Prison Films (Tης φυλακής τα σίδερα ειναι για τους λεβέντες)

Prison Films (Tης φυλακής τα σίδερα ειναι για τους λεβέντες)

  • Midnight Express

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Escape from Alcatraz

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • An Innocent Man

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Lock Up

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Papillon

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • The Shawsank Redemption

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • The Great Escape

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Escape to Victory

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Stir Crazy

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Brubaker

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    0

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.883
Αντιδράσεις
3.864
Aγαπημενο μου Genre κατι απο την ολικη αλλαγη περιβαλλοντος του συνηθως αθωου πρωταγωνιστη σε ενα κλειστοφοβικο μερος με τα πιο επικινδυνα κακοποια στοιχεια και ακομα πιο επικινδυνους προστατες δεσμοφυλακες τους βρισκω φοβερα ενδιαφερον.


Whatever με τον προλογο,10 επιλογες 10 ταινιες.


  • Midnight Express (film) Ενα απο τα πιο γνωστα σχετικα φιλμς με σκηνοθετη τον Allan Parker και χερι βοηθειας απο τον Oliver Stone και καποια Οσκαρ στο τσεπακι του.
  • Brubaker Robert Redford αρχη 80ς ο νεος Διευθυντης μια φυλακης μπαινει ινγκογκνιτο σαν κρατουμενος για να διαπιστωσει τι παιζει στα ενδοτερα.Δεν μπορω να το συνιστησω αρκετα.

Escape from Alcatraz (film) Αποδραση απο το Αλκατραζ ,Κλυντ Ιστγουντ σε μια απο τις πιο διαβοητες φυλακες στον κοσμο,στηριζεται σε αληθινα γεγονοτα

 




  • An Innocent Man (film) Απο αυτου το θρεντ ξεκινησα και αυτο,καλογυρισμενη περιπετεια με τον Τομ Σελεκ,τιποτα παραπανω.
  • Lock Up (film) Σταλονε πρωτη αποπειρα και αυτου να μπει στο Genre και μολις φετος γυρισε αλλη μια παρεα με το φιλαρακι του τον Αρνι,καλη και αυτη.Στην εποχη της βλεποταν πιο ευχαριστα.
  • Papillon αλλιως ο Πεταλουδας,Στιβ Μακ Κουην και Νταστιν Χοφμαν σε μια ταινια για γερα νευρα,(ετσι δεν ελεγε στο τρεϊλερ),γερο διδυμο σε μια γεροδεμενη περιπετεια.

The Shawsank Redemption Aπο τις προσωπικα αγαπημενες και κατα πολλους το καλυτερο φιλμ ever.




The Great Escape Απο τις γνωστοτερες και αυτη Prison War Movies με ενα δυνατο καστ ηθοποιων

Escape to Victory Και αυτη το ιδιο με την απο πανω,μονο οχι τοσο δυνατη,εχει καλη μπαλα ομως.

Stir Crazy Nα βαλουμε και μια κωμωδια με το γνωστοτερο διδυμο των 70-80ς.
 
Escape from alcatraz χωρις καμια σκεψη.Παιζει να την εχω δει και 20 φορες.
 
Απόδραση από το Αλκατράζ για μένα. Πρέπει να ήταν η πρώτη τέτοιου στιλ που έχω δει. Από τις άλλες όσες έχω δει (δεν έχω δει τα Brubaker και An innocent man) δεν μπορώ να πω ότι κάποια δεν μου άρεσε, αλλά καμιά δεν μου ξυπνά τις αναμνήσεις του Αλκατραζ.

Παράλειψη πάντως το ότι δεν υπάρχει ούτε μια ταινία του μάστορα του είδους Τζες Φράνκο :p
 
Να πας να δεις το Brubaker τωρα ,αυριο θα σε ρωτησω.


Αφησα το Τango και Cash με διδυμο φωτια μιας και ειναι κατα το ημισυ γυρισμενο στην φυλακη.



Να συμπληρωσω οτι αλλο αγαπημενο genre μεχρι να ανοιχτει θρεντ και για αυτο ειναι τα Military Academy και Boot Camp Movies ελληνιστι ,Στρατιωτικες σχολες και κεντρα εκπαιδευσεως.



Εχει ψωμι και εκει να δουμε ποιος θα τα ανοιξει.
 
"The Shawsank Redemption" ή "The Great Escape"...

"The Great Escape" ή "The Shawsank Redemption"...

Μας κατέστρεψες... Πάρα πολύ δύσκολο... Και οι 2 είναι αγαπημένες ταινίες...

Λοιπόν, με μεγάλη, τεράστια λύπη αφήνω στην άκρη το "The Great Escape" και ψηφίζω "The Shawsank Redemption"

Ο λόγος είναι ότι το "The Shawsank Redemption" είναι πιο καθαρό prison movie. Καλοί-κακοί ο καθένας με τις αμαρτίες του, δεσμοφύλακες, διεφθαρμένος διευθυντής... πιο ολοκληρωμένη εικόνα φυλακής.

Για το Great Escape θα ψηφίσω σε κάποιο άλλο poll που έχει σχέση με WW2 movies.
 
Ωραίο poll. Ήμουν και εγώ σε δίλημμα, αλλά ΟΚ, για μένα σίγουρα 1ο το Escape from Alcatraz, με 2ο το The Shawsank Redemption και 3ο το Lock Up.
 
Καλα δεν βαλατε το Cool Hand Luke;!;!

Για να σας τιμωρησω θα ανατρεψω το thread με δυο εισαγωγικα links για ταινιες για γυναικες στις φυλακες, εδω και εδω.

Αν μιλαμε για ρετρο, πιο ρετρο δεν γινεται...
 
Eιπα δεν θα το ξερει κανεις το Cool Hand Luke,αναφερθηκε σε αλλο σχετικο θρεντ παντως.
 
Εύκολη επιλογή για μένα, αφού το The Shawsank Redemption είναι η αγαπημένη μου ταινία όλων των εποχών. Πολλά αριστουργήματα στη λίστα πάντως!
 
Και το σχετικο οφθαλμολουτρο....

 


Top 10 Prison Escape Films


 
Ημουν αναμεσα σε Lock Up και Escape to Victory , τελικα επελεξα το Lock Up!

ps. Η αποφαση μου δεν ειναι αντικειμενικη αφου δεν εχω δει αρκετες απο τις παραπανω του poll! :)
 
Shawsank Redemption, με δεύτερη επιλογή το Lock up.

Σαν είδος δεν το τιμώ ιδιαίτερα. Έχει τύχει να δω το Lock up, και αποφάσισα πέρσι να δω την Τελευταία έξοδο, για να δω αν αξίζει όλο αυτό το hype. Και το αξίζει 100%. Εξαιρετική ταινία, γεμάτη συναίσθημα. Θέλω, όμως, να δω και το περιβόητο Εξπρές του Μεσονυχτίου...
 
Midnight Express αριστουργηματική ταινία. Για δεύτερη θα διάλεγα The Great Escape. Βέβαια και οι άλλες είναι πολύ δυνατές. Πάντα αυτό το είδος ταινιών, έχει πολύ ενδιαφέρον.
 
Πρώτο το Τελευταία Έξοδος, ύστερα ο Πεταλούδας, το Midnight express, το Αλκατράζ και μετά όποια να'ναι από τις υπόλοιπες.
 
To Shawshank Redemption είναι απίστευτη ταινία, από τις πιό "δυνατές" που μπορώ να σκεφτώ. Οπότε πήρε την ψήφο μου άνετα και δεν το θεωρώ και τυχαίο ότι και στα rankings του IMDB είναι πρώτη εδώ και χρόνια.

Κρίμα για άλλες πραγματικά εξαιρετικές ταινίες του poll που αναγκαστικά θα τις κάνω honorable mentions: The Great Escape, Escape from Alcatraz, Midnight Express.
 
Aσε με πικραθηκα ,ξεχασα να βαλω το Γεφυρα του ποταμου Κβαϊ.
 
Ψήφισα το Midnight Express, για τη μουσική του Τζόρτζιο Μορόντερ αλλά και την ερμηνεία του μακαρίτη Μπραντ Ντέιβις.
 
Οταν μιλαμε για φυλακη το πρωτο που μου ερχεται στο

νου - εκτος απο τον Κορυδαλλο.... :fafoutis: - ειναι το Αλκατραζ!

Οποτε αν παρουμε σαν δεδομενο οτι ηταν απο τις σκληροτερες φυλακες

και φημολογειτο οτι ειχε σχεδον - εκτος τριων που τα καταφεραν - μηδενικες αποδρασεις,

ψηφιζω Escape from Alcatraz.
 
stakovios είπε:
Ψήφισα το Midnight Express, για τη μουσική του Τζόρτζιο Μορόντερ αλλά και την ερμηνεία του μακαρίτη Μπραντ Ντέιβις.
Το αυτό κι από μένα. Αξέχαστο μουσικό θέμα και οι χαρακτήρες πολύ καλοί όπως και οι δικοί μας Μιχάλης Γιαννάτος, Ζανινο.
 
Aardvark είπε:
Aσε με πικραθηκα ,ξεχασα να βαλω το Γεφυρα του ποταμου Κβαϊ.
Δεν ξερω για αυτο, λογω πολεμικου θεματος....αλλα σιγουρα ξεχασες την La Onda....
 
Πίσω
Μπλουζα