Prince XT-14 XT Clone με πρόβλημα

Hamtaro

Retro Member
Joined
7 Αύγ 2009
Μηνύματα
148
Αντιδράσεις
64
Σήμερα απέκτησα το παρακάτω XT clone και θα ήθελα μια βοήθεια με ένα πρόβλημα που έχει.

Προβολή συνημμένου 135429 Προβολή συνημμένου 135430 Προβολή συνημμένου 135431 Προβολή συνημμένου 135432 Προβολή συνημμένου 135433

το μηχάνημα είναι σχεδόν καινούριο όπως βλέπετε (το καλώδιο του πληκτρολογίου είναι ακόμα στη ζελατίνα του).

Το εσωτερικό:

Προβολή συνημμένου 135434 Προβολή συνημμένου 135435 Προβολή συνημμένου 135436

POST:

Προβολή συνημμένου 135437

Δυστυχώς αμέσως μετά το post στο μήνυμα Insert diskette in DRIVE a. Press any key. όταν πατάω ένα πλήκτρο η οθόνη σβήνει (με fade), και ο υπολογιστής κολλάει (δεν ανταποκρίνονται τα leds στα caps lock, num lock, το φωτάκι του drive παραμένει αναμμένο και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι reset.

Δοκίμασα να αποσυνδέσω τελείως το floppy drive, να δοκιμάσω χωρίς οθόνη, με άλλο πληκτρολόγιο αλλά το πρόβλημα παραμένει....

Υποθέτω ότι έχει πρόβλημα το I/O board. Θα χρειαστεί αλλαγή; Καμιά άλλη ιδέα; Ευχαριστώ :)
 
Το drive του υπολογιστη και οι δισκετες που εχεις δοκιμασει ειναι διαπιστωμενα ενταξει;
 
freaktmp είπε:
Το drive του υπολογιστη και οι δισκετες που εχεις δοκιμασει ειναι διαπιστωμενα ενταξει;
Νομίζω ναι... Δυστυχώς μόλις ανακάλυψα ότι έχει σκάσει ένας πυκνωτής

IMG_0216 (Large).JPG

Πόσο σοβαρό μπορεί να είναι;
 
Ο πυκνωτης απο μονος του αλλαζει πανευκολα. Το θεμα ειναι γιατι εσκασε.

Σε πρωτη φαση τον αλλαζεις και βλεπεις.
 
(Παρεμπιπτόντως ο υπολογιστής παρουσιάζεται στο τεύχος No 54 / Ιανουάριος 1988 του Computer για Όλους)

http://www.cgomag.gr/arxeio.asp?ID=152&selected=Exof

Σελίδα 206: PRINCE XT 14

Σπάζοντας το φράγμα των 8MHz.

Με μια σύντομη αναζήτηση στο Google βρήκα ότι "at the power-up of a 'long time unpowered' PC or XT, it is common for one or more tantalum capacitors to explode. In some cases, they will go short circuit, overloading the power supply. See http://www.minuszerodegrees.net/failure.htm"

Απλά ελπίζω να μην έχει πάρει μαζί του και άλλα ηλεκτρονικά... πόσο πιθανό είναι αυτό; :p ...

Θα αλλάξω λοιπόν τον πυκνωτή και θα επανέλθω.... Ευχαριστώ

βίντεο από το boot και το πρόβλημα:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο αποκτημα!!!Σε αψογη κατασταση!!!Αλλαξε τον πυκνωτη και πες μας τι γινεται...
 
Πολύ ωραίο συστημα. Και η οθόνη ειναι σκετη μούρλια!
 
Hamtaro, καλορίζικος ο PRINCE! Να και η παρουσίασή του στο COMPUTER ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ:

PRINCE-3.jpg

PRINCE-1.jpg

PRINCE-2.jpg
 
14MHz V20! Ειμαι ελαφρα σοκαρισμενος...

...και καταπρασινος απο την ζηλια μου.
 
Σήμερα ασχολήθηκα πάλι με αυτό το XT και συνειδητοποίησα ότι την πάτησα σαν πρωτάρης :) Η δισκέτα που δοκίμαζα ήταν όντως χαλασμένη. Σήμερα έκανε boot κανονικά με μια boot disk του PC-DOS 2.0

Παρ' όλα αυτά εξακολουθεί να είναι σκασμένος ένας πυκνωτής τανταλίου. Λέτε να χρειάζεται τον αλλάξω; Δεν έχω γνώσεις ηλεκτρονικής θα πρέπει να το πάρω σε ένα φίλο μου...

Δείτε μερικές φωτογραφίες ακόμα:

xt_4.jpg

Τα κουτιά στα οποία ήρθε το PC είναι σχεδόν mint

xt_6.jpg

Επιτέλους boot! Υπάρχει και ελληνικό character set στη rom της κάρτας γραφικών.

xt_5.jpg

Τρέχοντας τον αγαπημένο μου word processor... Το πληκτρολόγιο είναι μηχανικό με πορτοκαλί ή κίτρινες alps switches και πρέπει να είναι εξαιρετικά σπάνιο, δε μπόρεσα να βρω πολλές πληροφορίες για αυτό.

xt_1.jpg

xt_3.jpg

xt_2.jpg
 
Ο πυκνωτης μαλλον σχετιζεται με το isa bus οποτε πιθανοτατα δεν θα εχεις προβλημα εαν δεν βαλεις καποια καρτα.Το πληκτρολογιο ειναι αντιγραφο του ΙΒΜ model F ,που ειναι αρκετα σπανιο...παντως το μηχανακι ειναι μουρλια!!:dribble:
 
Θα ήθελα να του βάλω σκληρό δίσκο ή σειριακή θύρα για να το συνδέσω με κάποιο άλλο PC με null modem, γιατί όπως είναι τώρα μόνο το floppy έχει (ούτε serial, ούτε παράλληλη, τίποτα) και είναι κουραστικό το να γράφω δισκέτες από άλλα PC.

Μια λύση για σκληρό δίσκο που έχει αναφερθεί εδώ στο retromaniax, δεν θυμάμαι απο ποιο μέλος, είναι ένας 8bit ΧΤ IDE controller, αλλά αυτό είναι DIY λύση και όπως είπα απο ηλεκτρονικά δε σκαμπάζω :p ....

Για σειριακή θύρα τώρα, βλέπω ότι οι 8bit κάρτες i/o είναι πανάκριβες στο ebay.

Κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι ένα amstrad PC 1512 που έχω χωρίς οθόνη.

11995296_10206776433506790_40666856_o.jpg

Αναρωτιέμαι αν ο HD controller και ο σκληρός που έχει o Amstrad είναι συμβατά με αυτό το μηχάνημα (λογικά θα είναι, ΧΤ είναι και τα 2). Άρα θα δοκιμάσω πρώτα αυτό και θα επανέλθω.
 
Υπέροχο απόκτημα σε εξαιρετική κατάσταση !!! Να το χαίρεσαι !!!
 
Nαι μπορεις να δοκιμασεις τον δισκο απο τον amstrad,αλλα γενικα χρειαζεσαι το xt ide γιατι ο παλιος δισκος δεν ξερω ποσο θα αντεξει..
 
Διόρθωση: Πάντως παράλληλη θύρα υπάρχει, όμως δεν έχω καλώδιο laplink. Θα παραγγείλω ένα τώρα :)
 
Hamtaro είπε:
Διόρθωση: Πάντως παράλληλη θύρα υπάρχει, όμως δεν έχω καλώδιο laplink. Θα παραγγείλω ένα τώρα :)

Γίνεται και σειριακά αν σε ενδιαφέρει.
 
Μια και αναφερατε την παραλληλη θυρα.


Να ρωτησω αν καποιος εχει δοκιμασει κανενας καποια λυση τυπου



"Parallel to IDE Enclosure" σε ΧΤ ???

Ενδεικτικα π.χ. http://www.amtrade.com/pc/ide_portable_box.htm

Drivers για Dos μια φορα ειχανε καποια απο αυτα τα "Parallel to IDE Enclosure /εξωτερικα κουτια" .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα