project - αναπαλαίωση amigas 500

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
Εδώ και μέρες με έτρωγε που έβλεπα την amiga κίτρινη από το κακό τις (ευτυχώς δεν ήταν σε υπερβολικό σημείο) , και ήθελα να τις δώσω ξανά ένα νέο look , σαν και να είναι μόλις βγήκε από το εργοστάσιο τις commodore....

οπότε εχτές το απόγευμα ξεκίνησα την όλη επιχείρηση-εγχείρηση!

αρχικά ανοίγοντας το καπάκι , και μετά βγάζοντας ένα ένα τα πλήκτρα , το οποιο ήθελε πολύ προσοχή γιατί αν χάσεις τα ελατήρια μετά την έβαψες! , αφού τα έβγαλα όλα τα πλήκτρα , μπήκαν σε έναν κουβά με χλωρίνη αραιωμένη με νερό και έμειναν εκεί για 2 ώρες....

το χρώμα που είχε ο κουβας μετά από 2 ώρες ήταν κυριολεκτικά μαύρο!!

τα πλήκτα έγιναν επιτέλους λευκά (όσο είναι δυνατόν βέβαια!!!) :cool:

μετά τα πλήκτρα στραγγίστηκαν και στεγνώθηκαν πολύ καλά ,πριν τοποθετήσω ξανά τα πλήκτρα καθάρισα τι μαύρη επιφάνεια στην amiga όπου και κάθονται τα πλήκτρα...το τι έβγαλα από εκεί δεν περιγράφεται!

αφού τοποθετήθηκαν όλα τα πλήκτρα ένα ένα με πολύ προσοχή ανοίγω την amiga να δω ότι όλα είναι οκ , και ότι έχω βάλει τα σωστά πλήκτρα στις σωστές θέσεις....αλλα εκεί με περίμενε ένα δυσάρεστο...όλα δούλευαν μια χαρά εκτός το space bar..........αφού έλενξα τις συνδέσεις του πληκτρολογίου (όλα ήταν μια χαρά στην θέση τους) τότε ο μονος δρόμος ήταν να λύσω τελείως το πληκτρολόγιο και να φτάσω στην μεμβράνη....

μετά από πάρα πολλές βίδες κατάφερα και έφτασα στην μεμβράνη η οποια καθαρίστηκε με οινόπνευμα καθαρό , τοποθετήθηκε ξανά η μεμβράνη , και πλέον το space όπως και όλα τα πλήκτρα δουλεύουν μια χαρά!

και φτάνουμε στο πιο σημαντικό το οποιο και θα δώσει στην amiga ένα άλλον αέρα! , αποφάσισα να βάψω το σασί τις amigas ασημένιο....με την βοήθεια τις γυναίκας μου (είναι ζωγράφος και ξέρει ακριβώς χρώματα , σπρέι , επιφάνειες) βάψαμε το σασί ασημένιο......το αφήσαμε 12 ώρες να στεγνώσει τελείως και μόλις τώρα το τοποθέτησα στην amiga...νομίζω το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό και χαίρομαι που βλέπω την amiga μου πλέον σαν καινούργια

τώρα έχει μείνει το σασί από την κάτω πλευρά να βαφτεί το οποιο και θα γίνει αργότερα σήμερα το απόγευμα ώστε να είναι όλη ασημένια πλέον!

ορίστε και 2 βιντεάκια την στιγμή που η γυναίκα μου την έβαφε!!

και εδώ το τελικό αποτέλεσμα που βγήκε!!

amiga500silver.jpg


οποιος θέλει λεπτομέρειες ώστε να κάνει κάτι παρόμοιο εδώ είμαι παιδιά για οδηγίες και συμβουλές!
 
Πολυ space κατασταση!μπραβο να την χαιρεσαι την ανανεωμενη κυρια!
 
Απο οτι καταλαβα δεν χρησιμοποιησες Krylon Fusion, και δεν πρεπει να το περασες μεσα εξω το καπακι, ετσι?. Κανε ενα κοπο και περασε το ολοκληρο (πανω κατω) με ενα σπρει λουστρο, μιας και θα αρχισει να τσιπαρει σε σημεια, και να θαμπωνει (ειδικα στην περιοχη του space) με τον καιρο. Kανε αλλο ενα κοπο και βαψε και το eject button, οσο και το κατω μερος του σασι (δεν ειδα φωτο απο το κατω μερος και υποθετω οτι εβαψες μονο το επανω σασι). Και προσπαθησε να την χρησιμοποιεις οσο το δυνατον λιγοτερο (για αποφυγη χτυπηματων και τσιπαρισματος).

Kαλη προσπαθεια και ωραιο χρωματακι παντως. Αν θελησεις να ξανακανεις καποιο αναλογο project παντως, χρησιμοποιησε το Krylon Fusion, μιας και γινεται ενα με το πλαστικο και δεν θα τσιπαρει ουτε σε 100χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι όπως έγραψα και πιο πάνω αργότερα σήμερα θα βάψω και το κάτω μέρος του σασί και εννοείτε και το eject button!

η photo πιο πάνω την αδικεί πάντως , μιας και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό , θα προσπαθήσω να βγάλω καμια καλύτερη photo!
 
Πολυ ωραια! Σα να βγηκε απο ρετρο ταινια επιστημονικης φαντασιας, τοτε που το μελλον ηταν τυλιγμενο σε αλουμινοχαρτο :) .

Πρωτοτυπη η κουκλα!
 
μία ακομα photo.....

silver01.jpg
 
Πω πω!!!!!! Αν και το ασημένιο δεν είναι μέσα στις επιλογές μου το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον εκπληκτικό.

Με το πράσινο ledάκι γίνεται ακόμα καλύτερο.

Μπράβο για την υλοποίηση, η Amiga σου πρέπει να είναι μοναδική στο κόσμο αυτή τη στιγμή.

Καθάρισε και το floppy γιατί δεν φαντάζεσαι τι μαζεύει μέσα!!!!!!!!!
 
Kουκλαρα εγινε!! πολυ καλη δουλεια!
 
ευχαριστώ παιδιά.....δεν χορταίνω να την κοιτάω :)
 
Ασπρο περλα θα βαψω την δικια μου

Ωραιο και το ασημενιο παντως. Οraid δεν εισαι και στο lab?
 
lab??? τι εννοείς?
 
Πίσω
Μπλουζα