Ps vita - Να το πειράξεις ή όχι;

H διαδικασία για να περάσετε custom firmware ειναι διαθέσιμη σε αμέτρητα βίντεο στο YouTube.
Η Sony ουσιαστικά με τις πανάκριβες κάρτες μνήμης το έθεσε εκτός μάχης βάζοντας αυτογκόλ.
Τα retail games πλέον δεν πωλούνται σε κανένα κατάστημα ή βρίσκονται εξαιρετικά δύσκολα.
Αν έχετε κάποια και θέλετε να έχετε ένα αντίγραφο αυτών τότε η παραπάνω διαδικασία είναι μονόδρομος.
Εκτός αυτών η homebrew κοινότητα έχει προς διάθεση emulators για να μετατρέψετε το psvita στο απόλυτο handheld για να παίξετε παιχνίδια από Atari2600 και C64 μέχρι και ps1 games με τη βοήθεια του retroarch.
Στο βίντεο θα δείτε απλά τι μπορεί να κάνει το psvita και όχι πως να το κάνετε
 
Με κινητα στην αγορά πχ xperia x στα 180 ευρω καινούρια με Snapdragon 650-1080p οθόνη, με ένα χειριστήριο Bluetooth για κινητό στα 20 ευρώ δεν ξέρω αν έχει νόημα η απόκτηση psvita για emulation. Το δικό μου xperia xz1 εξομοιώνει μέχρι nintendo 3DS, Dreamcast, gamecube κλπ
 
Με κινητα στην αγορά πχ xperia x στα 180 ευρω καινούρια με Snapdragon 650-1080p οθόνη, με ένα χειριστήριο Bluetooth για κινητό στα 20 ευρώ δεν ξέρω αν έχει νόημα η απόκτηση psvita για emulation. Το δικό μου xperia xz1 εξομοιώνει μέχρι nintendo 3DS, Dreamcast, gamecube κλπ
Βρίσκω νόημα στα εξής σημεία : 1. δεν απασχολώ το κινητό μου 2. Έχω φυσικά κουμπιά χωρίς την ανάγκη ύπαρξης χειριστηρίου, μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.
Πολύ καλή η λύση του κινητού εφόσον δεν υπάρχει psvita.
Αν υπάρχει όμως προτιμώ το vita.
 
Πίσω
Μπλουζα