POWER TV

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
118
Οι Θεσσαλονικείς του forum θυμούνται καθόλου το κανάλι αυτό?

Τις περισσότερες ώρες έπαιζε λατρεμένες παιδικές σειρές (Μικρό μου Πόνυ, Φωτεινούληδες, Βαβουροπατάτες, Muppet Show, Jem, κ.α.).

Όταν τελείωνε το παιδικό πρόγραμμα έβαζε ρετρό πλέον ελληνικά και ξένα βιντεοκλιπ και σποραδικά ξένες ταινίες.

Έπαψε να εκπέμπει το 1998 κατόπιν παρέμβασης εισαγγελέα που έκρινε τη λειτουργία του σταθμού παράνομη.

Εκείνη την περίοδο έκλεισαν και άλλα τέτοια κανάλια στην πόλη (TOP,PLANET, κ.α.) για τον ίδιο λόγο, παρόλο που είχαν αρκετά καλό πρόγραμμα.

Κι ενώ ο εισαγγελέας έκλεινε τέτοια κανάλια το ένα μετά το άλλο,στις συχνότητες που κατείχαν, ξεφύτρωναν σαν τα μανιτάρια πειρατικά κανάλια που έδειχναν τσόντες 24 ώρες το 24ωρο!

Το περίεργο της υπόθεσης είναι το ΕΣΡ και ο εισαγγελέας αδρανήσαν σ'αυτή την περίπτωση! ΈΛΕΟΣ!

*Μόλις ανακάλυψα tribute group για το Power στο Facebook!!!

http://www.facebook.com/home.php?#/group.php?gid=32646677830&ref=ts
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ αμιδρά το θυμάμαι, δεν είχε πολύ καλό σήμα πολλές φορές και η λήψη του στην Βέροια ήταν λίγο προβληματική. Ήταν νομίζω στην συχνότητα 58 αν δεν κάνω λάθος.

Θυμάμαι και εγώ τα παιδικά του καθώς και τα video clips.
 
Ειχε αξιοπρεπες για νεοκοπο-τοπικο καναλι προγραμμα και καποιες λιγες φορες επαιξε πολυ πολυ καινουριες ταινειες(*) .

Π.Χ. το Batmam 1 ή το 2 το επαιξε πολυ πριν τα αλλα επισημα πανελλαδικης εμβελειας καναλια .(εχω την αμιδρη εντυπωση οτι ειχε την εδρα του στο πανοραμα αλλα μαλλον θα κανω λαθος).

*Btw Που μου θυμισε παρεπιμπτοντως -τo Terminator 2 πρεπει να ητανε- ,που εδειξε το ΜακεδονιαTV μου φαινεται πριν καν βγει η ταινεια στο Video ,ηταν χωρις υποτιτλους φυσικα ,και κατι ελεγε στην αρχη οτι ηταν ειδικη κοπια για φιλανθρωπικη προβολη σε ανθρωπους με ειδικες αναγκες ή κατι τετοιο .

Μαλιστα η προβολη εγινε πολυ αργα ~3 το βραδυ . Παντως κατι αναλογο δεν επαναληφθηκε ξανα στο ΜακεδονιαTV ...

P.S. Eπισης το ΑργωΤV το δημοτικο καναλι της καλαμαριας (αντιπραξη στην ΤV100) ειχε ενδιαφερουσες επιλογες στις ταινειες που προβαλλε.
 
το μακεδονία αργοτερα αγοραστηκε απο τον ομιλο αντεννα.

τα μπλοκμπαστερ που μετεδιδαν οι περιφερειακοι σταθμοι ποτε δεν ειχαν τα δικαιωματα τους πληρωμένα.
 
Χμμμ... Το θυμάμαι αμυδρά θα έλεγα...
 
potis21 είπε:
το μακεδονία αργοτερα αγοραστηκε απο τον ομιλο αντεννα.
τα μπλοκμπαστερ που μετεδιδαν οι περιφερειακοι σταθμοι ποτε δεν ειχαν τα δικαιωματα τους πληρωμένα.

Όντως έτσι ήταν!Θυμάμαι ειδικά ενα κανάλι το Planet που έβαζε όλο ταινίες που δεν είχαν προβάλλει ακόμα τα "μεγάλα" ιδιωτικά κανάλια
 
Φανατικά Power κάθε μέρα μετά το σχολείο! Να θυμίσω και κάτι άλλο, όσοι βλέπατε θα καταλάβετε αμέσως:

αλλαντικά Πασσιάς, αλλαντικά Πασσιάς!

 


Ίσως η μόνη διαφήμιση που έπαιζε το κανάλι...!


 
δεσποινίς χαρίτου είπε:
Φανατικά Power κάθε μέρα μετά το σχολείο! Να θυμίσω και κάτι άλλο, όσοι βλέπατε θα καταλάβετε αμέσως:
αλλαντικά Πασσιάς, αλλαντικά Πασσιάς!

Ίσως η μόνη διαφήμιση που έπαιζε το κανάλι...!


Λογικά το είχε εκείνη η επιχείρηση;

tsalk είπε:
Πολύ αμιδρά το θυμάμαι, δεν είχε πολύ καλό σήμα πολλές φορές και η λήψη του στην Βέροια ήταν λίγο προβληματική.
Τα μηχανήματα τα είχε στον Χορτιάτη; Ξέρει κανείς τι ισχύ είχαν;


Το λογότυπου (σήμα) του καναλιού το έχει κανείς, πως ήταν;


Έπαιζε 24 ώρες;

 




tsalk είπε:
Ήταν νομίζω στην συχνότητα 58 αν δεν κάνω λάθος.
 


Σήμερα εκεί παίζει το Βουλή TV

 




snakeyes08 είπε:

Κι ενώ ο εισαγγελέας έκλεινε τέτοια κανάλια το ένα μετά το άλλο,στις συχνότητες που κατείχαν, ξεφύτρωναν σαν τα μανιτάρια πειρατικά κανάλια που έδειχναν τσόντες 24 ώρες το 24ωρο!



Το περίεργο της υπόθεσης είναι το ΕΣΡ και ο εισαγγελέας αδρανήσαν σ'αυτή την περίπτωση! ΈΛΕΟΣ!







Πλέον έχουν περιοριστεί κύριος τα βράδια τέτοια κανάλια. Στην Θεσσαλονίκη εκπέμπουν 5+1 τέτοια κανάλια 08 VHF (Άγιος Αθανάσιος), 25 UHF(Χορτιάτης) μαζί με χαρτομαντείες και videoclip, αλλά τρία στην Sband39, 40 & 41 (Χορτιάτης). + το Vipsστο 63 UHF(Χορτιάτης) με 9011 και videoclip. Ένα από αυτά μετά από ντου της ΕΕΤΤ στον Χορτιάτη σταμάτησε να παίζει…. Αλλά λογικά θα επανέλθει…


Ένα σχετικό θέμα εδώ


 
δεσποινίς χαρίτου είπε:
Φανατικά Power κάθε μέρα μετά το σχολείο! Να θυμίσω και κάτι άλλο, όσοι βλέπατε θα καταλάβετε αμέσως:
αλλαντικά Πασσιάς, αλλαντικά Πασσιάς!

 


Ίσως η μόνη διαφήμιση που έπαιζε το κανάλι...!



Έπαιζε κι άλλη μια:

Αυτή με τα κρεοπωλεία "Δεκα"! ;)
 
Πω πω...είχα λιώσει να βλέπω POWER!Μετά απο τα κλασικά μικρό μου πόνυ,φωτεινούληδες bolec lolec,κλπ έβαζε κάποιες anime ταινιες κορυφαίες όπως "Τάρο-Ο Γιος της Δράκαινας" και το "Ταξίδι στην Χώρα των Δεινοσαύρων"... Ειδικά την δεύτερη ταινία δεν μπορώ να την βρω πουθενά!
 
Πράγματι το Power TV υπήρξε ένας από τους "ιστορικότερους" πειρατικούς τηλεοπτικούς σταθμούς της Θεσσαλονίκης. Οι μικρότεροι από εμάς τον θυμούνται για τα κινούμενα σχέδια που προέβαλε τα πρωινά και οι μεγαλύτεροι για τις ταινίες (πολλές από τις οποίες μόλις είχαν κυκλοφορήσει στα video-clubs) που έβαζε τα βράδια. Μάλιστα οι ταινίες συνήθως ξεκινούσαν ακριβώς στις 9 και στις 11 το βράδυ, οπότε το σινεφίλ κοινό ήξερε πότε να στρωθεί στην τηλεόραση!

Προφανώς ήταν ένας σταθμός που λειτουργούσε μόνο για το μεράκι του ιδιοκτήτη του, αφού άλλες διαφημίσεις, πέραν αυτών που αναφέρθηκαν, δεν υπήρξαν ποτέ.

Και όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, εξέπεμπε από το Χορτιάτη στα 58 UHF και από κάπου αλλού στα 10 VHF για τις δυτικές συνοικίες.

Δυστυχώς (για τους τηλεθεατές) το πήρε η μπάλα στη μεγάλη επιχείρηση κλεισίματος των παράνομων τηλεοπτικών σταθμών τον Ιανουάριο του 1998...
 
Υπήρξα και εγώ φανατικός τηλεθεατής του Power μικρός!

Θυμάμαι που είχα δει εκεί το Parent Trap... και εννοώ την παλιά 60's έκδοση, όχι την προ δεκαετίας βλακειούλα με την Lindsay Lohan! Επίσης έκανε συχνά προβολές του γνωστού κλεψίτυπου του "Ε.Τ.", το αρκετά ωραίο (για τα παιδικά μου μάτια) "Mac & Me"!

Αλλαντικά Πασσιάαααας - Το καλύτερο για σας!

 


Μιας και κάποιος άλλος φίλος ανέφερε και το Planet, δεν θα ξεχάσω που είχα δει εκεί το "The Empire Strikes Back" στην σπέσιαλ έκδοση που είχε βγει το 1997! Εννοείται πειρατικά, κατευθείαν από την κασσέτα του βίντεοκλαμπ! Ωραίες εποχές...
 
Kάθε παρασκευή βράδυ, είχε οπωσδήποτε μια ταινία τρόμου. Τα σαββατοκύριακα, μπορεί να έπαιζε και όλη την μέρα παιδικά. καμμιά ηλικία δεν έμενε παραπονεμένη. Ωραίο κανάλι :) ...
 
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΝΑΛΙ !!!! ( νομιζω το λεγαν Power TV) και το logo ειχε μεσα κοκκινο , μπλε σιγουρα και αν θυμαμαι καλα ασημενιο πλαισιο ...

Συχνοτητα UHF58 ! :cool: μακαρι να υπηρχε ακομα
 
Ωραία παιδικά έβαζε. "Ο γιος της Δράκαινας" και "Η πριγκίπισσα Οντέτ" κατείχαν τα πρωτεία.
 
Όπως διορθώνει ένας φίλος παραπάνω, το κανάλι ονομαζόταν POWER TV και όχι channel.

Μακράν το αγαπημένο κανάλι της ταραγμένης εφηβείας μου. Το παιδικό του πρόγραμμα ήταν όντως πολύ δυνατό αλλά και οι ταινίες του βαρβάτες, είτε πρώτες προβολές(φυσικά δεν πλήρωνε δικαιώματα και έπαιζε τις καλύτερες ταινίες ακόμη και την απογευματινή ζώνη!) είτε ιντριγκαδόρικες B movies με suspens και περιπέτεια. Θυμάμαι να βάζει ακόμη κάποιες κορυφαίες γκανγκστερικές των 70's με γραμματοσειρά στους υπότιτλους από εκείνη τη 10ετία... ΜΑΓΕΙΑ!

Εγώ έχω να το θυμάμαι και για τη μουσική του...Ειδικά όταν 'μεταμορφωνότανε' σε ROCK POWER TV αλλάζοντας και το logo πάνω δεξιά! Τι συναυλίες EUROPE, GARY MOORE, IRON MAIDEN, τι βίντεοκλιπς.....Ωραία πράματα. Θυμάμαι είχα δει πρώτη φορά το '96 το video του Tears of the dragon του Bruce Dickinson (φρέσκο ακόμα) και έτρεχα να αγοράζω CD....

Σπουδαίο κανάλι. Όποτε το άνοιγες, όλο και κάτι ενδιαφέρον θα έβρισκες να δεις. Δεν υπήρχε περίπτωση. Α.....και φυσικά θυμάμαι τα ΑΛΛΑΝΤΙΚΑ ΠΑΣΣΙΑΣ! :D Ωραία χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aυτο το καναλι για οσους το προλαβαμε ηταν εξαιρετικο..

Εχω πολλες αναμνησεις απο το τι επαιζε..

Η Κοιλαδα των Ανεμων (πολυ ωραιο anime), καπταιν Πλανετ κτλ.

Το πιο χαρακτηριστικο που θυμαναι ειναι οταν ειχε Καμπαμαρου η Τζουμαρου: εβαζε την εναρξη π.χ. του Καμπαμαρου με την Μάη και τον Καμπαμαρου να ονειρευεται καραβιδες και να "κολυμπαει" στον αερα αναμεσα απο φαγητα, κι αντι να ξεκινησει επεισοδιο του αρχιζε το Τζουμαρου!! Οπως το ακουσατε..χαχα!! Τραγικα πραγματα, αυτο με εκνευριζε ωρες ωρες, γιατγιατι αλλο περιμενες κι αλλο εβαζε..

Παντως, καλα που ηταν και το POWER εκεινη την εποχη και βλεπαμε παιδικα με τη σεσουλα..

Τωρα θυμηθηκα κι αλλα που εβλεπα: ρομποτ Getta (που εισαι GettaRobo), Transformers 1η γενια, Καντυ Καντυ (που εισαι Καντυ καντυ), Ταρο ο γιος της δρακαινας (τρομακτικο παιδικο, ειδικα οταν πηγε σε εκεινη τη γρια-μαγισσα και εκεινη του την "επεφτε" και φανηκαν για λιγο τα....στηθος της το πεσμενο και συγχρωνως γελουσε απαισια)..

Αλλα και πολλα αλλα πρεπει να εβαζε, οπως Στρουμφακια, Silverhawks (Ασημενια Γερακια, καταπληκτικη μουσικη), Ο Σεριφης του Διαστηματος Bravestarr, Ghostbusters (με τον γοριλα, το περιεργο εκεινο), Ultraman (το θυμαται κανεις αυτο αραγε, δε πρεπει να ηταν καθαροαιμο καρτουν, ηταν σε στυλ Power Rangers νομιζω σε καποιες φασης μαχης)..

Γενικα δε θα το ξεχασω ποτέ αυτο το καναλι, με συντροφευε σε εκεινη την τρυφερη ηλικια αρκετες ωρες! :)
 
viking4a είπε:
Aυτο το καναλι για οσους το προλαβαμε ηταν εξαιρετικο..Εχω πολλες αναμνησεις απο το τι επαιζε..

Η Κοιλαδα των Ανεμων (πολυ ωραιο anime), καπταιν Πλανετ κτλ.

Το πιο χαρακτηριστικο που θυμαναι ειναι οταν ειχε Καμπαμαρου η Τζουμαρου: εβαζε την εναρξη π.χ. του Καμπαμαρου με την Μάη και τον Καμπαμαρου να ονειρευεται καραβιδες και να "κολυμπαει" στον αερα αναμεσα απο φαγητα, κι αντι να ξεκινησει επεισοδιο του αρχιζε το Τζουμαρου!! Οπως το ακουσατε..χαχα!! Τραγικα πραγματα, αυτο με εκνευριζε ωρες ωρες, γιατγιατι αλλο περιμενες κι αλλο εβαζε..

Παντως, καλα που ηταν και το POWER εκεινη την εποχη και βλεπαμε παιδικα με τη σεσουλα..

Τωρα θυμηθηκα κι αλλα που εβλεπα: ρομποτ Getta (που εισαι GettaRobo), Transformers 1η γενια, Καντυ Καντυ (που εισαι Καντυ καντυ), Ταρο ο γιος της δρακαινας (τρομακτικο παιδικο, ειδικα οταν πηγε σε εκεινη τη γρια-μαγισσα και εκεινη του την "επεφτε" και φανηκαν για λιγο τα....στηθος της το πεσμενο και συγχρωνως γελουσε απαισια)..

Αλλα και πολλα αλλα πρεπει να εβαζε, οπως Στρουμφακια, Silverhawks (Ασημενια Γερακια, καταπληκτικη μουσικη), Ο Σεριφης του Διαστηματος Bravestarr, Ghostbusters (με τον γοριλα, το περιεργο εκεινο), Ultraman (το θυμαται κανεις αυτο αραγε, δε πρεπει να ηταν καθαροαιμο καρτουν, ηταν σε στυλ Power Rangers νομιζω σε καποιες φασης μαχης)..

Γενικα δε θα το ξεχασω ποτέ αυτο το καναλι, με συντροφευε σε εκεινη την τρυφερη ηλικια αρκετες ωρες! :)
σχετικα με αυτο που λες το θυμαμαι και στο junior's tv και στο high tv την ιδια εποχη ειχαν κανει μονταζ τους τιτλους εναρξης απο ζουμαρου (plawress sanshiro) και τους τιτλους τελους απο καμπαμαρου και ειχαν δημιουργησει 2 σειρες η μια νομιζω λεγοταν παιδικες ιστοριες και η αλλη δεν θυμαμαι τον τιτλο της ετσι ελεγαν οι τιτλοι που ειχαν περασει απο πανω και στην μια θυμαμαι οτι εδειχνε επεισοδια απο τα γιαπωνεζικα παραμυθια (οχι της ερτ) και στην αλλη ζουμαρου και αλλες σειρες δυστυχως δεν εχω γραμμενα επεισοδια καπου για να δειτε πως ηταν ακριβως αυτες οι σειρες παντως δεν παιχτηκαν για καιρο γιατι ηταν προφανες οτι εγιναν σε καποιο στουντιο εντελως πειρατικα
 
Απ'οσο ξερω το καναλι αυτο ηταν του Πασσια (αλλαντικα) και εβγαινε απο το ιδιο εργοστασιο του! Το ειχα διαβασει σε περιοδικο τηλεορασης Τηλεραμα που τοτε εκανε αφιερωματα σε καναλια τοπικα. :) Ειχε υπεροχο λογοτυπο κ οταν τυχαινε να ερθω Θεσσαλονικη το εβλεπα (πετυχαινα τα videoclip) και μαζι μ'αυτο και καποια ακομα:

AΡΓΩ TV,TV ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (πρωην VRT),Τα Παιδια Της Καλαμαριας,ΒΕΡΓΙΝΑ TV,ΗIT CHANNEL,PLANET κ καποια προερχομενα απο Αθηνα: Hellas 62,902 TV και το Κυπριακο PIK (που ανοιγε αργα τοτε). Δεν θυμαμαι αν τοτε εκπεμπε και το EUROPE ONE,ΓΝΩΜΗ ΤV και ΩΜΕΓΑ ή ηρθαν αυτα πιο μετα,με τα καναλια του Χριστιδης media group (Εgnatia,Best).

Απ'ολα αυτα παντως....παραμενουν τα TV100,Βεργινα TV,Europe One και Γνωμη TV.

Eποχες της αρχης ιδιωτικης τηλεορασης.....
 
Τωρα που ειπες Πασσιάς...

Ναιιιι, θυμαμαι ακομα το σλογκαν και τη μουσικη της συντομης διαφημισουλας πριν και μετα το παιδικο που θα εβαζε:

Αλλαντικα Πασσιάς!!!!! Χαχα!!
 
Πίσω
Μπλουζα