PROJECT MAMEoX ARCADE CABINET!!!

ce6at

RetroN00b
Joined
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
6
Αντιδράσεις
0
Παιδια καλημερα,

μιας και το καλοκαιρι παει προσ το τελος, βρηκα λιγο χρονο να προχωρησω την ανακατασκευη μιας καμπινας που βρηκα παρατημενη σε μια χωματερη.

Σκοπος μου ητανε να χρησιμοποιησω ενα xbox με το MAMEoX ωστε να παιζω

με φιλους τα παλια αγαπημενα παιχνιδια. Μετα απο πολυ ψαξιμο στο ιντερνετ καταφερα να βρω τα απαραιτητα υλικα. Δηλαδη:

1.Κουμπια και μοχλους.

2.Ενα jamma to xbox interface

3. Ενα κερματοδεκτη.

Μετα απο πολυ κοπο καταφερα να φτιαξω μια λειτουργικη καμπινα αλλα χωρις ακομη τον κερματοδεκτη.

Σας παραθετω μερικες εικονες¨:
 
:bow:

Μονο εγώ δεν βρίσκω τίποτα στα σκουπίδια! :cry:
 
Αν σου πω πως πηγα για να πεταξω σκουπιδια, κοιτα να δεις τι βρηκα. Ευτυχως ητανε ορθιο και η οθονη δεν εχει το παραμικρο. Μεσα ειχε μια πλακετα με το P47 ενα horizontal shooter Και μια πλακετα με φρουτακια. Το street fighter ex το χτυπησα σε δημοπρασια στο ebay καπου 70 euros. Τωρα προσπαθω να βρω artwork για να το τελειωσω.
 
P47;;;; Με σκότωσες! Παίζει;

Το βασικό σε μια ανευρεθείσα, στα σκουπίδια, καμπίνα, είναι να παίζει η οθόνη. Αμα αυτή είναι ΟΚ, τα άλλα φτιάχνονται.
 
σκέφτομαι να βρω έναν ξυλουργό και να φτιάξω από την αρχή μια δικιά μου καμπίνα .. βέβαια θα με δαγκάσει ο ξυλουργός αλλά οκ.. τα άλλα νομίζω είναι εύκολα
 
Εγώ προς το παρόν περιμένω μια καμπίνα έτοιμη, η οποία σίγουρα όμως θα θέλει δουλίτσα, δέν ξέρω ακόμα τί !! Μόλις έρθει θα ανεβάσω φωτό και θα ζητήσω βοήθεια σίγουρα. Σκέφτομαι φυσικά να την κάνω ΜΑΜΕ με το Gameex. Τέλοσπάντων, μέχρι τότε θα δούμε. Πάντως , Amigos, άν σκέφτεσαι καμπίνα from scratch, είναι μεγάλο πακέτο. Την έψαξα λίγο και χρειάζεσαι αρκετά, ενώ ο μαραγκός ΣΙΓΟΥΡΑ θα σε γδύσει. Είναι εξάλλου μεγάλη δουλειά, με αρκετές λεπτομέρειες.

Για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται, ανέβασα μερικά σχέδια που βρήκα σε PDF για κατασκευή καμπίνας from scratch. Όσοι έχετε ώρα και χρήμα, σίγουρα θα σας βοηθήσει !!

http://rapidshare.com/files/152024373/Mame_Cabinet_Plans.rar
 
Πολύ καλή δουλειά;

Το GameXX που αναφέρθηκε παρπάνω τι ακριβώς είναι;
 
Δέν είναι μονόδρομος τα σχέδια φυσικά, απλά αποτελούν ένα καλό "μπούσουλα"...

Το Gameex είναι ένα πολύ καλό frontend για MAME αλλά και για πολλά άλλα emulators. Παρέχει φοβερή υποστήριξη, για ArcadeVGA, για Video και γενικώς media playback...Στην ουσία κάνει μιά καμπίνα με PC Jukebox, MAME, και ότι άλλο σε emulation, και έχει online installation και σετάρισμα για ευκολία.

http://www.gameex.net/
 
Πίσω
Μπλουζα