Power Spikes (Super Volleyball 91) [Review]

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.883
Power Spikes (1991)

Προβολή συνημμένου 69375

Τα παιχνιδια που εχουν θεμα το βολευ γενικοτερα δεν ειναι τοσο πολυ διαδεδομενα και ενα παραπανω τα παιχνιδια με αυτο το θεμα που εχουν κυκλοφορησει στα Arcades.Το Power spikes ομως κατα εναν περιεργο τροπο και πρωσοπικα εγω το εχω συναντηση πολλες φορες σε διαφορες αιθουσες με ηλεκτρονικα η σε καποια καφετερια και συνηθως εκανε συνδιασμο με καποιο απο τα Tetris,Arkanoid,Pocket Gal που ηταν διπλα του.Σαν αθλημα δεν πολυγουσταρω το βολευ αλλα αυτο δεν σταθηκε εμποδιο στο να λατρεψω το Power Spikes και να ειναι μεσα σε ολα αυτα τα arcades που μεγαλωσα μαζι τους.Εξαλου ας μην το κρυψωμεν αλλωστε οτι το Power Spikes ειναι απο τα αγαπημενα μου αθλητικα παιχνιδια στα Arcades.

Ωσοι εχετε μια ιδεα απο βολευ δεν θα χριαστητε παραπανω απο λιγη ωρα για να καταλαβετε τι παιζει με το συγκεκριμενο παιχνιδι αλλα και ωσοι δεν εχετε ιδεα απο βολευ δεν θα χρειαστητε και σεις παραπανω απο μιση ωριτσα ενασχολησης για να μαθετε σε γενικες γραμμες πως παιζεται το Power spikes.Στην αρχη του παιχνιδιου επιλεγουμε μονο η διπλο και μετα ερχετε η στιγμη που θα επιλεξουμε μια απο της 9 διαθεσιμες εθνικες ομαδες του παγκοσμιου βολευ.Οι ομαδες που εχουμε στην διαθεση μας ειναι Ιταλια,Γαλλια,Γερμανια,Αγγλια,Ισπανια,Σουηδια,Νορβ ηγια,Δανια,Βραζιλια αλλα δεν χρειαζεται να σκεφτουμαι και πολυ πια να επιλεξουμε γιατι στην ουσια ολες ειναι ιδιες και δεν εχει πχ η μια καποια πλεονεκτηματα σε σχεση με την αλλη οποτε αποια χωρα γουσταρουμε αναλογα με της προτιμησεις μας την επιλεγουμε.Στη συνεχεια και μετα απο καποιες οδηγιες για τον χειρισμο του παιχνιδιου και καποιες ισαγωγικες εικονες με παραταγμενες της δυο ομαδες ξεκιναει το παιχνιδι.Καθε φορα που βγαζουμε καποια ομαδα και πριν ξεκινησει ο επομενος αγωνας θα εμφανιζονται στην οθονη και καποιες οδηγιες για τον χειρισμο που ισως και να βοηθησουν καποιον που το παιζει για πρωτη φορα.Οι ομαδες που θα κληθουμε να αντιμετωπισουμε ειναι 5 και ειναι η ιδιες και με την ιδια σειρα οποια ομαδα και αν επιλεξουμε.Αυτες ειναι με την σειρα οι Κινα,Ιαπωνια,Αμερικη,Κουβα και ο τελικος ειναι με την Ρωσια.Καθε ομαδα εχει τον δεικο της βαθμο δυσκολιας με της δυσκολοτερες να ειναι η Κουβα και η Ρωσια.Φυσικα μην περιμενει κανεις να παιξει 3 σετ και 15 ποντους που διαρκει κανονικα το καθε σετ στο το βολευ γιατι αν ηταν δεν θα με αφηναν να πατησω στα ματια που ετσι κι αλλιως με κυνηγουσαν οι ιδιοκτηκτες που ειχαν της αιθουσες γιατι με 3,4 κερματα μπορουσα να παιζω και δεκα ωρες :D Το παιχνιδι μας βαζει στο τελευταιο σετ του καθε αγωνα με την διαφορα οτι σε καθε αγωνα εχουμε και λιγοτερους ποντους απο τον αντιπαλο.Στον πρωτο αγωνα πχ ειμαστε ισοπαλια 12-12 στον δευτερο χανουμε 12-11 κλπ.Ο σκοπος μας ειναι να φτασουμε πρωτοι τους 15 ποντους και αν ημαστε ισοπαλια 15-15 η 16-16 τοτε νικητης ειναι αυτος που θα φτιαξει διαφορα 2 ποντως.Υπαρχει και χρονος μεσα στο παιχνιδι που αντιστοιχη σε 3 λεπτα.

Τον χειρισμο του παιχνιδιου δεν μπορω να τον πω πολυπλοκο αλλα γενικα εχει αρκετες κινησεις που θελουν μια υποτυπωδη εκμαθηση πρωτα ασχετα αν ολο κι ολο ενα κουμπι χρησιμοποιουμε και τον μοχλο.Ξεκιναμε απο το σερβις και εχουμε στην διαθεση μας της εξης κινησης.Αν απλα πατησουμε το κουμπι πεταμε την μπαλα στον αερα και μετα πρεπει να το ξαναπατησουμε την σωστη στιγμη ωστε να κανουμε εναν κανονικο σερβις.Αν κρατησουμε πανω τον μοχλο και κανουμε σερβις χτυπαμε απο κατω την μπαλα και πραγματοποιουμε ενα ψυλοκρεμαστο σερβις.Αν κρατησουμε κατω τον μοχλο και κανουμε σερβις τοτε κανουμε εναν πιο δυνατο σερβις και αν κρατησουμε τον μοχλο μπροστα τοτε κανουμε σερβις πανω στην κινηση.Υπαρχουν και καποια κολπακια που μπορουμε να κανουμε απο το σερβις και αυτα γεινονται ως εξης.Πριν χτυπησουμε την μπαλα κραταμε τον μοχλο διαγωνια πανω αριστερα πεταμε την μπαλα στον αερα και πριν την χτυπησουμε κατευθειαν αλαζουμε κατευθηνση και κραταμε τον μοχλο διαγωνια κατω αριστερα και τοτε χτυπαμε την μπαλα προσοχη να την χτυπξησουμε λιγο πριν γιννει κοκκινη.Αν το κανουμε σωστα τοτε η μπαλα προσγειωνεται σαν κεραυνος στην αντιπαλη περιοχη και περνουμε εναν σιγουρο ποντο.Με την ιδια διαδηκασια αλλα στην αρχη κραταμε τωρα διαγωνια πανω δεξια και μετα διαγωνια κατω δεξια καθως η μπαλα πεφτει στην αντιπαλη περιοχη εμφανιζονται και αλλες δυο ψευτικες μπαλες οποτε ο αντιπαλος δεν ξερει πια να χτυπησει και περνουμε τον ποντο.Προσοχη ομως γιατι αυτες της κινησεις μπορουμε να της κανουμε απο μια φορα σε καθε αγωνα οπως επισης η ομαδες που τρωνε αυτα τα κολπα ειναι σιγουρα η πρωτη σχεδον σιγουρα η δευτερη και καπως η τριτη μετα απο κει ειναι αδυνατων να φανε αυτα τα κολπακια.Επισης καθως κανουμε σερβις εχουμε 5 δευτερολεπτα μονο στην διαθεση μας οποτε καλο ειναι να κοιταμε λιγο και τον χρονο.Οταν αμυνομαστε περνουμε την θεση μας μεσα στο γηπεδο και χωρις να πατησουμε καποιο κουμπι μπορουμε να δωσουμε πασα η πατωντας το μπορουμε να σηκωσουμε το τοιχος για να μπλοκαρουμε την μπαλα αν και της περισσοτερες φορες πιο πολυ μπορει να μας μπερδεψει αυτο παρα να μας βοηθησει.Στη συνεχεια περναμε στην επιθεση και με την πασα του πασαδορου καρφωνουμε την μπαλα ητε περιμενοντας τον παικτης που θα στηλει ο υπολογιστης ητε πατωντας το κουμπι και αναλογα το που θα εχουμε τον μοχλο θα καθορισουμε και το καρφι.Αν τον κρατησουμε πισω τοτε θα παει μπροστα μπροστα το καρφι αν τον κρατησουμε μπροστα θα παει πιο πισω αν τον κρατησουμε διαγωνια πανω δεξια θα παει πισω αλλα ψηλοκρεμαστα και να το κρατησουμε διαγωνια πανω αριστερα θα παει μπροστα ψηλοκρεμαστα.Υπαρχει και η προσποιηση πριν κανουμε το καρφι αλλα γενικοτερα πιο πολυ μπελας ειναι και μπορει να χασουμε εναν σιγουρο ποντο.Την επιθεση μας την καθοριζουμε αναλογα με το που ειναι ο παικτης που υποδεχεται την μπαλα οποτε και ενεργουμε αναλογα.Στης πρωτες 4 ομαδες υπαρχει και ενα βελακι που μας δειχνει που θα στηλει ο αντιπαλος την μπαλα.Στην πρωτη ομαδα εκει που δειχνει το βελακι ακριβως εκει θα παει η μπαλα αλλα απο την δευτερη ομαδα και μετα πρεπει να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα γιατι μπορει και να μας μπερδεψει με αλλαγη κατευθηνης την τελευταια στιγμη ενω στον τελικο με την ρωσια δεν υπαρχει βελακι κατι που δυσκολευει κατα πολυ το παιχνιδι.

Προβολή συνημμένου 69377

Tα γραφικα του παιχνιδιου δεν εχουν κατι το ιδιαιτερο και γενικοτερα ειναι αρκετα απλοικα.Οι χαρακτηρες ειναι ολοι ιδιοι καθως τους βλεπουμε μεσα στο παιχνιδι λες και δεν μπορουσαν τουλαχιστων να τους βαλουν διαφορετικα μαλια τον καθενα και η μονη στιγμη που φαινεται οτι εχουν ο καθενας την δεικη του φατσα ειναι στην παρουσιαση των ομαδων πριν το παιχνιδι.Κατα τα αλλα υπαρχει ενα υποτυπωδες κοινο στης κερκιδες και ο διαιτητης που εμφανιζεται σε καθε ποντο η στο σερβις.Χειροτερα ειναι τα πραγματα στην μουσικη και τους ηχους που καλητερα να το παιξει καποιος χωρις μουσικη η με την μουσικη της επιλογης του παρα να ακουει την σπαστικη που εχει το παιχνιδι.Το ιδιο και με τους ηχους απο τα γελια χειροκροτηματα και ζητωκραυγες του κοινου μεχρι την και καλα σφυριχτρα του διαιτητη που δεν αξιωθηκαν να βαλουν κανονικο ηχο απο σφυριχτυρα.Εκτος και αν στην ιαπωνια ακουγονται ετσι οι σφυριχτρες οποτε παω πασο :D

Περα απο τα γραφικα και τον ηχο που πιστεψτε με αν ασχοληθει καποιος μαυτο το παιχνιδι δεν προκυται να τα δωσει σημασια το Power Spikes ειναι ενα εξαιρετικο παιχνιδι που το μονο κακο που εχει ειναι η παρα πολυ μικρη διαρκεια του που αν το μαθει καποιος καλα κυμενεται απο 8 μεχρι 10 λεπτα.Φυσικα στο διπλο ειναι πολυ καλητερο και πολυ διασκεδαστικο αν παιζουμε με καποιον φιλο η αν διοργανωσουμε καποιος τουρνουα με φιλους και αρχισουμε τα χοντρα στοιχηματα οπως εκανα εγω καποτε :D Αν ειστε κολημενοι με τα Arcades και ψαχνετε κατι διαφορετικο και οχι συνηθισμενο οπως τα ποδοσφαιρακια και τα μπασκετακια παιξτε το Power Spikes και να ειστε σιγουρη οτι δεν θα το μετανιωσετε.

Υ.Γ Καλη φαση και η διαφιμηστηκες πεινακιδες που διακρινωνται πισω και αντι για molten γραφουν molton και αντι για Hitachi γραφουν Hitacki:D

Το παρακατω βιντεακι ειναι δεικος μου τερματισμος και το τερματισα το μεσημερι το δεκαλεπτο που ειχα ευκαιρια για της αναγκες του Review

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και αθληταράς ο metal!!! Ωραίο review για ένα ωραίο παιχνίδι. Το αγαπημένο μου (ίσως περισσότερο και απο το Dead or Alive Xtreme Beach Volleyball) παιχνίδι βόλευ. Όπως ανέφερες ήδη, υπήρχε σχεδόν παντού σε καφετέριες και λέσχες, αν και δεν έπαιζε ποτέ κανένας όταν το έβλεπα. Σχετικά απλό, σε γενικές γραμμές, αλλά εθιστικό gameplay. Το μικρό του μέγεθος είναι συν για εμένα καθώς αποτελεί πρώτης τάξεως διάλειμμα απο δουλειά ή απο άλλο παιχνίδι ακόμη, ακόμη. :p
 
johnny_salonica είπε:
Και αθληταράς ο metal!!! Ωραίο review για ένα ωραίο παιχνίδι. Το αγαπημένο μου (ίσως περισσότερο και απο το Dead or Alive Xtreme Beach Volleyball) παιχνίδι βόλευ. Όπως ανέφερες ήδη, υπήρχε σχεδόν παντού σε καφετέριες και λέσχες, αν και δεν έπαιζε ποτέ κανένας όταν το έβλεπα. Σχετικά απλό, σε γενικές γραμμές, αλλά εθιστικό gameplay. Το μικρό του μέγεθος είναι συν για εμένα καθώς αποτελεί πρώτης τάξεως διάλειμμα απο δουλειά ή απο άλλο παιχνίδι ακόμη, ακόμη. :p
Ωραιος φιλαρακι χαιρομαι που βρεθηκε ακομα ενας οπαδος του Power Spikes:DEπισης εχεις απολυτο δικειο γιατι πραγματικα οπου και να το ειδα σχεδον κανενας δεν το επαιζε το απαξιωναν και στο χωριο μου ειχα δωσει σκληρες μαχες για να το κρατηση το μαγαζι που το ειχε τοσα χρονια.Ωραιος και παλι αλανι :thumbup: Να πω επισης οτι το Power spikes II μπορει να εδεινε και αλλες επιλογες οπως οι γυναικειες ομαδες αλλα και οι ομαδες με τα ρομποτ αλλα πραγματικα δεν επιασε μπορω να πω και πρωσοπικα εμενα δεν μαρεσε σχεδον καθολου.Ασε που αν και πιο καινουργιο απο το αλλο που λογικα επρεπε να εχει καποιες βελτιωσεις οι μονες που ειχε ηταν στα μοντελα των χαρακτηρων και λιγο στα γραφικα γιατι στην κινηση των παικτων κλπ υστερουσαι σε σχεση με το πρωτο Power Spikes.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το είχαμε και στο χωριό μας αλλά το έπαιζαν αρκετοί και μάλιστα πολλές φορές παίζανε και διπλά. Οπότε το κράτησαν στο μαγαζί για αρκετό καιρό. Μου ψιλοάρεσε ακόμα και εμένα που το έπαιξα λίγο παρόλο που δεν με ενδιαφέρει καθόλου το σπορ (και γενικώς τα ομαδικά αθλήματα). Γιατί είχε σωστό και κάπως εθιστικό gameplay. Τhanks Βασίλη για το Review.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειμαι κγω οπαδος του παιχνιδιου αυτου, πολυ ωραιο κ οχι τοσο δυσκολο αν κ ειχα ριξει αρκαιτα για να το μαθω.Μπραβο σου Bill για το review σου.
 
Ενδιαφέρουσα ομάδα η Ιαπωνία με παίχτες όπως Uno, Sato και Mazda!! Μεταξύ μας τα σερβίς κεραυνοί φοβερά!
 
Ε ρε παιχνιδάραααα... Ωραίος metalcandyman !
 
φανταστικο παιχνιδι , το επαιζα παντα παντου οποτε το εβρισκα σε καποια υπογειο ή και σε κανενα καραβι καποιες φορες... Απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια , πολλες οι επιλογες ειδικα το fake καρφωμα σε πρωτο χρονο και μετα ερχοταν ο αλλος παιχτης απο πισω ( απο το πουθενα στην ακρη της οθονης ) και εριχνε την καρφαρα ... Αγαπημενος μου ποντος απο σερβις με κατω μοχλο που περιμενες μεχρι να ερθει η μπαλα χαμηλα και πηγαινε και περναγε συριζα απο το φιλε και καποιες φορες εκανε την υποδοχη με βουτια ο αντιπαλος , οπως επισης και τα καρφια θανατηφορα , που ξαπλωναν τον παιχτη που εκανε υποδοχη απο την αντιπαλη ομαδα ...
 
Πίσω
Μπλουζα