Pseudosaturn Αποστολή από Αμερική ως δώρο

leno1232

RetroWannaBe
Joined
14 Απρ 2020
Μηνύματα
92
Αντιδράσεις
21
Αρχικά να ζητήσω συγνώμη από τους διαχειριστές για την ανάρτηση μου. Εάν θεωρούν πως είναι άσχετη με το θέμα μπορούν να την κατεβάσουν, αλλά θαρρώ πως είναι σχετική.

Πριν από 2 εβδομάδες, ένας φίλος μου έστειλε από Αμερική ένα χρησιμοποιημένο pseudo Saturn, μόνο το κασετάκι, χωρίς κουτί, αποδείξεις κλπ. Ο φίλος μου λοιπόν, μου το ταχυδρόμησε στην Ελλάδα με USPS αλλά έκανα βλακεία και του είπα να πληρώσω 53 ευρώ, ταχυδρομικό κόστος.
Το δεματάκι, ο φίλος μου το δήλωσε ότι έχει αξία 20$ με μεταφορικά 53$. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι, πόσο τελωνείο θα πληρώσω αναλογιζόμενος ότι είναι χρησιμοποιημένο το cartridge;
 
Το ότι είναι cartridge δεν παίζει κανένα ρόλο στο τι θα σου χρεώσουν. Συνηθίζουν να χρεώνουν τιμή+μεταφορικά+φπα+έξοδα εκτελωνιστή.
Με άλλα λόγια Welcome to the dark side.
 
Μαλλον ρωταει ο φιλος αν θα χρεωθει βαση τα USD$20 ή τα $20+53...
 
Το ότι είναι cartridge δεν παίζει κανένα ρόλο στο τι θα σου χρεώσουν. Συνηθίζουν να χρεώνουν τιμή+μεταφορικά+φπα+έξοδα εκτελωνιστή.
Με άλλα λόγια Welcome to the dark side.
Ίσως γλυτώσω τα έξοδα εκτελονισμου επειδή το στέλνει με usps, το αντίστοιχο ΕΛΤΑ
 
Το ότι είναι cartridge δεν παίζει κανένα ρόλο στο τι θα σου χρεώσουν. Συνηθίζουν να χρεώνουν τιμή+μεταφορικά+φπα+έξοδα εκτελωνιστή.
Με άλλα λόγια Welcome to the dark side.
Είναι επί 24% ΦΠΑ η + 24% ΦΠΑ?
 
Guys, μίλησα με ειδικό γραφείο εκτελωνισμου και μου είπαν θα μου βγει κανένα 135 ευρώ + πάνω.

Θα επανέλθω με λεπτομέρειες
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ είχα παραγγείλει από Αυστραλία παλαιότερα ένα σκέτο πλαστικό 40 εκατοστών που κόστιζε 30 ευρώ + 40 ευρώ μεταφορικά. Με πήραν από το τελωνείο να πληρώσω 200 ευρώ φπα και φόρο εκτελωνιστή. Φυσικά και δεν το δέχτηκα. Την επόμενη ημέρα με κάλεσαν ξανά στο τηλέφωνο και μου ζήτησαν συγνώμη που έκαναν λάθος στο ποσό, μου είπαν να πληρώσω 150 ευρώ. Φυσικά το δέμα γύρισε πίσω στην άλλη πλευρά του πλανήτη και κέρασα ξύδια και μύδια το μαγαζί εκεί.
 
Εγώ είχα παραγγείλει από Αυστραλία παλαιότερα ένα σκέτο πλαστικό 40 εκατοστών που κόστιζε 30 ευρώ + 40 ευρώ μεταφορικά. Με πήραν από το τελωνείο να πληρώσω 200 ευρώ φπα και φόρο εκτελωνιστή. Φυσικά και δεν το δέχτηκα. Την επόμενη ημέρα με κάλεσαν ξανά στο τηλέφωνο και μου ζήτησαν συγνώμη που έκαναν λάθος στο ποσό, μου είπαν να πληρώσω 150 ευρώ. Φυσικά το δέμα γύρισε πίσω στην άλλη πλευρά του πλανήτη και κέρασα ξύδια και μύδια το μαγαζί εκεί.
Εγώ δεν αγόρασα μου ήρθε σαν δώρο...ότι νεότερο έχω θα κάνω update
 
Πλέον φοβόμαστε να παραγγείλουμε ακόμα και βίδες απ' το εξωτερικό. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με το cartridge σου!
 
Πλέον φοβόμαστε να παραγγείλουμε ακόμα και βίδες απ' το εξωτερικό. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με το cartridge σου!
εννοείται ότι θα ανεβάσω εδώ ότι εξέλιξη θα έχω προς ενημέρωση ολων
 
Από όσο γνωρίζω δεν έχει σημασία αν είναι δώρο ή αγορά, όλα φορολογούνται.
 
Ισως καλυτερα θα επρεπε να πουμε οτι ολα ειναι πιθανο να φορολογηθουν. :behead:

Αλλα δεν σταματανε ολα τα δεματα να τα ελεγξουν. Μου εχουν τυχει περιπτωσεις που περασαν πραγματα ετσι.

Ισως σε περιοδους μεγαλης κινησης; Δεν ειμαι σιγουρος.

Το κακο ειναι οτι ποτε δεν μπορεις να ξερεις αν θα την φας την σφαλιαρα ή οχι. :|
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ακριβώς όπως τα γράφεις. Έτσι δεν ρισκάρω και εγώ να παραγγείλω τίποτα εκτός Ευρώπης.
 
Για αγορες απο το ebay υπαρχει το global shipping program που ναι μεν θα πληρωσεις δασμούς και τελη εκτελωνισμού, αλλα θα τα πληρωσεις προκαταβολικα και θα ξερεις ακριβως τι δινεις. Επιπλεον το tracking ειναι κατα κανονα εξαιρετικο και η αποστολη παρα πολυ γρηγορη.

Απο κει και περα υπαρχουν πραγματα που απλα πρεπει να τα εχεις, οποτε τ' αγοραζεις και περιμενεις αν θα πεσει το χαράτσι.

Αλλα οντως οι εποχες που αγοραζα οτι μου κατεβει χωρις καν να κοιταξω απο πια χωρα ειναι, εχουν περασει ανεπιστρεπτί.
 
Από όσο γνωρίζω δεν έχει σημασία αν είναι δώρο ή αγορά, όλα φορολογούνται.
Οκ θα φορολογηθω αλλά πώς;
Θα φορολογηθω:
1. (αξία + μεταφορικά) x 24%ΦΠΑ + 10 ευρω τέλη ή
2.(αξία + μεταφορικά + 24ευρω Φ.Π.Α) + 10 ευρώ τέλη;

Ουσιαστικά αυτή είναι συνοπτικά η ερώτηση μου;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οκ θα φορολογηθω αλλά πώς;
Θα φορολογηθω:
1. (αξία + μεταφορικά) x 24%ΦΠΑ + 10 ευρω τέλη ή
2.(αξία + μεταφορικά + 24ευρω Φ.Π.Α) + 10 ευρώ τέλη;

Ουσιαστικά αυτή είναι συνοπτικά η ερώτηση μου;
Πρόσθεσε και τα τέλη εκτελωνισμού και το ποσοστό που παίρνει ως αμοιβή ο τελώνης.. είναι πολύ παραπάνω.. μου έχει τύχει το κουστούμι να βγει 120% του ποσού ( αξία προιόντος και μεταφορικά ), ουσιαστικά διπλό συνολικό κόστος και λίγο παραπάνω. Σημειωτέον ότι δεν υπάρχει φόρμουλα της αμοιβής του τελώνη, όσα του λείπουν θα βάλει, κυριολεκτικά.
 
Γεια χαρα σε όλους σας!

Για την ιστορία πλήρωσα 9,65 ευρώ και χρεώθηκα με βάση το κόστος ήτοι:
20 ευρώ x 24% ΦΠΑ + 4,5 τέλη. Συνήθως μετά από πολύ ψάξιμο διαπίστωσα ότι για αποστολή δώρου χρεώνεται κάποιος ( κόστος + μεταφορικά) x 24% + 10 ευρώ τέλη.
Σε μερικές περιπτώσεις πολύ μεγάλης κίνησης περνάς πιο γρήγορα και εννοείται πως ποτέ δεν μας στέλνουν δώρο με μεταφορική εταιρεία όπως UPS κλπ, επειδή τα κόστη αυξάνονται πάρα πολύ.
Πάντα με ΕΛΤΑ!

Σας ευχαριστώ όλους και η συμβουλή μου σε αυτόν που ίσως διαβάζει το συγκεκριμένο μήνυμα είναι μια. Μην παίρνεις τίποτα από Αμερική η Αγγλία έστω και σαν δώρο. Εάν δεν γίνεται τουλάχιστον να σταλει με απλό ΕΛΤΑ.
 
Kάτσε να δούμε τι θα γίνει σε μερικούς μήνες να έρθει από Κίνα το πληκτρολόγιο της 1200, που είχα παραγγείλει από το Kickstarter πριν 6 χρόνια.
 
Πίσω
Μπλουζα