Ps3 Backward Compatibility

Gyubrush

RetroMaNiaC
Joined
24 Ιαν 2007
Μηνύματα
579
Αντιδράσεις
18
klainmaingr είπε:
Έχεις δίκιο. Τώρα googlara και έχει ενσωματωθεί σε όλες τις κονσόλες απο τις 40gb και μετά. H 60ρα η launch που έχεις με την backward compatibility(τυχερέ) δεν το υποστηρίζει.Είναι μια ασφαλής διαδικασία πάντως αν σκεφτείς οτι ενεργοποιείται και αυτόματα σε περίπτωση υπερθέρμανσης της κονσόλας, παρόλες τις αντίθετες φήμες που υπήρχαν.

Λογικά το δικό σου θα έχει μαζέψει αρκετή σκόνη εσωτερικά μετά απο τόσα χρόνια. Εφόσον χρονικά είσαι εκτός εγγύησης ούτως η άλλως, αν έχεις προβλήματα με τον θόρυβο σε σχέση με παλιότερα, δεν χάνεις τίποτα να το ανοίξεις και να το φυσήξεις προσεκτικά :)
Το backward compatibility τι ειναι?
 
There is only one way to play PS2 games.

A PS2!
 
τί να σου πω, το δικό μου 40αρι δεν έχει ίχνος συμβατότητας με το 2...
 
keropi είπε:
τί να σου πω, το δικό μου 40αρι δεν έχει ίχνος συμβατότητας με το 2...

Το 40αρι δεν ειναι με τις 4 θυρες usb μπροστα?Η ειναι και το 60αρι ετσι?
 
Στην ευρώπη μόνο το 60ρι είχε 4 usb ports και backwards compatibility.

Και αυτό είναι και που μας αφορά.

Εγκυκλοπαιδικά, στην αμερική κυκλοφόρησαν ελάχιστα κάποια περιορισμένα 20ρια και κάποια παρτίδα 80ρια με τα παραπάνω specs.
 
Μονο τα NTSC ps3 ειχαν HARDWARE backwards compatibility (το γιαπωνεζικο δηλαδη και το αμερικανικο). Και συγκεκριμενα οι 20 και 60gb εκδοσεις, και καποια 80gb

Το software emulation στα ευρωπαικα 60αρια ειναι ενα joke (το χει φιλος)... αλλα games παιζουν αργα, αλλα πιο γρηγορα ... δεν λεει και πολλα

Επισης παντα παιζεις τα ιδια region ps2 games με το ps3 σου. δηλαδη εαν εχω γιαπωνεζικο ps3 (οπως εγω πχ) παιζω μονο τα original γιαπωνεζικα ps2 παιχνιδια και οχι πχ τα αμερικανικα η ευρωπαικα

Δειτε και εναν πινακα εδω να σας λυθουν τυχον αποριες (scroll down)

http://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_3
 
Eυρωπαικο 60αρι με software emulation παιζει αψογα καμμια 30-40αρια αυθεντικα ps2 games,no problem here,πραγματικα κανενα προβλημα.

Το μοναδικο ps2 παιχνιδι με glitches που συναντησα ηταν το Outrun2,thats'it.

Επισης τα ιδια και αυτονοητο ολα τα ps1 μου games...... ,ξετρυπωσα ενα που δεν παιζει,ενα που ηθελα πιο πολυ απο ολα και απεκτησα τελευταιως ,δυστυχως δεν παιζει το Rebel Assault 2. :(
 
ο κουμπάρος μου έχει κανονικότατο Ευρωπαϊκό PS3 με όλο το ps2 "emulation" σε hardware. Παίζει τα πάντα... τώρα ποιά έκδοση είναι δεν ξέρω... είχε όμως 600+ ευρώ
 
600+ Euro ?!?!??! τι λέτε ρε ?!? πάνε καλά τα παλικάρια στην Sony ? όπως αναφέρθηκε πριν μόνο Αμερικάνικα/Ιαωπνικά είχαν το ΕΕ (Emotion Engine) του PS2 για να παιζουν τα προηγούμενα...τώρα γιατί τον εταλάντεψαν βασιλικά στην ευρωπαϊκή έκδοση δεν ξέρω......ευτυχώς έχω ΧΒΟΧ360 ! :eek: o_Oo_O
 
keropi είπε:
ο κουμπάρος μου έχει κανονικότατο Ευρωπαϊκό PS3 με όλο το ps2 "emulation" σε hardware. Παίζει τα πάντα... τώρα ποιά έκδοση είναι δεν ξέρω... είχε όμως 600+ ευρώ

Μωρε ισως παιζει καλα και ισως τα περισσοτερα πολυ κοντα στο original (95+%) αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι "hardware" based emulation. Κανενα PAL μηχανημα δεν ειναι. Ο φιλος μου ο Κωστας ειχε και αυτος το πρωτο PAL PS3 και το ψαξαμε πολυ με part numbers, etc. Δες και το πινακακι που παρεθεσα προηγουμενως να δεις ... δυστυχως ετσι ειναι

Ενα (δοκιμασμενο) game που δεν παει καλα σε PAL BC PS3 ειναι το Soul calibur 3. Παει αρκετα πιο αργα μεσα στο game η επιταχυνει και σταματαει παλι ... παντως καλα δεν παιζει με την καμια

Edit : Δειτε και αυτα τα λινκς για να δειτε οτι I'm not talking out of my ass! :p

http://news.spong.com/article/11869/PS3-PAL-Hardware-Specs-Less-Backwards-Compatibility

http://www.gameover.gr/forum/topic/PS3-Backwards-Compatibility.5692.html?page=3

"Δεν είναι τόσο απλό. Τα Pal 60άρια έχουν το chip γραφικών του PS2 και κάνουν emulation του επεξεργαστή σε αντίθεση με τα NTSC που έχουν και το chip γραφικών και τον επεξεργαστή. Το να γίνει 100% software emulation είναι δύσκολη υπόθεση και πάλι θα υπάρχουν ασυμβατότητες με κάποιους τίτλους."

http://www.gameover.gr/forum/topic/PS3-Backwards-Compatibility.5692.html?page=2#post-177609
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βέβαια εδώ που τα λέμε είναι κρίμα όπως και να χει να "ταλαιπωρείς" το ps3 (ιδιαίτερα εφόσον μιλάμε για τα παλιά που είναι επιρρεπή σε ylod και προβλήματα με το laser) με ps2 games, όταν ένα ps2 το βρίσκεις πλέον με πολύ λιγότερο απο 50 ευρώ (+memento + copies κτλ κτλ)
 
klainmaingr είπε:
Στην ευρώπη μόνο το 60ρι είχε 4 usb ports και backwards compatibility.Και αυτό είναι και που μας αφορά.

Εγκυκλοπαιδικά, στην αμερική κυκλοφόρησαν ελάχιστα κάποια περιορισμένα 20ρια και κάποια παρτίδα 80ρια με τα παραπάνω specs.
Τελικα εκανα λαθος,εχω το 60αρι με τις 4 usb μπροστα.Παντως εχω δοκιμασει το pop2 και δουλευε μια χαρα καθως και το gt.
 
Daytime Dreamer , τώρα που το λες όντως δεν έχει τίποτα από το hardware του PS2... πάντα νόμιζα ότι ήταν σαν το Αμερικάνικο... ΛΟΛ fail
 
Sony's Euro PS3 will play fewer older games

Friday 23 Feb 2007 - 13:38

When Sony released its PlayStation 3 games console in the U.S. and Japan, it was criticized because despite its vaunted "backwards compatibility" with games for the older PS2 console, it couldn't play them all. But Sony plans to offer European customers a special version of the PS3 that is compatible with fewer older games, not more.

The version of the PlayStation 3 launched in the U.S. and Japan contained special hardware, notably the PS2's Emotion Engine microprocessor, just to ensure compatibility with PlayStation and PS2 games. Nevertheless, the PS3 was still incompatible with more than 200 PlayStation and PS2 games at launch.

Now that situation will get worse.

"The Emotion Engine has been removed and that function has been replaced with software," said Nick Sharples, a spokesman for Sony Computer Entertainment Europe Ltd. in London. That has a "slightly detrimental effect" on compatibility, he said.

Successive software updates have made the U.S. version of the PS3, with its dedicated hardware, compatible with 98 percent of PS2 games, he said.

Apart from the missing Emotion Engine, the rest of the European console remains unchanged -- although the company will only offer one model, with a 60GB hard disk, in Europe.

Πηγή

PS3 Compatibility Chart

Model# CECHA01 (60GB PLAYSTATION 3 System)

Some PlayStation 2 or PlayStation format software titles may perform differently on this system than they do on PlayStation 2 or PlayStation systems, or may not perform properly on this system. (released November 2006)

Πηγή

Δείτε επίσης

Υ.Γ. Έχω το παραπάνω μοντέλο 60GB (του έχω αλλάξει τον σκληρό μ' έναν 500άρι). Το video της εισαγωγής του GT4 κάνει διακοπές. Το PS2 το έχω δανείσει σ' ένα φίλο, οπότε δεν το έχω τρέξει εκεί για να δω διαφορές, αλλά υποθέτω ότι εκεί θα παίζει κανονικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
νομίζω σκοπίμως έχουν θάψει το backward compatibility για να τα πουλήσουν μέσω psn

όπως και να 'χει όμως νομίζω πως τα παιχνίδια του ps2 σε μια καινούργια tv θα δείχνουν καλύτερα μέσω hdmi
 
keropi είπε:
Daytime Dreamer , τώρα που το λες όντως δεν έχει τίποτα από το hardware του PS2... πάντα νόμιζα ότι ήταν σαν το Αμερικάνικο... ΛΟΛ fail
Δυστυχως μαν ... πρεπει παντα εμας τους PAL χρηστες εδω στην Ευρωπη να μας μαμανε ...

tarasque είπε:
νομίζω σκοπίμως έχουν θάψει το backward compatibility για να τα πουλήσουν μέσω psnόπως και να 'χει όμως νομίζω πως τα παιχνίδια του ps2 σε μια καινούργια tv θα δείχνουν καλύτερα μέσω hdmi

Και καλυτερα δειχνουν και πιο γρηγορα φορτωνουν και το upscale σε μερικα ειναι χρησιμο ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα