PS1 Top 5

mike είπε:
Εσυ μπορει να χ..... για τα γραφικα, εγω και αλλοι ψηφιζουμε τοπ5 και με τα γραφικα/ηχο.Δεν μετρανε τωρα πια, αλλα εκεινη την εποχη για αυτο αγοραζες ps1, για τα γραφικα του.

Αλλιως επαιζες το πολυ καλο zelda στο snes, που δεν ειχε 32bit γραφικα.
Προφανώς θα παίξω ΚΑΙ το zelda ΚΑΙ το alundra γιατί πρόκειται για 2 παιχνιδάρες, τα καλά γραφικά είναι ζήτημα μηχανήματος και είναι το εύκολο, το δύσκολο είναι η δημιουργία και σε αυτό το alundra ξεχωρίζει.Σε βύθισε μέσα στον κόσμο του, στην μελαγχολία του, υπήρχε ισορροπία δρασης και γρίφων, οι μελωδίες έδεναν αριστουργηματικά με όλο το παιχνίδι, μιλάμε για ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ και όχι απλά για πολύγωνα που είναι ωραία για ενθουσιάζουν δεκάχρονα στις διαφημίσεις.
 
sephirothson είπε:
Φυσικα και δεν συγκρινω το zelda με το alundra.Εγω ειπα οτι ειναι στο ιδιο στιλ παιχνιδιου.Εξαλου το zelda ειναι το αγαπημενο μου rpg μαζι με το FF7:) αν και το zelda δεν μπορει να χαρακτηριστει 100% rpg καθως εχει και πολλα action/adventure στοιχεια
Φιλε sephirothson δεν σε κατηγορησα :) γιαυτο που ειπες εξαλου γουστα ειναι αυτα και καθενας παιζει τα παιχνιδια που γουσταρει.Απλα για μενα το Alundra ειναι απλα μια κακη αντιγραφη του καταπληκτικου zelda a link to the past.Εχει ενα ξωτικο για ηρωα(τι πρωτοτυπο)σχεδον τους ιδιους μηχανισμους με το zelda,ατσαλο χειρισμο ειδικα στα αλματα και κατι γριφους πραγματικα γελοιους που ειναι να κλαις απο τα γελια και την απελπισια.Πολυ το χαρακτηρισαν δυσκολο αλλα εγω εχω αντιθετη αποψη.Το παιχνιδι ειναι και ευκολο αλλα και μικρο.Το μονο καλο που βρηκα οταν εκανα το ψυχικο να το παιξω ηταν η πολυ καλη μουσικη σε ορισμενα σημεια βεβαια.Και δεν φτανει αυτο αλλα βγαλαν και νουμερο 2 που ειναι ακομα χειροτερο και σιγουρα θα το εβαζα μεσα στο top ten των χειροτερων RPG που εχω τερματιση.Πιστευω οτι η Μatrix software θα μπορουσε να φτιαξει κατι καλητερο απο αυτα τα δυο παιχνιδια.Tωρα για το Final Fantasy 7 οτι και να πω λιγο θα ειναι.Και μονο του οτι ηταν το πρωτο τρισδιαστατο final fantasy λεει πολλα.Το ειχα τετοια τρελα οπως ολα τα RPG βεβαια που το τερματισα μεσα σε 3 μερες ενω ειχα βγαλει και τα 3 weapon.
 
H μόνη σχέση που έχουν το alundra με το zelda είναι πως ανήκουν στο ίδιο είδος, κατα τα άλλα ουδεμία σχέση.Tα ζελντα είναι πιο παιδικά, δεν έχουν σχέση με την ατμόσφαιρα του alundra.Χιλιάδες παιχνίδα άλλωστε μοιάζουν, πουθενά δεν υπάρχει παρθενογέννηση αλλά λίγα είναι αυτά που ξεχωρίζουν.
 
Γιαυτο και το zelda ξεχωρισε με σχεδον 5 εκκατομυρια κομματια πουλημενα ενω το Alundra ειναι απλα ενα ακομα RPG του σωρου με κατι χιλιαδες κομματια.
 
Η συγκριση δεν ειναι alundra-zelda.

Σαν παιχνιδια και μονο, το alundra ειναι λογικα καλυτερο γιατι ειναι πολυ καλυτερο το ps1 απο το SNES!

Αλλα το zelda στην εποχη του ηταν σαφως καλυτερο απο το alundra στην δικη του εποχη.
 
Απλα εκατσε το θεμα γιαυτο το συζηταμε.Εγω δεν μιλαω για συγκριση στον τεχνικο τομεα.Δεν γεινεται να συγκρινω Final Fantasy 1 του Nes με το Final fantasy 13 του ps3.Πως να το κανουμε ομως δεν γεινεται να συγκρινω σαν παιχνιδια σε ολους τους τομοις εννοω το zelda a link to the past με το Alundra.Δεν υπαρχει θεμα συγκρισης.
 
metalcandyman είπε:
Φιλε sephirothson δεν σε κατηγορησα :) γιαυτο που ειπες εξαλου γουστα ειναι αυτα και καθενας παιζει τα παιχνιδια που γουσταρει.Απλα για μενα το Alundra ειναι απλα μια κακη αντιγραφη του καταπληκτικου zelda a link to the past.Εχει ενα ξωτικο για ηρωα(τι πρωτοτυπο)σχεδον τους ιδιους μηχανισμους με το zelda,ατσαλο χειρισμο ειδικα στα αλματα και κατι γριφους πραγματικα γελοιους που ειναι να κλαις απο τα γελια και την απελπισια.Πολυ το χαρακτηρισαν δυσκολο αλλα εγω εχω αντιθετη αποψη.Το παιχνιδι ειναι και ευκολο αλλα και μικρο.Το μονο καλο που βρηκα οταν εκανα το ψυχικο να το παιξω ηταν η πολυ καλη μουσικη σε ορισμενα σημεια βεβαια.Και δεν φτανει αυτο αλλα βγαλαν και νουμερο 2 που ειναι ακομα χειροτερο και σιγουρα θα το εβαζα μεσα στο top ten των χειροτερων RPG που εχω τερματιση.Πιστευω οτι η Μatrix software θα μπορουσε να φτιαξει κατι καλητερο απο αυτα τα δυο παιχνιδια.Tωρα για το Final Fantasy 7 οτι και να πω λιγο θα ειναι.Και μονο του οτι ηταν το πρωτο τρισδιαστατο final fantasy λεει πολλα.Το ειχα τετοια τρελα οπως ολα τα RPG βεβαια που το τερματισα μεσα σε 3 μερες ενω ειχα βγαλει και τα 3 weapon.
Συμφωνο οτι ειναι μια αντιγραφη του zelda αλλα οχι και τοσο κακη :) οπως πολυ σωστα ειπες φιλε μου ολα ειναι θεμα γουστου.Ρε θηριο 3 μερες για το ff7? :award:
 
Μιλαμε φιλε μου για το Final fantasy 7 αμφιβαλω αν αυτες της 3 μερες κοιμηθηκα 5 ωρες συνολικα :D
 
λογικο μιλαμε εξαλλου για παιχνιδαρα.Εμενα αυτο που με ενθουσιασε στο ff7 ειναι η ιστορια(μακραν το καλυτερο story ever) τα materials το γεγονος οτι μπορεις να τα συνδιασεις και να κανει μαγικα,και το ζευγαρωμα των chocobo!!! :cool: Τρεξε απο την μια περιοχη στην αλλην να βρεις το σωστο chocobo βρες την καταλληλη τροφη για να βγει το black chocobo και κτλ.Και μακραν το καλυτερο soundtrack video-παιχνιδιου μαζι με τα donkey kong country 2, zelda ocarina of time και castelvania symphony of the night!!

:bow:
 
sephirothson είπε:
λογικο μιλαμε εξαλλου για παιχνιδαρα.Εμενα αυτο που με ενθουσιασε στο ff7 ειναι η ιστορια(μακραν το καλυτερο story ever) τα materials το γεγονος οτι μπορεις να τα συνδιασεις και να κανει μαγικα,και το ζευγαρωμα των chocobo!!! :cool: Τρεξε απο την μια περιοχη στην αλλην να βρεις το σωστο chocobo βρες την καταλληλη τροφη για να βγει το black chocobo και κτλ.Και μακραν το καλυτερο soundtrack video-παιχνιδιου μαζι με τα donkey kong country 2, zelda ocarina of time και castelvania symphony of the night!!
Ετσι ειναι φιλε συμφωνω.Ωσο αφορα τα Final Fantasy παντως η μεγαλες μου αγαπες ειναι τα Final fantasy 3,4,5,6,7.Eιδικα τα 5 και 6 πραγματικα τα εχω τερματισει 6 φορες το καθενα.3 φορες την κλασικη snes εκδοση και αλλες 3 την ps1 εκδοση.
 
metalcandyman είπε:
Γιαυτο και το zelda ξεχωρισε με σχεδον 5 εκκατομυρια κομματια πουλημενα ενω το Alundra ειναι απλα ενα ακομα RPG του σωρου με κατι χιλιαδες κομματια.
δεν λέει απολύτως τίποτα αυτό, και ο justin bieber πουλάει περισσότερο απο τους rush, who cares.Kι εγώ πιστεύω πως το alttp είναι ανώτερο απο το alundra αλλά δεν σημαίνει αυτό πως το alundra δεν είναι παιχνιδάρα.Παραγνωρισμένο προφανώς αλλα αριστούργημα.Τέσπα, γούστα είναι αυτά.
 
Εννοοιται οτι σε πολλα θεματα δεν παιζουν ρολο οι πωλησεις εξαλου ενδεικτικα το ανεφερα.Στο metal δεν παιζουν κανεναν ρολο γιατι υπαρχουν μπαντες με 2,3 δεισκους που βαζουν κατω μπαντες με 15 αλλα στα videogames καποιες φορες παιζουν ρολο.Γενικα εμενα δεν με απασχολει το θεμα γιατι ωσο πιο αγνωστο ειναι ενα παιχνιδι τοσο πιο ποιλυ το γουσταρω γιαυτο εξαλου ενα απο τα αγαπημενα μου RPG ειναι το Zoda's revenge:Startropics II για το NES που αν ανοιξω θεμα γιαυτο αμφιβαλω αν εστω το ξερουν πανω απο 2,3 ατομα το πολυ.
 
Λοιπόν..

1.Crash (όλα)

2.Rayman

3.Silent Hill

4.Resident Evil 1

5.Wild Arms
 
To ps1 έχει απο ότι φαίνεται και κάποια πανέμορφα 2d side scrollin platforms, με τόση 3d σαβούρα που φάγαμε απο το n64 και διάφορους άλλους δεν πρέπει τέτοια διαμάντια να μένουν θαμμένα.
 
1. Suikoden 2

2. Suikoden 1

3. Final Fantasy 7 και 8

4. WING COMMANDER 3:Heart of a tiger

5. Silent Hill

Απορώ πως δεν έχει αναφέρει κανείς ακόμη τα διαμάντια suikoden. Από τα καλύτερα Japanese RPGs που έχω παίξει. Τρομέρή ιστορία με πολλές ανατροπές και εντονή συναισθηματική φόρτιση, περίπου 108 playable characters (αν τους βρεις όλους στο παιχνίδι) που μπορείς να τους βάλεις στο party σου που αποτελείται απο 6 χαρακτήρες, δικό σου stronghold από ενα σημείο και μέτα στο παιχνίδι, στοιχεία στρατηγικής, μεγάλο σε διάρκεια και εναλακτικά φινάλε. What's not to like? ;)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) Resident Evil 2

2) Final Fantasy VIII

3)Tekken 3

4)Legacy of Kain: Soul Reaver:cool:

5)Crash Bandicoot :D
 
Final Fantasy IX

Final Fantasy VII

Gran Turismo 1

Metal Gear Solid

Resident evil 1
 
Final Fantasy 7,8,9 [Ότι κ-α-λ-ύ-τ-ε-ρ-ο έχω πάιξει]

Resident Evil 2,3

Spyro The Dragon 2,3

Tomb Raider [Όλα]

Takken 3
 
Symphony of the night το το καλύτερο παιχνίδι του ps1 χαλαρά. R type delta, metal gear, resident evil, iss pro evolution τα επόμενα.

Να δούμε πότε και αν θα μπορέσω να παίξω στο retroarch με shaders κλπ θα είναι το κάτι άλλο
 
1) Grandia 1: To αγαπημένο μου rpg.

2) Rival Schools - United by Fate: To αγαπημένο μου fighting game

3) Soul Blade: Από τα αγαπημένα μου fighting games που πάντα προτιμούσα από το Tekken που ήταν το πιο δημοφιλές fighting game της εποχής. Γι' αυτό πολύ χάρηκα όταν το Soul Calibur όχι μόνο βελτίωσε την συνταγή αλλά έγινε και πιο δημοφιλές.

4) Lunar 1&2: Τα δεύτερα αγαπημένα μου rpg (δύσκολο να διαλέξω ανάμεσα στα δύο αν κι αντικειμενικά το 2ο είναι καλύτερο). Κρίμα που δεν βγήκε ποτέ το Lunar Magic School για Playstation. Kαι δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.

5) Τοmbi: Το καλύτερο platform game για Playstation 1. Κι ένα από τα πιο υποτιμημένα. Δυστυχώς στο Playstation πουλούσαν κυρίως υπερτιμημένες μετριότητες όπως το Rayman και το Disney's Hercules (τρελή απογοήτευση, το Disney's Aladdin για Mega Drive ήταν κλάσεις ανώτερο).

mike είπε:
Η συγκριση δεν ειναι alundra-zelda. Σαν παιχνιδια και μονο, το alundra ειναι λογικα καλυτερο γιατι ειναι πολυ καλυτερο το ps1 απο το SNES!
Μ' αυτήν την λογική το Bubsy 3D είναι καλύτερο από τα παλιότερα Bubsy. Όχι ότι τα παλιά Bubsy games ήταν καλά παιχνίδια αλλά τουλάχιστον δεν είχαν τα χάλια του 3D. To Alundra είναι απίστευτα υπερτιμημένο κι ο ισχυρισμός που κάνουν μερικοί ότι είναι καλύτερο από το Zelda είναι αστείος. Εκτός κι αν εννοούν τα Zelda για το NES και το Philips CD-i.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα