PS1 Top 5

Rheinmetall

Retro Member
Joined
18 Νοέ 2011
Μηνύματα
106
Αντιδράσεις
22
Το Playstation ήταν κατά την γνώμη μου η κορυφαία κονσόλα της γενιάς του '90 και σε αυτήν παρουσιάστηκαν παιχνίδια ανεπανάληπτα, που εν πολλοίς καθόρισαν την ιστορία των βιντεο-παιχνιδιών μέχρι σήμερα. Παιχνίδια όπως το Metal Gear Solid ή το Final Fantasy VII άλλαξαν κατά πολύ τον χαρακτήρα του μέσου και έκαναν τα βιντεο-παιχνίδια "μόδα" σε ένα πολύ ευρύτερο πλεον κοινό, απὀ,τι στις προηγούμενες δεκαετίες. Παράλληλα την περίοδο εκείνη έγινε και το μεγάλο άλμα από τα δισδιάστατα στα τρισδιάστατα περιβάλλοντα και από τα σχηματοποιημένα στα ρεαλιστικά γραφικά-αλλά νομίζω είναι προς συζήτηση αν τελικώς αποκτήσαμε καλύτερα παιχνίδια από πριν. Ενδεικτικά ξεχωρίζω εκτός από τα δύο παιχνίδια που ανέφερα προηγουμένως επίσης και το "φαινόμενο" Castlevania: Symphony of the Night, ένα απίστευτα ποιοτικό παιχνίδι που βγαίνει μια φορά στα δέκα χρόνια, το εκλεπτυσμένο και ατμοσφαιρικό survival horror Silent Hill και το Tomb Raider με την γνωστή Lara με τα "φυσικά προσόντα", τα δύσκολα άλματα, τους γρίφους και όλα αυτά με τα οποία φάγαμε το κόλλημα της ζωής μας...Πιστεύω έχουμε να πουμε πάρα πολλά για τους συγκεκριμένους τίτλους, αλλά θα ήθελα να δώ και τα δικά σας top 5. :)
 
Λοιπόν... το δικό μου Top 5 για το PS1

1o και με διαφορά : Resident Evil 2 . Από την αρχή κόλλησα με αυτό το παιχνίδι! Το τερμάτισα με όλους τους δυνατούς τρόπους. Τέλεια ατμόσφαιρα, γραφικά και δράση!

2ο Tekken 3

3o Colin McRae Rally 2

4ο Gran Turismo 2

5o FiFa World Cup 1998 (τότε, με μεγάλη παρέα, είχαν δοθεί επικές μάχες!)

Υπάρχουν πολλά ακόμα,που έπαιζα μανιωδώς όπως F1 1998, Crash Bandicoot, FIFA 1998, ISS pro, κτλ κτλ, αλλά εδώ θα βάλουμε μόνο τα 5 καλύτερά μας!

Υπάρχει και ένα Rally, που δεν θυμάμαι όμως πως το έλεγαν. Θυμάμαι μόνο χαρακτηριστικά πως μέσα στα αυτοκίνητα που είχες για να διαλέξεις, είχε και το Hyundai Coupe (1996-1999), το οποίο τότε ήταν το αυτοκίνητό μου, και είχα πορωθεί μαζί του. Αν θυμάται κανείς ποιό ήταν, ας το πεί παρακαλώ!
 
  1. Metal Gear Solid
  2. Tekken 3
  3. Resident Evil
  4. Gran Tourismo 2
  5. K1 The Arena Fighters
 
Ναι όντως, πολύ καλή κονσόλα που άξιζε τα λεφτά της. Πάμε στα top για μένα:

1)Gran Turismo 2

2)Final Fantasy VIII

3)Tekken 3

4)Tenchu

5)Crash 3
 
Stanfromgreece είπε:
Λοιπόν... το δικό μου Top 5 για το PS11o και με διαφορά : Resident Evil 2 . Από την αρχή κόλλησα με αυτό το παιχνίδι! Το τερμάτισα με όλους τους δυνατούς τρόπους. Τέλεια ατμόσφαιρα, γραφικά και δράση!

2ο Tekken 3

3o Colin McRae Rally 2

4ο Gran Turismo 2

5o FiFa World Cup 1998 (τότε, με μεγάλη παρέα, είχαν δοθεί επικές μάχες!)

Υπάρχουν πολλά ακόμα,που έπαιζα μανιωδώς όπως F1 1998, Crash Bandicoot, FIFA 1998, ISS pro, κτλ κτλ, αλλά εδώ θα βάλουμε μόνο τα 5 καλύτερά μας!

Υπάρχει και ένα Rally, που δεν θυμάμαι όμως πως το έλεγαν. Θυμάμαι μόνο χαρακτηριστικά πως μέσα στα αυτοκίνητα που είχες για να διαλέξεις, είχε και το Hyundai Coupe (1996-1999), το οποίο τότε ήταν το αυτοκίνητό μου, και είχα πορωθεί μαζί του. Αν θυμάται κανείς ποιό ήταν, ας το πεί παρακαλώ!
Αγαπημένο παιχνίδι και το RE 2 βέβαια! Επειδή όμως με τρόμαζε αρκετά τότε δεν το έπαιξα παρά μόνο μια φορά, και με την ψυχή στο στόμα. :D (μόνο τα πρώτα σενάρια του Leon και της Claire) Μόλις πρόσφατα το ξανα-έπαιξα και με χαρά διαπιστωσα ότι παίζεται άνετα και σήμερα. Εφτιαξα μάλιστα και ένα

στο YouTube, αν ενδιαφέρεσαι.
 
Πολυ καλη κονσολα με πολλα εξαιρετικα παιχνιδια που προσωπικα τα παιζω ακομα και σημερα με ευχαριστηση.

1.Dragon warrior VII

2.Final Fantasy VII

3.Final Fantasy IX

4.Castlevania symphony of the night

5.Metal gear solid
 
Δεν υπαρχει top5, εχει τοσα πολλα καλα παιχνιδια που δυσκολα μπορω να διαλεξω.

Με μια προχειρη σκεψη

1) Gran Turismo 2, το εχω λιωσει οσο δεν φανταζεστε (αλλα και το 1 το ειχα λιωσει)

2) Command 'N' Conquer (ολα, το πρωτο, το red alert και το retalliaton)

3) FF VII (αλλα και το 8 και το 9, τα πηρα μολις κυκλοφορισαν)

4) Resident Evil 2, ειναι το πρωτο παιχνιδι που επαιξα και κολησα

5) Marvel VS Capcom EX και γενικα ολα τα Street fighter παιχνιδια οπως τα SFalpha3, SFEX2plusA κτλ.

Αλλα καλλιστα θα μπορουσα να γραψω και ενα σωρο αλλα παιχνιδια οπως sonic wings, raiden project, strikers1945, alundra, NBA LIVE,

NBA JAM TE, V-rally, Colin McRae, Fighting Force, Mortal Kombat, Dune 2000.

Και ενα απο τα πρωτα παιχνιδια που πηρα, το LEGEND, ενα αγνωστο σε πολλους slash'em up (κατι σαν golden axe) που το επαιζα χωρις manual και πριν λιγες μερες το αγορασα καινουργιο, για να βρω επιτελους μετα απο 10+ χρονια πως ριχνονται τα μαγικα και πως γινονται τα combos...
 
Χωρίς συγκεκριμένη σειρά και καθαρά προσωπικές επιλογές από τα παιχνίδια που έχω παίξει και αγαπήσει στην κονσόλα αυτή:

1) Metal Gear Solid

2) Castlevania Symphony of the Night

3) Tekken 3

4) Grandia

5) Κάποιο άλλο που είναι exclusive και δεν μου έρχεται τώρα...
 
Η δικια μου λιστα:

- Legend *

- Colin McRae 2

- Omega Boost

- Syphon Filter

- Soul Blade

Για το LEGEND οπως ανεφερε και ο Mike (που παιζει να ειμαστε οι μονοι που λατρευουμε το παιχνιδι αυτο στο συγκεκριμενο συστημα), ειναι η καλυτερη εξελιξη του Golden Axe (που βγηκε σε SNES χωρις ιδιαιτερη επιτυχια και με χειροτερο gameplay απο το GA). Σε μια σχεδον τρισδιαστατη απεικονιση ανακατεψτε Golden Axe, Soul Blade και Tekken και θα εχετε ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια στο συστημα αυτο. Απο οσο γνωριζω στην Αμερικη δεν κυκλοφορησε λογω του βιαιου χαρακτηρα του.

Legend_%28PlayStation%29_box.jpg


Απλα διαμαντι και mainstay σε οποιαδηποτε 5αδα καλυτερων παιχνιδιων.

Stanfromgreece είπε:
Υπάρχει και ένα Rally, που δεν θυμάμαι όμως πως το έλεγαν. Θυμάμαι μόνο χαρακτηριστικά πως μέσα στα αυτοκίνητα που είχες για να διαλέξεις, είχε και το Hyundai Coupe (1996-1999), το οποίο τότε ήταν το αυτοκίνητό μου, και είχα πορωθεί μαζί του. Αν θυμάται κανείς ποιό ήταν, ας το πεί παρακαλώ!
Το V-Rally 2 ηταν Stan!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπιστευτο οτι βρεθηκε δευτερο ατομο που οχι μονο γνωριζει το LEGEND, αλλα το θεωρει και απο τα καλυτερα παιχνιδια!

Αλλα τα combos εκτελουνται παν-δυσκολα, ακριβως οπως και τα combos του MK4, δηλαδη πατας τα πληκτρα μηχανικα κατα σειρα,

χωρις να συμβαδιζουν οι αντιδρασεις του sprite σου.
 
Να και τριτος στην παρεα :D Το Legend ειναι απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια και το επαιζα φανατικα οπως και το φοβερο sword of berserk στο Dreamcast.Oπως ειπε ο Phil_vr στην αμερικη δεν κυκλοφορησε λογο του βιαιου χαρακτηρα του και ηταν να κυκλοφορησει με το ονομα Κnights of carnage.
 
Aμαν, λες να ειμαστε συγγενεις? Το sword of berserk ειναι απο τα αγαπημενα μου στο dreamcast, ειναι κατι μεταξυ σοβαρου και σατυρας, εχει αιμα και βια, αλλα σε βαθμο "cult". Οταν βαρας τους αντιπαλους ειναι σαν να γινεται σεισμος!
 
Rheinmetall είπε:
Αγαπημένο παιχνίδι και το RE 2 βέβαια! Επειδή όμως με τρόμαζε αρκετά τότε δεν το έπαιξα παρά μόνο μια φορά, και με την ψυχή στο στόμα. :D (μόνο τα πρώτα σενάρια του Leon και της Claire) Μόλις πρόσφατα το ξανα-έπαιξα και με χαρά διαπιστωσα ότι παίζεται άνετα και σήμερα. Εφτιαξα μάλιστα και ένα
Φυσικά!!! Και (αν είναι δυνατόν), μόλις πριν 1 εβδομάδα το πέρασα στον υπολογιστή μου, με σκοπό να το "κεσκονίσω" για μία ακόμη φορά... Λίγο πάντως που το δοκίμασα... κατάλαβα πως έχω σκουριάσει... :(
 
mike είπε:
Δεν υπαρχει top5, εχει τοσα πολλα καλα παιχνιδια που δυσκολα μπορω να διαλεξω.Με μια προχειρη σκεψη

1) Gran Turismo 2, το εχω λιωσει οσο δεν φανταζεστε (αλλα και το 1 το ειχα λιωσει)

2) Command 'N' Conquer (ολα, το πρωτο, το red alert και το retalliaton)

3) FF VII (αλλα και το 8 και το 9, τα πηρα μολις κυκλοφορισαν)

4) Resident Evil 2, ειναι το πρωτο παιχνιδι που επαιξα και κολησα

5) Marvel VS Capcom EX και γενικα ολα τα Street fighter παιχνιδια οπως τα SFalpha3, SFEX2plusA κτλ.

Αλλα καλλιστα θα μπορουσα να γραψω και ενα σωρο αλλα παιχνιδια οπως sonic wings, raiden project, strikers1945, alundra, NBA LIVE,

NBA JAM TE, V-rally, Colin McRae, Fighting Force, Mortal Kombat, Dune 2000.

Και ενα απο τα πρωτα παιχνιδια που πηρα, το LEGEND, ενα αγνωστο σε πολλους slash'em up (κατι σαν golden axe) που το επαιζα χωρις manual και πριν λιγες μερες το αγορασα καινουργιο, για να βρω επιτελους μετα απο 10+ χρονια πως ριχνονται τα μαγικα και πως γινονται τα combos...
Ναι ρε συ! το V-Rally!!! Αυτό ήταν που είχε το αυτοκίνητό μου! χεχε! Πολύ κόλλημα και αυτό!
 
phil_vr είπε:
Η δικια μου λιστα:
- Legend *

- Colin McRae 2

- Omega Boost

- Syphon Filter

- Soul Blade

Για το LEGEND οπως ανεφερε και ο Mike (που παιζει να ειμαστε οι μονοι που λατρευουμε το παιχνιδι αυτο στο συγκεκριμενο συστημα), ειναι η καλυτερη εξελιξη του Golden Axe (που βγηκε σε SNES χωρις ιδιαιτερη επιτυχια και με χειροτερο gameplay απο το GA). Σε μια σχεδον τρισδιαστατη απεικονιση ανακατεψτε Golden Axe, Soul Blade και Tekken και θα εχετε ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια στο συστημα αυτο. Απο οσο γνωριζω στην Αμερικη δεν κυκλοφορησε λογω του βιαιου χαρακτηρα του.

Legend_(PlayStation)_box.jpg


Απλα διαμαντι και mainstay σε οποιαδηποτε 5αδα καλυτερων παιχνιδιων.

Το V-Rally 2 ηταν Stan!
Σωτός! Σωστότατος ο φίλος ο Phill!
 
mike είπε:
Aμαν, λες να ειμαστε συγγενεις? Το sword of berserk ειναι απο τα αγαπημενα μου στο dreamcast, ειναι κατι μεταξυ σοβαρου και σατυρας, εχει αιμα και βια, αλλα σε βαθμο "cult". Οταν βαρας τους αντιπαλους ειναι σαν να γινεται σεισμος!
Eτσι ακριβως φιλε μου.Γουσταρω τρελα να διαλυω αυτα τα μεταλαγμενα τερατα στο sword of berserk το εχω τερματιση απειρες φορες.
 
Χωρίς σειρά προτίμησης:

* Metal Gear Solid (Άπειρα RESPECT στον Kojima)

* Resident Evil 2 (Το πρώτο παιχνίδι που αγόρασα για την κονσόλα... Καταλαβαίνετε τι έπαθα)

* Final Fantasy VIII (Το πρώτο JRPG που έπαιξα... Η ιστορία του Squall και της Rinoa με συνεπήρε μέχρι το τέλος...)

* Parasite Eve (Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα υπόθεση και εκτέλεση)

* Silent Hill (Τα ευκόλως εννοούμενα, παραλείπονται...)
 
1. Gran Turismo 2 (έχω μετρήσει χιλιάδες ώρες gameplay στην κυριολεξία)

2. Metal Gear Solid

3. Tekken 3

4. Silent Hill

5. Crash Bandicoot (το πρώτο της σειράς είναι και το πρώτο παιχνίδι που είδα και έπαιξα στο PS1, έπαθα ζημιά)

πολύ δύσκολο top 5 πάντως!
 
1) Gran Turismo 2 : το έχω παίξει πολλές φορές και μιλάω για πολλές φορές ΜΕΤΑ την εποχή του PS1 !

2) Metal Gear Solid : Πράγματι ο Κοζζίμα επανακαθόρισε την έννοια των βιντεοπαιχνιδιών

3) Soul Blade : Μόνο και μόνο η εισαγωγή σε έκανε να αγοράσεις Playstation ! Ακόμα και σήμερα ακούω τα μουσικά του κομάτια !

4) Resident Evil : Αυτό και το Unreal ήταν τα παιχνίδια που καθόρισαν το φόβο δια της εκπλήξεως στα παιχνίδια (αν και για να είμαστε δίκαιοι θα πρέπει να πούμε πως την εισαγωγή την έκανε το Alone in the Dark)

5) Δεν μπορώ να βάλω κάποιο στην τελευταία διαθέσιμη θέση διότι αισθάνομαι πως θα αδικήσω πολλά άλλα !
 
χμμμμ... :wait2: ...Δυσκολο αλλα για να δουμε...λοιπον: 1) METAL GEAR SOLID απλα... :bow: ...2) SYPHON FILTER 3 3) BUST A MOVE 2 4) COLIN McRAE RALLY 2.0 5) MARVEL vs CAPCOM.
 
Πίσω
Μπλουζα