PSP Slim, μπαταρία.

nkarytia

RetroAdept
Joined
26 Μάρ 2007
Μηνύματα
932
Αντιδράσεις
16
Μια χαζή ερώτηση.

Είχα το PSP Slim μου φορτισμένο και παρατημένο (off, όχι sleep) για τρεις εβδομάδες. Τώρα που μου 'κοψε να το πασπατέψω παρατήρησα ότι η μπαταρία του είχε αποφορτιστεί. Είναι λογικό αυτό; Καταναλώνει το PSP Slim φορτίο ακόμα και όταν είναι off;
 
Λογικά ότι δεν έχει μηχανικό on/off διακόπτη καίει ρεύμα. 3 εβδομάδες πάντως είναι πολύ μικρό διάστημα για να σου "κάψει" όλη την μπαταρία το standby.
 
Βασικά το είχα φορτίσει μια φορά,από τις 22 Δεκέμβρη που το είχα φορτίσει. Επιπλέον το έχω σε θήκη. Μπορεί η θήκη να πιέζει κάποιο πλήκτρο και να προκαλεί την ασυνήθιστη κατανάλωση ενέργειας;
 
Συμβαίνει και στο δικό μου (fat ver.)

Πρέπει να τραβάει ρεύμα το εσωτερικό ρολόι...
 
Τι μετράει πια αυτο το ρολόι? τοπική ώρα κάθε προτευουσας?
 
Yeap και το δικό μου (fat ver) το κάνει αυτό.
 
Κάθε μπαταρία αν την αφήσεις ένα μεγάλο διάστημα αχρησιμοποίητη δεν αποφορτίζεται από μόνη της ή μου φαίνεται; (δεν ξέρω για τελείως, αλλά έστω λίγο?)
 
Λιγο ναι αλλα για να αποφορτιστεί τελείως θελει χρόνια (τρανταχτό παράδειγμα το SP ενος φίλου)
 
nkarytia το πιο πιθανόν είναι να έβαλες το psp κατά λάθος σε sleep mode και να νόμισες ότι το έβαλες στο off.Το έχω πάθει και εγώ μερικές φορές.
 
Μάλον! Θα το παρακολουθήσω αυτή τη φορά για να επιβεβαιωθώ!
 
Εννοείται ότι το ίδιο θέμα έχω κι εγώ με το δικό μου PSP. Aν όμως όπως ειπώθηκε την μπαταρία την καταναλώνει το εσωτερικό ρολόι, τότε αν την βγάλουμε εκτός συστήματος λογικά δε θα ξεφορτιστεί τόσο γρήγορα. Πάντως και στο NDS υπάρχει ρολόι αλλά η μπαταρία ούτε βήμα δεν κάνει ακόμη και μετά από μήνες.
 
Πίσω
Μπλουζα