PS2 σε PC

konsttanttinos

RetroN00b
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
0
Παιδια τι χρειαζεται για να συνδεσω το ps2 στο pc;
 
Για να κάνεις τι ακριβώς;
 
Μήπως εννοείς το χειριστήριο;
 
Ή μήπως να μεταφέρεις την εικόνα στο PC ωστε να κάνεις record κάποιο παιχνίδι; Στην περίπτωση αυτή η κάρτα σου θα πρέπει να διαθέτει είσοδο video ;)
 
εκτος αν θελει για μεταφορα αρχειων (memory card) η για προσβαση στο internet (on line gaming) χρειαζεται network adapter

howto_HDloader_5.jpg


networkadaptors.jpg


ή αυτο μεσω usb

1.jpg


FS13075%20PS2%20USB%20Network%20Adapter-A2.jpg


αλλα υπαρχει και πρoγραμμα οπου το βαζεις σε ενα flashaki usb και το βλεπει σαν hard disk οταν θα το συνδεεις στην θυρα usb στο ps2(οπως στο PC),οπου μπορεις μεσω αυτου να μεταφερεις αρχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θελω απλα να εχω την εικονα των παιχνιδιων στηνοθονη μου, γιατι κανω το pc multimedia station,παρολο που ειναι παλιος.Η καρτα μου ειναι η

ATi Radeon X1950 PRO για μητρικη τεχνολογιας AGP.Συνοδευεται απο αρκετα καλωδια, εχει video out, και μεταξυ αυτων ενα καλωδιο 3 εξοδων που συνδεεται με τις τρεις εξοδους του καλωδιου του ps2 αλλα δεν βλεπω εικονα-βασικα δεν ξερω πως να ψαξω..Απλα θελω να μου πειτε τι απαιτειται επιπλεον σε hardware - software.
 
αυτο γινεται αν εχει video in η καρτα γραφικων σου.ακομα καλυτερα s-video in.ειναι ενα πενταπολικο βυσμα.συνδεεις λοιπον το καλωδιο εικονας του ps2 κατα προτιμηση s-video στην εισοδο της καρτας.πρωτα ομως θα κατεβασεις και θα εγκεταστησεις ενα freeware προγραμματακι τον dscaler.ψαξε σε φορουμ τι ρυθμισεις θα κανεις στο προγραμμα γιατι ειναι πανω απο δυο χρονια που το χρησιμοποιησα.η εικονα που δινει απο s-video ειναι παρα πολυ καλη αλλα θελει δυνατο επεξεργαστη για να χρησιμοποιησεις τα φιλτρα βελτιωσης της εικονας.το μονο προβλημα ειναι οτι εισαγει ενα μικρο αλλα αισθητο lag στην εικονα δηλαδη ενω εσυ κουνας τον χαρακτηρα η κινηση φαινεται ελαχιστα αργοτερα στην οθονη
 
Πίσω
Μπλουζα