Power Drift

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.314
Αντιδράσεις
480
Power Drift (1990)

attachment.php






Άλλο ένα racing game το οποίο μεταφέρθηκε από τα coin-ops το 1990 από την εταιρεία Activision. Για να είμαι ειλικρινής δεν το είχα δει καθόλου στα arcades πριν το αγοράσω για τον Commodore μου. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως ο λόγος που το αγόρασα ήταν το εξώφυλλο του παιχνιδιού σε κάποιο τεύχος του Pixel το οποίο μου δημιουργούσε την προσδοκία πως θα ήταν κάτι αρκετά διαφορετικό από τα συνηθισμένα racing games μιας και το όχημα που εμφανίζονταν στην εικόνα έμοιαζε περίεργο.

Ας περάσουμε όμως κατευθείαν στο παιχνίδι για να δούμε με τι ακριβώς ήταν το Power Drift.

The fast and the furious.

Επιλέγουμε μεταξύ 12 οδηγών (στους οποίους συμπεριλαμβάνονται και γυναίκες) οι οποίοι θα διαγωνιστούν σε 5 διαφορετικά τερέν (A έως E). Το A βρίσκεται σε μια πόλη, το B σε δάσος, το C σε παραλιακό – τροπικό τοπίο, το D σε μια έρημο και το E σε παραθαλάσσιο μέρος. Κάθε τερέν αποτελείται από 5 διαφορετικές πίστες (που χωρίζονται σε 4 γύρους) στις οποίες θα πρέπει να τερματίσουμε μεταξύ των 3 πρώτων οδηγών για να συνεχίσουμε στην επόμενη.

Οι πίστες σε αρκετά τμήματά τους μοιάζουν με τα roller coasters του lunar park, κάτι το οποίο φαίνεται πιο έντονα στην coin-op μορφή του παιχνιδιού, παρουσιάζοντας πολλές απότομες ανηφόρες και κατηφόρες αλλά και άλματα που απαιτούνται να πραγματοποιεί το όχημά μας σε ορισμένα σημεία. Συνεπώς εκτός από τον κίνδυνο να βρεθούμε εκτός πίστας θα πρέπει να προσέξουμε αρκετά και την περίπτωση του να μη βρεθούμε στο... κενό.

attachment.php
Στο μενού επιλογών επιλέγουμε τη διαδρομή που θα αγωνιστούμε.

attachment.php


Στην αφετηρία.





Αν και μπορούμε να επιλέξουμε μεταξύ 12 διαφορετικών οδηγών η συμπεριφορά του οχήματος μας στο δρόμο δεν αλλάζει καθόλου παρά μόνο ο «χαρακτήρας» του οδηγού ο οποίος φαίνεται κατά το προσπέρασμα των αντίπαλων οχημάτων. Έτσι κάθε οδηγός χειρονομεί με ιδιαίτερο τρόπο κάθε φορά που προσπερνάμε κάποιο όχημα, ενώ το ίδιο κάνουν και οι υπόλοιποι οδηγοί τις αντιδράσεις των οποίων μπορούμε να τις δούμε στο πάνω μέρος της οθόνης. Κατά τα λοιπά, αλλάζει επίσης το χρώμα του οχήματός του ανάλογα με τον οδηγό που επιλέγουμε.

Στο πάνω μέρος της οθόνης μπορούμε επίσης να δούμε τη θέση στην οποία βρίσκεται ανά πάσα στιγμή το όχημά μας, το γύρο τον οποίο διανύουμε, την κατάταξή μας στις προηγούμενες πίστες, το score μας καθώς κι ένα χρονόμετρο για να μετράμε τα ρεκόρ μας.

attachment.php


Ακόμη στην 5η θέση; Για… να το σανιδώσουμε.

attachment.php


Όταν οι ρόδες χορεύουν.

attachment.php


Εκτός δρόμου στριφογυρίζοντας σα σβούρα.





Όπως αναφέρθηκε στόχος μας είναι να τερματίσουμε μέσα στην πρώτη τριάδα επομένως ο χρόνος δεν παίζει κανένα ιδιαίτερο ρόλο στον αγώνα κι έτσι οι αντίπαλοί μας είναι μόνο οι υπόλοιποι οδηγοί.

Μη νομίζετε όμως πως οι αντίπαλοι είναι απλά ένα όχημα το οποίο προσπερνάμε με ευκολία αν βρεθούμε δίπλα του. Το παράξενο σχήμα του οχήματός μας και το μεγάλο πλάτος του, σε περίπτωση που συγκρουστεί με άλλο όχημα θα μας στείλει εκτός πίστας να πραγματοποιούμε τετακέ για μερικά δευτερόλεπτα.

Δυστυχώς δεν παθαίνουν το ίδιο και οι αντίπαλοι με αποτέλεσμα να μένουμε μόνο εμείς πίσω. Προσοχή λοιπόν στις προσπεράσεις.

Καλό είναι επίσης να μάθουμε τις απότομες στροφές κάθε πίστας τουλάχιστον στον πρώτο γύρο ώστε να είμαστε προετοιμασμένοι να τις αντιμετωπίσουμε έγκαιρα στους επόμενους.

Η ανώτατη ταχύτητα του οχήματός μας το οποίο μοιάζει με φαρδιά γουρούνα είναι 224 km/h και διαθέτει 2 ταχύτητες, high και low.

Καλό είναι κατά την εκκίνηση να χρησιμοποιούμε τη low και όταν πιάσουμε τα 100 km/h τότε να αλλάζουμε σε high. Εντύπωση προκαλεί το γεγονός πως ακόμη και στις στροφές το όχημά μας δεν πέφτει κάτω από την ανώτατη ταχύτητά του αν δε βρεθούμε εκτός δρόμου. Κι εδώ που τα λέμε αν θέλουμε να έχουμε ελπίδες να τερματίσουμε μέσα στην πρώτη τριάδα δεν πρέπει να κατεβάσουμε για κανένα λόγο την ταχύτητά μας.

attachment.php
Δε λείπουν και οι περίεργες διαφημίσεις από το παιχνίδι.

attachment.php


Down we go…





Tip: Αν συγκρουστούμε με αντίπαλο όχημα, όπως αναφέραμε το όχημά μας θα πραγματοποιήσει τετακέ εκτός της πίστας. Αν κρατήσουμε το joystick προς τα πάνω, το όχημά μας θα συνεχίσει να κινείται με υψηλή ταχύτητα κι έτσι όταν θα επανεκκινήσουμε θα έχουμε βρεθεί σε σημείο της πίστας σα να μην είχαμε τρακάρει ποτέ.

Βλέποντας το Power Drift και στο MAME, παρατήρησα πως η αρχική του σχεδίαση αφορούσε κυρίως αγώνες σε roller coasters. Στον Commodore 64 όμως μεταφέρθηκε σχεδιάζοντάς το σε πιο συμβατικούς δρόμους. Το τελευταίο δεν είναι κακό αν γίνει με σωστό τρόπο. Και στον C64 έγινε πράγματι με αρκετά επιτυχημένο τρόπο.

Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι αρκετά καλά τα χρώματα υπερακετά ενώ το μουσικό θέμα που ακούγεται καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού είναι καταπληκτικό.

Μόνο παράπονο είναι η απουσία ηχητικών εφέ πέρα από τον ήχο του οχήματος κατά τα τετακέ. Ευτυχώς η απουσία καλύπτεται από το πολύ καλό όπως είπαμε μουσικό θέμα.

Δυνατότερο σημείο του παιχνιδιού αποτελεί το gameplay. Ιδιαίτερα εθιστικό και ευχάριστο, το Power Drift είναι παιχνίδι το οποίο μπορεί να σε ξεκουράσει παίζοντας.

Προσωπικά αποτελεί το αγαπημένο μου racing game στον Commodore 64.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι απίστευτο, το πως έχουμε συνδέσει κάποια παιχνίδια που βλέπαμε στο PIXEL, με το artwork του κάθε παιχνιδιού...

Μόλις είδα τον τίτλο "Power drift", θυμήθηκα αμέσως τον τύπο με το Mr-T look!

Για κάποιο λόγο, δε μπορώ να δω τα screenshots...

Nice review! :thumbup:
 
Ηλία απίθανος όπως πάντα! Αλλά τα screenshots δεν φαίνονται και σε μένα. Και με Chrome και με ΙΕ9 δεν εμφανίζονται.

(Μπούρδες ο κακομοίρης ο Chrome μια χαρά τα δείχνει, μάλλον τα χάνω σιγά - σιγά.... )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Ηλία απίθανος όπως πάντα! Αλλά τα screenshots δεν φαίνινται και σε μένα. Και με Chrome και με ΙΕ9 δεν εμφανίζονται.
Σʼ ευχαριστώ για την πληροφορία pooky. Τα έχω ανεβάσει ως συνήθως σε album στο retromaniax.

Αν οι mods γνωρίζουν κάτι ας μας ενημερώσουν.
 
Kλασσικό και αγαπημένο racing game.

Το είχε πάρει το μάτι μου σε μία φωτογραφία σε περιοδικό (δεν θυμάμαι αν ήταν review. Ισως και να μην ήταν, μιά και το review το πέτυχα αργότερα νομίζω) όπου απεικονιζόταν η έκδοση για Amiga. Το έψαξα λοιπόν και για CPC όπου και ήταν πολύ καλό.

Oμοίως με τον Alucard, το arcade δεν το είχα παίξει τότε, αλλά τσεκάροντάς το πριν κάποιο καιρό στον ΜΑΜΕ είδα πως είναι πραγματικά φανταστικό (μοιράζεται την γρήγορη κίνηση που βλέπαμε και σε διάφορα άλλα arcades της Sega, όπως τα OutRun, AfterBurner, Space Harrier, κλπ)

Y.Γ.

Εγώ τις εικόνες τις βλέπω κανονικά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το είχα παίξει και αυτό. Πως να μην το συνδέσεις με τον Mr. T, όταν φυγουράρει πρώτη πόζα στο artwork.
 
(Υπαρχει ενα θεμα με την εμφανιση καποιων στοιχειων του φορουμ στον ΙΕ - καντε μια δοκιμη και με FF να δειτε αν σας λυνει το προβλημα)
 
Όλα καλά τώρα κάτω από Chrome. ΙΕ έχω μόνο στο φορητό (αναγκαστικά) θα το κοιτάξω αργότερα.

Να ρωτήσω κάτι αφελές... Για ΖΧ-Spectrum υπήρχε έκδοση; Δεν θυμάμαι κάτι όσο κι αν προσπαθώ.......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
herco είπε:
(Υπαρχει ενα θεμα με την εμφανιση καποιων στοιχειων του φορουμ στον ΙΕ - καντε μια δοκιμη και με FF να δειτε αν σας λυνει το προβλημα)
Με FireFox, τα βλέπω κανονικά...

FinalFantasy, όχι... :D
 
pooky(1) είπε:
Να ρωτήσω κάτι αφελές... Για ΖΧ-Spectrum υπήρχε έκδοση; Δεν θυμάμαι κάτι όσο κι αν προσπαθώ.......
Nαί, υπήρξε και μουσταρδοέκδοση. :diablotin:
 
Δηλαδή ήταν όλο κίτρινο; LOL!!!!

(Πρέπει να το άνοιξα το thread μόνο με ΙΕ9 αρχικά και όχι και με Chrome, όπως είπα. Δεν θυμάμαι, γεράματα..... Ακόμα με ΙΕ δεν φαίνεται screenshot. )

P.S. Billy τώρα είδα ότι το avatar σου εναλλάσεται........ A, γερνάω επικίνδυνα μου φαίνεται........
 
Το τσέκαρα πριν λίγο για να "φρεσκάρω" την μνήμη μου.

Ευτυχώς δεν ήταν όλη η οθόνη μουσταρδί, μόνο η μισή :D - η άλλη μισή ήταν ο "ουρανός" που ήταν κυανός. (εξαρτάται και απο την πίστα - μερικές ήταν π.χ. πράσινες/κυανές)

Οσο για το avatar, είναι λίγο πιό "ισορροπημένο" έτσι... :D
 
Εσύ δεν χρειάζεται να φρεσκάρεις τη μνήμη σου. Ο Chuck Norris σε παίρνει τηλέφωνο μόλις θέλει να ρωτήσει κάτι. Επιβεβαιωμένο!

Σταματάω εδώ γιατί τα περί μουστάρδας θα με κάνουν να πάω για βρώμικο και hot dog......
 
Πίσω
Μπλουζα