PS1 Top 5

iliekater είπε:
1) Gran Turismo 2 : το έχω παίξει πολλές φορές και μιλάω για πολλές φορές ΜΕΤΑ την εποχή του PS1 !2) Metal Gear Solid : Πράγματι ο Κοζζίμα επανακαθόρισε την έννοια των βιντεοπαιχνιδιών

3) Soul Blade : Μόνο και μόνο η εισαγωγή σε έκανε να αγοράσεις Playstation ! Ακόμα και σήμερα ακούω τα μουσικά του κομάτια !

4) Resident Evil : Αυτό και το Unreal ήταν τα παιχνίδια που καθόρισαν το φόβο δια της εκπλήξεως στα παιχνίδια (αν και για να είμαστε δίκαιοι θα πρέπει να πούμε πως την εισαγωγή την έκανε το Alone in the Dark)

5) Δεν μπορώ να βάλω κάποιο στην τελευταία διαθέσιμη θέση διότι αισθάνομαι πως θα αδικήσω πολλά άλλα !
Φοβερό παιχνίδι επίσης το Soul Blade με πολύ ξεχωριστή μουσική επένδυση. Εγώ μέχρι και ringtone στο κινητό έβαλα το

 
1.metal gear solid

2.crash 3 warped

3.resident evil 2

4.silent hill

5.tekken 3
 
Ρετρο-ντροπιαστικη αναμνηση: επαιζα μαζι με τον αδερφο για ΩΡΕΣ gran turismo 2. Πολλοι δεν ηξεραν (ουτε ξερουν) οτι τα αυτοκινητα οπου δινει το παιχνιδι ως ανταμοιβη (prizes) εξαρτιωνται απο το αυτοκινητο με το οποιο πηρες το συγκεκριμενο πρωταθλημα.

Δηλαδη αλλο "δωρο" δινει στο ΙΔΙΟ πρωταθλημα εαν το παρεις π.χ. με skyline και αλλο εαν το παρεις με Audi A4. Λοιπον με το αδερφο μου ειχαμε δοκιμασει απειρους συνδιασμους, παιζοντας ωρες. Μετα καναμε save, πηγαιναμε σε σπιτι φιλων και καναμε "φιγουρα" λεγοντας "κοιτα μεγαλε ενα αμαξι, δεν υπαρχει πουθενα". Στο τελος μας προτιναν να μας "εξαγορασουν" τα μυστικα δινοντας μας πατακια, παγωτα και τετοια! Ευτυχως δεν υπηρχε ιντερνετ τοτε να μαθουν το μυστικο!
 
mike είπε:
Ρετρο-ντροπιαστικη αναμνηση: επαιζα μαζι με τον αδερφο για ΩΡΕΣ gran turismo 2. Πολλοι δεν ηξεραν (ουτε ξερουν) οτι τα αυτοκινητα οπου δινει το παιχνιδι ως ανταμοιβη (prizes) εξαρτιωνται απο το αυτοκινητο με το οποιο πηρες το συγκεκριμενο πρωταθλημα.Δηλαδη αλλο "δωρο" δινει στο ΙΔΙΟ πρωταθλημα εαν το παρεις π.χ. με skyline και αλλο εαν το παρεις με Audi A4. Λοιπον με το αδερφο μου ειχαμε δοκιμασει απειρους συνδιασμους, παιζοντας ωρες. Μετα καναμε save, πηγαιναμε σε σπιτι φιλων και καναμε "φιγουρα" λεγοντας "κοιτα μεγαλε ενα αμαξι, δεν υπαρχει πουθενα". Στο τελος μας προτιναν να μας "εξαγορασουν" τα μυστικα δινοντας μας πατακια, παγωτα και τετοια! Ευτυχως δεν υπηρχε ιντερνετ τοτε να μαθουν το μυστικο!
Γιατι ντροπιαστικη ρε Μιχαλη? Ετσι ειναι η αγορα..Προσφορα -ανταποδοση.. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγγνώμη, το Gran Turismo 2 βγήκε τέλος 1999-αρχές 2000!

Πως "δεν υπήρχε Internet";;; Δεν μιλάμε καν για early years, το 2000 είχε πλέον Internet αρκετός κόσμος! Αλλά μάλλον όχι οι Playstation-άκηδες. :p
 
Maddog είπε:
...το 2000 είχε πλέον Internet αρκετός κόσμος! Αλλά μάλλον όχι οι Playstation-άκηδες. :p


Αυτό για τον γιατρό !!!

Το τόπ 5 μου για Ps1

1) Parasite Eve

2) Tekken 3

3) Kurushi

4) Wipeout (όλα...)

5) Gran Turismo 1 (γιατί με αυτό είχα το μεγαλύτερο wow factor ! )
 
Maddog είπε:
Συγγνώμη, το Gran Turismo 2 βγήκε τέλος 1999-αρχές 2000!Πως "δεν υπήρχε Internet";;; Δεν μιλάμε καν για early years, το 2000 είχε πλέον Internet αρκετός κόσμος! Αλλά μάλλον όχι οι Playstation-άκηδες. :p
Υπήρχε μεν ιντερνετ αλλά ο πιο πολύς κόσμος δεν είχε ανακαλύψει τις δυνατότητές του. Εγώ πάντως για πρώτη φορά απέκτησα το 1999/2000, και το είχα για chatting στο ICQ θυμάμαι τότε και για να βλέπω φωτογραφίες και ανοησίες. Ουσιαστικά κατάλαβα ότι είναι ένα τεράστιο πολυ-εργαλείο, αρκετά χρόνια αργότερα κυρίως και με τις δυνατότητες της γρήγορης σύνδεσης. Θυμάμαι πρώτη φορά διαννοήθηκα να ψαξω για walkthrough παιχνιδιού γύρω στο 2005 για το Metal Gear Solid 3. :D
 
Ναι ετσι ακριβως ειναι, υπηρχε ιντερνετ, στην Ελλαδα ειμασταν αιωνες πισω, ουτε ενας στους δεκα δεν ειχε σπιτι του.

Εγω διαβαζα τα walkthrough απο τα περιδικα της εποχης (gamer κτλ).

Φαντασου ειχα ακομα Α500 ! πολυ καλυτερη απο τα pentium της εποχης. (καλα και τωρα ειναι!)
 
Χαχαχα, mike είσαι αδιόρθωτος! :D
 
1)Final fantasy VII

2)Resident evil 1

3)Resident evil 2

4)Broken sword:the shadow of the templars

5)Breath of fire III

[h=1][/h]
 
Είναι γεγονός οτι ένα TOP 5 ανάμεσα σε τόσα παιχνίδια, είναι πανδύσκολο να επιλεγεί, καθώς κάθε μέρα που περνάει, θυμάμαι και από ένα τίτλο - "διαμάντι"...

Ας πούμε, σήμερα θυμήθηκα το αριστούργημα Vagrant Story...

 
Δεν έχω πάιξει πάρα πολλά παιχνίδια για το ps1 έτσι ώστε να κάνω τοπ 5 αλλά σίγουρα 2 θέσεις θα πιάνουν τα alundra και chrono cross.Πραγματικά αριστουργήματα που φέρνουν στο μυαλό τις καλύτερες στιγμές του snes.
 
No.1: Gran Turismo 2 (12 χρόνια και ακόμα λιώνω μαζί του)

No.2: Gran Turismo (Ίδια ιστορία με το GT2)

No.3: Medievil (Τα λόγια περιττά)

No.4: Oddworld - Abe's Oddysee (Εξαιρετικό platform, ακόμα και με τα σημερινά στάνταρ)

No.5: Επειδή δεν θέλω να αδικήσω τα υπόλοιπα παιχνίδια, τιμής ένεκεν τα βάζω εδώ: Όλα τα Crash, όλα τα Tekken, Tombi 1-2, Spyro the Dragon, Wipeout 2097, F1 1997, V-Rally 1-2, Test Drive Le Mans, TOCA World Touring Cars, Colin McRae 2,FIFA 98 μέχρι 2001, Adidas Power Soccer 98, Re-Volt, Kula World, Fisherman's Bait, Bugs Bunny Lost in Time, Bugs and Taz, Rayman 1-2,Soul Blade και το Metal Gear Solid.

Κουραστικό πρός το τέλος, αλλά είναι αρκετά δύσκολο να κάνω ένα απλό top 5 για το PS1...
 
Tupamaro είπε:
Δεν έχω πάιξει πάρα πολλά παιχνίδια για το ps1 έτσι ώστε να κάνω τοπ 5 αλλά σίγουρα 2 θέσεις θα πιάνουν τα alundra και chrono cross.Πραγματικά αριστουργήματα που φέρνουν στο μυαλό τις καλύτερες στιγμές του snes.
Το alundra ειναι παιχνιδαρα.Φερνει πολυ σε zelda του snes!Και ενα ακομα φοβερο παιχνιδι που δεν εβαλα στο προσωπικο μου top-5 ειναι φυσικα το castelvania symphony of the night...
 
Το πρωτο Alundra ηταν ενα συμπαθητικο action rpg που δεν φτανει ουτε στο μικρο δαχτυλΑκι το zelda.Στο μονο πραγμα που μοιαζουν ειναι οτι ειναι και τα δυο action rpg.Για να μην αναφερω και το απαισιο alundra 2 που ο μονος λογος που εκανα την αγγαρια να το τερματισω ηταν γιατι το ειχα αρχισει και δεν αφηνω παιχνιδι μισοτελειωμενο.
 
Eνταξει καλο το alundra, αλλα προσωπικα οχι για τοπ5.

Θα μεινουν εξω παιχνιδια οπως το grand turismo ή το FFVII ?

Tο alundra ηταν καλο σαν σεναριο/πλοκη με καποιους δυσκολους γριφους, αλλα στον τεχνικο τομεα δεν προσφερε πολλα,

γραφικα και ηχος ηταν απλα μια κλαση ανωτερα απο 16μπιτ, οχι ομως απιστευτα για την εποχη τους, οπως τα grand turismo.
 
mike είπε:
Eνταξει καλο το alundra, αλλα προσωπικα οχι για τοπ5. Θα μεινουν εξω παιχνιδια οπως το grand turismo ή το FFVII ?

Tο alundra ηταν καλο σαν σεναριο/πλοκη με καποιους δυσκολους γριφους, αλλα στον τεχνικο τομεα δεν προσφερε πολλα,

γραφικα και ηχος ηταν απλα μια κλαση ανωτερα απο 16μπιτ, οχι ομως απιστευτα για την εποχη τους, οπως τα grand turismo.
για να το πω ευγενικά, χ..... για τα σούπερ ντούπερ τρισδιάστατα γραφικά.Το alundra σε όλους τους τομείς ήταν τέλειο και είχε το μοναδικό χαρακτηριστικό να είναι τρομερά καταθλιπτικό.Μοναδική gaming εμπειρία που δεν επαναλήφθηκε δυστυχώς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εσυ μπορει να χ..... για τα γραφικα, εγω και αλλοι ψηφιζουμε τοπ5 και με τα γραφικα/ηχο.

Δεν μετρανε τωρα πια, αλλα εκεινη την εποχη για αυτο αγοραζες ps1, για τα γραφικα του.

Αλλιως επαιζες το πολυ καλο zelda στο snes, που δεν ειχε 32bit γραφικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Το πρωτο Alundra ηταν ενα συμπαθητικο action rpg που δεν φτανει ουτε στο μικρο δαχτυλΑκι το zelda.Στο μονο πραγμα που μοιαζουν ειναι οτι ειναι και τα δυο action rpg.Για να μην αναφερω και το απαισιο alundra 2 που ο μονος λογος που εκανα την αγγαρια να το τερματισω ηταν γιατι το ειχα αρχισει και δεν αφηνω παιχνιδι μισοτελειωμενο.
Φυσικα και δεν συγκρινω το zelda με το alundra.Εγω ειπα οτι ειναι στο ιδιο στιλ παιχνιδιου.Εξαλου το zelda ειναι το αγαπημενο μου rpg μαζι με το FF7:) αν και το zelda δεν μπορει να χαρακτηριστει 100% rpg καθως εχει και πολλα action/adventure στοιχεια
 
Πραγματικά ειναι πολυ δυσκολη επιλογή στα ΤΟΣΑ διαμάντια του δεν ισχυει η αριθμητικη σειρα αλλα βαζω την αγαπημένη μου πεντάδα

Resindent evil 1,(απορω που δεν το βαλατε) parasite eve 2, silent hill,dino crisis 2 και ναi υπαρχει και τριτος ..Legend

** siphon filter siries,medal of honor medi evil fear effect 1.2. Fade to black και τοσα αλλα διαμαντια
 
Πίσω
Μπλουζα