Probotector review

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.970
Βρισκόμαστε κάπου στο μέλλον όπου ελέγχουμε το πολεμικό ρομπότ Probotector. Σκοπός μας είναι να σώσουμε μία εχθρική δύναμη η οποία προσπαθεί να εγκαταστήσει μια εξωγήινη βάση στη γη.

Το παιχνίδι είναι είδους run and gun το οποίο αποτελείται από 5 επίπεδα όπου είτε η άποψη τους είναι πλευρική είτε πανοραμική. Οι απόψεις είναι εναλλάξ.

Στο δρόμο μας, για το τέλος κάθε επιπέδου θα συναντήσουμε διαφόρων ειδών αντιπάλους οι οποίοι ποικίλουν ανά επίπεδο. Έτσι στο πρώτο επίπεδο έχουμε εχθρούς να μας πυροβολούν απροκάλυπτα, ρομπότ και ιπτάμενα αντικείμενα να πετάνε λέιζερ μέχρι και άοπλοι εχθροί που έρχονται κατά πάνω μας μαζικά. Στο τέλος του επιπέδου αντιμετωπίζουμε μία τεράστια πολεμική φρεγάτα που μας πυροβολάει και εκτοξεύει πυραύλους. Ευτυχώς έχουμε αρκετά καλό οπλοστάσιο για την αντιμετώπιση των εχθρών μας. Για αρχή ξεκινάμε με ένα απλό πολυβόλο. Το πρώτο όπλο που μας δίνεται η ευκαιρία να αποκτήσουμε είναι το S όπου τα πυρά μας διαχέονται σε υπό γωνία 45 μοιρών. Με 2ο S έχουμε ακόμη περισσότερες σφαίρες στο ίδιο μοτίβο με πριν. 2ο όπλο είναι το φλογοβόλο F το οποίο ρίχνει μπάλες φωτιάς. 3ο και καλύτερο κατά την άποψη μου όπλο είναι το H όπου είναι τηλεκατευθυνόμενο όπλο με λιγότερα όμως πυρά από το S.

Το δεύτερο επιπεδο εξελίσσεται σε ένα στρατόπεδο με την άποψη να είναι πανοραμική όπως είπαμε. Οι αντίπαλοι εδώ είναι πραγματικά στρατιωτικά άρματα όπου καλό θα είναι να έχετε διατηρήσει το τηλεκατευθυνόμενο όπλο σας για να σας κάνει τη ζωή ευκολότερη. Τελικός κακός είναι ένα ακόμη άρμα το οποίο ρίχνει τις βολές του προς όλες τις κατευθύνσεις εναντίον σας.

Η τρίτη και προσωπικά αγαπημένη μου πίστα λαμβάνει χώρα σε μία ζούγκλα με πελώρια δέντρα αλλά και καταρράκτες. Η συγκεκριμένη πίστα έχει και πολύ ωραίο μουσικό θέμα. Ρομπότ πετάγονται από ανοίγματα του εδάφους και τεράστιες πέτρες έρχονται από τους καταρράκτες για να σας εμποδίσουν. Αν είστε μέσα στο νερό πατάτε το κάτω και τις αποφεύγετε με ευκολία. Στην πίστα αυτή αντιμετωπίζετε 2 boss. Ένα ιπτάμενο αντικείμενο που με τα λέιζερ του προσπαθεί να σας κατατροπώσει και το ίδιο αργότερα με τη βοήθεια ενός ρομπότ σαν κάβουρα.

Αλλάζουμε πάλι άποψη και περνάμε στην 4η πίστα όπου είμαστε μέσα σε μία φωλιά αράχνης(!). Η πίστα είναι γεμάτη φωλιές που όταν τις πυροβολήσουμε αυτές ανοίγουν και από μέσα βγαίνουν μικρές αράχνες. Στο τέλος μας περιμένει τι άλλο από την μάνα της φωλιάς αυτής. Μια τεράστια αράχνη η οποία πετάει τις ριπές της υπο γωνία και μόλις δεχτεί μερικά κτυπήματα από σας αρχίζει να κινείται γρηγορότερα.

Με αυτά και μ'αυτά φτάσαμε στο 5ο και τελευταίο επίπεδο. Είμαστε πλέον στο καρδιά του κακού. Προχωράμε σε χώρο που θυμίζει κάπως το Τεχνοδρόμιο από τα Χελωνονιντζάκια. Οι εχθροί αυξάνονται και πλέον ακόμη και κάποιοι (όπως π.χ. οι σκορπιοί) που φαινομενικά δεν υπήρχαν, πετάγονται μέσα από κάψουλες κατά πάνω σας θυμίζοντας κάπως την πίστα Wax Museum του Master of Darkness στο Game Gear. Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι όπως και στην 1η πίστα το scrolling αλλάζει από οριζόντιο σε κάθετο μερικές φορές. Το τελικό boss είναι ένα ρομπότ (σαν από επεισόδιο των Jetsons) που σας πετάει σαϊτες αλλά και γάντζους. Δεν είναι και ο ευκολότερος αντίπαλος αλλά αν βρείτε τον τρόπο που κινείται θα τον βγάλετε κανονικά. Μόλις τελειώσετε και με αυτόν προχωράτε λίγο ακόμη την πίστα όπου φτάνετε στο τέλος και πρέπει να πυροβολήσετε μια γυάλινη σωλήνα όπου μέσα είναι εγκλωβισμένη μια μάζα. Έπειτα από αυτό έρχεται ο τερματισμός.

Το παιχνίδι είναι ουσιαστικά η Ευρωπαϊκή έκδοση του Operation C της σειράς Contra που γνωρίσαμε στο NES και το οποίο είχε μεγάλη επιτυχία. Στους τίτλους αρχής υπάρχουν και κόλπα για επιλογή πίστας καθώς και να ξεκινήσετε με 9 ζωές. Προσωπικά μου αρέσει σαν παιχνίδι αλλά είναι πολύ μικρό σε διάρκεια. Θυμάμαι εκείνη την εποχή είχα παίξει αυτό πρώτα και μετά το Operation C και νόμιζα ότι κάποιος μου έκανε πλάκα. Που να φανταστώ ότι ήταν το ίδιο παιχνίδι αλλαγμένο για την Ευρώπη.

Η κάτω φώτο είναι από την Αυστραλέζικη έκδοση που διένειμε η Mattel

Προβολή συνημμένου 106159

Προβολή συνημμένου 106160
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο το review φιλε!! Αλλα δυστηχως καποια παιχνιδια βγαινανε σε λαθος κονσολες! :p
 
Φοβερα και τα δυο παιχνιδια στο μηχανημα. Ευτυχως που ειδαμε, ζησαμε αλλα και απολαυσαμε την Ευρωπαικη εκδοχη των παιχνιδιων, και οχι την "κιτς" αμερικανικη εκδοση. Δυστηχως ομως αυτο δεν συνεχιστηκε και στα επομενα παιχνιδια.

Πολυ ωραια η παρουσιαση σου johnny19818!
 
Στο game boy δεν ασχοληθηκα για να πω την αληθεια και πολυ .Καποια στιγμη ειχε περασει απο τα χερια μου τη χρυση εκεινη εποχη που οι κασεττες του game boy στα δημοτικα και στα γυμνασια αλλαζαν χερια με ρυθμους ταχυτατους ! Εκει ομως που καηκα στην κυριολεξια ηταν στην εκδοση του snes οπου και ανακαλυψα δικο μου cheat τυχαια :eek: μαζεψα πολλες ζωες καθαριζοντας συνεχεια αντιπαλους καβατζωμενος σε ενα σημειο και πηγα ανετος στον τελευτεο αρχηγο ο οποιος ηταν και πανδυσκολος .Μου εχει μεινει χαραγμενο στη μνημη μου λογω του cheat :p Κορυφαιο παιχνιδι ανετα το ξεκιναω παλι .Ενα review για killer instinct να κανεις john .
 
DarkSynbios είπε:
Ωραιο το review φιλε!! Αλλα δυστηχως καποια παιχνιδια βγαινανε σε λαθος κονσολες! :p
Αν εννοείς το Game Gear, καημό το έχω γιατί μερικά από τα αγαπημένα μου παιχνίδια στο GB δε βγήκαν στο GG.

Getta Robo είπε:
Φοβερα και τα δυο παιχνιδια στο μηχανημα. Ευτυχως που ειδαμε, ζησαμε αλλα και απολαυσαμε την Ευρωπαικη εκδοχη των παιχνιδιων, και οχι την "κιτς" αμερικανικη εκδοση. Δυστηχως ομως αυτο δεν συνεχιστηκε και στα επομενα παιχνιδια. Πολυ ωραια η παρουσιαση σου johnny19818!
Ευχαριστώ πολύ Getta. Όπως είπες και το 2ο μέρος είναι πιο αναβαθμισμένο. Δεν έχω ασχοληθεί τόσο πολύ όσο το 1ο βέβαια αλλά είναι πιο δυνατό.

Psy_Danis_3 είπε:
Ενα review για killer instinct να κανεις john .
Ετοιμάζεται ;)
 
Έχει πάρει φωτια ο johny!! Διόρθωσε και λίγος τις παραγράφους και μην αφήνεις τεράστια κενά μεταξύ τους. Πάντως όλα τα Contra της εποχής μου άρεσαν, το Contra είναι και από τα πρώτα παιγνίδια που έπαιξα γενικώς στη ζωή μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα