Power Rangers & Action Man

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
452
Δύο αγαπημένα μου παιχνίδια (μετά τα playmobil) τα οποία αγόραζα όταν είχα ξεκολλήσει από τα playmobil!Έχω 5 action men και όλους τους power rangers αλλά σε διαφορετικές μορφές!Έχω τον λευκό power ranger που περιείχε projector αλλά χάλασε αμέσως!Επίσης οι υπόλοιποι power rangers είχαν ένα κεφάλι κάτω,μέσα στο σώμα τους που ήταν ανθρώπινο κεφάλι και ένα που ήταν του power ranger!Με έναν απλό μηχανισμό πήγαινε το ένα κεφάλι μέσα και έβγαινε το άλλο!Αυτοί ήταν πολύ φθηνοί,μόνο 1000 δρχ ο καθένας,και ήταν μεγάλες φιγούρες στο μέγεθος μιας κούκλας...υπήρχαν και σε μικρές φιγούρες!Ακόμα είχα και τις 2 κοπέλες power rangers σε κανονικές κούκλες που έβγαιναν τα ρούχα τους,ενώ τα αγόρια δεν υπήρχαν σε τέτοια έκδοση!

Τέλος υπήρχαν και οι power rangers που είχαν 2 κεφάλια αλλά κανονικά και περιστρέφονταν τα χέρια,ενώ είχαν και εξαρτήματα που αυτόματα μετατρέπονταν σε ανθρώπους και σε power rangers

Θέλω πληροφορίες και photos αν γίνεται,πχ

1)Ένα site με action men

2)Photos με power rangers projector,αλλά και όλα τα είδη που είχαν βγει,όπως και το τελευταίο που ανέφερα

Και να αναφέρω ότι αρχίζει να γίνεται retro καθώς είναι εποχής 1993-94
 
Εδώ θα βάζω photos που βρίσκω...Βρήκα ψάχνοντας έναν action man που τον έχω

[edit] dead imageshack photo[edit]

με τη διαφορά ότι ο δικός μου έχει κανονικό μπλουζάκι και όχι πλαστικό και επίσης ο δικός μου έχει και μπότες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
action man εχω πολλους και οχηματα. ο ποιο ωραιος ειναι ενας αστροναυτης αλλα εχω και ενα αεροπλανο και κατι αλλα. καποια στιγμη πρεπει να τα ψαξω power rangers δεν ημουν ποτε φαν.!
 
alexan2dros είπε:
action man εχω πολλους και οχηματα. ο ποιο ωραιος ειναι ενας αστροναυτης αλλα εχω και ενα αεροπλανο και κατι αλλα. καποια στιγμη πρεπει να τα ψαξω power rangers δεν ημουν ποτε φαν.!
Action man σαν αυτό που λες μάλλον έχω κι εγώ...δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος,πάντως ο δικός μου έχει κράνος,μάσκα οξυγόνου και φοράει μια στολή ολόσωμη,πράσινη με μαύρο!Οι υπόλοιποι που έχω είναι αυτός που ανέβασα πιο πάνω,επίσης ένας kickboxer με γάντια,κράνος του box και κόκκινα παπούτσια και φοράει ένα σορτσάκι μόνο και τίποτε άλλο.

Ένας άλλος action man που έχω,έχει κυνηγόσκυλο που παίρνει μπαταρίες και γαβγίζει!Έχω και έναν του οποίου το ένα χέρι έχει ελατήριο και πετάει ψεύτικες χειροβομβίδες και τέλος έχω την action woman!Δυστυχώς οχήματα δεν έχω!Πρέπει να ήταν πολύ ακριβά,τη στιγμή που ο κάθε action man κόστιζε 5.000-10.000 δρχ εδώ και 12-15 χρόνια!

Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει...οι περισσότεροι action men φοράνε μαύρες μπότες!Στο διαφημιστικό που είχα βρει μέσα στα κουτιά είχε photos με όλους τους action men που κυκλοφορούσαν ως τότε!Επίσης υπήρχαν ξεχωριστά και ρούχα action man χωρίς φιγούρα,αλλά και εξαρτήματα,όπλα κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βρηκα σε ενα παλιο παιχνιδαδικο action man πολλους. αν ψαχνεις και συλλεγεις πες μ να παω να δω τι παιζει αν θες να σ αγορασω.!!
 
alexan2dros είπε:
βρηκα σε ενα παλιο παιχνιδαδικο action man πολλους. αν ψαχνεις και συλλεγεις πες μ να παω να δω τι παιζει αν θες να σ αγορασω.!!
Όχι δεν συλλέγω τώρα!Προς το παρόν δεν έχω χρήματα για ξόδεμα σε action men,όταν θα έχω παιδί θα το σκεφτώ να αγοράσω!Προς το παρόν συλλέγω παλιά cds,συλλογές best of κλπ από αγαπημένους ξένους καλλιτέχνες (ιδιαίτερα τις οικολογικές με 9,90e)
 
Παιδια εχει κανενας επεισοδια απο Power Rangers season 1-3 ελληνικα? αν εχει καποιος pm plzzzz:cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jason αν θέλεις μπορείς να ψάξεις να βρεις τίποτα βιντεοκασέτες σε βίντεοκλαμπ.

Γιατί διακίνηση υλικού που υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα δεν κάνουμε εδω πέρα.
 
Kambia είπε:
Jason αν θέλεις μπορείς να ψάξεις να βρεις τίποτα βιντεοκασέτες σε βίντεοκλαμπ. Γιατί διακίνηση υλικού που υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα δεν κάνουμε εδω πέρα.
συγγνώμη αλλά δεν ζήτησα να ανέβη κάτι στο site......

edit: επίσης τα δικαιώματα δεν υπάρχουν σε κάποιο ελληνικό κανάλι ούτε το Disney της Nova έχει τα συγκεκριμένα, οπότε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Τώρα εάν πιστεύεις ότι είναι παράνομο ή αθέμιτο αυτό, σβήσε το ποστ μου αλλά μαζί με αυτό θα έχεις να σβήσεις καμιά ακόμη 500+ μηνύματα εδώ μέσα με "πραγματική" διακίνηση, π.χ. youtube, ανταλλαγές κ επαναπωλήσεις προιόντων χωρίς ΦΠΑ κτλ. αυτά... φιλικά παντα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Action Man: δεκαετια 80 και Power Ranger: αρχες 90

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.


Λυπούμαστε γι'αυτό. [edit]


Διαφημιστικα απο Power Ranger: αρχες 90

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.


Λυπούμαστε γι'αυτό. [edit]


και διαφημιστικα απο Action Man: Skywawk


Κοιταχτε τι ανακαλυψα!!! :)

Εδω ενα σαιτ με μια προσωπικη γερμανικη συλλογη, στα αγγλικα. Στα download ο κυριος που κανει την συλλογη εχει βαλει μια σειρα απο pdf με παλιες διαφημισεις με ολα τα αξεσουαρ τους που μπορειτε να δειτε και να κατεβασετε ελευθερα! Πολυ βινταζ!!! :D :D:D

http://www.action-team.at/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαφημιστικα απο Power Rangers movie

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο κόκκινος power ranger που έχω,είναι από την ίδια σειρά με αυτή τη photo που βρήκα στο ebay

[edit] dead imageshack photo[edit]

Νόμιζα ότι αν άγγιζα τη ζώνη θα μεταμορφωνόταν σε κανονική κούκλα-άνθρωπο,όπως δείχνει στο εξώφυλλο!

Επίσης έχω κάπου και αυτές τις 2

[edit] dead imageshack photo[edit]

Έτσι με τη στολή και το κράνος,γιατί τα ρούχα τους έχουν χαθεί
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τους power rangers projectors τους είχε κανείς?Ψάχνω photos!Τους έχω και τους 4 σε μια κούτα,αλλά δεν δουλεύουν,μόνο ως φιγούρες είναι σε καλή κατάσταση.
 
thebest20 είπε:
Τους power rangers projectors τους είχε κανείς?Ψάχνω photos!Τους έχω και τους 4 σε μια κούτα,αλλά δεν δουλεύουν,μόνο ως φιγούρες είναι σε καλή κατάσταση.

[edit] dead imageshack photo[edit]

[edit] dead imageshack photo[edit]

[edit] dead imageshack photo[edit]

[edit] dead imageshack photo[edit]

Να τα!!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητοί φίλοι και φίλες, γεια σας γράφτηκα πριν λίγες μέρες και προσπαθώ να έρθω σε επαφή με φίλους και φίλες που τους ενθουσιάζουν οι μινιατούρες. Έχω μια πολύ μεγάλη συλλογή ευρωπαϊκών προδιαγραφών. Θα ήθελα να βρω ομοϊδεάτες. Αν κάποιος έχει το ίδιο ενδιαφέρον για αυτή τη μορφή εικαστικής τέχνης, ας μου γράψει. Θερμούς χαιρετισμούς.

Ιωάννης Μούχρας.
 
Tώρα τις είδα τις photos μετά από καιρό..σε ευχαριστώ πολύ!

Επίσης υπήρχαν και αυτοί που μετατρέπονταν σε κανονικές κούκλες.Στο κεφάλι τους από τη μια πλευρά υπήρχε το πρόσωπό τους ως άνθρωπο,και από την άλλη ως power ranger.Με ειδικά εξαρτήματα καλυπτόταν η πλευρά που δεν έπρεπε να φαίνεται.Επίσης και στο σώμα τους καλύπτονταν τα χέρια και τα πόδια τους,και έπαιρναν κανονικά ρούχα!Τους είχα δει σε διαφήμιση στην tv 2-3 φορές,και επίσης σε περιοδικό.Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρω photos!Ένας ξαδερφός μου,είχε αγοράσει τον κόκκινο,15.000 δρχ,πολλά χρήματα για εκείνη την εποχή.Μήπως κάποιος έχει τέτοιους?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο.


Λυπούμαστε γι'αυτό. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για την ιστορια, κοιταξτε τι βρηκα κ ισως για οσους δεν το γνωριζουν!

οι power rangers πρωτοεφμανιστηκαν το 1993 απο αμερικανικη παραγωγη. πριν απ αυτους ομως, υπηρχε μια αλλη γιαπωνεζικη σειρα με μολις 51 επεισοδια που παιζοταν το 1984-1985.οι γιαπωνεζοι ηταν κ αυτοι ηρωες με χρωματιστες στολες κ λεγοταν super sentai ή αλλιως bioman.ο φιλος μου υποστηριζει οτι αν κ πολυ μικρος, στην ελλαδα θυμαται μονο την ταινια τους κ οχι την σειρα με τα επεισοδια. βασισμενοι σ αυτην τη σειρα δημιουργηθηκαν οι power rangers...

πηγες: http://en.wikipedia.org/wiki/Choudenshi_Bioman

http://el.wikipedia.org/wiki/Power_Rangers

οι bioman κ η μεταμορφωση τους

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο.


Λυπούμαστε γι'αυτό. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα τον βατραχάνθρωπο και τον αστροναύτη από Αction Man. Ωραία παιχνίδια...
 
Πίσω
Μπλουζα