projector infocus lp 640 με προβλημα

manitari666

Retro Member
Joined
4 Σεπ 2010
Μηνύματα
113
Αντιδράσεις
3
Μου χαρισαν ενα προτζεκτορα infocus lp640 πριν 2 μερες(χωρις τηλεκοντρολ και καλωδια-μονο με την παροχη ρευματος),οπου μαλλον δε δουλευει η λαμπα.Τον αναβω δηλαδη και βγαζει ενα μυνημα στην οθονη του οτι δε δουλευει η λαμπα.Κανει retrying,countdown και παλι απ την αρχη.Απ τα ελαχιστα που γνωριζω για προτζεκτορες φανταζομαι οτι ειναι η λαμπα.Απ την αλλη δισταζω να αγορασω λαμπα γιατι αν εχει καποιο αλλο προβλημα δε το γνωριζω.Βρηκα απ το ebay με 150 ευρω αλλα τα δινεις??Επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια αλλα δεν εχω λαβει απαντηση.

Ερωτηση 1)μπορω να δοκιμασω αλλου τυπου λαμπα απλα για να το τεσταρω?

Ερωτηση 2)γνωριζει κανεις τι αλλα προβληματα μπορει να υπαρχουν?και αν αξιζει τελικα να αγορασω λαμπα.

Να αναφερω οτι τον θελω για γενικη χρηση(gaming απο κονσολες-εχει εισοδο rca,ταινιες κλπ)

ευχαριστω πολυ.
 
Στείλτον στην αντιπροσωπεία να του κάνουν γενικό έλεγχο, δεν υπάρχει λόγος να σκάσεις 150 ευρώ για λάμπα και να μη δουλεύει. Καλύτερα να δώσεις 50 ευρώ για έλεγχο (αν χρεώνουν δεν ξέρω) και αν σε συμφέρει να τον φτιάξεις, παρά να δώσεις κανένα 200άρι και να σου μείνει για πέταμα.

Ο δικός μου Epson πάντως έχει ανεμιστήρες πάνω, τσέκαρε μην έχει πήξει στη μπίχλα και "κόβει" λειτουργία για να μη κάψει τίποτε.

Τηλεκοντρόλ,εμένα μου είναι άχρηστο, εσένα μπορεί να σου είναι χρήσιμο, δεν το βλέπω και τόσο critical να μην υπάρχει, καλώδια μη σκας απλά καλώδια εμπορίου θα βάλεις πάνω, αν λειτουργήσει, τα οποία βρίσκεις πάμφθηνα.
 
Δικιο εχεις.Βρηκα ενα πολυ καλο review για το συγκεκριμενο μοντελο πριν λιγο στο οποιο λεει οτι ο συγκεκριμενος προτζεκτορας δεν ειναι και ο πλεον καταλληλος για αναπαραγωγη βιντεο.Οποτε μαλλον ακυρο το ολο project:(Επεισης τον ανοιξα και φενετε σε αριστη κατασταση.Αλλα μαλλον προς το παρον θα μεινει στο ραφι μεχρι να βρω μια λαμπα να τον τεσταρω να δω ποσο χαλιας μπορει να ειναι :p
 
Πίσω
Μπλουζα