Project PS3 Shine : Remove PS3 exterior scratches with Novus! (with pics)

Daytime Dreamer

RetroActive
Joined
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
290
Αντιδράσεις
7
Καλησπερα παιδες.

Ενα απο τα fat PS3 που εχω το ειχα αγορασει μεταχειρισμενο ηταν γεματο γρατζουνιες εξωτερικα. Λογικο απο την μια μιας και αυτο το piano black πλαστικο που εχει το PS3 και μονο που το κοιτας κανει σημαδια!

Ετσι αποφασισα να αγορασω ενα scratch remover απο το ebay μπας και κανει τιποτα. Αποφασισα να παω με το Novus μια και ειναι χρονια στην αγορα και κανει ακριβως αυτην την δουλεια. Αφαιρει γρατζουνιες και γυαλιζει πλαστικα. Το κιτακι το αγορασα απο ebay. Μεσα εχει 3 μπουκαλακια. To Novus 1 (γυαλιστικο), το Novus 2 (αφαιρει μικρες γρατζουνιες) και το Novus 3 (για πιο βαθιες γρατζουνιες).

IMG_1941.jpg


Η σειρα που τα κανει apply καποιος ειναι συνηθως 1-2-1 (πρωτα το 1 για να καθαρισει και να γυαλισει η επιφανεια, μετα τριβουμε με το 2 για να αφαιρεσουμε τις μικρες γρατζουνιες και μετα χρησιμοποιουμε παλι το 1 για να γυαλισει και να καθαρισει η επιφανεια)

Για πιο βαθιες γρατζουνιες η σειρα ειναι 1-3-2-1 (βαζουμε μεσα και το 3 το οποιο χρησιμοποιειται για πιο βαθιες γρατζουνιες)

Στις photo λοιπον

Πριν κανουμε οτιδηποτε οριστε το PS3

IMG_1943.jpg


IMG_1944.jpg


Μετα εβαλα ενα χαρτακι πανω στα γραμματα που γραφουν "playstation 3" καλου κακου με ελαχιστο αυτοκολλητο στις ακρες

IMG_1945.jpg


Υστερα γυαλισα με το Novus 1

IMG_1946.jpg


Και το τελικο αποτελεσμα αφοτου χρησιμοποιησα μετα το Novus 2 και στην συνεχεια παλι το 1

IMG_1950.jpg


IMG_1952.jpg


IMG_1953.jpg


IMG_1955.jpg


IMG_1956.jpg


IMG_1957.jpg


IMG_1958.jpg


IMG_1959.jpg


Υστερα το καλυψα με αυτα το πανακι που εχει οταν το βγαζεις απο το κουτι του

IMG_1962.jpg


Και τελος πηγε μεσα στο βαλιτσακι του γιατι το αγορασα χωρις κουτι (μεταχειρισμενο θυμηζω!)

IMG_1964.jpg


Συμπερασματα

1) Οι μικρες γρατζουνιες φυγανε αλλα οι μεγαλες (δειτε προσεκτικα τις photo) μεινανε και ισως ηθελε το Novus 3 (καποια αλλη στιγμη στο προσεχες μελλον)

2) Αλλη φορα θα παρω τριβειο ... με το χερι ειναι πολυ κουραση το ολο πραγμα

3) Θελει πολυ δουλεια για να καθαρισει το Novus 2 (και το 3 φανταζομαι) απο τις εγκοπες εαν πεσει. Βγαινει αλλα θελει δουλεια (διπλωμενο χαρτ, μπατονετες πατημενες να χωρανε, κλπ). Το καλυτερο ειναι να το λυσει κανεις το PS3 και να κανει αυτη την δουλεια

4) Το προιον κωλολεει! Το πηρα μαζι με μεταφορικα 32 δολλαρια (περιπου 23 ευρω) και κραταει πολυ καιρο αν κρινω απο την ποσοτητα που βαζει κανεις
 
Ωραίο αποτέλεσμα!!!!

Βέβαια η πρώτη μου σκέψη ήταν "δεν το έλυσε!!!! " αλλά χαλάλι, βγήκε κουκλί!!!!! :) :)

Για να αφαιρέσεις τις βαθιές γρατζουνιές απαραίτητα λύσε το την επόμενη φορά.
 
Ναι λυσιμο, αγορα τριβειου (30 ευρω περιπου) και θα βαλω και το Novus 3 ;)
 
Από που θα το πάρεις το τριβείο;
 
Carrefour μου ειπε ενας φιλος απο μου-σου-νου με 30 ευρω. Βαριεμαι τρελα ομως να το λυνω, ειναι ολοκληρα μανουρα ... σε κανα μηνα μπορει
 
Τρομερή δουλειά!!!

Συγχαρητήρια !!!
 
Daytime Dreamer είπε:
...αυτο το piano black πλαστικο που εχει το PS3 και μονο που το κοιτας κανει σημαδια!
Χαχαχα!!! Συμφωνώ απόλυτα!

Καλή φάση το προϊόν! Thnx!
 
Πίσω
Μπλουζα