Ps3 πρόβλημα με σύνδεση σε οθόνη CRT με scart.

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.519
Αντιδράσεις
2.369
Για ένα project που έχω στα σκαριά, έχω δυνδέσει το ps3 με την crt τηλεόραση 28" thomson που έχω. Χρησιμοποιώ το official καλώδιο rca σε scart που είχε μέσα το κουτί του ps3. Η τηλεόραση δεν είναι τετράγωνη αλλά κάπως wide.

Εικόνα δείχνει μια χαρά. Το πρόβλημα είναι πως ενώ έχω ρυθμίσει αναλόγως τα video settings η εικόνα να είναι 4:3, το ρημάδι συνεχίζει να δείχνει εικόνα σε 16:9 κόβωντας το γνωστό πάνω κάτω. Κάτι που δεν θέλω σε καμία περίπτωση.

Δεύτερο πρόβλημα (λες και δεν μου έφτανε το πρώτο) είναι πως ενώ τα παιχνίδια με στατικό backrgound δείχνουν κανονικά, παιχνίδια με animated background και σβέλτο animation, τα background αναβοσβύνουν σαν να μη πω τι.

Βάλτε κανένα χεράκι ρε παιδιά γιατί βλέπω το ps3 να φεύγει από το παράθυρο.
 
Μάριε έχω κι εγώ μια 25" CRT THOMSON (black Pearl) και με το 4:3 έχω το ιδιο πρόβλημα...σε κάθε σύνδεση που κάνω μέσω SCART πρέπει να πηγαίνω χειροκίνητα να αλλάζω κάθε φορά τα settings μέσα από το menu από 16:9 σε 4:3...με κανένα τρόπο δεν μου κρατάει τις ρυθμίσεις....

Για το δεύτερο κάτι τρέχει με τον (κάθετο ?) χρονισμό της τηλεόρασης...δοκίμασες την ίδια κονσόλα σε άλλη CRT TV ?

Έχω την εντύπωση ότι τα προβλήματα σου οφείλονται στην τηλεόραση και όχι στο PS3....
 
Δυστηχώς δεν έχω δεύτερη crt τηλεόραση για να το δοκιμάσω. Και η φάση είναι πως τη συγκεκριμένη τηλεόραση την αγόρασα για να την συνδέσω με το ps3.
 
To pinout του scart ειναι το εξης:

scart.png

Αυτο που καθοριζει τις διαστασεις της οθονης ειναι η ταση στο pin 8:εαν ειναι μεχρι 7 βολτ ειναι 16:9 ενω εαν ειναι απο 9,5 βολτ και πανω ειναι σε 4:3.Υποπτευομαι οτι το ps3 ειναι υπευθυνο αλλα για σιγουρια πρεπει να μετρηθει με πολυμετρο η ταση και μετα να γινει η αναλογη πατεντα ;)
 
Πολύ ωραίος angel_grig σε ευχαριστώ. Πρέπει βέβαια να βρω και να δοκιμάσω άλλη τηλεόραση για να βρω τι στο καλό φταίει και τα background γραφικά κάνουν σαν φωτορυθμικά.
 
Υπάρχει και η πιθανότητα να φταίει το καλώδιο. Δοκίμασε να συνδέσεις την κονσόλα με ένα rgb scart που βγάζει πραγματικό rgb signal. Κάτι σαν αυτό πχ
 
Με ακριβώς αυτό το καλώδιο δοκίμασα. Για την ακρίβεια ήταν μέσα στο κουτί του ps3 και δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ μέχρι τώρα. Δύσκολο μου φένεται να έχει πρόβλημα από κατασκευής. Πιστεύεις το αντίθετο;
 
Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά rgb scart καλώδια, από διάφορους κατασκευαστές στο ps1 μου. Το μόνο καλώδιο που είχε καθαρό σήμα είναι αυτό που παρέθεσα.

Βλέποντας το pinout που παρέθεσε ο angel_grig, βλέπω πως το καλώδιο δεν είναι κατασκευασμένο για να δέχεται σήμα 16:9.

Εναλλακτικά, το πρόβλημα θα είναι στην ίδια την κονσόλα. Αν έχει πιο πρόσφατο firmware, μάλλον έχουν αφαιρέσει την δυνατότητα να παίζει σε 4:3 .
 
Update στο θέμα.

Σήμερα έπεσε στα χέρια μου μια τηλεόραση sony trinitron 29" με 2 scart. Σύνδεσα το ps3 για να δω αν εμφανίζει το ίδιο πρόβλημα. Κρατάω πατημένο το power μέχρι να ακουστούν 2 beep αλλά εικόνα, ήχος τίποτα. Το δοκίμασα πενήντα φορές. Το κουφό είναι πως στην thomson crt δείχνει εικόνα και εμφανίζει την ερώτηση να αλλάξει το σήμα εικόνας αλλά στην sony μαύρη οθόνη. Ούτε firmware update έκανε αυτό το διάστημα ούτε τίποτα.

Έψαξα και είδα πως την ρύθμιση για scart την έχουν από το firmware 2.50 και μετά. Το ps3 έχει την τελευταία 4.70. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παίζει με την thomson και όχι με την sony (είναι και ίδια εταιρία παναθεμάτο).
 
To παραπάνω θέμα με την sony λύθηκε και το πρόβλημα με τα background που αναβοσβύνουν παραμένει. Επειδή και η sony είναι 50hz υποψιάζομαι πως αυτό φταίει. Φαντάζομαι πως δεν θα εμφανίζει το πρόβλημα σε τηλεόραση 100hz. Ίδωμεν.
 
Κανε μια ολικη επαναφορα μηπως και φτιαξει. Τα ιδια εκανε και το δικο μου πριν κανα μηνα. Η τηλεοραση που πηρες υποστηριζει 60hz;
 
Oύτε καν, είναι 50hz.

Πάντως το ps3 απορρίφθηκε σαν λύση με την crt. Λόγω των πολλών μυνημάτων που σκάνε στην οθόνη login, save κλπ και επιπλέον ότι η οθόνη στη crt είναι 16:9, ασχέτως αν είναι ρυθμισμένο το 4:3. Nα είναι καλά το pc με το supermodel.
 
Πίσω
Μπλουζα