Press play on tape/C64 soundtracks

Candyman

RetroN00b
Joined
20 Απρ 2007
Μηνύματα
18
Αντιδράσεις
1
Δεν ξέρω πόσοι το γνωρίζετε, αλλά υπάρχει ένα (Σουηδικό νομίζω) group που κάνει επανεκτέλεση & ηχογραφεί διάφορα διάσημα sountracks παιχνιδιών, του C64 κυρίως.

Ήδη έχω στην συλλογή μου σε mp3 τα Outrun, Commando (Α ρε Hubbard Θέε!), Cybernoid 2 (έπος), κ.α.

Γενικά σαν κάτοχος 8μπιτου και μάλιστα του ομολογουμένως πιο εντυπωσιακού και ικανού home computer στα games, του C64 πρέπει να πω ότι οι μελωδίες των προαναφερθέντων παιχνιδών αλλά και άλλων όπως π.χ. Target renegade, Last Ninja, κ.λ.π. με έχουν "σημαδέψει" ανεπανόρθωτα...

Αν θέλετε γράψτε ποιες μελωδίες παιχνιδιών ήταν οι αγαπημένες σας...
 
Candyman καλωσήλθες!!!!!!!

Καλή διαμονή και καλή διασκέδαση!
 
- Cybernoid 1 & 2

- Outrun : Magical Sound Shower

Respect :thumbup:
 
Candyman καλωσήλθες!!!!!!!
Καλή διαμονή και καλή διασκέδαση!
Μερσί! :)

Μακράν. Κι εγώ το ίδιο, από τις τρεις που είχε αυτήν γούσταρα!... Ακόμα και στο Coast 2 Coast, παίζω με την '86 version! :)

Οσο για τα δικά μου γούστα... σε soundtracks:

Cybernoid 2, Last Ninja, Target Renegade, Last V8, Blue max 2001 (φρικτό παιχνίδι αλλά η μουσική ήταν "αλλού"), Outrun & Turbo Outrun, και τέλος Beyond the ice palace.
 
Νορβηγοί είναι. για την ακρίβεια είναι ο Mahoney από το δίδυμο Mahoney & Kaktus. Έχω ξαναγράψει για το παληκάρι του οποίου ήμουνα θαμώνας, είναι ιδιοφυία!

Όσοι ξέρετε το Noisetracker μόλις μάθατε και ποιος το έφτιαξε. Ο τύπος στα 10 του έγραφε φοβερά demos για τον C64 και στην Amiga έκανε θαύματα στο κομμάτι του ήχου. Θυμάστε το Sounds of Gnome?
 
Νορβηγοί είναι. για την ακρίβεια είναι ο Mahoney από το δίδυμο Mahoney & Kaktus. Έχω ξαναγράψει για το παληκάρι του οποίου ήμουνα θαμώνας, είναι ιδιοφυία!
Σωστός ο παίκτης!

Μια και πιάσαμε και τους συνθέτες.. να υπενθυμίσω και τους απίστευτους Ολλανδούς "Maniacs of Noise". Πω πω θαύματα κάνανε στον C64! Ακόμα θυμάμαι τα Turbo Outrun, Zamzara, Cybernoid 2 (που αναφέρθηκε ήδη), Hawkeye, Myth, κ.λ.π.
 
Σωστός ο Candyman (αλήθεια την Candy τι την έχεις?)

Μή μου πεις ότι είσαι και δικός μας?

00FA000000116608.jpg
 
Σωστός ο Candyman (αλήθεια την Candy τι την έχεις?)
Μή μου πεις ότι είσαι και δικός μας?
Με την Candy καμία σχέση.

Και ναι δικός σας ήμουν και είμαι (αν και στα 16μπιτα πέρασα σε ST λόγω της χρηματικής διαφοράς -κυρίως- με την A500).

Ο C64 με το απίστευτο εκείνο κασετόφωνο αποκτήθηκε σε ηλικία 11 ετών (το C64 Christmas pack αν θυμάστε) και από τότε μπήκε το "μικρόβιο" στον εγκέφαλο!
 
Δεν ήταν μικρόβιο, αδρεναλίνη ήταν!!!
 
Ωραία! Άλλος ένας δικός μας στην συμαχχία των ιερών τεράτων commodore-amstrad! :D
 
Για να μαθαίνετε λίγο..Ο καλύτερος 8bitos υπολογιστής ήταν ο Spectrum!! :cool: :D
 
χμ δεν ήταν 1080 όμως :)
 
Το 2002 είχε βγεί ένα cd με το όνομα Instant Remedy. Εκεί είχαν γίνει remixed κάποια κομμάτια όπως Commando,The last Ninja, IK++ και άλλα.
 
Press Play On Tape 2009

The Rock 2009 set list

Hypaball & Mission AD

Pacman

Commando

Ghosts'n Goblins

Last Ninja

80's TV Medley

Rambo

Aztec Challenge*

Flimbo's Quest*

Cannon Fodder

Bubble Bobble

Antiriad Ultimate Showdown

Lightforce (new)

Master of Magic

Karl Koder

Piece of Noise (new)

Arkanoid

...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=UfHF8W0bCis]YouTube - Reyn Ouwehand - Ghost and Goblins live in copenhagen
 
PPOT CONCERT INTRO VIDEO

Προσέξτε τα "πριόνια" που ακούγονται όταν βάζει τη δισκέτα στο 1541 και την έκφραση της όταν κρατάει τον AMSTRAD... :p
 
Το theme του outrun μαζί με του monkey island με πορώνει όταν το ακούω από τους PPOT :D
 
A very very very very little of topic, please allow me to do it :D

In addition to the PPOT' s tunes, also the Instant Remedy' s ones deserve to be heard... this is one of my favourites...

 
Well, they sound more "psychedelic-trance"... this is true...
 
Πίσω
Μπλουζα