Psone Boot Disk

Ajax87

Human RetroDatabase
Joined
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.565
Αντιδράσεις
465
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις πως μπορω να γραψω ενα boot disk ωστε να μπορω να παιξω ξανα τα ntsc παιχνιδια μου στο psone . Ειχα ενα πριν χρονια αλλα το εχω χασει... Βρηκα κατι αρχεια στο ιντερνετ αλλα δεν αρκει μαλλον να τα γραψεις ως δεδομενα σε ενα cd . Δεν μου το διαβαζει το psone. Αν ξερει καποιος ας βοηθησει!
 
Να "κάψεις" το cd μόνος σου, αποκλείεται, αλλά...

...μπορείς να προμηθευτείς ένα γνήσιο αντίτυπο του PS-X Change και να κάνεις αυτό που θέλεις...
 
Γιαννη η λυση ειναι αυτη που ειπε ο Ace δεν γεινεται να το κατεβασεις και να στο τρεξει.Η αλλη λυση ειναι να το τσιπαρης και να τελειωνη το θεμα.
 
Σωστος ο Billakos!
 
Εντάξει, υπάρχει και η λύση οδοντογλυφίδα και ntsc import disc, δέν χρειάζεται τσίπ άν είναι για κανα δυό παιχνίδια.
 
Αν ειναι για κανα δυο παιχνιδια συμφωνω και γω οτι δεν χρειαζεται αλλα αν ειναι για πολλα χρειαζεται.Εγω πχ εχω παρα πολλα ntsc και ενα απο τα αγαπημενα παιχνιδια μου που το λατρευω ειναι το Dragon warrior VII και δεν μπορουσα να το παιξω αλλιως.
 
ειναι το psone το μικρο!! για να παιξει ntsc θελει αυτο το cd το οποιο ειχα καποτε.. (το cd δεν ηταν originall). Τα pal τα παιζει κανονικα original και μη..... Δεν μπορω να πω παραπανω γιατι θα βγω εκτος κανονων του φορουμ... ελπιζω να καταλαβατε. Τα αρχεια ειναι ενα .cue και ενα .bin τα οποια πρεπει να γραφουν σε ενα cd με καπως που να τα βλεπει το psone.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, τότε δεν εξηγείται αλλιώς...

...το psone σου είναι modded και δεν το ξέρεις...

Απλά, ρίξε μέσα οποιοδήποτε NTSC game και θα στο παίξει.
 
Ajax87 είπε:
ειναι το psone το μικρο!! για να παιξει ntsc θελει αυτο το cd το οποιο ειχα καποτε.. (το cd δεν ηταν originall). Τα pal τα παιζει κανονικα original και μη..... Δεν μπορω να πω παραπανω γιατι θα βγω εκτος κανονων του φορουμ... ελπιζω να καταλαβατε. Τα αρχεια ειναι ενα .cue και ενα .bin τα οποια πρεπει να γραφουν σε ενα cd με καπως που να τα βλεπει το psone.
Γιαννη δες τι γεινεται.Εγω εχω 2 psx απλα ειναι διαφορετικα μοντελα και τα δυο ειναι τα κλασικα οχι το One και το ενα ειναι τσιπαρισμενο.Τα ntsc τα παιχνιδια τα παιζει κανονικοτατα χωρις boot κτλ απλα τα παιζει ασπρομαυρα.Γιαυτο το 98 η 99 αν θυμαμαι καλα αγορασα ενα scart γιαυτον ακριβως τον λογο και με τα παιζει ολα τα ntsc οκ.Ψαξτο λιγο με το scart αν εχεις το ιδιο προβλημα.
 
Εαν παιζει αντιγραφα PAL, τοτε σιγουρα παιζει και NTSC (αντιγραφα και μη).

Ειμαι τσιπαρισμενο.

Τωρα εαν τα παιζει ασπρομαυρα ή εγχρωμα, εχει να κανει μονο με το καλωδιο.
 
Λογικα με ενα κσλωδιακι rgb θα εισαι οκ.
 
Λοιπον.. το psone το μικρο θελει ενα ειδικο δισκακι για να παιξει τα ntsc δεν τα παιζει καθολου χωρις το cd αυτο, εχει διαφορα απο το απλο psx το θυμαμαι απο παλια ολοι οι φιλοι μου ειχαν το απλο και τα επαιζαν ολα, ενω εγω ηθελα αυτο το cd. Το οποιο χαρη στην συμβουλη(μου εστειλε πμ) του other_reality το εφτιαξα και παιζω τα παντα τωρα. το rgb καλωδιο για να παιζουν ενχρωμα το εχω. τελος καλο, ολα καλα. Σας Ευχαριστω πολυ ολους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαλλον το τσιπακι σου ειχε θεμα, εγω ξερω οτι τα τσιπαρισμενα παιζουν τα παντα.

Αλλα εφου το προβλημα σου λυθηκε, καλο gaming!
 
Η αλήθεια είναι mike ότι στο τσιπάκι του PSone (όχι του PSX) τα ntsc σε pal μηχάνημα και αντίστροφα δέν λειτουργούν. Θέλει αλλαγή το Bios του chip για να γίνει αυτό, και συνέβαινε με πολλά "πρωτοτσιπαρισμένα" psone.
 
Ναι αλλα συνηθως δεν υπαρχει προβλημα. Τουλαχιστον το δικο μου psone παιζει τα παντα.

Αρα το τσιπακι επειρεαζει την λειτουργια.
 
Ναί, έχει μάλλον το παλιό ο φίλος. Σε αυτή την περίπτωση ή το ξηλώνεις στην ουσία και βάζεις καινούργιο με το τελευταίο bios, ή χρησιμοποιείς import disc.
 
Πίσω
Μπλουζα