PS3 Hard drive upgrade !

marag

Retro Member
Joined
23 Νοέ 2007
Μηνύματα
107
Αντιδράσεις
1
Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς του PS3 αν είναι σκόπιμο το format του νέου μου δίσκου (320GB WD Scorpio) σε FAT32 μέσω του PC πριν τοποθετηθεί μέσα στο PS3 ή να τον φορμάρω μέσα στο PS3 και μετά να κάνω restore το backup που έχω ήδη πάρει σε άλλον εξωτερικό ? :wait2:

κάπου διάβασα ότι το format μέσω του PS3 (όχι το quick που δεν προτείνεται) μπορεί να διαρκέσει μέχρι και 32 ώρες :sleep:

τι λέτε ???

Thanks.
 
Αν σου δινει την δυνατοτητα να τον φορμαρεις μεσα στο ps3 καντο απο εκει.

Δυστυχως δεν γνωριζω παραπανω αλλα η εμπειρια σου θα ειναι χρησιμη μιας και ο δικος μου 60αρης εχει τιγκαρει απο Divx,mp3,photo και ειναι καιρος για αλλαγη.

Iσως καποιος αλλος να γνωριζει παραπανω. :xm:

Περιμενουμε. :thumbup:
 
Και εγώ μάλλον πάω για αλλαγή.

Το δικό μου σκεπτικό το οποίο δεν έχω δοκιμάσει σττην πράξη είναι format μέσα από το PC και μεταφορά.

Αν δω ότι δεν τον βλέπει σωστά τότε θα κάνω και τοπικά το format
 
περίπου 30 λεπτά τα 500GBs από ότι διαβάζω τριγύρω...

Το μεγαλείο του PS3 στην αντικατάσταση δίσκου... επίσημο, ελεύθερο, φτηνό, το κάνεις μόνος σου με τις ευλογίες και τις οδηγίες της εταιρείας.

http://au.playstation.com/support/ps3/guide/ps3_40gb_hdd_change.jhtml

Οδηγίες θα βρεις και στο επίσημο manual που συνόδευε την κονσόλα σου.
 
Πέστα Ambu,πέστα!!!
 
Έχω την εντύπωση ότι δίσκος 320 GB δεν μπορεί να γίνει format σε FAT32 σαν ένα partition.


EDIT:
το κοίταξα, από ότι φαίνεται μέσω Windows δεν γίνεται. Οπότε ελπίζω να τρέχεις άλλο OS αλλιώς ψάχνεις για 3rd party utility. H΄τελικά ξεχνάς το format στο PC και αφήνεις να το κάνει το PS3. ;)

http://support.microsoft.com/kb/314463/EN-US/

http://support.microsoft.com/kb/184006/en-us

Windows 2000 and Windows XP can read and write to FAT32 file systems of any size, but the format program included in Windows 2000 and higher can only create FAT32 file systems of 32GiB or less. This limitation is by design and according to Microsoft was imposed because many tasks on a very large FAT32 file system become slow and inefficient.[14][19] This limitation can be bypassed by using third-party formatting utilities or by using the built-in FORMAT.EXE command-line utility.
http://en.wikipedia.org/wiki/FAT_32
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστώ θερμά για την βοήθειά σας !
 
Προς στιγμήν σάστισα και νόμιζα ότι ο doc πήρε ps3 :D

Αφότου διάβασα το post,επανήλθα στα κανονικά μου. :D
 
@maddog

Ποιος εμπιστεύεται τα windows για να κάνει φορμάτ τους δίσκους του... Swissknife

Key Features:Formats faster than the OS (click on chart for details)

Allows change of cluster size during Full format or Quick Format

Divides a single hard drive into one or more partitions

Supports Hi-Speed USB, PCMCIA, SATA, SCSI, USB 1.1, and FireWire® external drives

Supports Fixed and Removable disk formats

Supports FAT, FAT32 & NTFS systems

Allows creation of a single partition of up to 2048GB of FAT32 or NTFS file systems.

Full format or Quick Format of existing partitions

Selective partitions can be modified for optimum flexibility

Supported Operating Systems:

Windows XP (Home, MCE, Professional and Server edition, all service packs)

Windows 2000 (Professional and Server edition, all service packs)

Windows NT 4.0 Workstation and Server

Windows Me

Windows 98 (First and Second Editions)

Windows 95b (OSR2 Edition)
και δωρεάν; ;) :)
 
Και εγώ τι είπα ρε συ Νεκ;

Maddog είπε:
Οπότε ελπίζω να τρέχεις άλλο OS αλλιώς ψάχνεις για 3rd party utility.
Πάντως χρήσιμο που μπορείς να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο. :)
 
Ωπ,τι είν' τούτο ;

Τhanks Ambu ! :thumbup:
 
Ο 320GB δίσκος ήδη φορμάρεται στο "αργό" μέσα στο PS3 από εχθές στις 20:10 περίπου και ολοκληρώνεται σήμερα στις 17:30. οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1) όταν είναι έτοιμος και κάνω restore του backup που έχω αποθηκεύσει σε εξωτερικό USB δίσκο, θα περάσει πέρα από games,movies κ.λ.π. και τις ρυθμίσεις του συτήματος (internet settings,HD settings,Audio κ.λ.π) ή πρέπει να τα πειράξω από την αρχή ?

2) αν κοπεί το ρεύμα στην διάρκεια του αργού format τι πιθανότητες έχω να πάρω τον καινούργιο 2.5άρι στο χέρι ?

Ευχαριστώ !
 
Καμία πιθανότητα να πάρεις στο χέρι τον δίσκο από το Format, δεν του κάνεις και Low level δα :)

Αλήθεια θυμάται κανείς το lowlevel format? ή την εντολή Park στην Amiga?

Όαο για τα υπόλοιπα φίλε marag μάλλον είσαι ο πρώτος που αλλάζει δίσκο εδώ μέσα οπότε θα μας πεις σύντομα :D
 
Γιατί το αργό format φίλε μου; To μόνο θέμα που προκύπτει από το quick format, είναι η δυνατότητα τυχόν επαναφοράς των δεδομένων που υπήρχαν πριν από αυτό και δεν νομίζω ότι σε ενδιαφέρει εσένα αυτό, ειδικά εάν είναι και καινούργιος ο δίσκος. Χαράς την υπομονή σου και το κουράγιο σου (χώρια που θα μπορούσες να τον φορμάρεις στον υπολογιστή σου πριν τον ταΐσεις στο PS3). Τέλος πάντων, περιμένουμε νέα και τις εντυπώσεις σου από την χειρουργική επέμβαση.
 
Δεν προκύπτει μόνο αυτό το πρόβλημα ambu. Η βασικότατη διαφορά είναι ότι στο quick format δεν γίνεται ο παραμικρός έλεγχος στα sectors του δίσκου για τυχόν physical problems (bad sectors) που μπορεί να υπάρχουν και σε ολοκαίνουριο (ελαττωματικό...) δίσκο.

Φυσικά για να γράψεις τα σκουπίδια του PS3 μάλλον δεν έχει σημασία... :D

Αλλά δεν προτείνω ποτέ quick format σε καινούριο δίσκο που θα χρησιμοποιηθεί για οποιαδήποτε στοιχειωδώς σοβαρή χρήση. Το full format είναι το πρώτο βήμα ελέγχου της αξιοπιστίας ενός νέου δίσκου. Ανεπαρκές μεν, αλλά καλύτερα να το κάνεις... :)
 
Και εγώ είμαι της άποψης:Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.
 
Διάβασα σε forums για tips & tricks περί του PS3 ότι το αργό format όχι απλά προτείνεται αλλά σχεδόν επιβάλεται για να μην έχει ο χρήστης στο μέλλον προβλήματα με το νέο μεγάλο δίσκο που εγκαθηστά στο μηχάνημα. από εκεί και ύστερα σας αναφέρω ότι το project είχε επιτυχία 100%, έχω 298GB συνολικά και πλέον το downloading και το γέμισμα γενικά δεν με φοβίζει. ο νέος δίσκος έχει τεράστια διαφορά στην ταχύτητα από τον παλιό 40άρι της εταιρείας. χρονομέτρησα installation σε ίδιο game που κατέβασα και ο χρόνος του νέου δίσκου είναι περί του 1/4 από τον παλιό !!!

Τελικά πιστεύω ότι ο εκάστοτε νέος κάτοχος ενός PS3 επιβάλεται να αλλάξει τον σκληρό με κάποιον μεγαλύτερο και ταχύτερο !

εγώ πήρα αυτόν :

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303000
 
Μου φαίνεται πολύ παράξενο πως ένας δίσκος που δουλεύει στις ίδιες στροφές με αυτόν που έχει το ps3 (5400) και με μνήμη buffer 8mb να είναι τόσο γρήγορος από τον εργοστασιακό.

Δηλαδή αν έμπαινε ένας 7200 τι θα γινότανε? :xm:
 
Δέν έχω ακόμα σκοπό να αλλάξω τον σκληρό (0 80άρης αρκεί για κανονική χρήση) άν όμως έχεις καλύτερες επιδόσεις , τότε δέν είναι άσχημη ιδέα. Επίσης, σε μπριζώνει και για Linux ! (Και emulators φυσικα !)
 
Grip είπε:
Μου φαίνεται πολύ παράξενο πως ένας δίσκος που δουλεύει στις ίδιες στροφές με αυτόν που έχει το ps3 (5400) και με μνήμη buffer 8mb να είναι τόσο γρήγορος από τον εργοστασιακό.Δηλαδή αν έμπαινε ένας 7200 τι θα γινότανε? :xm:
πολές φορές φίλε μου οι "ονομαστικές" ταχύτητες από τις πραγματικές έχουν διαφορά ,το έχουμε δει και στα PC, εκτός αυτού οι εργοστασιακοί δίσκοι του PS3 φέρουν και δικές τους ετικέτες που αναγράφεται (τουλάχιστον στον 40άρι) "Not suitable for laptop use" , αρκετά παράξενο αν σκεφτεί κανείς ότι ΔΕΝ διαφέρει από έναν κλασικό δίσκο για laptop :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα