαβασα για ενα τρικ πως να τις ζωντανεψεις μεταδιδοντας σημα αναλογικο.

Στην loop ,rf out ,οπως τα λενε που υπαρχει πισω καθε dvd player ,vcr με δυνατοτητα εγγραφης ωστε να εχουν δεκτη μεσα ,την εξοδο που πηγαινε  στην τιβι για να παρει σημα εννοω μιας και στο in του vcr-dvd εμπαινε η κεραια της ταρατσας.

Τεσπα σε εκεινη την εξοδο συνδεεις μια απλη μικρη κεραια φορητη και υποτιθεται οτι γινεται αναμεταδοτης και δινει σημα οτι παιζει το vcr-dvd και το πιανεις μεσα απο τις συχνοτητες των φορητων τιβι ασυρματα.

Οχι μεγαλη εμβελεια αλλα υποτιθεται παλι βλεπεις εικονα.
 
Σε συνεχεια του απο πανω ποστ ,το vcr panasonic μου οπως και σε αλλα που κοιταξα το rf out ειναι αρσενικο και ολες οι κεραιες οι φορητες που επισης κοιταξα εχουν αρσενικο βυσμα.
Καμμια πατεντα να χωθει male σε male γιατι απο οτι καταλαβα κεραια με θηλυκο βυσμα δεν πρεπει να υπαρχει.

rf vcr μου.jpg

Εκτος απο τα vcr ,δουλιτσα κανεις και με τις παλιες κονσολες.

Link
 
Thanks ,να' Σάι καλά.
Πώς το ψάχνω;
Female to female ....;
 
Δεν το πρόσεξα είμαι από κινητό ,danke.
 
Aaardy στις ηλεκτραποθήκες θα το βρεις καθώς και εκεί που πουλάν κεραίες ούτε ένα € δεν κάνει καθώς και στα καταστήματα ηλεκτρονικών.
 
Το παραγγειλα , πιστεύω να το χω αύριο ,να δούμε αν θα κάνει δουλίτσα.
 
Ok , Δεκέμβριος του 17 με Δεκέμβριο του 21 άλλο ένα project μπήκε στο συρτάρι.
Είναι να μην βάλω κάτι στον νου μου.
Τεσταρισα και το αποτέλεσμα το βλέπετε ,ναι μεν δεν είναι ιδανικό αλλά η ιδέα να βλέπεις Atari 2600 σε φορητή Casio είναι κάτι τις.
Τα υλικά για το μαγείρεμα ακολουθούν.
1)Μια εσωτερική κεραία Turbo X.
2) Ένα AV to RF converter το οποίο συνδέθηκε το αταρι (και όποια άλλη πηγή)
3) Ένας ενισχυτής σήματος κεραίας.
4) Το Flashback.
5) Δύο μικρές τιβουλες.

Screenshot 2021-11-21 124837.png

www.jpg

ΥΣ Τι τράβηξα να βρω κενές πρίζες για όλα αυτά εγώ το ξέρω.
 
Πίσω
Μπλουζα